تمرینات فن بیان | 11 تمرین ساده و بدون هزینه!

سرفصل های مهم این مقاله:

فن بیان و توانایی صحبت کردن یکی از بزرگ‌ترین و شگفت‌انگیزترین ویژگی‌هایی است که ما انسان‌ها داریم؛ اما تقویت مهارت فن بیان هم مثل هر مهارت دیگری نیاز به سخت‌کوشی، تمرین و تکرار دارد. برای اینکه فن بیان خوبی داشته باشید، باید صبور باشید، تمرین‌های آن را یک‌به‌یک اجرا و به دفعات زیادی تکرار کنید. با این مقاله همراه باشید تا با تمرینات فن بیان بیشتر آشنا شوید.


دوره رایگان قبل از شروع این مقاله!

قبل از اینکه این مقاله را بخوانید، توصیه ما به شما: شرکت در دوره جدید فن بیان و سخنرانی و مهارت‌های ارتباطی

تمرینات فن بیان - دوره رایگان فن بیان و سخنرانی


 

چرا-فن-بیان

 

چرا باید فن بیان خوبی داشته باشیم؟

کسانی که توانایی فن بیان و سخنرانی خوبی دارند، احتمال موفقیتشان در زندگی بیشتر است. آن‌ها می‌توانند ارتباطات بیشتری برقرار کنند، محصولشان را بهتر ارائه کنند و شبکه‌سازی ارتباطی شکل دهند.
تمرینات فن بیان به شما کمک می‌کند تا:

اعتمادبه‌نفس بالایی داشته باشید

کسی که فن بیان خوبی دارد نه از معرفی خودش می‌ترسد و نه از ارائه محصول یا نتیجه کاری که انجام داده است. وقتی فن بیان خوبی داشته باشید، در برابر بیش از 100 نفر صحبت می‌کنید و محصول یا خدمتتان را به خوبی ارائه می‌دهید.

 

تمرین-برای-فن-بیان

در کنار دیگران احساس راحت‌تری خواهید داشت

وقتی فن بیان خوبی دارید، دیگر برایتان مهم نیست با چه کسی و یا با چند نفر صحبت می‌کنید؛ در هر جمعی که باشید می‌توانید بدرخشید و احساس راحتی کنید. افرادی که فن بیان خوبی دارند، می‌توانند جمع را در مشتشان نگه دارند!

تمرینات-فن-بیان

یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای فروش، فن بیان است

فروش مهارت بسیار مهمی است.  اما محال است بخواهید فروشنده خوبی باشید و فن بیان خوبی نداشته باشید. در فروش باید بتوانید حرف بزنید، طرف مقابلتان را متقاعد کنید و او را راضی نگه دارید.
تمرینات فن بیان راه خوبی برای تأثیرگذاری بر دیگران است. دیده‌اید بعضی‌ها به صورت بالفطره سخنانشان جذاب و گیراست!؟

بعضی‌ها (مثلاً نرگس کلباسی، خیر ایرانی!) وقتی جهت جمع‌آوری کمک برای زلزله‌زدگان کرمانشاه لب‌تر می‌کنند، میلیاردها تومان پول جذب می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل این جذابیت، قدرت فن بیان اوست. او شما را جذب می‌کند.
در مهمانی‌ها دیده‌اید کسانی که قدرت فن بیان خوبی دارند، به راحتی در جمع صحبت می‌کنند و حرفشان را آزادانه و بی پروا می‌گویند. ممکن است پیش خودتان فکر کنید کاملاً می‌توانید برتر از او صحبت کنید. بله! اگر شما هم تمرینات فن بیان را جدی بگیرید و انجام دهید می‌توانید هر جمعی را به خود جذب کتید.

تمرینات-فن-بیان-چیست؟

شبکه سازی قدرتمند و روابط مؤثرتری خواهید داشت

کسانی که فن بیان خوبی دارند، روابط پیچیده‌تر و البته مؤثرتری هم می‌سازند. شبکه سازی یکی از راه‌های میان‌بر برای موفقیت است. اگر می‌خواهید شبکه سازی بهتری انجام دهید، باید تمرینات فن بیان را جدی بگیرید.

شبکه-سازی

درهرحال…

فن بیان را جدی بگیرید، فن بیان خوب شما، می‌تواند درهای زیادی را به سوی شما باز کند، مشتریان جدیدی برایتان بیاورد و یا نظر سرمایه‌گذاران را به سوی کسب‌وکارتان خیره کند.

