معرفی 14 مورد از بهترین تمرینات عملی فن بیان

سرفصل های مهم این مقاله:

تمرینات عملی فن بیان | 14 تمرین ساده و بدون هزینه! + PDF

فن بیان و توانایی صحبت کردن یکی از بزرگ‌ترین و شگفت‌انگیزترین ویژگی‌هایی است که ما انسان‌ها داریم؛ اما تقویت مهارت فن بیان به صورت عملی، مثل هر مهارت دیگری نیاز به سخت‌کوشی، تمرین و تکرار دارد. برای اینکه فن بیان خوبی داشته باشید، باید صبور باشید، تمرین‌های آن را یک‌به‌یک اجرا و به دفعات زیادی تکرار کنید. با این مقاله همراه باشید تا با تمرینات فن بیان بیشتر آشنا شوید.

چرا باید فن بیان خوبی داشته باشیم؟

کسانی که توانایی فن بیان و سخنرانی خوبی دارند، احتمال موفقیتشان در زندگی بیشتر است. آن‌ها می‌توانند ارتباطات بیشتری برقرار کنند، محصولشان را بهتر ارائه کنند و شبکه‌سازی ارتباطی شکل دهند. تمرینات عملی فن بیان در زمینه‌های مختلفی در زندگی، کمکتان خواهد کرد. مثل:

1- منجر به افزایش اعتماد به نفستان خواهد شد

کسی که فن بیان خوبی دارد نه از معرفی خودش می‌ترسد و نه از ارائه محصول یا نتیجه کاری که انجام داده است. وقتی فن بیان خوبی داشته باشید، در برابر بیش از 100 نفر صحبت می‌کنید و محصول یا خدمتتان را به خوبی ارائه می‌دهید. داشتن مهارت فن بیان سبب افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

2- در کنار دیگران احساس راحت‌تری خواهید داشت

وقتی فن بیان خوبی دارید، دیگر برایتان مهم نیست با چه کسی و یا با چند نفر صحبت می‌کنید؛ در هر جمعی که باشید می‌توانید بدرخشید و احساس راحتی کنید. افرادی که فن بیان خوبی دارند، می‌توانند جمع را در مشتشان نگه دارند!

3- یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای فروش، فن بیان است

فروش مهارت بسیار مهمی است.  اما محال است بخواهید فروشنده خوبی باشید و فن بیان خوبی نداشته باشید. در فروش باید بتوانید حرف بزنید، طرف مقابلتان را متقاعد کنید و او را راضی نگه دارید.

تمرینات فن بیان راه خوبی برای تأثیرگذاری بر دیگران است. دیده‌اید بعضی‌ها به صورت بالفطره سخنانشان جذاب و گیراست!؟ بعضی‌ها وقتی جهت جمع‌آوری کمک برای زلزله‌زدگان کرمانشاه لب‌تر می‌کنند، میلیاردها تومان پول جذب می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل این جذابیت، قدرت فن بیان اوست. او شما را جذب می‌کند.

در مهمانی‌ها دیده‌اید کسانی که قدرت فن بیان خوبی دارند، به راحتی در جمع صحبت می‌کنند و حرفشان را آزادانه و بی پروا می‌گویند. ممکن است پیش خودتان فکر کنید کاملاً می‌توانید برتر از او صحبت کنید. بله! اگر شما هم تمرینات فن بیان را جدی بگیرید و انجام دهید می‌توانید هر جمعی را به خود جذب کنید.

4- شبکه سازی قدرتمند و روابط مؤثرتری خواهید داشت

کسانی که فن بیان خوبی دارند، روابط پیچیده‌تر و البته مؤثرتری هم می‌سازند. شبکه سازی یکی از راه‌های میان‌بر برای موفقیت است. اگر می‌خواهید شبکه سازی بهتری انجام دهید، باید تمرینات فن بیان را جدی بگیرید.


دوره رایگان فن بیان | بیش از 6 هزار نفر تا به حال در آن شرکت کرده‌اند!

قبل از اینکه این مقاله را بخوانید، توصیه ما به شما: شرکت در دوره جدید فن بیان و سخنرانی و مهارت‌های ارتباطی

تمرینات فن بیان - دوره رایگان فن بیان و سخنرانی


فن بیان را جدی بگیرید، فن بیان خوب شما، می‌تواند درهای زیادی را به سوی شما باز کند، مشتریان جدیدی برایتان بیاورد و یا نظر سرمایه‌گذاران را به سوی کسب‌وکارتان خیره کند.

آیا تقویت فن بیان با تمرین کردن، شدنی است؟

سوال بسیار مهمی که وجود دارد و احتمال دارد که برای شما نیز پیش آمده باشد این است که آیا اصلاً می‌توان با تمرینات عملی فن بیان، آن را تقویت کرد و و خوب صحبت کرد یا این موضوع ذاتی است و امکان یادگیری آن وجود ندارد؟!

پاسخ علمی به این سوال این است که برخی از افراد ممکن است به صورت ذاتی دارای مهارت‌های فن بیان و خوب صحبت کردن باشند اما واقعیت این است که تعداد قابل توجهی از افراد با تمرین و ممارست و آموزش درست توانسته‌اند به یادگیری مهارت‌های ارتباطی بپردازند.

بنابراین، اینکه فکر کنیم در یک مهارت مثل فن بیان، استعداد نداریم، شاید درست باشد، اما علم می‌گوید هر مهارتی را با تمرین و تکرار، می‌توان تقویت کرد.

14 تمرین کاربردی برای تقویت فن بیان

برای فن بیان و البته صداسازی، تمرینات متنوعی هست. البته فن بیان خوب به جز تمرین به پارامترهای دیگری هم بستگی دارد. مثلاً صدای خوب، بیان مناسب و اعتماد به نفس و عزت نفس.

همچنین می‌توانید بعد از پایان این مقاله، مقاله تمرینات صداسازی | 9 تکنیک، نکات طلایی همراه با ویدیو و صوت را هم مطالعه کنید.

1. تمرین صحبت در مورد یک تصویر

تمرین صحبت در مورد یک تصویر، ذهن و هوش کلامی شما را پرورش می‌دهد و بداهه گویی را در شما تقویت می‌کند. از کارت‌های تصویر، کارت حیوانات، پوسترهای مختلف و یا حتی تصاویری که در تلفن همراه یا روی لپ‌تاپ دارید استفاده کنید.

روش کار به این شکل است که شما تنها 30 ثانیه وقت دارید تا به این تصویر نگاه کنید. سپس باید 3 دقیقه بی‌وقفه در مورد آن صحبت کنید. اگر کسی کنارتان هست که با او این تمرین را انجام دهید که هیچ! اگر نه می‌توانید موبایلتان را روی حالت «رکورد» بگذارید و صدای خودتان را ضبط کنید.

در مدت 3 دقیقه سعی کنید تمام جزئیاتی که به خاطر سپرده‌اید را بیان کنید و به بهترین شکل، تصویر را در ذهن مخاطب مجسم کنید. در شرح تصاویر، جزئیات رنگ‌ها، اندازه‌ها و حس‌های مختلف را به خوبی توضیح دهید. اگر در شرح «3 دقیقه‌ای» به مهارت کافی دست یافتید، زمان توضیحاتتان را افزایش دهید.حالت ایدئال در این تمرین این است که بتوانیم بی‌وقفه دقایق طولانی در مورد تصویر صحبت کنیم.

2. تمرین با کِش برای تمرکز

 

تمرینات عملی فن بیان | تمرین کِش

تمرین کش با شرطی کردن شما، باعث می‌شود بسیاری از موارد را در سخنرانی یاد بگیرید و فراموش نکنید. این تمرین را با یک عدد کش از این کش هایی که دور سطل ماست یا پول می‌بندند، می‌توانید انجام دهید!

اگر دقت کرده باشید، بسیاری از ما موقع صحبت کردن از کلمات به اصطلاح «پرکننده» استفاده می‌کنیم. کلماتی مثل «عهههه» یا «اومممممم» و یا «آآآآآآ».

این کلمات از دو جهت خوب نیستند: هم باعث می‌شود ناآماده به نظر برسید و هم روی مخ تماشاچی‌ها و مخاطبین حرف‌هایتان راه بروید!

تمرین کش به این صورت است که شما یک کش دور مچ دست‌های خود می‌بندید. سپس شروع به حرف زدن جلوی آینه یا جلوی دوربین گوشی خود می‌کنید. هروقت از کلمات و عبارات نامفهوم و پرکننده استفاده کردید، یک‌بار کش را می‌کشید و رها می‌کنید تا کمی دردتان بیاید. این باعث می‌شود شما کم‌کم شرطی شوید و هرگاه از عبارات گنگ و بیهوده استفاده کردید، ناخودآگاه یاد درد خفیف کش بیفتید و به تدریج این عادات بد را ترک کنید.

بعد از مدتی تمرین کش، می‌بینید که بیان شما روان‌تر و گویاتر شده و دیگر از کلمات پر کننده استفاده نمی‌کنید. این تمرین را دستکم به مدت یک هفته و هر روز موقع صحبت کردن انجام دهید تا نتیجه بگیرید.

3. تمرین مشددخوانی

مشدد خوانی یکی از تمرینات عالی برای ادای بهتر و کامل‌تر کلمات است. با این تمرین می‌توانید تن صدایتان را تقویت و لحن مناسب خودتان را به مرور پیدا کنید.

چطور این تمرین را انجام دهیم؟

می‌توانید تعدادی جمله برای خودتان روی کاغذ بنویسید و روی تک تک حروف آن علامت «تشدید» قرار دهید. بعد سعی کنید این جمله‌ها را چندین بار بخوانید. چند جمله برایتان انتخاب کرده‌ایم. به انتخاب خودتان می‌توانید جملات بیشتری بنویسید.

 • فّنّ بّیّانّ یّعّنّیّ خّوّبّ صّحّبّتّ کّرّدّنّ
 • بّیّشّتّرّ وّ مّوّثّرّترّ اّزّ ّیّکّ ّنّفّرّ بّاشّیدّ
 • فّنّ بّیانّ عّامّلّی بّرّایّ مّوّفّقّیّتّ اّسّتّ
 • مشددخوانی چه وسایلی لازم دارد؟

خودتان تنها! هیچ چیزی نیاز نیست! اما می‌توانید یک متن آماده روی کاغذ هم برای خواندن کنارتان داشته باشید

چرا تمرین مشدد خوانی تمرین خوبی است و هدفش چیست؟

یک تمرین عالی برای افزایش برد صدا و بیان بهتر کلمات.

دانلود فیلم تمرین مشددخوانی

4. تمرین تندگویی

 

تمرینات عملی فن بیان | تندگویی

هوش کلامی شما با انجام این تمرین به سرعت تقویت می‌شود.

در این تمرین فن بیان، در هرمکانی که هستید، به اطراف نگاه می‌کنید و بدون اتلاف وقت و فکر کردن، یکی از اشیا را به سرعت انتخاب می‌کنید. سپس بلافاصله در مورد آن شی، شروع به صحبت می‌کنید. در این تمرین هر نوع فکر کردن و مکث کردن در هنگام صحبت، ممنوع است.

برای شروع، سه دقیقه در مورد آن شی به تندی صحبت کنید. هر چیزی که در ذهنتان می‌آید را بیان کنید. اصلاً مهم نیست درست باشد یا غلط. فقط در صحبت، نام آن شی را مدام تکرار کنید.

احتمال دارد در همان دقیقه اول دیگر چیزی برای گفتن نداشته باشید و حرف‌هایتان تمام شده باشد؛ اما هر طور شده به ذهنتان فشار بیاورید و هرچه می‌توانید در مورد آن شی بگویید. حتی می‌توانید حرف‌های بی‌ربط بزنید، اما با نام آن شی.

این تمرین را هرروز و به دفعات مداوم تکرار کنید. پس از مدتی خواهید دید که هرگز در حین حرف زدن دچار فراموشی کلمات یا کم آوردن واژه‌ها نخواهید شد. در این شرایط حتی اگر واژه‌ای را فراموش کنید، ذهن شما یاد گرفته است که به سرعت چیز دیگری را جایگزین آن کند.

5. تمرین صحبت در مورد سه چیز بی‌ربط

حتماً برای شما پیش آمده افرادی را ببینید که به راحتی موضوع هر صحبتی را به نفع خودشان تغییر می‌دهند و یا در هر صحبتی به راحتی می‌توانند نظری را بیان کنند که مرتبط با خواسته خودشان است. احتمالاً در این لحظه دیگر شنوندگان و حاضران در آن جلسه و آن صحبت با خودشان می‌گویند: «چطور توانسته به این آمادگی و حاضر جوابی دست پیدا کند؟»

اما نگران نباشید. شما هم با تمرین فن بیان و تکرار می‌توانید به این مهارت دست یابید. برای این کار سه کلمه بی‌ربط پیدا کنید. مثلاً موبایل، گلدان و سوپرمارکت. حالا سعی کنید در مورد این سه کلمه صحبت کنید و هرجور می‌توانید آن‌ها را به هم ربط بدهید.

این کار را به مدت سه دقیقه ادامه بدهید. در مراحل اولیه بازی، این کار برایتان سخت و دشوار است؛ اما به مرور می‌بینید که ربط دادن کلمات بی‌ربط، آن‌قدر شیرین و بعضاً خنده‌آور می‌شود که دیگر نمی‌خواهید ولش کنید.

6. تمرین مکالمه رادیویی

 

تمرینات فن بیان | مکالمه رادیویی

این تمرین هم مثل بقیه تمرین‌های فن بیان، لذت‌بخش و مفرح است. برای انجام این تمرین، رادیو را روشن کنید و یکی از کانال‌های آن را بگیرید. بعد از یک دقیقه کوش دادن به صدای گوینده، رادیو را خاموش کنید و سعی کنید ادامه حرف‌های گوینده را بگوئید.

تلاش کنید آن‌قدر به صدا، محتوا و لحن او شبیه شوید که اگر کسی گوش داد، متوجه تغییر نشود. این تمرین به شما کمک می‌کند که لحن رسمی حرف زدن را به صورت حرفه‌ای بیاموزید. زمان را می‌توانید بسته به میزان مهارتتان افزایش دهید. دو دقیقه، سه دقیقه، پنج یا ده دقیقه.

7. تمرین بلند خوانی

تمرین بلند خوانی تمرین خوبی برای افزایش برد صدا و بهبود حجم صدا، بیان واضح‌تر و بهتر کلمات است. این تمرین برای کسانی مناسب است که همیشه آرام حرف می‌زده‌اند و صدایشان حجم مناسبی ندارد. آن‌ها هیچ‌وقت تمرینات خیلی خوبی برای صدای واضح داشتن نکرده‌اند؛ اما بلند خوانی، تمرین خوبی برای این افراد است.

یک متن یا بریده‌ای از کتاب را بردارید، سپس سعی کنید با نهایت صدا آن را بخوانید. اصلاً اجازه ندهید صدای شما افت پیدا کند و پایین بیاید. هر کلمه و هر واژه را به بالاترین حد ممکن بیان کنید.

 • هشدار 1! ممکن است صدای بلند شما باعث آزار همسایه‌ها شود. پس این کار را در یک جای مطمئن انجام دهید.!
 • هشدار 2! ممکن است این صدا به حنجره شما فشار زیادی وارد کند؛ بنابراین سعی کنید مدت انجام آن را بیشتر از 10 دقیقه در روز طول ندهید.

می‌توانید از این متن آماده استفاده کنید: (بخشی از کتاب مهندسی آرزوها از پیام بهرام پور)

 ارزش‌ها تمایل عمیق قلبی ما هستند برای اینکه می‌خواهیم چگونه انسانی باشیم و می‌خواهیم با افراد و دنیا چگونه ارتباط برقرار کنیم؟ ارزش‌ها اقدام‌ها یا کیفیت اقدام‌های ما هستند. ارزش‌ها اصولی هستند که ما آزادانه (و نه بر اساس فشار جامعه یا فرهنگ) آن‌ها را انتخاب می‌کنیم و مسیر زندگی خود را بر اساس آن‌ها هدایت می‌کنیم. وقتی در جهت ارزش‌ها حرکت کنیم، احساس سرزندگی خواهیم کرد و حال دلمان خوب است! وقتی در مورد هدف‌ها صحبت می‌کنیم، منظورمان چیزهایی ست که می‌خواهیم به دست بیاوریم؛ ولی زمانی که از ارزش‌ها حرف می‌زنیم، منظورمان این است که می‌خواهیم چگونه رفتاری از خودمان بروز بدهیم. لطفاً این پاراگراف را یک‌بار دیگر بخوانید و نسبت به آن دقیق شوید. ارزش‌ها در مورد چگونه رفتار کردن شما صحبت می‌کنند، چه در زمانی که به هدف‌های خود رسیده‌اید و شرایط، ایدئال است و چه زمانی که به هدف خود دست پیدا نمی‌کنید و شرایط آن‌طور که می‌خواهید نیست.

بلندخوانی را دستکم یک هفته و روی ده دقیقه انجام دهید تا تارهای صوتی شما به خوبی تقویت شود.

8. انجام تمرین خودکار

تمرین خودکار یک تمرین فن بیان عالی برای تقویت عضلات لب و دهان و در نتیجه صحبت کردن به صورت گویاتر و قدرتمندتر است. این تمرین همچنین با تقویت ماهیچه‌های فک شما به بهبود انرژی کلامی‌تان کمک زیادی می‌کند.

برای انجام این تمرین، خودکاری را به صورت عرضی با دندان‌هایتان نگه دارید. سپس سعی کنید شروع به صحبت کردن کنید. در حین صحبت کردن لب‌هایتان کاملاً باز و بسته شود و کلمات را به صورت واضح بیان کنید.

در ابتدا ممکن است عضلات فک و دهان شما کمی درد بگیرد. هیچ اشکالی ندارد. همان‌طور که روزهای اول که به باشگاه بدن‌سازی می‌روید، به شدت احساس درد عضلانی می‌کنید، این درد هم نشان‌دهنده آماده شدن شما برای بهتر شدن فن بیان است. چند روز که این تمرین را تکرار کنید، عضلات شما دیگر درد سابق را حس نخواهد کرد و کاملاً نرم شده‌اند. وضوح بیان کلمات را بعد از چند روز کاملاً درخواهید یافت.

9. حذف اضافات کلامی (تکیه‌کلام‌ها، عه و…)

یکی دیگر از تمرینات فن بیان حذف اضافات کلامی است. برای انجام این کار، صدای خود را ضبط کنید. سپس بررسی کنید ببیند که آیا تکیه‌کلام (کلمه یا حرفی که زیاد تکرار می‌شود) دارید یا خیر. عباراتی مثل «عهههه» یا «اووووم». این قبیل اضافات کلامی باعث می‌شود ناخودآگاه تمرکز بروی تکیه‌کلام‌های شما برود تا صحبت‌های شما!

10. شمارش تعداد کلمات

در داشتن فن بیان خوب، سرعت صحبت کردن اهمیت زیادی دارد. یکی از تمرینات فن بیان این است که یک دقیقه صحبت کنید و تعداد کلماتی که در یک دقیقه می‌گویید بشمارید. اگر بین 130 تا 170 کلمه در دقیقه صحبت کنید، از سرعت خوبی برخوردارید.

اگر تعداد کلمات شما بیشتر است، باید بتوانید تعداد واژه‌های گفتاری خود را بالاتر ببرید. لازم است چندین و چند بار صدای خودتان را ضبط کنید، تعداد کلمات را بشمارید و دوباره و دوباره تمرین کنید.

11. مکالمات کوتاه را تمرین کنید

صحبت‌های مختصر و کوتاه، فن بیان شما را تقویت می‌کند. هیچ‌وقت با ملاقات یک شخص جدید بلافاصله شروع به صحبت نکنید. در عوض سعی کنید، صحبت کوتاهی در مورد وضعیت آب‌وهوا، اخبار روز یا حتی در مورد پوشش شخص موردنظر شروع کنید. اگر می‌خواهید، در صحبت‌های کوتاه ماهر شوید، این تمرین را هرروز انجام دهید. شخص جدیدی برای این قبیل صحبت‌ها پیدا کنید تا به‌تدریج راحت‌تر بتوانید، با هرکسی که ملاقات می‌کنید، گفت‌وگوهای کوتاه و دلپذیری داشته باشید.

12. با ترفندهای زبان بدن، فن بیانتان را خوب کنید

شاید تصور کنید زبان بدن برای داشتن فن بیانی عالی اهمیت ندارد، اما زبان بدن مناسب می‌تواند باعث شود اولین تصویر شما در ذهن مخاطب به‌طور چشم‌گیری بهبود پیدا کند.

به همین دلیل لازم است روی تمرینات زبان بدن خود کار کنید تا فن بیانتان بهتر شود. مطمئن شوید، صحبت‌های شما به خوبی مکمل زبان بدنتان هستند.

13. آهنگ صدایتان را تغییر بدهید

افراد مختلف با سرعت‌های متفاوتی صحبت می‌کنند، اما شاید متوجه شده باشید که وقتی آهسته‌تر صحبت می‌کنید، بهتر از زمانی که تند صحبت می‌کنید، صحبت‌هایتان شنیده می‌شود. با سرعت‌های مختلف صحبت کنید، به صدای خود گوش کنید، آن را ضبط کنید و چند ریتم مختلف را با هم مقایسه کنید. شاید در این مورد نیاز به نظر شخص دیگری داشته باشید، از دوست یا برادرتان بخواهید، به صحبت‌هایتان گوش دهد. نتیجه این مقایسه‌ها مهم نیست، شما حداقل به این روش تمرین‌های مختلفی انجام داده‌اید و مدل‌های مختلفی را امتحان کرده‌اید.

14. استفاده از کلمه (لا)

یکی دیگر از تمرینات عملی فن بیان، تمرینی با نام عجیب لا است! این تمرین نیاز به هیچ وسیله‌ای ندارد. انجام تمرین لا، به انعطاف‌پذیری بیشتر فک و آرواره‌ها کمک می‌کند.

این تمرین توسط جولیان ترژر ابداع و توصیه شده است. تمرین بسیار ساده است اما تأثیرات بسیار خوبی بر روی انعطاف‌پذیری فک و دهان دارد. شما باید عبارت «لا» را به شدت و بلند و به صورتی که فکتان تا انتها باز شود، پشت سر هم و بی وقفه تکرار کنید.

لا لا لا لا لا لا لا لا و…

 چه مدت انجامش دهیم؟ این کلمه را حداقل 100 بار در روز پشت سر هم به مدت یک هفته تکرار کنید.

دانلود فیلم تمرین لا


برای اینکه یک کتاب الکترونیکی حاوی سایر تمرینات را هم دانلود کنید، به لینک زیر بروید:

دانلود رایگان تمرینات فن بیان pdf


سخن پایانی

همانطور که دیدید، چندین تمرین عملی برای تقویت فن بیان در این مقاله ارائه کردیم. البته که می‌توان با کمی فکر، ده‌ها تمرین دیگر هم طراحی کرد. با این حال، حتماً باید این موضوع را مدنظر قرار دهید که هر چیزی که بخواهید، می‌توانید یاد بگیرید، حتی اگر در آن موضوع، احساس کنید که استعداد کافی ندارید. فقط کافی است کمی تمرین کردن را بیشتر کنید. امیدواریم با 14 تمرین عملی فن بیان که در بالا به آن اشاره کردیم، بتوانید این مهارت پراهمیت خودتان را حسابی تقویت کنید و از ان برای یک زندگی بهتر، استفاده کنید.

در صورتی که این تمرین ها برای شما مفید بود، لطفاً لینک این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا شما هم سهمی در زیباتر شدن این دنیا با بهبود ارتباطات داشته باشید.

تازه ترین و کاربردی ترین دوره برای تقویت فن بیان!

هر آنچه از تمرینات کاربردی فن بیان و سخنرانی بخواهید در این بسته بسیار جذاب پیدا خواهید کرد! این دوره جدید و کاربردی و علمی را از دست ندهید: روی تصویر کلیک کنید

تمرینات فن بیا

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ دیدگاه دربارهٔ «معرفی 14 مورد از بهترین تمرینات عملی فن بیان»

 1. با عرض سلام جناب بهرام پور
  سپاس فراوان از شما بزرگوار که تکنیک های خوبی هستند
  ان شالله با تمرین بتوانیم یک فن بیان خوبی داشته باشیم
  بنده کلاس فن بیان رفتم ولی این تکنیک ها را نگفتن
  ممنون موفق و معین باشی
  یاعلی

  1. پشتیبانی بیشتر از یک .

   سلام دوست عزیز
   تبریک به شما که اهل اموزش و یادیگیری هستید؛ خوشحالیم بابت همراهیتون
   بیشتر ازیک نفر باشید…

 2. بی‌نهایت عالی، خیلی خیلی خوب.
  من قصد دارم تا ۱۵ روز تمرین اول و سوم و چهارم رو انجام بدم و بعد به تدریج تمرینها رو اضافه کنم و انجامشون بدم. چون برام سخته همه تمرینها رو با هم انجام بدم و وقت نمیکنم. اینطوری در آخر زده هم نخواهم شد و ادامش خواهم داد. نظرتون چیه؟

  1. پشتیبانی بیشتر از یک .

   سلام دوست عزیز
   تبریک به شما که اهل اموزش و یادیگیری هستید.
   چه خوب که شیوه یادگیری خودتون رو میدونید؛ هرکس ممکنه شیوه یادگیری و عملکردش متفاوت باشه؛ اگر طبق تجربتون این شیوه براتون مفیده چراکه نه؟ خیلی هم خوبه…
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید…

  1. پشتیبانی بیشتر از یک .

   چه خوب که دغدغه آموزش و یادگیری دارید؛ تبریک به شما…

   خوشحالیم بابت همراهیتون.

   بیشتر ازیک نفر بمانید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک .

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مقاله مربوط به تمرینات فن بیان برای شما مفید و کاربردی بوده.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

اسکرول به بالا