جملاتی برای شروع سخنرانی

سرفصل های مهم این مقاله:

جملاتی برای شروع سخنرانی

یافتن جملاتی برای شروع سخنرانی یکی از بزرگترین مشکلات برای کسانی است که قصد دارند یک سخنرانی ارزشمند داشته باشند.  در مقاله‌ چگونه سخنرانی را شروع کنیم؟ به این موضوع پرداختیم که چطور سخنرانی خود را آغاز کنیم و از چه محتوایی استفاده کنم

اما بسیاری از دوستان به این فکر می کنند که اولین جملات ما چه باشد و جملاتی که برای شروع سخنرانی استفاده می‌شود چیست؟ فرض ما بر این این است که شما پیش از این در دوره بیست و یک درس رایگان و بی نظیر سخنرانی شرکت کرده‌اید و اگر اینطور نیست، حتماً به لینک زیر مراجعه نمائید:

رایگان کلیک کنید:

 

سخت ترین قسمت سخنرانی که عملاً بیشترین میزان ترس از سخنرانی را نیز به همراه دارد، بیان اولین جملات برای شروع سخنرانی است که اگر به خوبی از پس آن بر نیایم کار ما خراب می شود و اثربخشی کافی را نخواهد داشت.

بنابراین باید به شدتت بر روی اولین جملاتی که برای شروع به کار می بریم، حساس باشیم تا بهترین نتیجه را بگیریم. (مثلاْ پیشنهاد می‌کنم اولین جملات را بیش از 100 مرتبه تکرار کنید)

 

جملاتی برای شروع سخنرانی

 

در این مقاله به ارائه جملاتی برای شروع سخنرانی می‌پردازیم. به صورت کلی اولین جملاتی که می‌توانیم در شروع سخنرانی بگویم به چند دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • شعر
 • نام خدا
 • آیه و یا حدیث
 • جمله زیبا
 • بدون مقدمه شیرچه در سخنرانی

 

در ادامه قصد داریم به هرکدام از این روش ها بپردازیم و به صورت کامل در مورد ان صحبت کنیم.

 

جملاتی برای شروع سخنرانی

 

تناسب روش شروع با موضوع سخنرانی

یکی از بهترین ایده‌ها در شروع سخنرانی این است که به صورت بسیار حرفه‌ای به این موضوع فکر کنیم که چه شروعی برای سخنرانی می‌تواند مرتبط ترین نوع شروع باشد. مثلاً فرض کنید شما در مورد موضوعات امنیتی یک سخنرانی دارید! خب مسلماً این شروع می‌تواند بسیار جذاب باشد!

به نام خالق پیدا و پنهان

که پیدا و نهان داند به یکسان 

یا مثلاً اگر موضوع شما کتاب نویسی است (چیزی که در دوره یکساله مدرسه استادی آن را موضوع می‌دهیم) می‌توانیم از چنین شروعی استفاده کنیم:

 

به نام خداوندلوح وقلم                          حقیقت نگاروجود وعدم

 

بنابراین اولین اصل برای انتخاب جملاتی برای شروع سخنرانی، یافتن تناسب و ارتباط با موارد زیر:

 1. موضوع سخنرانی
 2. مخاطبان سخنرانی
 3. شخصیت سخنران
 4. محیط
 5. حال و هوا و زمان خاص
 6. و….

 

شروع سخنرانی با نام خدا یا با سلام؟

بسیاری از دوستان این سوال را دارد که آیا باید سخنرانی را با نام خدا شروع کرد یا با سلام؟

 

مسلماً اگر کتاب‌های آموزش سخنرانی به زبان انگلیسی را مطالعه کنید خواهید دید که در این موضوعات اصلاً نوشته‌ای وجود ندارد و آنها حداکثر توصیه می‌کنند که یک سلام بسیار کوتاه با مخاطبان داشته باشیم.

 

اما واقعیت این است که فضای ذهنی و فرهنگی ما در کشورمان بسیار متفاوت است و از همین رو بسیار متداول است که سخنرانی‌ها نه تنها با نام و یاد خداوند متعال آغاز می‌شوند، بلکه عموماً مقدمه طولانی نیز دارد!

 

این که سخنرانی را با یادی از خداوند آغاز کنیم بسیار زیباست اما باید یادمان باشد که از مقدمات طولانی و غیر مرتبط جداً خودداری کنیم. معمولاً پس از بیان شعر، آیه، حدیث و … سلام با مخاطب

 

مقاله دلایل کم حرفی را از دست ندهید

 

فیلم نمونه شروع سخنرانی

شاید بد نباشد که نمونه‌ای از شروع سخنرانی من در سمینار مدرسه استادی 2 را مشاهده کنید.

 

 

 

در این نمونه فیلم حتی با وجود اختلالی که در میان شعر وجود داشت (به دلیل تشویق شرکت کنندگان)، بازهم می‌توانید قدرت شعر را در آغاز سخن مشاهده کنید.

 

شروع سخنرانی با آیه

یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای شروع سخنرانی، استفاده از آیه و یا آیاتی از قران کریم است. اگر در سخنرانی‌های مذهبی حضور داشته باشید حتماً این آیه را بارها شنیده‌اید:

بِسمِ اللّه ِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَ یَسِّرْ لِی أَمْرِی وَ احْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی

پروردگارا سینه‌‏ام را گشاده دار، و کار را بر من آسان کن، گره از زبانم بگشاى تا سخنم را درک کنند، (مشاهده در تفسیر المیزان)

 

این آیه 25 سوره طه است و به زمانی اشاره دارد که حضرت موسی قصد دارد به ملاقات فرعون بروند و حضرت موسی از خداوند چنین درخواستی دارند. (البته من در این مورد صحبتی دارم که در مورد آن مطمئن نیستم و از دوستان صاحب نظر در این رابطه کمک می‌خواهم(

 

 

احساس می کنم این آیه گفت و گوی بنده خدا با خداوند است و قرار نیست که در ابتدای سخنرانی خوانده شود بلکه باید سخنران در دل خود و با خدای خود آن را مناجات کند. همانطور که حضرت موسی این آیه را جلوی فرعون نخواند و در دل خودش و با خدای خود مطرح کرد. هرچند در این زمینه من صاحب نظر نیستم و حتماً‌ نظرات شما را در این بیان خواستارم.)

 

اشعار زیبا برای شروع سخنرانی

شروع سخنرانی با شعر از روش‌های متداول است که اگر به خوبی صورت بگیرد (یعنی شعر خوبی، به خوبی خوانده شود) می‌تواند بسیار اثربخش باشد.

به عنوان مثال من در سخنرانی‌هایم از شعر زیر استفاده می‌کنم:

 جملاتی برای شروع سخنرانی

 

متن کامل شعر که از نظامی است به صورت زیر است:

 

به نام آنکه هستی نام ازو یافت            فلک جنبش زمین آرام ازو یافت
خدائی کافرینش در سجودش              گواهی مطلق آمد بر وجودش
فلک بر پای دارو انجم افروز                خرد را بی‌میانجی حکمت آموز
جواهر بخش فکرتهای باریک               به روز آرنده شب‌های تاریک
غم و شادی نگار و بیم و امید             شب و روز آفرین و ماه و خورشید
 نگه دارنده‌ی بالا و پستی                       گوا بر هستی او جمله هستی

 

شعر دیگری که می‌تواند در همین راستا بسیار مناسب باشد (البته در شرایط خود) شعر معروفی است که حتماً با آن آشنایی دارید:

 

ای نام تو بهترین سر آغاز           بی نام تو نامه کی کنم باز

ای یاد تو مونس روانم               جز نام تو نیست بر زبانم

 

البته باید دقت کرد که هر شعری جای مناسبی دارد و شاید شعر بالا در جایی که خیلی رسمی باشد مناسب نباشد زیرا یادآورنده دوران دبستان است! (هرچند این موضوع چیزی از زیبایی‌های این شعر کم نمی‌کند)

 

شکر خدا در ادبیات ما، بی اندازه شعر و نثر در باب شروع سخنرانی وجود دارد بنابراین می‌توانیم چند نمونه شعر دیگر برای آغاز و شروع سخنرانی را با یکدیگر مرور کنیم:

 

 جملاتی برای شروع سخنرانی

 

این شعر زیبا از فردوسی گرانقدر نیز یکی از بهترین شروع‌های سخنرانی به شمار می‌رود که متن آن را می‌توانیم اینجا داشته باشیم:

به نام خداوند جان و خرد – کزین برتر اندیشه برنگذرد

خداوند نام و خداوند جای – خداوند روزی ده رهنمای

خداوند کیوان و گردان سپهر – فروزنده ماه و ناهید و مهر

یا مثلاً شعرهایی از شاعران معاصر مثل این شعر که به زبان بسیار ساده سروده شده است:

 

خدایا شروع سخن نامِ توست

وجودم به هر لحظه آرامِ توست

 

دل از نام و یادت بگیرد قرار

خوشم چونکه باشی مرا در کنار

 

حضور تو را در دلم دیده ام

مداوم تو را هم پرستیده ام

 

ولی از صفاتت چه گویم سخن؟

که بی شک نگنجی به افکار من

 

سخن از تو گفتن یقین مشکل است

اگر چه جمالت به جان و دل است

بزرگی فقط در تو معنا شود

وجود از نگاه تو پیدا شود

 

همچنین بخوانید:

بسته جملات آغازین سخنرانی

 

شروع بسیار ساده!

یکی دیگر از روش‌های شروع سخنرانی، شروع بسیار ساده سخنرانی است. یعنی به جای این که به دنبال جملاتی برای شروع سخنرانی باشیم با یک به نام خدا و سلام بسیار ساده صحبتمان را اغاز کنیم. من در بسیاری از صحبت‌هایم از همین روش استفاده می‌کردم و احساس می کنم تا زمانی که سبک خودمان برای شروع سخنرانی را نیافتیم، لازم نیست از جملاتی خاص برای شروع سخنرانی استفاده کنیم.

 

شیرجه زدن در سخنرانی

یکی از روش‌های متداول در سخنرانی، شیرجه زدن در دریای سخنرانی است! یعنی بدون هیچ جمله خاصی ناگهان سخنرانی را شروع کنیم. و جملاتی برای شروع سخنرانی مد نظر نداشته باشیم و مستقیم به بیان صحبت بپردازیم

 

این روش روشی است که باید در انتخاب آن بسیار دقت کرد و در شرایط درست و مناسب این روش را به کار بست. به این صورت که ما از هیچکدام از الگوهای متداول برای شروع استفاده نکنیم. به عنوان مثال در سمینار بزرگ مدرسه استادی 2 در برج میلاد تهران، آقای مهدی صادقلو مدرس دوره جامع سخنرانی و فن بیان سخنرانی خود را با لباس خلبانی خود و بدون هیچ مقدمه‌ای شروع کرد! آن هم از انتهای جمعیت!

 

جمله زیبا برای شروع سخنرانی

همچنین جملات آغازین برای سخنرانی می‌توانند چیزی به جز شعر باشند و می‌توانند جملاتی زیبا برای شروع سخنرانی باشند. به عنوان مثال یک سخنران با موضوع مهارت‌های سخنرانی و فن بیان می‌تواند صحبت خود را با این موضوع شروع کند که:

 

هرکس، آنچه را که دلش خواست بگوید، آنچه را که دلش نمی خواهد می شنود!

 

همین جمله ارزشمند می‌تواند توجه بسیاری از مخاطبان را به خوبی جلب کند! البته مهم است که در استفاده از این جملات بسیار دقیق باشیم و بدانیم که با چه لحن و صدایی و چه روشی آنها را مطرح کنیم.

 

رایگان کلیک کنید:

 

اشتباهات متداول در جملاتی برای شروع سخنرانی

در انتهای این صحبت قصد دارم چند اشتباه متداول در جملات اولیه برای آغاز و شروع سخنرانی توسط سخنرانان غیر حرفه‌ای صورت می‌گیرد را با شما مطرح کنم.

 

 طولانی شدن جملات اولیه سخنرانی

واقعیت این است که اغلب سخنرانان در ابتدای سخنرانی خود جو گیر می شوند و صحبت اولیه خود را طولانی‌تر از آنچه مد نظرشان  هست انجام می‌دهند.

 

باید دقت کنید که شروع صحبت و مقدمات آن اصلاً نباید طولانی شود و باید سعی کنید که متن اولیه را چندین مرتبه تمرین کنید و اجازه ندهید که در زمان اجرای سخنرانی، بیشتر از مقدار تمرین شده صحبت کنید.

 

 عدم تسلط به متن

نظرتان چیست که وقتی می‌خواهید سخنرانی خود را با شعر آغاز کنید، شعر یادتان برود؟!

 

قطعاْ شرایط بسیار سختی خواهد بود و و من اصلاً توصیه نمی‌کنم که چنین اتفاقی بیوفتد! بنابراین متن اولیه سخنرانی خود را تا جایی که می‌توانید تمرین کنید مثلاً من وقتی تصمیم گرفتم شعر "به نام آن که هستی نام ازاو یافت" را در سخنرانی‌ام بخوانم ( خوب یادم هست که اولین بار در همایش سخنرانی و فن بیان اصفهان تصمیم به استفاده از این شعر گرفتم) این شعر را بیش از 250 بار تکرار کردم تا کاملاً ملکه ذهنم شود!

 

بله 250 بار آن هم با دستگاه صلوات شمار، شمرده‌ام!

 

جمع بندی مقاله جملاتی برای شروع سخنرانی

در مقاله جملاتی برای شروع سخنرانی سعی کردم یک اصل را مطرح کنم و آن این است که از روش‌های مختلفی می‌توان برای شروع و آغاز سخنرانی استفاده کرد اما مهم‌ترین اصل این است که آنچه که تصمیم به شروع آن گرفته‌ایم را با دقت کامل تمرین کنم تا در زمان اجرا جای اشکال و خرابکاری برای خودمان نگذاریم!

 

برای دانلود متن PDF کافیست اینجا کلیک کنید

 

یک دوره رایگانع‌اما پرمحتوا!

در این دوره رایگان، شرکت کنید! روی لینک زیر کلیک کنید و یک سخنران حرفه‌ای و جذاب باشید:

رایگان کلیک کنید:

 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 دیدگاه دربارهٔ «جملاتی برای شروع سخنرانی»

 1. مصطفی رحیمی

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  در کار من خیلی بهم کمک کرد و این سایت رو به دوستان هم پییشنهاد کردم
  بهترین ها رو برای شما دوستان عزیز ارزومندم

  1. بیشتر از یک نفر.

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی بی نظیرتون 
   خیلی خوشحالیم که ما تونستیم نظرتون رو با مقاله جملاتی برای شروع سخنرانی جلب کنیم .
   ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید

  1. بیشتر از یک نفر.

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مقاله جملاتی برای شروع سخنرانی برای شما مفید و کاربردی بوده.
   لطفا مارو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

  1. بیشتر از یک نفر.

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون از کامنت شما.
   خوشحالیم که مقاله جملاتی برای شروع سخنرانی براتون کاربردی و مفید بوده.
   ما رو در جریان موفقیت های بیشترتون قرار بدین.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید

  1. بیشتر از یک نفر.

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنونیم از کامنت شما.
   خوشحالیم که مقاله جملاتی برای شروع سخنرانی براتون کاربردی و موثر بوده.
   ما رو درجریان موفقیت های بیشترتون قرار بدین.
   موفق باشید

اسکرول به بالا