تمرینات-فن-بیان

چند تمرین خوب برای بهبود مهارت فن بیان

برای فن بیان و البته صداسازی، تمرینات متنوعی هست. البته فن بیان خوب به جز تمرین به پارامترهای دیگری هم بستگی دارد. مثلاً صدای خوب، بیان مناسب و اعتماد به نفس و عزت نفس.
در صورتی که می‌خواهید به صورت غیرحضوری در دوره فوق‌العاده سخنرانی و فن بیان شرکت کنید، روی لینک زیر کلیک کنید.
نکته مهم: بیشتر تمریناتی که در ادامه می‌آید از کتاب «مهارت‌های فن بیان» خانم ندا سعادتی راد برداشت شده است. در این کتاب تمرین‌های بسیار متنوع، منحصربه‌فرد و فوق‌العاده‌ای برای فن بیان طراحی شده است که می‌توانید با خرید آن، به این تمرینات دسترسی داشته باشید.

تمرینات-فن-بیان

تمرینات فن بیان |  صحبت در مورد یک تصویر

تمرین صحبت در مورد یک تصویر، ذهن و هوش کلامی شما را پرورش می‌دهد و بداهه گویی را در شما تقویت می‌کند.
از کارت‌های تصویر، کارت حیوانات، پوسترهای مختلف و یا حتی تصاویری که در تلفن همراه یا روی لپ‌تاپ دارید استفاده کنید.
روش کار به این شکل است که شما تنها 30 ثانیه وقت دارید تا به این تصویر نگاه کنید. سپس باید 3 دقیقه بی‌وقفه در مورد آن صحبت کنید.
اگر کسی کنارتان هست که با او این تمرین را انجام دهید که هیچ! اگر نه می‌توانید موبایلتان را روی حالت «رکورد» بگذارید و صدای خودتان را ضبط کنید.
در مدت 3 دقیقه سعی کنید تمام جزئیاتی که به خاطر سپرده‌اید را بیان کنید و به بهترین شکل، تصویر را در ذهن مخاطب مجسم کنید.
در شرح تصاویر، جزئیات رنگ‌ها، اندازه‌ها و حس‌های مختلف را به خوبی توضیح دهید. اگر در شرح «3 دقیقه‌ای» به مهارت کافی دست یافتید، زمان توضیحاتتان را افزایش دهید.
حالت ایدئال در این تمرین این است که بتوانیم بی‌وقفه دقایق طولانی در مورد تصویر صحبت کنیم.

تمرین-فن-بیان

تمرینات فن بیان |  مشدد خوانی

مشدد خوانی یکی از تمرینات عالی برای ادای بهتر و کامل‌تر کلمات است. با این تمرین می‌توانید تن صدایتان را تقویت و لحن مناسب خودتان را به مرور پیدا کنید.
اما چطور این تمرین را انجام دهیم؟
می‌توانید تعدادی جمله برای خودتان روی کاغذ بنویسید و روی تک تک حروف آن علامت «تشدید» قرار دهید. بعد سعی کنید این جمله‌ها را چندین بار بخوانید. چند جمله برایتان انتخاب کرده‌ایم. به انتخاب خودتان می‌توانید جملات بیشتری بنویسید.
فّنّ بّیّانّ یّعّنّیّ خّوّبّ صّحّبّتّ کّرّدّنّ
بّیّشّتّرّ وّ مّوّثّرّترّ اّزّ ّیّکّ ّنّفّرّ بّاشّیدّ
فّنّ بّیانّ عّامّلّی بّرّایّ مّوّفّقّیّتّ اّسّتّ

مشدد-خوانی

تمرینات فن بیان |  تندگویی

هوش کلامی شما با انجام این تمرین به سرعت تقویت می‌شود.
در این تمرین فن بیان، در هرمکانی که هستید، به اطراف نگاه می‌کنید و بدون اتلاف وقت و فکر کردن، یکی از اشیا را به سرعت انتخاب می‌کنید. سپس بلافاصله در مورد آنشی، شروع به صحبت می‌کنید. در این تمرین هر نوع فکر کردن و مکث کردن در هنگام صحبت، ممنوع است.
برای شروع، سه دقیقه در مورد آن شی به تندی صحبت کنید. هر چیزی که در ذهنتان می‌آید را بیان کنید. اصلاً مهم نیست درست باشد یا غلط. فقط در صحبت، نام آن شی را مدام تکرار کنید.
احتمال دارد در همان دقیقه اول دیگر چیزی برای گفتن نداشته باشید و حرف‌هایتان تمام شده باشد؛ اما هر طور شده به ذهنتان فشار بیاورید و هرچه می‌توانید در مورد آن شی بگویید. حتی می‌توانید حرف‌های بی‌ربط بزنید، اما با نام آن شی.
این تمرین را هرروز و به دفعات مداوم تکرار کنید. پس از مدتی خواهید دید که هرگز در حین حرف زدن دچار فراموشی کلمات یا کم آوردن واژه‌ها نخواهید شد. در این شرایط حتی اگر واژه‌ای را فراموش کنید، ذهن شما یاد گرفته است که به سرعت چیز دیگری را جایگزین آن کند.

