برای داشتن صدای کلفت و دورگه مردانه چه بخوریم؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

یکی از دغدغه‌های همیشگی پسرها در هنگام رشد کلفت شدن و دورگه شدن صدایشان است؛ زیرا دوست دارند هرچه زودتر مرد شوند و یکی از نشانه‌های مرد شدن کلفت شدن صدا است. خیلی از ما به این موضوع اعتقاد داریم که هر چه صدای آقایان کلفت‌تر و دورگه‌تر باشد، ازنظر شنوندگان جذاب‌تر است. حتی اگر دقت کنیم، ما عاشق صدای دوبلرها و بازیگرانی می‌شویم که صدای کلفت‌تر و دورگه‌تری دارند.

برای داشتن صدای کلفت و دورگه چه بخوریم؟

حواستان به آلرژی در میوه خوردن باشد

برای رسیدن به هدفمان، یعنی داشتن صدای کلفت باید گروهی از مواد غذایی را در رژیم غذایی خود جای دهیم. در اینجا فهرستی از این مواد غذایی و تأثیر آن‌ها تهیه‌ کرده‌ایم که در برخی منابع علمی نیز از آن‌ها سخن گفته شده است:

1_ آب

تارهای صوتی از دو رشته ماهیچه نازک تشکیل‌شده‌اند که برای نرم و انعطاف‌پذیر بودن نیاز دارند تا روغن‌کاری شوند. روغن لازم برای منعطف کردن آن‌ها آب است. آب مایه حیات تارهای صوتی و صدای شماست. بدین ترتیب اگر آب کافی به تارهای صوتی نرسد، خشک می‌شود و مانند صدای درب اتاقی که لولای آن روغن نخورد، صدای خشک و گوش‌خراشی تولید می‌کند.

همچنین آب کافی باعث دفع سموم و مواد زائد از بدن می‌شود. درصورتی‌که بدن کم آب شود، این مواد در بدن باقی می‌مانند و باعث التهاب تارهای صوتی و درنتیجه از دست دادن دامنه و قدرت صدا می‌شوند.

 

 

2_ غذاهای زنده

تا حد امکان مصرف غذاهای فراوری‌شده را کم کنید و بیشتر از غذاهای زنده‌ای که بر روی زمین رشد می‌کنند استفاده کنید.

گندم، شاهی، کلم پیچ، اسفناج (خام پخته نشده)، سبزیجات مخلوط، کلم بروکلی و غیره.

3_ آب‌رسان‌ها

برای داشتن تنوع بیشتر در مصرف مایعات لازم جهت هیدراته نگه‌داشتن بدن می‌توانید موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • آب هندوانه
 • آب کرفس
 • آب طالبی
 • آب خربزه

4_ روغن زیتون

برخی افراد بیان می‌کنند که روغن زیتون نقش بسیار زیادی در روغن‌کاری تارهای صوتی دارد.

پس برای طعم دار کردن سالادتان گزینه خوبی است.

5_ سوپ

می‌توانید انواع سوپ‌های گرم و دل‌چسب را برای نرم کردن و هیدراته کردن استفاده کنید. از انواع سبزی‌ها و پروتئین‌ها می‌توانید استفاده کنید. از مصرف گوجه‌فرنگی و خامه که باعث رفلکس معده می‌شود جلوگیری کنید.

6_ پروتئین‌ها

مصرف انواع پروتئین‌های بدون چربی برای داشتن صدای کلفت و دورگه مجاز است. می‌توانید از مواد غذایی مانند مرغ، ماهی، گوشت، تخم‌مرغ و بوقلمون برای تقویت ماهیچه‌های تارهای صوتی استفاده کنید.

7_ میوه‌ها

از میوه‌ها برای هیدراته و نرم کردن تارهای صوتی استفاده کنید تا بتوانید بهتر و بیشتر روی ارتعاشات آن‌ها تمرین کنید. توت‌فرنگی میوه محبوب حنجره شماست. اما موز با تحریک تارهای صوتی موجب تولید مخاط اضافی می‌شود پس مصرف آن را محدود کنید.

هنگام استفاده از میوه‌ها حواستان به آلرژی باشد. بروز آلرژی موجب التهاب و آسیب تارهای صوتی می‌شود.

8_ نشاسته‌ها

نشاسته موجب ترشح بزاغ و مرطوب شدن تارهای صوتی می‌شود بنابراین می‌توانید از مواد نشاسته دار مانند سیب‌زمینی و برنج استفاده کنید. همچنین می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و پودر نشاسته را در آب ولرم مخلوط کرده و مصرف کنید.

9_ مایعات گرم

مصرف انواع مایعات با درجه دمای ولرم مانند انواع دم‌نوش‌ها و چای بدون کافئین موجب نرم و روان شدن عضلات تارهای صوتی می‌شود.

 

 

برای کلفت و دورگه شدن صدا چه نخوریم؟

محصولات لبنی موجب آسیب به تارهای صوتی می‌شوند

خوردن برخی مواد غذایی موجب آسیب به سیستم صوتی انسان شده و امکان انجام تمرین‌ها را از بین می‌برد. پس رسیدن به هدف داشتن صدای کلفت و دورگه دورتر می‌شود.

1_ انواع مواد کافئین دار

از خوردن انواع مواد کافئین دار مانند چای، قهوه، کاکائو و نوشابه تا حد امکان خودداری کنید؛ زیرا این مواد باعث خشک و آسیب‌پذیر شدن تارهای صوتی می‌شوند.

2_ انواع لبنیات

لبنیات ممکن است موجب رفلکس معده و سوختن تارهای صوتی شود. پس تا حد امکان مصرف آن‌ها را کنترل کنید.

3_ ادویه‌ها

ادویه‌های مخصوص غذا، ازجمله ادویه‌های تند موجب تحریک سیستم صوتی فرد و حساس شدن آن می‌شود به همین علت نمی‌توان در تمرین‌های کلفت شدن صدا به آن‌ها فشار وارد کرد.

4_ غذاهای سرخ‌شده

خوردن انواع فست فود و مواد غذایی سرخ‌شده موجب خفه شدن تارهای صوتی در چربی و روغن شده و خاصیت نوسان و ارتجاع طبیعی آ‌ن‌ها از بین می‌رود.

5_ میوه‌ها

برخی میوه‌ها مانند خربزه و خرمالو می‌توانند با ایجاد حساسیت موجب التهاب تارهای صوتی شوند. همچنین برخی دیگر از میوه‌ها مانند مرکبات موجب ترش کردن و رفلکس معده و درنتیجه سوزش گلو می‌شود.

6_ الکل

از مصرف هرگونه نوشیدنی الکی قبل از انجام تمرین‌ها خودداری کنید. الکل موجب خشک و انعطاف‌ناپذیر شدن تارهای صوتی می‌شود و شما را از تمرینات کلفت‌تر کردن صدا عقب می‌اندازد.

7_ مواد غذایی یخ یا داغ

مصرف مواد غذایی یخ‌زده مانند بستنی یا خیلی داغ باعث حساس شدن و آسیب سیستم صوتی شده درنتیجه حنجره توان تولید صدای کلفت را تا حدی از دست می‌دهد.

8_ انواع دخانیات

مصرف هرگونه دخانیات و مواد مخدر سبب گرفتگی گلو و آسیب تارهای صوتی می‌شود بنابراین توان این عضلات برای تولید صدای کلفت و دورگه کم می‌شود.

مکمل‌هایی برای کلفت و دورگه شدن صدا

برای کلفت و دورگه شدن صدا چه بخوریم؟ در پاسخ به این سوال برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها را نیز می‌توان ذکر کرد، اما باید توجه داشت که مصرف این مکمل‌ها تنها در صورتی مجاز است که تحت نظر و تایید پزشک باشد.

· ویتامین c

ویتامین c با ساخت کلاژن، به حفظ سلامت تارهای صوتی کمک می‌کند.

· ویتامین E

ویتامین E نوعی آنتی‌اکسیدان است که از تارهای صوتی در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. رادیکا‌ل‌های آزاد اتم هایی هستند که می‌توانند به سلول‌های انسانی آسیب برسانند و منجر به پیری، سرطان یا سایر بیماری‌های دیگر شوند.

· ویتامین D

ویتامین D با کمک به جذب کلسیم به حفظ سلامت تارهای صوتی کمک می‌کند.

· امگا-3

امگا 3 برای کاهش التهاب تارهای صوتی مفید است.

· منیزیم

منیزیم به جذب کلسیم و درنتیجه حفظ استحکام و سلامت تارهای صوتی کمک می‌کند.

· بتاکاروتن

بتاکاروتن با خاصیت آنتی‌اکسیدانی از تارهای صوتی به هنگام بیماری محافظت می‌کند.

هورمون تستوسترون

همان‌طور که می‌دانید صدای آقایان همواره کلفت‌تر از خانم‌هاست و علت آن هم هورمون مردانه تستوسترون است؛ بنابراین برای کلفت‌تر کردن صدا باید میزان این هورمون را در خون بالا برد. برخی مواد غذایی و ورزش مداوم سبب افزایش این هورمون و درنتیجه دورگه شدن صدا می‌شود.

هشدار: به‌هیچ‌عنوان از هیچ‌گونه مکمل یا داروی هورمونی به‌صورت سرخود و بدون تجویز پزشک استفاده نکنید. مصرف سرخود این هورمون می‌تواند مشکلات غیرقابل جبرانی برای بدن شما به همراه داشته باشد.

تمرینات کلفت و دورگه کردن صدا

تمرین مستمر کلید موفقیت

ژنتیک در ساختار سیستم صوتی و درنتیجه صدای فرد تأثیر دارد؛ اما تأثیر آن در مقابل محیط و تمرین ضعیف‌تر است. پس با انجام برخی تمرین‌ها می‌توانیم صدای کلفت و دورگه داشته باشیم. چند مورد از تمرینات را باهم بررسی کنیم:

1- تمرین فن بیان

داشتن صدای کلفت و دورگه درصورتی‌که اعتمادبه‌نفس نداشته باشید و فن بیان خوبی برای حرف زدن نداشته باشید جذابیتی ندارد. برای دریافت دوره رایگان آموزش فن بیان کلیک کنید و صدای کلفت خود را با فن بیان و سخنرانی جذاب کنید.

2- زمزمه کردن

این تمرین اثری طولانی‌مدت دارد و می‌تواند کمک‌کننده و مکمل تمرینات دیگر باشد. هرروز با زمزمه کردن تارهای صوتی خود را به ارتعاش دربیاورید تا عضلات آن قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر شوند.

3- ورزش کردن

ورزش مداوم و درست موجب قوی‌تر و بزرگ‌تر شدن عضلات فرد می‌شود و شواهد حاکی از آن است که هر چه جثه و عضلات یک فرد بزرگ‌تر باشد صدای او نیز کلفت‌تر است؛ اما با یک یا دو ماه باشگاه رفتن انتظار معجزه از ورزش نداشته باشید. هر موفقیتی تلاش و استمرار در مسیر را لازم دارد.

4- جعل کردن

در حمام یا جلوی آینه تمرین جعل کردن کنید و سخنرانی‌ای با صدای کلفت کرده تقلبی خود اجرا کنید. در ابتدا بسیار سخت و مصنوعی خواهد بود اما به‌تدریج عضلات گردن و حنجره خود را با آن انقباضات منطبق می‌کنند و به‌تدریج صدا کلفت‌تر می‌شود.

برای این کار سعی کنید لحن و ادای درست کلمات را رعایت کنید تا حنجره به نحوه صحیح ادای کلمات عادت کند. برای انجام بهتر این تمرین به مقاله تمرین فن بیان در خانه مراجعه کنید.

 

 

5- تمرین خوانندگی

آهنگی با صدای یک خواننده خوش‌صدا که صدای کلفت و دورگه‌ای دارد پخش‌کنید و با صدای بلند و هماهنگ با او بخوانید و تمرین کنید تا عضلات و ماهیچه‌های گردن و حنجره شما به این نوع تون صدا عادت کند.

6- تمرین تنفس

داشتن صدای کلفت مستلزم رساندن اکسیژن زیاد به عضلات و ماهیچه‌هاست بنابراین باید طریقه صحیح نفس کشیدن عمیق، یعنی تنفس دیافراگمی را بیاموزید و تمرین کنید.

با شرکت در دوره فن بیان بیشتر‌ از یک که به‌صورت مجازی می‌باشد تمامی فنون فن بیان خوب ازجمله تنفس دیافراگمی را بیاموزید و متخصص شوید.

کلام آخر

در این مقاله با روش‌های مختلف به سوال چگونه صدای کلفت و دورگه داشته باشیم پاسخ دادیم. درنهایت باید بگویم سلامت شما مهم‌تر از هر چیز دیگری است پس به‌هیچ‌عنوان برای داشتن صدای کلفت و دورگه دست به انجام کار غیراصولی نزنید. همچنین در نظر داشته باشید تغییر در ساختار سیستم صوتی و عوض کردن عادت حنجره به ساختن تون خاصی از صدا، کار یک‌شب و روز نیست و زمان‌بر است. پس صبور باشید و با تمرینات اصولی، آهسته و پیوسته پیش بروید و با وعده برخی برای تغییر فوری به‌سلامت خود آسیب نزنید.

منابع

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

فریما سیار

فریما سیار

عضو تیم نویسندگان هلدینگ بیشتر از یک
امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۴۲ دیدگاه دربارهٔ «برای داشتن صدای کلفت و دورگه مردانه چه بخوریم؟»

 1. سلام
  از بین تمام موارد فقط بخش هورمون و تمرینات صدا باعث دو رگه شدن صدا می شوند و بقیه موارد از جمله ورزش کردن خوردن مواد غذایی تاثیر بسزایی ندارند. این نظر با توجه به میزان اندک دانش پزشکی که دارم میدهم و لزوما درست نیست.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل مطالعه مقاله هستید؛ امیدواریم در فرصت های بعدی نیز در خدمتتون باشیم.
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم براتون کاربردی باشد.
   ممنونیم بابت همراهیتون؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا