انضباط شخصی چیست و چطور ما را به موفقیت می رساند؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

اینکه تا چه اندازه در کار و زندگی مان موفق باشیم، به میزان توانایی مان در کنترل احساسات و افکارمان دارد. انضباط شخصی بر همین اصل تاکید داشته و به افراد کمک می کند تا با کنترل خشم ها، احساسات و افکار منفی در هر کاری به موفقیت برسند!‍ این را به خاطر داشته باشید که ترس از شکست است که ما را از شروع کارهای بسیاری باز می دارد!

در این مقاله به تعریف انضباط شخصی و چگونگی دستیابی به این امر مهم می پردازیم. از این رو به صورت خلاصه وار نگاهی به کتاب «معجزه انضباط شخصی» نوشته برایان تریسی می اندازیم. این کتاب یکی از برترین کتاب هایی است، که در این رابطه به نگارش در آمده.
نویسنده این کتاب کوشیده تا با استفاده از روش های علمی و منطقی، مخاطب را در دستیابی به انضباط شخصی یاری کند، تا غول های درونی که مانع از موفقیت می شوند را شکست دهد.

برایان تریسی چه کسی است؟

برایان تریسی کیست؟

برایان تریسی یکی از موفق ترین نویسنده ها و سخنرانان انگیزشی و موفقیت است، که موضوع کتاب ها و سمینارهایش بیشتر در مورد مدیریت فردی، موفقیت، رهبری، کسب و کار، فروش و مدیریت گروهی است.
وی با استفاده از راهکار های علمی و روانشناسانه سعی در ریشه یابی مشکلات و عدم موفقیت ها در زندگی فردی یا کسب و کار داشته و با استفاده از روش های نوآورانه مهارت هایی را به مخاطبانش می آموزد، که به کمک آنها می توانند، بر ضعف های خود غلبه کرده و به فرد موفقی بدل شوند.

برایان تریسی بر این باور است که راه رسیدن به هر نوع موفقیتی «انضباط شخصی» است!

برای اینکه بیشتر از زندگی برایان تریسی بدانید روی لینک زیر کلیک کنید

برایان تریسی کیست؟ زندگینامه برایان تریسی

انضباط شخصی چیست؟

به فرایند کنترل احساسات و عواطف درونی برای غلبه بر ضعف ها و ترس ها، انضباط شخصی می گویند.

اینکه با احساسات منفی مقابله کنیم و خودمان را مجبور به انجام کاری کنیم که از شروعش ترس داریم، نشان دهنده انضباط شخصی است. انضباط شخصی اعتماد به نفس می آفریند و اعتماد به نفس کلید موفقیت در هر کاری است. همین که باور داشته باشیم قادر به انجام کاری هستیم، به احتمال بسیار قوی در آن کار موفق خواهیم بود.
انضباط شخصی به ما می آموزد که در چه زمانی کدام کار را انجام دهیم تا به هدفمان برسیم. مجموعه رفتارهایی که هر فرد برای رسیدن به موفقیت می بایست از آنها پیروی کند، مربوط به مبحث امروز ما می شوند.
با رسیدن به انضباط شخصی می توانید، بدون زحمت فراوان و آزمودن راه های مختلف به موفقیت برسید.

راهکار رسیدن به انضباط شخصی از نگاه برایان تریسی

آقای تریسی راه های زیر را برای رسیدن به انضباط شخصی پیشنهاد می کند…

درست فکر کردن

درست فکر کردن بخش مهمی از تصمیم گیری است. هر چه بهتر و با کیفیت تر فکر کنید، تصمیمات بهتری خواهید گرفت و روی تصمیم هایتان پافشاری بیشتری دارید که باعث می شود انگیزه تان بیشتر شود.
برای درست فکر کردن لازم است زمانی را به آن اختصاص دهید و با تمرین این کار عادت می کنید، پیش از هر تصمیمی مدتی را بیاندیشید. بهتر است پیش از هر تصمیم نیم ساعت تا یک ساعت را به فکر کردن و تمرکز بر آن موضوع بپردازید. خواهید دید که موارد بسیاری وجود دارند تا شما را از تصمیم منصرف سازند یا به آن تشویق کنند.

کاغذی بردارید و موضوع مورد نظر را همراه با جزئیات مثل مشکلات و راه حل هایی که به ذهنتان می رسد را روی آن یادداشت کنید. پس از آنکه خوب فکر کردید و همه جزئیات را نوشتید، از کسانی که در آن زمینه سررشته ای دارند کمک و مشورت بخواهید.

حال بیایید به این موضوع فکر کنید که همه احتمالات اشتباه است و امکان اینکه افکار شما درست از آب در نیایند بالاست. چه راهکارهایی برای جلوگیری از شکست دارید؟ این کار به شما کمک می کند تا توانایی فکر کردن شما بالاتر رود.

در دوره حرفه ای بخشی با عنوان طرز فکر گنجانده شده که مبتنی بر تازه ترین و دقیق ترین تحقیقات علمی است. می توانید لینک زیر را باز کنید و در باره آن بیشتر بخوانید:

طرز فکر

درست فکر کردن می تواند منجر به موفقیت شود.

 

تعیین اهداف روزانه

برای خود اهدافی مشخص کنید، اینکه از زندگی چه می خواهید و باید چه کاری برای رسیدن به آن انجام دهید را مشخص کنید و با خودتان روراست باشید.
دفترچه یادداشتی بردارید و 10 مورد از اهدافی که می خواهید، در سال پیش رو عملی کنید را بنویسید. برای اهدافتان زمانی را مشخص کنید و طوری بنویسید که انگار به آن اهداف رسیده اید، مثلا من تا یک سال دیگر 500 میلیون پس انداز دارم یا من مدرک دکتری خود را گرفته ام و …
هر روز این اهداف را در برگه جدیدی باز نویسی کنید، این تکنیک باعث می شود، تا اهداف در ضمیر ناخودآگاه شما ذخیره شوند و شما را وادار به گام برداشتن در جهت احقاق این اهداف کنند.

اگر می خواهید هدف گذاری را به صورت حرفه ای یاد بگیرید وارد لینک زیر شوید و به صورت رایگان فیلم سمینار هدف گذاری را دانلود کنید
هدف گذاری حرفه ای + دانلود رایگان فیلم سمینار

 

مدیریت زمان روزانه

مدیریت زمان روزانه

اصلی وجود دارد که به ازای هر دقیقه برنامه ریزی که انجام می دهید، در زمان انجام کار ده دقیقه صرفه جویی خواهد شد. بازدهی برنامه ریزی می تواند بین 25 تا 50 درصد صرفه جویی در زمان انجام کار باشد. سعی کنید برای هر روز کاری برنامه ریزی داشته باشید.
اگر برنامه ای روزانه نداشته باشید قطعا با هر اتفاقی همسو شده و مثل یک برده همه پیشنهادات را قبول و عمل می کنید و کلی از کارهای مهم آن روزتان می مانند. دفترچه ای بردارید و هر شب کارهایی را که قرار است، روز بعد انجام دهید را بدین صورت لیست کنید. (رجوع کنید به مقاله : 10 نکته کنکوری در مورد برنامه ریزی روزانه )

– کارهایی که ضروری هستند و باید حتما انجام شوند.
– کارهایی که مهم هستند اما انجام ندادنشان عواقب جدی ندارد.
– کارهایی که بهتر است انجام دهید.
– اموری که دیگران هم می توانند برایتان انجام دهند.

در مورد کارهایی که نباید انجام دهید! نیز فکر کنید و آنها را از لیست حذف کنید، تا زمان مربوط به آنها را به دیگر کارهای مهم اختصاص دهید.

بخش ویژه ای از محصول حرفه ای با استفاده از مدرن ترین تکنیک های روز دنیا و بر اساس زندگی موفق ترین افراد جهان به مدیریت زمان و البته برنامه ریزی اختصاص یافته است. از لینک زیر در مورد این بخش  اطلاعات بیشتری به دست بیاورید:

مدیریت زمان و برنامه ریزی

 

مدیریت زمان روزانه

 

جرأت داشته باشید

همه ما ترس هایی داریم که مانع از انجام بسیاری از کارها می شوند، باید سعی کنید آنها را کنار بگذارید. ترس از شکست، برباد رفتن سرمایه، از دست رفتن زمان و … همگی موانع بزرگی برای شروع کارهای مهم و رسیدن به موفقیت هستند.
همین که کلمه نمی توانم به ذهنتان برسد یا به زبانتان بیاید دلیل ترس شما از شکست است. پس آگاهانه خود را در شرایطی که از آن هراس دارید، قرار دهید و مرتب با خود تکرار کنید من می توانم انجامش دهم. تمرین رویارویی با ترس ها می تواند اعتماد به نفس شما را چندین برابر کند و یک گام شما را به انضباط شخصی نزدیک تر کند.

اگر فکر میکنید جرات مندی، اعتماد به نفس و شهامت تان کم است، لینک زیر را باز کنید و خودتان محصولی که به هزاران نفر در این زمینه کمک کرده است را ببینید:

شهامت

به سلامتی خود اهمیت دهید

برای خود مشخص کنید قرار است چند سال زندگی کنید؟ برنامه ای برای سلامتی جسم و روان خود تدارک ببینید و مشخص کنید، برای اینکه صد سال زندگی سالمی داشته باشید چه کارهایی باید انجام دهید و چه کارهایی انجام ندهید؟
ورزش، تغذیه سالم، مسواک، سحر خیز بودن، مصرف مواد غذایی مضر مثل شکر و نمک و .. را تا جای امکان کم کنید، میوه و آب فراوان بخورید و به طور کلی به سلامتی خود اهمیت دهید و مرتب چکاب کنید. (در مورد سحرخیزی به مقاله روبرو: 
چطور صبح از خواب بیدار شویم؟ سحرخیزی )

به سلامتی خود خیلی اهمیت دهید

پس انداز و سرمایه گذاری

یکی دیگر از راهکارهای داشتن انضباط شخصی پس انداز و عدم ولخرجی است. همه انسان ها ترس از فقیر شدن در وجودشان وجود دارد و مانع از انجام بسیاری از کارها می شود. شما می توانید هر ماه درصدی از درآمد خود را در یک حساب دیگر پس انداز کنید و آن را نادیده بگیرید. به مرور زمان این درصد را افزایش دهید تا پس اندازتان بیشتر شود. داشتن پس انداز اعتماد به نفس شما را بالا خواهد برد.
زمانی که می خواهید چیزی گران قیمت بخرید، به اندازه کافی تحقیق کنید و یک ماه آنرا به تعویق بیاندازید. احتمالا یا از این کار منصرف می شود یا اینکه چیز بهتری خواهید خرید.(رجوع کنید به مقاله 
هوش مالی چیست؟ و در زمینه هوش مالی اطلاعات بسیار کاملی به دست بیاورید)

هوش مالی به زندگی موفق تر کمک می کند

سخت کوشی

اگر نگاهی به زندگی افراد موفق بیاندازید خواهید دید که همه آنها انسان های سخت کوشی بوده اند و بیشتر از مردم عادی کار کرده اند. این اصل برای رسیدن به انضباط شخصی بسیار مهم است.
صبح ها زودتر از خانه خارج شوید، پشتکار داشته باشید، تا آخر وقت بمانید و کارتان را تمام کنید، وقت تان را سر کار با صحبت یا دیگر کارها هدر ندهید، لازم نیست برای خوردن ناهار به خانه بیایید و همان جا سرکار می توانید غذا بخورید و تمام زمانی را که در راه بوده اید را استراحت کنید. (این دو مقاله هم می تواند الهام بخش شما در زمینه سخت کوشی شود : سخت کوشی افراد موفق + 13 نمونه موردی  و   هوشمندانه کار کنید؛ نه سخت +راهکارهای بهبود اثربخشی)

همچنین کتاب سرسختی یکی از بهترین کتاب های آموزشی و کاربردی در زمینه سخت کوشی است.

نقش یادگیری در انضباط شخصی

هر چه مهارتتان در انجام کار بیشتر باشد، درآمد بیشتری خواهید داشت. یکی از راهکارهای پیشرفت در زمینه کار و جایگاه اجتماعی مطالعه و یادگیری است. همین که قادر هستید کارتان را به خوبی انجام دهید کافی نیست! شما باید همواره در حال رشد باشید و روز به روز چیزهای جدیدی یاد بگیرید تا به مراتب بالاتر در کارتان ارتقا یابید. خواندن کتاب، فیلم های آموزشی، سمینارها، کتاب های صوتی و … همگی روش هایی برای یادگیری هستند.

نظرتان چیست اگر بگویم هرچیزی را می توانید در کمتر از 20 ساعت یاد بگیرید؟ این مقاله را بخوانید تا یاد بگیرید چطور در 20 ساعت هر مهارتی را بیاموزید: 

یادگیری در 20 ساعت؛ چرا ساعات اولیه یادگیری بسیار مهم است؟

چطور هر چیزی را یاد بگیریم؟

استمرار و پافشاری

ادیسون بیش از هزار بار سعی کرد تا توانست آنطور که می خواهد برق را کنترل کند. شما نیز باید در راه رسیدن به هدف پافشاری کنید و سماجت داشته باشید. شجاعت شروع کار و به پایان رساندن آن بسیار مهم است. هرچه به هدف و خودتان اعتماد داشته باشید میزان موفقیت شما بالاتر است.

سخن پایانی

داشتن انضباط شخصی برای موفقیت بسیار مهم است. با تمرینات روزانه می توانید به مرور زمان عادت های مثبت در خود ایجاد کرده و موفقیت فردی خود را افزایش دهید. با فکر کردن صحیح، برنامه ریزی، مقابله با ترس ها، مدیریت زمان و سرمایه و همچنین سخت کوشی شما نیز می توانید یکی از افراد موفق باشید. مهم نیست که شغل تان چیست یا چقدر سرمایه دارید؛ کافیست اهدافتان را مشخص کرده و در راه رسیدن به آن انضباط شخصی داشته باشید.

حرفه ای بودن، آموزش میخواهد. موفق ترین افراد جهان با سبک زندگی های مشابهی  زندگی می کنند. دوست دارید از آن با خبر شوید؟ روی تصویر زیر کلیک کنید:

حرفه ای بودن کاری ندارد...

 

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

netpydar

netpydar

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه دربارهٔ «انضباط شخصی چیست و چطور ما را به موفقیت می رساند؟»

اسکرول به بالا
پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!