مشدد-خوانی

تمرینات فن بیان |  صحبت در مورد سه چیز بی‌ربط

حتماً برای شما پیش آمده افرادی را ببینید که به راحتی موضوع هر صحبتی را به نفع خودشان تغییر می‌دهند و یا در هر صحبتی به راحتی می‌توانند نظری را بیان کنند که مرتبط با خواسته خودشان است. احتمالاً در این لحظه دیگر شنوندگان و حاضران در آن جلسه و آن صحبت با خودشان می‌گویند: «چطور توانسته به این آمادگی و حاضر جوابی دست پیدا کند؟»
اما نگران نباشید. شما هم با تمرین فن بیان و تکرار می‌توانید به این مهارت دست یابید.
برای این کار سه کلمه بی‌ربط پیدا کنید. مثلاً موبایل، گلدان و سوپرمارکت. حالا سعی کنید در مورد این سه کلمه صحبت کنید و هرجور می‌توانید آن‌ها را به هم ربط بدهید.
این کار را به مدت سه دقیقه ادامه بدهید. در مراحل اولیه بازی، این کار برایتان سخت و دشوار است؛ اما به مرور می‌بینید که ربط دادن کلمات بی‌ربط، آن‌قدر شیرین و بعضاً خنده‌آور می‌شود که دیگر نمی‌خواهید ولش کنید.

صحبت-در-مورد-سه-چیز-بی-ربط

تمرینات فن بیان |  مکالمه رادیویی

این تمرین هم مثل بقیه تمرین‌های فن بیان، لذت‌بخش و مفرح است.
برای انجام این تمرین، رادیو را روشن کنید و یکی از کانال‌های آن را بگیرید. بعد از یک دقیقه کوش دادن به صدای گوینده، رادیو را خاموش کنید و سعی کنید ادامه حرف‌های گوینده را بگوئید.
تلاش کنید آن‌قدر به صدا، محتوا و لحن او شبیه شوید که اگر کسی گوش داد، متوجه تغییر نشود.
این تمرین به شما کمک می‌کند که لحن رسمی حرف زدن را به صورت حرفه‌ای بیاموزید.
زمان را می‌توانید بسته به میزان مهارتتان افزایش دهید. دو دقیقه، سه دقیقه، پنج یا ده دقیقه…

مکالمه-رادیویی

تمرینات فن بیان |  تمرین خودکار

تمرین خودکار یک تمرین فن بیان عالی برای تقویت عضلات لب و دهان و در نتیجه صحبت کردن به صورت گویاتر و قدرتمندتر است.
این تمرین همچنین با تقویت ماهیچه‌های فک شما به بهبود انرژی کلامی‌تان کمک زیادی می‌کند.
برای انجام این تمرین، خودکاری را به صورت عرضی با دندان‌هایتان نگه دارید. سپس سعی کنید شروع به صحبت کردن کنید. در حین صحبت کردن لب‌هایتان کاملاً باز و بسته شود و کلمات را به صورت واضح بیان کنید.
در ابتدا ممکن است عضلات فک و دهان شما کمی درد بگیرد. هیچ اشکالی ندارد. همان‌طور که روزهای اول که به باشگاه بدن‌سازی می‌روید، به شدت احساس درد عضلانی می‌کنید، این درد هم نشان‌دهنده آماده شدن شما برای بهتر شدن فن بیان است.
چند روز که این تمرین را تکرار کنید، عضلات شما دیگر درد سابق را حس نخواهد کرد و کاملاً نرم شده‌اند.
وضوح بیان کلمات را بعد از چند روز کاملاً درخواهید یافت.

تمرین-خودکار

تمرینات فن بیان |  حذف اضافات کلامی (تکیه کلام‌ها، عه و……)

یکی دیگر از تمرینات فن بیان حذف اضافات کلامی است. برای انجام این کار، صدای خود را ضبط کنید. سپس بررسی کنید ببیند که آیا تکیه کلام (کلمه یا حرفی که زیاد تکرار می‌شود) دارید یا خیر. عباراتی مثل «عهههه» یا «اووووم»
این قبیل اضافات کلامی باعث می‌شود ناخودآگاه تمرکز بروی تکیه‌کلام‌های شما برود تا صحبت‌های شما!

تمرینات فن بیان |  شمارش تعداد کلمات

در داشتن فن بیان خوب، سرعت صحبت کردن اهمیت زیادی دارد. یکی از تمرینات فن بیان این است که یک دقیقه صحبت کنید و تعداد کلماتی که در یک دقیقه می‌گویید بشمارید. اگر بین 130 تا 170 کلمه در دقیقه صحبت کنید، از سرعت خوبی برخوردارید.
اگر تعداد کلمات شما بیشتر است، باید بتوانید تعداد واژه‌های گفتاری خود را بالاتر ببرید.
لازم است چندین و چند بار صدای خودتان را ضبط کنید، تعداد کلمات را بشمارید و دوباره و دوباره تمرین کنید.

تمرینات فن بیان |  مکالمات کوتاه را تمرین کنید

صحبت‌های مختصر و کوتاه، فن بیان شما را تقویت می‌کند. هیچ‌وقت با ملاقات یک شخص جدید بلافاصله شروع به صحبت نکنید. در عوض سعی کنید، صحبت کوتاهی در مورد وضعیت آب‌وهوا، اخبار روز یا حتی در مورد پوشش شخص موردنظر شروع کنید. اگر می‌خواهید، در صحبت‌های کوتاه ماهر شوید، این تمرین را هرروز انجام دهید. شخص جدیدی برای این قبیل صحبت‌ها پیدا کنید تا به‌تدریج راحت‌تر بتوانید، با هرکسی که ملاقات می‌کنید، گفت‌وگوهای کوتاه و دلپذیری داشته باشید.

تمرینات فن بیان |  با ترفندهای زبان بدن، فن بیانتان را خوب کنید

شاید تصور کنید زبان بدن برای داشتن فن بیانی عالی اهمیت ندارد، اما زبان بدن مناسب می‌تواند باعث شود اولین تصویر شما در ذهن مخاطب به‌طور چشم‌گیری بهبود پیدا کند.
به همین دلیل لازم است روی تمرینات زبان بدن خود کار کنید تا فن بیانتان بهتر شود. مطمئن شوید، صحبت‌های شما به خوبی مکمل زبان بدنتان هستند.

زبان-بدن

تمرینات فن بیان |  آهنگ صدایتان را تغییر بدهید

افراد مختلف با سرعت‌های متفاوتی صحبت می‌کنند، اما شاید متوجه شده باشید که وقتی آهسته‌تر صحبت می‌کنید، بهتر از زمانی که تند صحبت می‌کنید، صحبت‌هایتان شنیده می‌شود. با سرعت‌های مختلف صحبت کنید، به صدای خود گوش کنید، آن را ضبط کنید و چند ریتم مختلف را با هم مقایسه کنید. شاید در این مورد نیاز به نظر شخص دیگری داشته باشید، از دوست یا برادرتان بخواهید، به صحبت‌هایتان گوش دهد. نتیجه این مقایسه‌ها مهم نیست، شما حداقل به این روش تمرین‌های مختلفی انجام داده‌اید و مدل‌های مختلفی را امتحان کرده‌اید.


مقالات مرتبط زیر را هم مطالعه کنید:

◾️ جلوگیری از تپق زدن و سوتی دادن | مسلط صحبت کردن

◾️ حذف تکیه کلام و صدای اِ هنگام صحبت کردن

◾️ چگونه خنده خود را کنترل کنیم؟ راهکارهای کنترل خنده ناخواسته


برای اینکه یک کتاب الکترونیکی حاوی سایر تمرینات را هم دانلود کنید، به لینک زیر بروید:

تمرینات فن بیان pdf ؛ پنج تمرین عالی به همراه فیلم


مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه دربارهٔ «تمرینات فن بیان | 11 تمرین ساده و بدون هزینه!»

  1. بیشتر از یک نفر.

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مقاله مربوط به تمرینات فن بیان برای شما مفید و کاربردی بوده.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

اسکرول به بالا