برای زیباتر شدن صدا چه بخوریم؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

داشتن صدای زیبا به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که با یادگرفتن و رعایت آن‌ها می‌توانید تأثیرگذاری صدای خود را بیشتر کنید. به‌این‌ترتیب هنگام خوانندگی، ارائه مطالب در کلاس درس و دانشگاه، ساخت پادکست و یا حتی هنگام مکالمه با شخص محبوبتان تأثیر فوق‌العاده آن را حس می‌کنید و لذت می‌برید.

ما در این مقاله تلاش کردیم با معرفی مقالات و دوره‌های مرتبط با آموزش این مهارت و همچنین توضیح فاکتورهای مختلف صدا و رژیم غذایی مؤثر بر آن شمارا در این مسیر همراهی کنیم.

صدای زیبا محصول ژنتیک است یا تلاش فرد؟

محیط برنده مبارزه برای داشتن صدای زیبا است

ویژگی‌های فیزیکی سیستم صوتی فرد؛ ازجمله اندازه غضروف‌های حنجره، طول و ساختار تارهای صوتی، اندازه و شکل مجرای صوتی سوپرا گلوت، اندازه و شکل‌ ریه‌ها و نای‌ها از طریق وراثت و ملیت تعیین می‌شود و می‌تواند بر کیفیت صدای فرد تأثیر بگذارد اما چون وراثت تنها نقش زمینه‌ای دارد و تحقیقات علمی انجام‌شده حاکی از آن است که محیط نقش پررنگ‌تری را در زیبایی صدا ایفا می‌کند بنابراین نگران این موارد نباشد و برای زیباتر کردن صدای خود به تکنیک‌ها و تمرین‌ها توجه کنید. (منبع علمی)

تولید صدا توسط ماهیچه‌ها و مغز صورت می‌گیرد و برای بهتر کردن آن نیاز به مهارت‌های تخصصی و تمرین دارید. برای یادگیری تکنیک‌های صداسازی می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

صدای زیبا چه ویژگی‌هایی دارد؟

گام اول برای زیباتر کردن صدا، شناخت ویژگی‌های صدا است. صدای هر فرد سه ویژگی دارد:

 • بلندی (Loudness): بلندی صدا یعنی شدت صدایی که به گوش می‌رسد. هرچه فشار هوایی که از ریه به حنجره می‌رسد و با تارهای صوتی برخورد می‌کند بیشتر باشد، صدا بلندتر است.
 • زیر یا بم بودن (Pich): منظور از زیروبم بودن صدا، همان کلفت و نازک بودن است. هرچه طول تارهای صوتی بیشتر و ضخامت آن کمتر باشد صدا زیرتر و هرچه طول تارهای صوتی کمتر و ضخامت آن‌ها بیشتر باشد صدا بم‌تر است. با استفاده از تکنیک‌های صداسازی تا حدی می‌توان طول تارهای صوتی را تغییر داد.
 • کیفیت (Quality): منظور از کیفیت صدا شفافیت یا آشفتگی صدا است. اینکه تارهای صوتی چگونه باهم برخورد کنند، آرام یا محکم، میزان کیفیت صدا را مشخص می‌کند.

بنابراین صدای زیبا و طبیعی صدایی است که قابلیت تنظیم بلندی متناسب با موقعیت را داشته باشد، میزان زیروبم بودن آن با سن و جنسیت، متوسط جامعه و شرایط هماهنگ باشد و درنهایت صدا باید شفاف باشد نه اینکه ترکیبی از چند صدا باشد مثلاً در صدا نباید گرفتگی، نفس دار بودن، فشار و تقلا، لرزش و … مشاهده شود.(منبع علمی)

همچنین سرعت کلام، لحن بیان، ریتم و آهنگ صدا نیز در زیباتر شنیده شدن سخن اثرگذار است و در تمرینات موردتوجه قرار می‌گیرد.

گرانت مک گوایر، در دانشگاه کالیفرنیا تحقیقی با موضوع «چه ویژگی‌های صوتی باعث می‌شود صدای انسان جذاب‌تر به نظر برسد» انجام داد وبیان کرد سه ویژگی باعث جذابیت صدا می‌شود: گویش صدا با گویش ما یکی باشد، صدا نرم و لطیف باشد نه تیز و گوش‌خراش و درنهایت بیان کرد که مجاری صوتی طولانی‌تر باعث ایجاد طنین‌های مختلفی در صدا می‌شود که گوش‌نوازتر است. (منبع علمی)

 

 

 

 

چند نکته مهم برای زیباتر کردن صدا

دوره های صداسازی فراموش نشود

اگر می‌خواهید آواز بخوانید، سخنرانی کنید، پادکستی تولید کنید، مطلبی را در جمع ارائه دهید و یا هر فعالیت دیگری که نیاز به داشتن یک صدای زیبا دارد، به موارد ذکرشده در این بخش توجه ویژه داشته باشید.

1-گرم کردن

گرم کردن صدا تمرینات مختلفی دارد که متناسب با سن، دامنه صدا و فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر مقاله چطور لحن مناسبی داشته باشیم را بخوانید.

لب‌ها و ماهیچه‌های فک خود را با دمیدن از میان لب‌های خود شل کنید، زبان خود را بیرون بیاورید و آن را حرکت دهید، صداها و آواهای متفاوت با بلندی متفاوت را تکرار کنید تا درنهایت ماهیچه‌های صورت و دهان شما شل و گرم شود.

2-زنگ تفریح

اگر اخیراً زمان زیادی از صدایتان استفاده کرده‌اید و یا فشار زیادی به آن تحمیل کرده‌اید، زمانی را برای استراحت به صدایتان اختصاص دهید. بازه زمانی مناسبی را تعیین کنید و در آن مدت صحبت نکنید، آواز نخوانید و حتی زمزمه نکنید تا درنتیجه تارهای صوتی بهبود پیدا کنند.

3-سموم تارهای صوتی

سیگار، قلیان، گردوغبار، آلاینده‌ها و هرگونه دودی باعث خشک شدن و تحریک‌پذیر شدن تارهای صوتی می‌شود پس حتماً حواسمان باشد که چه چیزی استنشاق می‌کنیم.

4-بیماری

اگر به دلیل بیماری و عفونت گلو و تارهای صوتی ما آسیب‌پذیر شده است، بهتر است چند روزی را به خودمان استراحت دهیم و تا حد امکان از تارهای صوتی کار نکشیم و آن‌ها را تحت‌فشار نگذاریم تا هرچه سریع‌تر ریکاوری شوند.

5- محیط زندگی یا کار خود را مرطوب کنید

خوردن مایعات و یا اسپری در دهان نمی‌تواند تأثیر فوری و مستقیم بر روی تارهای صوتی داشته باشد؛ مستقیم‌ترین راه مرطوب کردن تارهای صوتی تنفس است. پس می‌توانید با مرطوب کردن هوای محیطی که در آن هستید از خشک شدن و آسیب‌پذیرتر شدن تارهای صوتی جلوگیری کنید.

برای زیباتر شدن صدا چه بخوریم؟

خوردن و آشامیدن مواد غذایی مناسب در اندازه استاندارد می‌تواند به شما برای داشتن یک صدای زیبا هنگام کنسرت، ارائه، سخنرانی یا … کمک کند.

مصرف موادی که بدن شما را هیدراته کرده و میزان مناسبی از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی را به بدن شما برساند اهمیت زیادی دارد.

وعده غذایی قبل از اجرای خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که در حین سبک بودن و هضم راحت، باعث ضعف شما نشود.

1-آب

تا جایی که می‌توانید در طول روز آب مصرف کنید تا بدن خود را هیدراته کنید. آب باعث روغن‌کاری و روان‌تر شدن تارهای صوتی شما می‌شود. آب را قبل از مصرف به دمای اتاق یا دمای معتدل برسانید تا از تارهای صوتی خود محافظت کنید.

2-چای

دوری از دود=نزدیکی به صدای زیبا

می‌توانید از انواع چای‌های بدون کافئین و حتی چای‌های گیاهی و با دمای متعادل برای رسیدگی به صدای خود استفاده کنید برای مثال برخی افراد براساس تجربیات خود از گیاهان معتقدند که :

چای نعنا فلفلی با کمک به سیستم گوارشی و هضم غذا به سبک بودن در حین اجرا کمک می‌کند.

چای بابونه آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده اعصاب است.

چای سبز به کنترل استرس و هیجان قبل از ارائه و اجرا کمک می‌کند.

چای گیاهی Throat Coat ساخته‌شده از ریشه شیرین‌بیان و پوست نارون با محافظت از آسیب دیدن تارهای صوتی در برابر فشار، گزینه خوبی در میان نوشیدنی‌ها است.

چای زنجبیل با آرام کردن معده درد عصبی و از بین بردن التهاب به هنگام بیماری و فشار صوتی و همچنین کمک به گرم کردن صدا به داشتن صدای زیبا و شفاف و یک اجرای خوب کمک می‌کند.

 

 

3-سالاد

سالاد می‌تواند بهترین میان وعده برای قبل از اجرا باشد چون سرشار از آب و مواد معدنی برای هیدراته کردن بدن است. همچنین می‌توانید مقداری پروتئین مانند مرغ، تخم‌مرغ، ماهی یا حبوبات به آن اضافه کنید تا انرژی لازم برای بدنتان نیز تأمین شود.

4-کراکرها

کراکرهای خشک باعث تحریک ترشح بزاغ و نرم شدن تارهای صوتی می‌شود و بهترین خوراکی برای هنگامی است که ضعف کرده‌اید و به خوراکی کوچکی نیاز دارید.

5-ریحان

ریحان دارای خاصیت ضد باکتری و ضدالتهاب است و با اضافه کردن آن به غذاهای خود می‌توانید از صدای خود محافظت کنید.

6-سبزیجات

قرار دادن سبزیجاتی مانند بروکلی، هویج، کرفس، خیار و سایر سبز رنگ‌ها در رژیم غذایی می‌تواند همواره بدن شما را هیدراته و صدای شما را آماده نگه دارد.

7-موز

موز حاوی مواد معدنی است که باعث کاهش اضطراب و آرام نگه‌داشتن شما می‌شود اما هم‌زمان بافت آن باعث تحریک تارهای صوتی و تولید مخاط اضافه می‌شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید برای کنترل استرس موز مصرف کنید، چندین ساعت قبل از اجرا باشد تا خاصیت بافت آن از بین برود.

8-مرغ و ماهی

مرغ و ماهی پروتئینی هستند که چربی ندارند و تارهای صوتی را خفه نمی‌کنند، برای مدت طولانی‌تری انرژی فراهم می‌کنند و ما را سیر نگه می‌دارند.

9-عسل

مخلوط کردن مقدار مناسبی عسل در چای بدون کافئین و یا آب گرم می‌تواند به نرم کردن و تسکین گلو کمک کند، در پیشگیری و تسکین فشارهای صوتی مفید است و خاصیت آنتی باکتریال دارد.

10- دمنوش‌های بدون کافئین حاوی ریشه شیرین‌بیان

ریشه شیرین‌بیان یک‌لایه محافظ بر روی گلوی شما تشکیل می‌دهد، از تحریک غشاهای مخاطی جلوگیری می‌کند و انعطاف‌پذیری زیادی به تارهای صوتی می‌دهد.

11- آجیل

خداحافظی تلخ با قهوه و شکلات

آجیل یک میان وعده مقوی و انرژی‌زا برای روزهای اجرا است. بهتر است نوع بدون نمک آن را انتخاب کرده و آن را همراه با آب مصرف کنید.

12- میوه

میوه‌ها را بجوید و مصرف کنید تا فیبر آن به هضم غذای خورده شده کمک کند و قبل از اجرا به شما انرژی بدهد.

13- لیمو

لیمو منبع بالایی از ویتامین C دارد که به مبارزه با عفونت و تجزیه مخاط گلو و تسکین التهاب گلو کمک می‌کند. آن را با عسل مخلوط کنید تا خیلی تیز نباشد.

14- ویتامین A

غذاهایی که ویتامین A بالایی دارند به حفظ سلامت غشای مخاطی شما کمک می‌کنند. ویتامین A را در سبزیجات زردرنگ مانند سیب‌زمینی شیرین و کدو، یا در میوه‌هایی مانند انبه، خربزه و هلو، در سبزی‌های برگ تیره مانند اسفناج و کلم پیچ یا در پروتئین‌هایی مثل تخم‌مرغ و گوشت می‌توانید پیدا کنید.

 

 

برای زیباتر شدن صدا چه نخوریم؟

برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به دلیل بافتی که دارند و یا حساسیت‌زا بودن ممکن است به تارهای صوتی آسیب برساند. بدون شک دوست نداریم روز مهم اجرا و ارائه را با گرفتگی صدا یا التهاب تارهای صوتی دست‌وپنجه نرم کنیم؛ پس حواسمان به نکات زیر باشد

1-آب

آب سرد و آب یخ باعث انقباض تارهای صوتی می‌شوند و آب خیلی گرم هم باعث تورم آن‌ها می‌شود و در هر دو صورت ما از هدف اصلی خود که شل و رها کردن تارهای صوتی است دور می‌شویم.

2_ شیر

شیر ازجمله نوشیدنی‌هایی است که از تولید مخاط برای مرطوب کردن تارهای صوتی جلوگیری می‌کند و باعث خشک شدن آن‌ها می‌شود پس بهتر چند ساعت قبل از اجرا مصرف آن را قطع کنید.

3_ الکل، نوشابه و سودا

مصرف این نوشیدنی‌ها ممکن است انرژی شمارا تا حدی بالا ببرد اما تأثیر مخرب آن بر تارهای صوتی را نادیده نگیرید زیرا باعث خشک و آسیب‌پذیر شدن آن‌ها می‌شوند. پس توصیه می‌شود حداقل برای آن روز خاص از این نوشیدنی‌ها اجتناب کنید.

4_ لبنیات

مصرف لبنیات ممکن است باعث رفلکس اسید معده شود و تارهای صوتی شما را بسوزاند و انعطاف‌پذیری آن‌ها را کم کند، بنابراین مصرف آن‌ها قبل از اجرا توصیه نمی‌شود.

5_ شکر فرآوری شده

مصرف مواد غذایی تهیه‌شده با شکر فراوری‌شده میزان قند خون شما را به‌سرعت بالا می‌برد و انرژی را زیاد می‌کند، اما با همان سرعت هم انرژی را پایین می‌آورد و انرژی را از صدای شما می‌گیرد.

6_ کافئین

کافئین ادرارآور است و باعث کم شدن آب بدن و خشک شدن تارهای صوتی می‌شود؛ بنابراین مصرف چای کافئین دار، قهوه و نوشابه توصیه نمی‌شود.

7_ غذاهای ادویه‌دار

ادویه‌ها بااینکه باعث خوش‌طعم شدن غذاها می‌شوند اما تارهای صوتی را تحریک و حساس می‌کنند پس بهتر است آخرین وعده غذایی قبل از اجرا را بدون ادویه مصرف کنید.

8_ غذاهای سرخ‌شده

غذاهای آب‌پز و هواپز را انتخاب کنید

هر چیزی که در روغن زیاد سرخ‌شده یا آماده‌شده باشد، تارهای صوتی شمارا با چربی بیش‌ازحد پر می‌کند. غذای سرخ‌شده نیز یکی دیگر از محرک‌های سوزش سر دل است پس‌ازآن دوری‌کنید. بهتر است برای داشتن صدای زیباتر در هنگام اجرا، از غذاهای بخارپز یا آب پز استفاده کنید.

 

 

 

9_ شکلات

شکلات یک تهدید سه‌گانه است. حاوی کافئین است که بدن شما را خشک می‌کند و ماهیچه‌های اطراف تارهای صوتی شما را منقبض می‌کند. همچنین یک محرک رفلکس اسید است؛ و معمولاً حاوی مقدار زیادی قند است که ممکن است مدت کوتاهی بعد از تجربه انرژی بالا باعث افت قند شدید و ضعف شود.

10_ آبمیوه‌های طبیعی و صنعتی

از خوردن آبمیوه اجتناب کنید زیرا قند بالایی دارند و انرژی شما را به‌راحتی بالابرده و به‌سرعت پایین می‌آورد.

11_ میوه‌ها

از خوردن میوه‌هایی که باعث سوزش گلو یا رفلکس اسید معده‌تان می‌شود خودداری کنید.

مثلاً برخی افراد با خوردن پرتغال ترش می‌کنند، خربزه باعث سوزش گلویشان می‌شود، به خرمالو حساسیت دارند و…

12_ مواد غذایی ادرارآور

برخی مواد غذایی مانند کافئین، زیره، میوه‌هایی مثل آناناس و هندوانه و انگور، عصاره گل قاصدک، سبزیجاتی مانند بادمجان و کرفس و جعفری و کلم؛ دارای خاصیت ادرارآوری هستند و آب بدن را دفع می‌کنند. درنتیجه بدن خشک‌شده و تارهای صوتی آسیب‌پذیرتر می‌شوند.

13_ غذاهای سفت و ترد

مصرف غذاهای ترد مانند سوخاری‌ها، چیپس و نان برشته می‌تواند باعث ایجاد بریدگی و خم در گلو شود و مانعی برای اجرای خوب ما شود. پس بهتر است قبل از اجرا مواد غذایی نرم را انتخاب کنیم.

14- تمرهندی، لواشک و آلوچه
تمرهندی چه به‌صورت خام و چه پودری باعث آلرژی در گلو می‌شود و خوردن لواشک و آلوچه و تمرهندی به دلیل ترش بودن و خاصیت اسیدی باعث حساس شدن تارهای صوتی می‌شود.

 چند گزینه غیر عادی که ممکن است بخواهید امتحان کنید

 • برای کاهش التهاب، چند قطره کلروفیل مایع را به نوشیدنی خود اضافه کنید.
 • مانند عسل، شربت افرا می‌تواند تارهای صوتی را در آماده‌سازی برای اجرا تسکین دهد
 • پیاز را می‌توان در شربت له کرد تا شما را قادر سازد که با سرفه‌های سینه‌ای اجرا کنید.

برای باز شدن گرفتگی صدا چه بخوریم؟

پیشگیری بهتر از درمان

پیشگیری از گرفتگی بهتر از درمان است اما اگر به هر دلیلی دچار گرفتگی گلو شدید، می‌توانید از لعاب‌دانه سیب یا به دانه و یا داروی روتارین RUTARIN که در داروخانه‌ها به‌صورت پودر فروخته می‌شود استفاده کنید و التهاب و گرفتگی گلو را برطرف کنید.

کلام آخر

اینکه برای زیباتر شدن صدا چه بخوریم به عوامل مختلفی مانند سطح قند خون، گروه خون، آلرژی‌ها، سطح فعالیت و متابولیسم شما بستگی دارد و تمام موارد گفته‌شده در این مقاله گزیده‌ای از تحقیقات و تجربیات است و می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد.

برای زیباتر شدن صدا حتماً به ویژگی‌های صدا توجه کنید و آن‌ها را بهبود دهید برای این کار شرکت در دوره های فن بیان و صداسازی بسیار می‌تواند کمک‌کننده باشد پس ‌از آن غافل نشوید.

اگر تجربه‌ای در زمینه این مقاله دارید، مشتاق خواندن آن هستیم.

منابع

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

فریما سیار

فریما سیار

عضو تیم نویسندگان هلدینگ بیشتر از یک
امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۵۷ دیدگاه دربارهٔ «برای زیباتر شدن صدا چه بخوریم؟»

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم براتون کاربردی باشد.
   ممنونیم بابت همراهیتون؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 1. ابوالفضل وصفی.

  ممنون از مقاله خوبتون
  نوشیدن آب و مداوم گوش کردن صدای خودتون به بهبود مستمر صداتون خیلی کمک میکنه

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم براتون کاربردی باشد.
   ممنونیم بابت همراهیتون؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم براتون کاربردی باشد.
   ممنونیم بابت همراهیتون؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم براتون کاربردی باشد.
   ممنونیم بابت همراهیتون؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم براتون کاربردی باشد.
   ممنونیم بابت همراهیتون؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم براتون کاربردی باشد.
   ممنونیم بابت همراهیتون؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم براتون کاربردی باشد.
   ممنونیم بابت همراهیتون؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 2. کاربر بیشتر از یک.

  سلام وقت بخیر . اگر میشود از گیاهان دارویی که برای زیبا تر شذن صدا کاربرد دارد هم مطلب به عنوان مقاله ارایه کنید سپاس از تیم بیشتر از یک

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   خوشحالیم که اهل مطالعه مقاله هستید؛ امیدواریم در مقالات بعدی نیز در این خصوص در خدمتتون باشیم.
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام دوست عزیز اهل مطالعه؛ خوشحالیم که همراهمون هستید و دغدغه آموزش دارید.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام دوست عزیز اهل مطالعه؛ خوشحالیم که همراهمون هستید و دغدغه آموزش دارید.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم محتوا براتون کاربردی باشد.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   چه خوب که به آموزش توجه دارید؛ امیدواریم محتوا براتون کاربردی باشد.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که دنبال محتوای آموزشی هستید؛ تبریک به شما و سپاس بابت همراهی ارزشممندتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا