هوش مالی چیست؟ هرآنچه در مورد آن باید بدانید!

سرفصل های مهم این مقاله

LOVELY

دوره رایگان چطور جذاب و دوست‌داشتنی باشیم؟!

جذابیت بر اساس اصول روانشناسی!

هوش مالی چیست؟ + هرآنچه در مورد آن باید بدانید!

هوش مالی، یکی از انواع هوش‌های چندگانه انسان است. این هوش نه منحصراً مربوط به مسائل مالی اما تا حدود زیادی به آن مرتبط است. شاید اگر به صورت اتفاقی از 100 نفر بپرسیم که هوش مالی چیست، مفهوم آن را با پول اشتباه بگیرند. اما هوش مالی چیزی فراتر از پول است. مفهومی جهان شمول، گسترده و البته قابل یادگیری. برای درک بیشتر مفهوم هوش مالی پیشنهاد می‌کنیم تا آخر متن با ما همراه باشید.

مفهوم هوش مالی از کجا آمده است؟

اکنون یکی از مشهورترین چهره‌ها در زمینه هوش مالی رابرت کیوساکی است. اگرچه مفهوم هوش مالی را او با کتاب معروفش «پدر پولدار؛ پدر بی پول» در دنیا جا انداخت، اما تعاریف و مفاهیم هوش مالی اکنون در حال گسترده‌تر و مبسوط شدن است.

مثلاً آقای توماس جی استنلی با کتاب «همسایه میلیونر» نوع جدیدی از مفهوم هوش مالی را ارائه کرده و در آن به بررسی این موضوع پرداخته که آیا افراد موفق (در زمینه مالی)، از الگوی خاصی پیروی می‌کنند، به صورت خاصی فکر می‌کنند یا چگونه مسیر زندگی را طی می‌کنند که به هرچه می‌خواهند می‌رسند.

به صورت خیلی خلاصه بگوییم، همسایه میلیونر این هفت مورد را عواملی می‌داند که افراد دارای هوش مالی بالا انجام می‌دهند:

 •  سطح زندگی آن‌ها پایین‌تر از امکانات مالی‌شان است
 • آن‌ها زمان، انرژی و پول خود را به طور مؤثری در راه‌هایی که منجر به ثروتمند شدن می‌شود به کار می‌گیرند
 • آن‌ها معتقدند که استقلال مالی مهم‌تر از به نمایش گذاشتن مقام اجتماعی است.
 • والدین، برای آنان مراقبت اقتصادی سرپایی فراهم نکرده‌اند (در حقیقت والدین با مراقبت اقتصادی از آنان، آن‌ها را بی انگیزه و تنبل بار نیاورده‌اند).
 • فرزندان بزرگ‌سال آن‌ها از نظر اقتصادی خودکفا هستند.
 • آن‌ها در تشخیص فرصت‌های خوب در بازار ماهرند.
 • انتخاب شغلی آن‌ها صحیح بوده است.

یک تعریف جالب‌تر و البته خیلی ساده می‌گوید: هوش مالی یعنی توانایی حل مسائل مالی!

هوش مالی چه کاربردهایی دارد؟

 

هوش مالی چه کاربردهایی دارد؟

شاید جامع‌ترین تعریف از کاربرد هوش مالی را خود رابرت کیوساکی از هوش مالی ارائه داده است. او می‌گوید: «املاک و مستغلات، صندوق‌های پس انداز، خرید و فروش سهام، کسب و کار یا پول، افراد را ثروتمند نمی‌کند، این اطلاعات، دانش، عقل و فکر یا به بیان کلی‌تر هوش مالی است که افراد را ثروتمند می‌کند.

افراد مشهور در مورد هوش مالی چه می‌گویند؟

افراد موفق از نظر مالی، رازهایشان در فعالیت‌هایشان نهفته است. اما بیایید تعدادی نقل قول در مورد هوش مالی بخوانیم:

رابرت کیوساکی

 

جملات رابرت کیوساکی در مورد هوش مالی

هوش، مشکلات را حل می کند و تولید پول می کند. اگر پول زیادی به شما برسد ولی هوش مالی نداشته باشید، مطمئناً به زودی این پول را از دست خواهید داد.

یک نقل قول دیگر از آقای کیوساکی:
بیشتر مردم هرگز ثروتمند نمی‌شوند، به این دلیل ساده که آنها هرگز آموزش ندیدند تا از موقعیت‌هایی که دقیقا جلوی چشمشان است، استفاده کنند.

ریچارد برانسون:

 

جملات ریچارد برانسون در مورد هوش مالی

به ثروت اندوزی فکر نکنید. به ایجاد تغییر در زندگی با استفاده از هوش مالی فکر کنید.تغییری که بقیه دارند به شکل بدی آن را ایجاد می کنند را شناسایی کنید و آن را به طرز بهتری انجام دهید.

بیل گیتس:

 

جملات برایان تریسی در مورد هوش مالی
تنها دارایی عظیم و بی انتهایی که در اختیار داریم، ذهن ماست. با پرورش هوش مالی می توانید ثروت عظیمی بیافرینید..

برایان تریسی:
در قرن حاضر و عصر اطلاعات، مهم ترین کلید برای ثروتمند شدن، هوش مالی است. که از طریق  یادگیری در تمام عمر به دست می آید.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر در مورد زندگینامه کامل آقای تریسی مقاله برایان تریسی کیست؟ را مطالعه نمایید.

افرادی با هوش مالی بالا چطور فکر می‌کنند؟

مرز بین افراد موفق و ناموفق باریک است. در عین حال کسانی که هوش مالی بالایی دارند، اقدامات خاصی را در طول زندگی‌شان انجام می‌دهند. به این واژه دقت کنید: «اقدامات خاص». آن‌ها اقدام می‌کنند، ریسک می‌کنند و یاد می‌گیرند.

افراد دارای هوش مالی بالا تا حد زیادی بر باورهای خود در مورد پول، کنترل دارند. آن‌ها با داشتن اعتماد به نفس بالا پول را به زیر سلطه خود کشیده‌اند و هرگز «نوکری» پول را نمی‌کنند.

ویژگی‌های افرادی که هوش مالی بالایی دارند چیست؟

 

افرادی با هوش مالی بالا چطور فکر می‌کنند؟

افراد دارای هوش مالی بالا، این ویژگی‌ها را دارند:

1- از متخصصین، مدیریت مالی یاد می‌گیرند

افرادی که هوش مالی بالایی دارند خود را عقل کل نمی‌دانند. آن‌ها همواره با افراد متخصص و با سابقه در این زمینه مشورت می‌کنند.

2- مهارت‌های ارتباطی قوی‌تر، مؤثرتر و پایدارتری دارند

اگر به نوع روابط و پیچیدگی‌های افراد موفق نگاهی کنید، می‌بینید آن‌ها برای شبکه‌ سازی انسانی خود وقت و انرژی بسیار زیادی می‌گذارند. ایجاد این روابط به تشکیل یک شبکه گسترده و مؤثر برای آن‌ها می‌انجامد و کمک می‌کند زوایای مختلفی از توانایی‌هایشان را کشف کنند. آن‌ها همچنین صبورترند، شهامت بیشتری دارند، اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس بهتری دارند و انگیزه و هدف‌ گذاری مؤثرتری دارند.

3- با مدیران مالی موفق تعامل دارند

برای آنکه در مدیریت پولتان موفق باشید، باید از ویژگی‌ها، عادات و رفتارهای روزانه افرادی که قبل از شما این راه را پیموده‌اند الگوبرداری کنید. برای همین هم مدیران خوب با مدیران مالی موفق دوستی می‌کنند. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند که از طریق هر رابطه جدید، دریچه‌ای از آگاهی و اطلاعات عمیق‌تر را برای تصمیم‌گیری مالی بعدی‌شان، می‌گشایند.

4- استراتژی‌های مالی جدید را پیوسته یاد می‌گیرند

افرادی با هوش مالی بالا، از یادگیری درباره پول درآوردن، خریدوفروش سهام، اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذاری و به‌طورکلی مسائل مالی دور نمی‌شوند. درواقع هوا را از آن‌ها بگیرید، پول درآوردن را نه!

اکثر اوقات وقتی آن‌ها را می‌بینید، دارند به برنامه‌ای با موضوع ثروتمند شدن گوش می‌کنند، درباره‌اش کتاب می‌خوانند و محور حرف‌هایشان بر پول می‌چرخد. پول درآوردن برای آن‌ها تبدیل به عادت شده است.

5- طرح عملیاتی دارند

اشخاصی که هوش مالی بالایی دارند، برای انجام کارهای مالی خود طرح عملیاتی جامعی دارند و برای مدیریت و پیاده‌سازی آن برنامه روزانه‌ای ریخته‌اند. در مورد راه‌اندازی کسب‌وکارهای خانگی، از لینک روبرو بیشتر اطلاعات کسب و کنید: راهنمای جامع راه‌اندازی کسب‌وکار خانگی

6- معمولاً ده درصد پس‌انداز می‌کنند

افراد با هوش مالی خوب، چنین اشخاصی به‌طور مرتب دست‌کم ده درصد از درآمدشان را نگه می‌دارند. البته نه اینکه زیر بالش بگذارند، آن‌ها مدام راه‌های سرمایه‌گذاری را می‌آموزند.

پس‌انداز 10 درصدی در نقطه شروع یک هدف واقع‌گرایانه خواهد بود که هر فردی قادر خواهد بود به آن برسد. نرخ پس‌انداز 10 درصدی برای تضمین آینده مالی شما کافی نخواهد بود، ولی همیشه اولین گام سخت‌ترین گام است. موفقیت‌های کوچک سرآغاز پیروزی‌های بزرگ‌تر هستند.

دو سوم از آمریکایی‌ها برای مواقع ضروری، پول کافی در حساب‌های پس‌انداز خود ندارند. نزدیک به نیمی از آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که برای کار با یک مشاور مالی نیاز به 50 هزار دلار دارند. زمانی که تفکر پس‌انداز را در خود نهادینه کنید، رسیدن به نرخ پس‌انداز 20 درصدی بسیار محتمل خواهد بود.

مطمئناً، شما باید لیست خرید خود را با دقت بیشتری تنظیم کرده و راه‌هایی برای کسب درآمد بیشتر پیدا کنید، اما روزی فرا خواهد رسید که شما بازنشسته خواهید شد. بنا به دلایلی، هرچقدر شما دیرتر نسبت به پس‌انداز جدی عمل کنید، آینده سخت‌تری خواهید داشت.

پس‌ انداز تا چه حد معقولانه است؟

شما باید یک نگاه واقع‌گرایانه به نیازهای خود داشته باشید. خیلی اوقات، چیزهای گران‌بهایی که مطلوب ماست، نمی‌تواند یک شادی بلندمدت برای ما به همراه بیاورند. یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید: «یک خانه کوچک همان‌قدر شادی‌آور است که یک خانه بزرگ.» با به یاد داشتن این حقیقت ساده، شما قادر خواهید بود که بیش از تصور قبلی خود پس‌انداز کند. هیچ قاعده‌ای وجود ندارد که بگوید شما تنها قادر به پس‌انداز 20 درصد از درآمد خود هستید.

7- در مورد بدهی‌ها، تکلیفشان روشن است

افرادی با هوش مالی زیاد، می‌دانند که بدهکار بودن، تأثیر چندان مناسبی در درازمدت ندارد. درعین‌حال درصورتی‌که مجبور باشند، هراسی از گرفتن وام یا ایجاد بدهی ندارند. آن‌ها در بیشتر موارد بدهی‌هایشان را با سودی که از سرمایه‌گذاری هوشمندانه به دست می‌آورند، صاف می‌کنند.

8- اهداف مالی کوتاه و بلندمدت دارند

اهداف مالی ارتباط تنگاتنگی با طرح‌های عملیاتی مؤثر دارند. اهدافِ افراد «باهوشِ مالی» به دو دسته کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا در طول روز فکرشان را روی دستیابی به آن‌ها متمرکز کنند.

9- در خرج کردن استراتژی دارند

افراد باهوش درباره هر مبلغی که می‌خواهند خرج کنند با دقت فکر می‌کنند. حتی اگر کلی پول داشته باشند! مدیران مالی موفق از عواقب کوچک‌ترین خریدهایشان هم آگاه‌اند. آن‌ها می‌دانند که جمع شدن خریدهای به‌ظاهر کوچک در بلندمدت چه پیامدهایی به دنبال دارد. آن‌ها می‌دانند که خریدهای کوچک موجب روی هم جمع شدن بدهی شده و بر فرصت‌هایی که برای کسب سود پیش می‌آیند، تأثیر می‌گذارند.

افراد با هوش مالی بالا توانایی بسیار خوبی در پیش‌بینی آینده دارند. این قابلیت به آن‌ها کمک می‌کند تا پیامدهای خرج کردن درآمدهایشان را بشناسند و برای خرج کردن یا نکردن آن تصمیم درستی بگیرند. آن‌ها اگر نتیجه بگیرند که خرج کردن پولشان در بلندمدت برای آن‌ها سودی ندارد، پیش از هر اقدامی تصمیماتشان را اولویت‌بندی می‌کنند.

رابرت کیوساکی، هوش مالی را چگونه تقسیم‌بندی می‌کند؟

 

رابرت کیوساکی، هوش مالی را چگونه تقسیم‌بندی می‌کند؟

رابرت کیوساکی هوش مالی را به 5 حوزه تقسیم می‌کند. در حقیقت اگر این ویژگی‌ها را دارید، می‌توانید امیدوار باشید که از بقیه موفق‌تر خواهید شد.

1- اگر می‌توانید بیشتر درآمد کسب کنید، هوش مالی بالاتری دارید

مورد اول بستگی به مقدار پولی که به دست می‌آورید دارد. اگر سالانه 50 میلیون تومان درآمد دارید، احتمالاً هوش مالی شما از کسب که 20 میلیون درآمد دارد بیشتر است. البته دقت کنید، گفتیم احتمالاً. چون باید موارد بعدی را هم در نظر بگیرید.

2- اگر بهتر پولتان را حفظ می‌کنید، هوش مالی بالاتری دارید

میزان هوش مالی شما به قدرت شما در حفظ درآمدتان هم بستگی دارد. وقتی شروع به کسب درآمد کرده‌اید، باید آن را از «شکارچیان مالی» مثل بانک‌ها و مأموران اخذ مالیات محافظت کنید.

3- اگر هوش مالی بالایی دارید، باید بتوانید پولتان را اهرم کنید

طبق نظر رابرت کیوساکی، بازده پول و سرمایه‌گذاری‌های شما با این سنجیده می‌شود که «چطور با اهرم سازی پول، ثروت شما زیادتر می‌شود؟»

4- هوش مالی شما با میزان اطلاعات مالی شما سنجیده می‌شود

اطلاعات یعنی اطلاعات واقعی نه نحوه تفکر شما و یا تکیه بر اطلاعاتی که دیگران به شما می‌دهند. چندان عاقلانه نیست که تصمیمات مالی خود را بر اساس گفته‌های دیگران اتخاذ کنیم. به جز کسانی که واقعاً اطلاعاتی دست اول و موثق دارند.

شناخت قوانین و همچنین الگوها و روندها نیز بخش بسیار مهمی از داشتن اطلاعات مالی است. وارن بافت یکی از مصادیق بارز شناخت قوانین، اطلاعات و الگوهاست. او و شرکایش تحقیقات گسترده‌ای را برای تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری خود انجام می‌دهند. آن‌ها قبل از اینکه سهام شرکتی را بخرند، باید همه‌چیز را در مورد آن بدانند و با اطمینان خاطر سرمایه‌گذاری کنند.

البته که اشتباه برای هرکسی ممکن است رخ دهد. حتی بزرگ‌ترین تاجران دنیا مثل وارن بافت. اطلاعات خوب لزوماً منجر به تصمیم‌گیری درست نمی‌شود اما احتمال تصمیم درست را بالا می‌برد.

هفت راه برای تقویت هوش مالی!

اگر فکر می‌کنید «بی سواد مالی» هستید، نگران نباشید. خیلی‌ها خیال می‌کنند هیچ سر رشته‌ای از هوش مالی ندارند. بسیاری از مردم تلاش می‌کنند با آگاهی از چگونگی مدیریت مسائل مالی شخصی، کاهش بدهی‌ها، کشف رمز بازار سهام و پس‌انداز برای بازنشستگی آماده شوند. خوشبختانه، امروزه منابع زیادی وجود دارد که به بهبود دانش شما در مورد تصمیم‌گیری مالی کمک می‌کند.

از نظر مالی، سواد آموزی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و با خواندن فقط یک کتاب انجام نمی‌شود. این موضوع از طریق آموزش، تجربه عملی و درس‌های زندگی اتفاق می‌افتد. در ادامه با معرفی روش‌های کاربردی می‌آموزیم که چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم.

1- شروع کنید

هرگز برای بهبود دانش شما در مورد مسائل مالی دیر نشده است. دانش خود را در مورد سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی املاک، نحوه کار کارت‌های اعتباری، وام، پس‌انداز برای آینده، امنیت اجتماعی، بیمه، بازنشستگی، و مالیات افزایش دهید. در یک زمان با یک موضوع کار کنید. با آن کسی که بیشتر به یادگیری علاقه دارید شروع کنید و یک پایه محکم از دانش مالی خود بسازید.

 2- مسائل مالی را به دقت پیگیری کنید

برای تقویت هوش مالی و تصمیم گیری‌های درست، باید روزنامه‌ها و مجله‌های اقتصادی را تا اندازه‌ای که وقتتان اجازه می‌دهد پیگیری کنید. نکات خوب آن را یادداشت کنید اما حواستان را خوب جمع کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

 3- اینترنت را جستجو کنید

منابع آنلاین زیادی برای افزایش سواد مالی شما وجود دارد. بسیاری از شبکه‌های خبری هم دارای یک تب مالی هستند.

4- یک کلاس هوش مالی با یک استاد با تجربه بروید

اگرچه در ایران هنوز این موضوع چندان جا نیفتاده و افراد با تجربه هم به جای آموزش سعی می‌کنند به معاملات خود برسند، اما هستند افرادی که سال‌ها در حال معامله و تجارت هستند. آن‌ها را پیدا کنید و کنارشان آموزش ببینید. شما ترجیح می‌دهید در خانه بمانید، یک دوره آنلاین داخلی یا خارجی خوب بیابید.

5- کارشناسان را دنبال کنید

به رادیو، برنامه‌های اقتصادی تلویزیون و حتی بحث‌های بین کارآفرینان و افراد موفق مالی گوش کنید. بعضاً نکات بسیار خوبی از آن‌ها می‌توانید بیرون بمشید. راز هوش مالی این است: تیز حسی! تیز حس باشید.

6- سرمایه‌گذاری را آغاز کنید. نترسید

از اشتباه کردن نترسید. یا موفق می‌شوید و یا شکست می‌خورید؛ اما اگر قرار باشد فقط بنشینید و تئوری بخوانید، هرگز در عمل موفق نخواهید شد. درست مثل آن است که یک دانشجوی پزشکی جراحی در خانه بنشیند و فقط بخواند. او باید جراحی کند تا یاد بگیرد! از سرمایه‌گذاری‌های کم ریسک تر شروع کنید؛ اما شروع کنید. یک جمله معروف می‌گوید: کسی اشتباه نکرده که هیچ کاری انجام نداده است.

7- به کودکانتان از همین الان به صورت اصولی هوش مالی یاد بدهید

کمبود هوش مالی ما بیشتر به خاطر این است که خانواده‌هایمان به ما اصول سرمایه‌گذاری را یاد نداده‌اند. از همان ابتدا به ما یاد می‌دادند در قلک‌هایمان مقداری پول پس‌انداز کنیم؛ اما آیا شده بود که به ما یاد بدهند با پول‌های پس‌انداز شده چه کنیم؟

سعی کنید با استفاده از ابزارهای مختلف مثل بازی گردش مالی، کتاب‌های جذاب و سمینارهای مخصوص کودکان، آن‌ها را با مقوله ثروت و پول آشنا کنید. البته مراقب باشید آن‌ها را وسوسه نکنید. کودکان نباید پول را به چشم «همه‌چیز» ببینند. فقط باید بدانند چطور با روش‌های صحیح پول دربیاورند و پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنند.

افراد دارای هوش مالی بالا، چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنند؟

افرادی که از نظر مالی موفق می‌شوند و هوش مالی بالایی دارند، این اشتباهات مالی را مرتکب نمی‌شوند.

1- بیش‌ازاندازه خرج نمی‌کنند

یکی از ویژگی‌های افراد با هوش مالی بالا این است که کمتر از آنچه درمی‌آورند خرج می‌کنند. حتی ثروتمندترین افراد جهان هم بیش‌ازاندازه خرج نمی‌کنند. مثلاً جان تمپلتون (یکی از میلیاردرهای بزرگ) نیمی از درآمدش را پس‌انداز می‌کرد، حتی زمانی که در حال رشد بود و ثروت محدودی داشت.

اگر این مقدار خیلی بیش از چیزی است که شما پس‌انداز می‌کنید نگران نباشید. شما فقط با پس‌انداز 10 تا 15٪ از درآمدتان می‌توانید به موفقیت مالی دست پیدا کنید.

2- آن‌ها معمولاً چانه‌زنی نمی‌کنند

افراد باهوش مالی بالا، به ارزش آن چیزی که می‌خواهند بابتش پول بدهند زیاد فکر می‌کنند. مثلاً برای سرمایه‌گذاری، آن‌ها به رشدی که در آینده شاهدش خواهند بود توجه می‌کنند نه قیمت فعلی. یا وقتی می‌خواهند چیزی بخرند (مثل کفش) معمولاً با کیفیت بالا را انتخاب می‌کنند. درست است که در ابتدا پول زیادی می‌پردازند، اما در بلندمدت صرفه‌جویی می‌شود.

 3- برنامه‌های مالی آن‌ها ایستا و ثابت نیست. انعطاف‌پذیر است

افراد موفق با اتفاقات ناگهانی به خوبی تطابق پیدا می‌کنند. آن‌ها با هوش مالی بالای خود، اتفاقات را مدیریت می‌کنند. مثلاً اگر بیماری یا ازدواجی برایشان پیش بیاید، از قبل برای آن آماده‌شده‌اند.

اگر می‌خواهید هوش مالی خود را زیاد کنید، باید برنامه‌های مالی خود را با تغییرات، وفق دهید. دستکم سالی یک بار با خودتان خلوت کنید تا زندگی و برنامه‌های مالی‌تان را دوباره بررسی کنید، به‌این‌ترتیب عادت می‌کنید با خود را با تغییرات وفق دهید.

 4- آن‌ها از یک درآمد ثابت و مشخص، خوششان نمی‌آید

خیلی از ما نهایتاً با 5 تا 10٪ افزایش حقوق سالانه‌مان راضی می‌شویم. با این مقدار از افزایش درآمد به زودی تورم از شما پیشی خواهد گرفت. اما؛ افراد موفق دائماً به دنبال راه‌هایی هستند که درامد و به تبع آن کیفیت زندگی‌شان را بهبود ببخشند.

افزایش درآمد نه تنها گزینه‌های پیش روی شما برای بهبود کیفیت زندگی‌تان را بیشتر می‌کند، بلکه حس امنیت برای شما ایجاد می‌کند و ظرفیت شما برای پرداخت پول را بیشتر می‌کند. افراد موفق، کارهای روزانه‌ای را انجام می‌دهند تا درآمدشان بیشتر شود. آن‌ها درآمد غیرفعال ایجاد می‌کنند.

5- افراد موفق صورت‌های مالی را دوره‌ای بررسی می‌کنند

دستیابی به موفقیت مالی نیازمند ساخت عادات ثابت و تدریجی است. یکی از این عادت‌ها بررسی دائمی و دوره‌ای صورت‌های مالی است. افراد موفق هر ماه دستکم یک ساعت از وقتشان را صرف بررسی صورت‌های مالی خود مثل سرمایه‌گذاری‌ها، حساب‌های بانکی، اعتبارات و چک‌های صادر شده می‌کنند.

شما هم بهتر است این کار را انجام دهید حتی اگر صورت‌های مالی زیادی ندارید. طبیعتاً وقت کمتری باید بگذارید.

6- آن‌ها در مورد پول ریسک‌های خطرناک یا احمقانه نمی‌کنند!

وارن بافت، سرمایه‌گذار بزرگ دنیا می‌گوید: «قانون شماره یک این است: هیچ‌وقت پول از دست ندهید.» هر سرمایه‌گذاری البته ریسک دارد؛ اما افراد موفق برای اینکه پول از دست ندهند از دو ابزار قدرتمند استفاده می‌کنند:

اول بیمه‌های تخصصی و دوم تخصیص دارایی. تخصیص دارایی یعنی اینکه آن‌ها همه تخم‌مرغ‌هایشان را در یک سبد نمی‌گذارند. یادتان باشد اگر فرصتی یافتید که خیلی سودآورتر و بهینه‌تر از فرصت‌های متداول بود، حتماً به آرامی پیش بروید و حسابی در موردش تحقیق کنید.

 7- ادعاهای عجیب‌وغریب ندارند

دنیا بزرگ است و افراد موفق این واقعیت را عمیقاً درک می‌کنند. وقتی صحبت از پول می‌شود، کلی اطلاعات مختلف درباره آن یافت می‌شود. برای همین هم افرادی مثل وارن بافت محدودیت‌های خود را در نظر داشته و روی نقاط قوتشان تمرکز می‌کنند.

دقیقاً بدانید دانش شما در زمینه پول و سرمایه‌گذاری چقدر است. اگر در ابتدای راه هستید، حداقل چند کتاب در زمینه امور مالی شخصی بخوانید.

 8- چشم بسته به متخصصین گوش نمی‌دهند

در بالا گفتیم که افراد باهوش، به توصیه افراد متخصص گوش می‌دهند، اما نه چشم و گوش بسته. آن‌ها نقاط قوت موفق‌ها را می‌گیرند و اشکالاتشان را تکرار نمی‌کنند. این افراد دائماً در جستجوی توصیه‌های حرفه‌ای‌ها و متخصصین هستند، اما تسلیم بی‌چون‌وچرای نظرات آن‌ها نمی‌شوند.

 به‌عنوان‌مثال، منطقی است که از یک حسابدار در تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی کمک بخواهیم؛ اما یک فرد موفق، برای ارزیابی وقتی به دنبال توصیه‌های متخصصینی مثل حسابدارها یا وکلا بودید، از آن‌ها سؤالاتی بپرسید و بخواهید که توصیه‌شان را برایتان توضیح بدهند. در غیر این صورت نظرخواهی از متخصصین مشکل خواهد بود.

 9- افراد موفق پول در آوردن را بر اهداف دیگر مقدم نمی‌دانند

دستیابی به موفقیت مالی یک هدف درستی است. چون کیفیت زندگی‌تان زیاد می‌شود و می‌توانید به دیگران هم کمک کنید. همچنین در مورد دسترسی به تکنولوژی، خدمات پزشکی و اوقات فراغت هم دستتان باز خواهد شد؛ اما افراد موفق این را می‌دانند که موفقیت مالی، تنها یک جنبه از زندگی موفق است. مثلاً آن‌ها برای به دست آوردن پول، سلامتشان را به خطر نمی‌اندازند.

اهداف خود را مرور کنید و بسنجید که آیا بین اهداف مالی، شغلی، خانوادگی و فعالیت‌های دیگر تعادل هست یا نه.

تمرین‌های کوچک برای تقویت هوش مالی

 

هفت راه برای تقویت هوش مالی!

تمرین‌های کوچک زیر چند نکته است که می‌تواند به شما کمک کند هوش مالی‌تان را قوی‌تر کنید:

 1. هزینه غذای خود را کاهش دهید

غذا هزینه سنگینی برای بسیاری از ما است؛ اما ما توجهی به آن نمی‌کنیم. کاهش هزینه خورد و خوراک به معنای کاهش کیفیت زندگی نیست؛ اما نباید اجازه بدهیم کنترل آن از دستمان در برود.

هزینه‌های مواد غذایی را با خوردن کم‌تر و پیدا کردن جایگزین‌های ارزان‌تر در خانه کاهش دهید. چیزهایی را خریداری کنید که بیش‌ترین مقدار مصرفش را دارید. رژیم غذایی خود را بر غذاهای با ارزش بیشتر اما ارزان‌تر مانند پاستا، برنج، لوبیا، حبوبات و غیره صرف کنید. یک نکته جالب: خرید در ابتدای هفته احتمال خریدن چیزهای گران را بیشتر می‌کند. آخر هفته‌ها بخرید!

 2. عابر بانک‌های خود را جدا کنید تا حساب دستتان بیاید

برای خریدن غذا یا مواد خوراکی از یک کارت مجزا، برای خرید لباس از یک کارت دیگر و برای هر نوع خرید دستکم 4 کارت اعتباری داشته باشید تا به دقت بدانید چه چیزهایی می‌خرید و چقدر پول صرف هر بخش از زندگی می‌کنید.

 3. کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل

اگر می‌توانید تا سرکار با دوچرخه بروید. هم ورزش کردید، هم به محیط‌زیست یاری رساندید و هم پول‌هایتان را در جیبتان نگه داشته‌اید. حمل‌ونقل هزینه زیادی برای برخی از ما است، حتی اگر شما نمی‌توانید پیاده‌روی کنید یا دوچرخه‌سواری کنید، به حمل‌ونقل عمومی نگاه کنید. اگر بتوانید بدون وسیله نقلیه به سرکار بروید، حتی می‌توانید اتومبیلتان را بفروشید.

 4. تفریح کنید اما ولخرجی نه!

به جای انجام ولخرجی پس‌انداز کنید. اولش سخت است اما کم کم این کار شما به خلق عادات عالی کمک می‌کند و کیفیت زندگی‌تان بهبود می‌یابد. چون آن وقت پول کافی برای خرید چیزهایی که دلتان می‌خواهد را دارید.

 5. به تعهداتتان پایبند باشید

تعهد کنید که در طول یک ماه چقدر خرج می‌کنید. هرگز بیشتر از آن خرج نکنید. به جز مواقعی که چاره‌ای نیست.

6. مشاوره بگیرید

از خرج کردن پول برای آموزش نترسید. اگر لازم است پول خرج کنید و مشاوره‌های ارزشمند برای پول‌هایتان بگیرید. خواندن این مقاله قدم اول برای تقویت هوش مالی شما بود؛ اما شما می‌خواهید هوش مالی‌تان را تقویت کنید.  بنابراین به دنبال برنامه‌های آموزشی عالی باشید.

تست جالب برای هوش مالی (تست بودجه‌بندی)

حالا که در مورد هوش مالی مطالب کاملی مطالعه کردید، یک تست هوش مالی ساده برای شما طراحی کرده‌ایم. به سؤالات تستی زیر پاسخ دهید تا بدانید هوش مالی شما چقدر رشد کرده است و بودجه‌بندی‌تان تا چه اندازه درست است؟

برای برخی از ما، بودجه‌بندی دُرست، یکی از سخت‌ترین کارهاست. این کار نیازمند نظم و برنامه‌ریزی، توجه به جزییات و پایداری و پافشاری است؛ اما غیرممکن نیست. در ادامه یک آزمون هوش مالی آورده شده است که به شما کمک می‌کند تا بفهمید چقدر بودجه‌بندی درستی دارید. جملات مطرح‌شده را بخوانید و با کلمات «بلی» یا «خیر» و یا «مطمئن نیستم» به آن‌ها پاسخ دهید. برای هرکدام از این پاسخ‌ها به خودتان این‌گونه امتیاز بدهید:

 • بله= 4 امتیاز
 • خیر= صفر امتیاز
 • مطمئن نیستم= 2 امتیاز

نگهداری و اصلاح بودجه

 1. من برای هزینه‌های بزرگ مثل تعمیرات، خرید لوازم یا صورت‌حساب‌های دوره‌ای، از قبل برنامه‌ریزی می‌کنم.
 2. من برای اهداف بودجه‌بندی خودم، هزینه‌های یک سال آینده را برآورد می‌کنم و تقسیم بر 12 می‌کنم و هر ماه آن پول را کسب می‌کنم (همین اصل را برای هزینه‌های دوره‌ای مثلاً سه ماهه اجرا می‌کنم.)
 3. من سوابق تمامی هزینه‌هایم را ثبت و نگهداری می‌کنم.
 4. قبل از این‌که بودجه‌بندی را آغاز کنم، هزینه‌های چند ماه گذشته را بررسی می‌کنم تا بفهمم که چقدر خرج کرده‌ام.
 5. من به طور منظم بودجه‌بندی‌ام به منظور بررسی اثربخشی مورد بازبینی قرار می‌دهم و در صورت لزوم آن را اصلاح می‌کنم.

پس‌اندازها

 1.  برنامه من برای پس‌انداز  در واقع هزینه‌ای است که در بخشی از بودجه‌بندی‌ام لحاظ کرده‌ام.
 2. درآمدهای اضافی مثل افزایش حقوق، پاداش‌ها و بخشش‌های مالیاتی مستقیماً برای پس‌انداز یا پرداخت بدهی‌ها استفاده می‌شوند.
 3. خرید هدایا و پرداخت کمک‌های خیریه، بخشی از بودجه‌بندی من است.

انعطاف‌پذیری

 1. اگر پیش‌بینی کنم که در یک بخش دچار کمبود بودجه خواهم شد، از یک بخش دیگر پولی را برای جبران آن پیدا می‌کنم.
 2. من روزنه‌های مالی‌ای برای کاهش هزینه‌ها یا افزایش درآمدم دارم که برای انعطاف‌پذیری و سلامت بودجه‌ام آن‌ها را در نظر گرفته‌ام.
 3. من برای هزینه‌های پیش‌بینی نشده، بخش‌هایی را در بودجه‌ام قرار داده‌ام.
 4. مناسبت‌ها و هدایای تولد موجب کمبود بودجه من نمی‌شوند.

جوابگویی (آگاهی از درآمدها و هزینه‌ها)

 1. من می‌دانم که با چه مقدار پول، یک ماه/یک سال را می‌گذرانم.
 2. من از موعد سررسید چک‌هایم کاملاً اطلاع دارم و برای پرداخت آن‌ها کاملاً آماده‌ام، بنابراین هیچ‌وقت چک بی‌محل نداشته‌ام.
 3. می‌توانم تمامی هزینه‌هایم را تخمین بزنم.
 4. من در حدود توان و استطاعتم زندگی می‌کنم.
 5. من چیزی را به صورت نسیه نمی‌خرم مگر اینکه بتوانم آن را تماماً و به موقع بازپرداخت کنم.
 6. من تمامی صورتحساب‌هایم را به موقع پرداخت می‌کنم.
 7. درآمد من بیشتر از هزینه‌هایم است.

بودجه سبک زندگی

 1. من به خودم اجازه نمی‌دهم که تحت تأثیر دیگران قرار بگیرم و بیش‌ازاندازه پولم را خرج کنم.
 2. من خاویار (برای مثال) نمی‌خرم، حتی اگر نصف قیمت حراج شده باشد، مگر اینکه این مورد در بودجه‌ام وجود داشته باشد.
 3. من بودجه‌ام را به‌عنوان راهنمایی در نظر می‌گیرم که نشان می‌دهد استطاعت چه چیزهایی را دارم، نه چیزهایی که استطاعتشان را ندارم.
 4. برای زمان‌هایی که بودجه خیلی سختی دارم یا احساس بی‌پول بودن می‌کنم، یک هدف معین یا تصوری مثبت در ذهنم دارم، مانند رهایی از بدهی‌ها و قسط‌هایم و یا رفتن به یک سفر.
 5. من بودجه‌ای را برای پاداش‌های کوچک درنظر گرفته‌ام تا خودم را باانگیزه و در مسیر صحیح نگه دارم.
 6. در خانواده من، همه در فرایند بودجه‌بندی شرکت می‌کنند.

تحلیل امتیازات کسب‌شده

امتیاز صفر تا 35: بودجه‌بندی بیشتری لازم دارید.

اگر اصلاً بودجه‌بندی داشته باشید، احتمالاً قبول دارید که بودجه‌بندی‌تان عملاً اثربخش نیست. ممکن است که مخارجتان را هر ماه به گونه‌ای پرداخت کنید و تاکنون از این طریق جواب گرفته باشید، اما ممکن است زمانی برسد که برخی هزینه‌های پیش‌بینی نشده برایتان پیش بیاید و دچار مشکلات زیادی شوید. شاید هم نمی‌دانید که با پولتان می‌توانید کارهای بیشتری انجام دهید. کمی توجّه بیشتر به مخارجتان می‌تواند باعث موفقیت زیاد شما شود.

امتیاز 36 تا 70: با کمی تلاش به یک بودجه‌بندی خوب خواهید رسید.

شما احتمالاً برای انجام بودجه‌بندی تلاش کرده‌اید، اما کاملاً اثربخش نبوده است و ممکن است ندانید چرا و در کجا دچار اشتباه شده‌اید. زیاد به خودتان سخت نگیرید، بودجه‌بندی به نظم دادن زیاد، سرسختی و توجه به جزئیات نیاز دارد. این کار برای همه افراد آسان نیست. مطالب و مقالاتی را بخوانید که مهارتتان را در این زمینه افزایش می‌دهد. از جمله همین مقاله پیش رو…

امتیاز 71 تا 100: خدایی دمتون گرم! استاد بودجه‌بندی هستید.

اگرچه همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد، اما شما روشی دارید که برایتان به خوبی جواب می‌دهد. به سؤال‌هایی که با «مطمئن نیستم» و یا «خیر» به آن‌ها پاسخ داده‌اید نگاهی بیندازید و ببینید در چه مواردی می‌توانید بودجه‌بندی‌تان را بهبود بخشید. بااین‌حال یک احسنت به خودتان بگویید. شما جزء اقلیتی هستید که بودجه‌بندی اثربخشی دارند. تبریک فراوان…

بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم

 

بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم

حتماً تابه‌حال چندین بار فکر سرمایه‌گذاری در بورس، مسکن، ارز، طلا یا بازارهای سرمایه‌ای دیگر افتاده‌اید. لابد بارها گیج شده‌اید که واقعاً بهترین بازارهای سرمایه کدام اند؟ ما می‌خواهیم مختصری در مورد بازارهای مختلف سرمایه صحبت کنیم.

پیشنهاد سرمایه‌گذاری با پول کم: با کمتر از 5 میلیون تومان کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

در این قسمت از مطلب هوش مالی، قدری می‌خواهیم در مورد سرمایه‌گذاری با مبلغ کم صحبت کنیم. سرمایه‌گذاری با مبالغ کم، برای بسیاری از افراد غیرممکن به نظر می‌رسد. افراد غیر مطلع تصور این را ندارند که می‌توانند با کنار گذاشتن مبالغ اندک  بازار یا جایی پیدا کنند که برای دست یافتن به یک آینده بهتر بتوانند سرمایه‌گذاری کنند.

شاید شما هم فکر کنید که سرمایه‌‌گذاری با مبالغ کمی مثل 2 یا 3 میلیون تومان فایده چندانی ندارد. ولی حقیقت این است که حتی اگر شما با 1 میلیون تومان نیز شروع کنید، فرصت‌هایی وجود دارد که می‌توانید آن را طی سال‌های پیش‌رو به سرمایه بزرگی تبدیل کنید.

چند نکته ابتدایی و مهم در سرمایه‌گذاری با مبالغ کم

نکته اول

این سرمایه را طی سال‌ها می‌توانید به سرمایه بزرگی تبدیل کنید و نه چندماه. به دست آوردن هر چیز ارزشمند در بسیاری از اوقات زمان‌بر است. داشتن یک پس‌انداز و سرمایه بالای 100 میلیون تومان هم نیاز به زمان دارد.

اول بدانید که مهم نیست چقدر پول دارید، مهم این است که قصد دارید این مبلغ را صرف چه چیزی کنید. اگر از همین الآن این را در ذهنتان جا بیندازید که با مبالغ کم نمی‌شود یک سرمایه‌گذاری مناسب انجام داد، به‌احتمال‌قوی آن را صرف خرید چیزهایی خواهید کرد که در آینده هیچ ارزشی برای شما ایجاد نمی‌کند.

نکته دوم

قرار نیست در این مطلب پیشنهاد یک سیستم جدید و کسب‌وکار متحول کننده یا ایده‌ای قدیمی و کلیشه‌ای مانند پرورش قارچ و زنبورعسل و ساخت فیلتر هوای ماشین به شما بدهیم!

این بخش از مطلب هوش مالی، یعنی «سرمایه‌گذاری با پول کم» برای افرادی است که دارای شغل یا کار و درآمد ثابتی هستند و سرمایه‌ای پس‌انداز کرده‌اند و نمی‌خواهند این سرمایه راکد بماند.

فاکتورهای مهم در هر سرمایه‌گذاری

تفاوتی ندارد بخواهید کجا سرمایه‌گذاری کنید، مبلغ سرمایه‌تان 50 میلیون است یا 5 میلیون، 500 میلیون است یا 5 میلیارد، باید این فاکتورها را در هر سرمایه‌گذاری مدنظر قرار دهید.

در هر شرایطی باید مقداری نقدینگی داشته باشید که حداقل تا 3 ماه هزینه‌های زندگی شما را پوشش دهد، حتی اگر هیچ درآمدی نداشته باشید؛ به‌عبارت‌دیگر اگر تا 3 ماه آینده حتی 1 ریال وارد جیبتان نشد، باید مخارج خود و خانواده‌تان تأمین باشد. اگر این مورد تأمین است آن زمان به فکر سرمایه‌گذاری بیفتید.

1. بهترین استفاده از پول و سرمایه

یعنی اینکه پول شما بهتر است کجا صرف شود؟ اگر یک وام از قبل دارید که سود بالایی بابت آن می‌پردازید و به جای اینکه قسط وام را بدهید، آن را صرف سرمایه‌گذاری در جایی کنید که بازدهی آن کمتر از بهره وام است در حال اشتباه کردن هستید.

مثلاً وامی دریافت کردید و هر سال بابت آن 20 یا 25 درصد بهره به بانک پرداخت می‌کنید، به نظر شما عاقلانه است اقساط آن را پرداخت نکنید و به جای آن پول را در جایی سرمایه‌گذاری کنید که سالیانه 18 درصد سود دارد؟ مسلماً خیر!

باور کنید یا نه بسیاری از افراد این اشتباه را مرتکب می‌شوند ولی چون محاسبات اشتباهی دارند، حتی متوجه این موضوع نیستند. علاوه بر بهترین جا برای سرمایه‌گذاری، بهترین زمان نیز مطرح است. باید سرمایه خودتان را از ریزش بازارها و افت ارزش سرمایه‌گذاری حفظ کنید. اگر وارد بازاری شوید که در آن، قیمت‌ها در اوج خود هستند ریسک کاهش ارزش دارایی زیاد است.

قیمت‌ها هیچ‌وقت تا ابد رشد یا افت نمی‌کند، رشد و همین‌طور افت قیمت در هر بازاری متوقف می‌شود. نگذارید طمع و تصمیمات چشم‌بسته باعث شود در اوج قیمت‌ها وارد یک بازار شوید.

2. نقد شوندگی سرمایه

آیا دارایی که قصد خرید آن را دارید نقد شوندگی خوبی دارد؟ اگر نقد شوندگی برایتان مهم نیست، لطفاً دوباره فکر کنید. نقد شوندگی یعنی اینکه دارایی خریداری شده یا سرمایه‌گذاری‌تان را با چه سرعتی و با چه قیمتی می‌توانید به پول نقد یا معادل آن تبدیل کنید.

البته باید در نقدشوندگی به قیمت هم توجه کرد. اگر یک واحد مسکونی بخرید و 20 درصد زیر قیمت بفروشید بدیهی است که به سرعت نقد می‌شود، بنابراین باید در نقد شوندگی، قیمت مناسب را هم در نظر داشت. اگر بخواهیم نقد شوندگی بازارها در ایران را به ترتیب بنویسیم، به‌این‌ترتیب است:

 • سپرده بانکی: به راحتی می‌توانید به بانک بروید و سپرده‌تان را دریافت کنید
 • ارز و طلا و سکه: اگر دلال ارز، صراف یا طلافروش حاضر به خرید باشد همان لحظه دارایی‌تان را نقد کنید.
 • سهام و اوراق بهادار: اگر امروز سهام را بفروشید، دو روز کاری بعد به حسابتان واریز می‌شود. سهام شرکت‌ها نقد شوندگی متفاوتی دارند ولی به‌طور متوسط به سرعت قابل نقد شدن است.
 • دارایی‌های کسب‌وکار (مواد اولیه، تجهیزات، اجناس و…): ممکن است مدت‌ها خریدار مناسبی برای دارایی‌های کسب‌وکاری که قبلاً داشتید یافت نشود.
 • املاک و مستغلات: فروش املاک و مستغلات به قیمت مناسب گاهی تا ماه‌ها طول می‌کشد.

اگر شما نظر دیگری دارید یا ترتیب را اشتباه میدانید لطفاً در بخش نظرات بنویسید.

3. اهداف سرمایه‌گذاری

این فاکتور همراه با سایر فاکتورها تعیین‌کننده بازاری است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید. شاید قصدتان این است که سرمایه‌تان به سرعت رشد کند و ریسک آن برایتان مهم نیست، زیرا به راحتی می‌توانید زیان را متحمل شوید و خودتان را دوباره سرپا کنید. یا شاید هدفتان این است که سرمایه‌تان را به امن‌ترین شکل ممکن رشد دهید و حفظ اصل سرمایه اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد.

بر اساس این اهداف متفاوت، تصمیمات متفاوتی در خصوص سرمایه‌گذاری می‌توان گرفت:

سرمایه‌گذاری کم ریسک به دلیل اینکه مدتی بعد آن پول را نیاز دارید، اگر نزدیک به بازنشستگی هستید، به‌احتمال‌قوی نمی‌خواهید از ارزش پولتان کاسه شود زیرا روی آن حساب کرده‌اید. به همین دلیل اگر هدفی مالی دارید که موعد آن نزدیک شده است، سرمایه‌گذاری کم ریسک عاقلانه‌تر است. سرمایه‌گذاری‌هایی مانند خرید اوراق مشارکت، خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک.

سرمایه‌گذاری با ریسک متوسط برای بازدهی بهتر البته اگر می‌توانید ریسک بیشتری متحمل شوید و پولتان را در آینده نزدیک نیاز ندارید، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بزرگی که پایداری بالایی دارند و ترجیحاً سود نقدی خوبی پرداخت می‌کنند گزینه مناسبی است.

سرمایه‌گذاری پر ریسک برای دست یافتن به بازدهی بالا – اگر توانایی ریسک بخش زیادی از پولتان برای دستیابی به بازدهی بالاتر دارید، پس رشد سریع یک هدف مناسب برای شماست. در این شرایط باید در سهام شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که آینده خوبی دارند ولی ریسکشان بیشتر است. این گزینه برای زمانی مناسب است که برای مدتی طولانی نیاز به پول ندارید و می‌توانید صبر کنید تا شرکت موردنظر، بزرگ شده و به سود بیشتری دست یابد.

سرمایه‌گذاری با اهداف ترکیبی نیز میسر است. مثلاً ممکن است شما طرفدار ریسک بالا و سود بالا در بلندمدت باشید ولی بخشی از سرمایه‌تان را برای کاهش ریسک، صرف خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنید.

4. سن و سال شما

هدف همه از سرمایه‌گذاری یکسان نیست. شاید فردی به فکر جمع‌آوری پول کافی برای دوران بازنشستگی است و شخص دیگر در ابتدای زندگی است و سال‌ها به پول خود نیاز ندارد.

بنابراین یکی از دیگر از فاکتورها در سرمایه‌گذاری، این است که تا چه زمان می‌توانید سرمایه‌گذاری را نگهداری کنید؛ به بیان دیگر، چه مدت مهلت دارید؟ هر چه بتوانید زمان بیشتری سرمایه‌گذاری‌تان را حفظ کنید می‌توانید سود بیشتری به دست آورید. اگر زمان زیادی در اختیار ندارید و کم شدن پولتان فاجعه‌بار خواهد بود، باید به سرمایه‌گذاری‌های کم ریسک بچسبید.

5. میزان تحمل ریسک

به‌عنوان یک اصل کلی، هرچه انتظار بازدهی بیشتری از یک سرمایه‌گذاری داشته باشیم، ریسک آن نیز بالاتر است. علاوه بر این، بعضی‌ها با نوسانات بازار راحت نیستند و نمی‌توانند افت‌وخیزهای شدید بازارهایی مثل بورس را تحمل کنند. در بازارهایی مانند بورس، همیشه زیان وجود دارد ولی سرمایه‌گذار حرفه‌ای زیان‌های خود را با سودها پوشش می‌دهد.

اگر تحمل زیان ندارید و با هر نوسان بازار، قلبتان شروع به تپش شدید می‌کند، بهتر است به دنبال سرمایه‌گذاری کم ریسک باشید. اگر مایلید برای رسیدن به بازدهی بالاتر در آینده، مقدار زیان موقت را متحمل شوید، پس سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک را امتحان کنید.

با مبالغی مانند 5 میلیون یا 3 میلیون، کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

5 میلیون تومان در حساب بانکی دارید، ولی می‌خواهید آن را به گردش بیندازید و فعالیتی دیگر با آن انجام دهید،  راهکار چیست؟ این ممکن است سؤال هرکسی باشد. اگر تازه  شروع به پس‌انداز کرده‌ایم و مبلغ کمی سرمایه در حد چند میلیون در اختیار داریم، کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

راه اول: در بانک سپرده‌گذاری انجام دهید

شاید تصور برخی از افراد (مخصوصاً آن‌هایی که ریسک گریز هستند) این باشد که سپرده‌گذاری در بانک راهکار خوبی است زیرا جای پول در بانک امن‌تر است. بله جای پول در بانک امن است، اما فکر می‌کنم خود شما هم متوجه شده‌اید که دوران خوش سودهای بانکی به پایان رسیده و باید چاره‌ای دیگر بیندیشید. پول در بانک، سود زیادی ندارد. از طرف دیگر گاهی اوقات با توجه به کاهش ارزش پول و تورم، سود بسیار کمی نصیب فرد می‌شود.

در واقع گذاشتن پول در بانک را نمی‌توانیم یک سرمایه‌گذاری محسوب کنیم، زیرا آن‌قدر سود بانکی پایین است که به درصد تورم نیز نمی‌رسد. اگر تورم سالیانه 30 درصد باشد و شما از بانک سود سالیانه 20 درصدی بگیرید، هر سال ارزش پول شما 10 درصد کمتر می‌شود!

راه دوم: سکه طلا یا دلار خریداری کنیم

طلا مزایای زیادی دارد، یک کالای با ارزش است و همیشه با ارزش خواهد ماند؛ اما معایبی نیز دارد، اول اینکه خرید آن با مبالغ کم شاید نتواند سود چشمگیری نصیب شما کند و باید مدتی طولانی منتظر بمانید تا ارزش آن رشد کند.

گذشته از این‌ها، خرید سکه طلا یا دلار صرفاً فعالیت‌های سفته‌بازان است و یک سرمایه‌گذاری واقعی نیست. سرمایه‌گذاری شما باید یک تأثیر مثبت برای جامعه و یا کشور داشته باشد تا در نهایت سود آن به خود ما و سایر افراد جامعه برسد.

طلا هیچ جریان پولی برای شما ایجاد نمی‌کند و صرفاً ممکن است قیمت آن بالا رود. سود نقدی و جریان پولی یعنی اینکه سرمایه‌تان برای شما سود ثابت داشته باشد.

برای سرمایه‌گذاری یک راه خوب و مطمئن سرمایه‌گذاری در بورس است.

سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند همراه با حفظ اصل سرمایه، سود نقدی سالیانه نیز به همراه داشته باشد. دلیل این مطلب را در ادامه خواهید خواند.

چرا سرمایه‌گذاری در بورس خوب است؟

بورس مزایای زیادی دارد از جمله:

اول:

می‌توان با هر مبلغی در آن سرمایه‌گذاری کرد و این کار را از هرجای دنیا که هستید فقط با داشتن یک اتصال اینترنت و یک لپ‌تاپ، موبایل یا کامپیوتر انجام دهید. برای خریدوفروش اینترنتی سهام نیازی نیست شرایط سخت و یا امکانات پیشرفته یا عجیب‌وغریب داشته باشید، تنها دانش و مهارت آن را نیاز دارید.

دوم:

امکان نقد کردن سریع سرمایه در بیشتر مواقع وجود دارد و فقط زمانی که سهام یک شرکت به دلایلی مانند برگزاری مجمع، تعدیل سود و… موقتاً بسته می‌شود امکان فروش سهام نیست. در سایر اوقات، بازار از شنبه از چهارشنبه ساعت 9 تا 12:30 معامله می‌شود و می‌توانید سهام خودتان را بفروشید و 3 روز بعد آن را در حساب بانکی‌تان دریافت کنید.

سوم:

یک فعالیت سوداگرانه مثل خرید سکه فیزیکی و ارز نیست، بلکه شما با سرمایه‌گذاری در بورس، به اقتصاد کشور و تأمین مالی شرکت‌ها کمک می‌کنید.

چهارم:

با شروع سرمایه‌گذاری در بورس، خواه‌ناخواه باید مفاهیم زیادی در زمینه بازارهای مالی، اقتصاد، سهام، ساختار شرکت‌ها، تحلیل‌ها و… را بیاموزید. این دانش شما را زیاد می‌کند.

این اطلاعات و دانشی که به دست می‌آورید در سایر فعالیت‌های اقتصادی شما تأثیر می‌گذارد و دانش کار با پول و سرمایه را بیشتر و بهتر درک خواهید کرد. شما به فرد بهتر و باهوش‌تری تبدیل می‌شوید که مهارت بیشتری از سایرین در زمینه پول و سرمایه دارد.

پنجم:

از تورم عقب نمی‌مانید و همچنین می‌توانید سود نقدی سهام را سالانه دریافت کنید. برخی از شرکت‌های سود ده، سالی یک‌بار مقداری از سودی که شرکت به دست آورده را بین سهامداران تقسیم می‌کنند؛ بنابراین درعین‌حال که سهام خود را نگهداری کرده‌اید و ارزش آن ممکن است رشد کند، سود نقدی نیز دریافت می‌کنید.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید سرمایه خود را وارد بورس کنید این سؤالات را از خود بپرسید:

بورس برای تأمین هزینه‌های زندگی؟

بورس برای تأمین هزینه زندگی نیست زیرا سود و زیان در آن قابل پیش‌بینی نیست؛ بنابراین عاقلانه نیست اگر فکر کنید با سرمایه‌گذاری مبالغ مانند 5 یا 10 یا حتی 50 میلیون تومان در بورس بتوانید هزینه‌های زندگی را تأمین کنید.

بله بورس سود خوبی دارد و ممکن است حتی در یک ماه 50 درصد سود کنید ولی این سود قابل پیش‌بینی نیست. هزینه‌های زندگی باید از محلی قابل پیش‌بینی تأمین شود (مثلاً شغل اولتان).

بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری پول‌های مازاد شما بورس است؛ زیرا سود بانکی آن‌قدر ناچیز است که به تورم نمی‌رسد. اگر تورم 35 درصد باشد و بانک به شما 20 درصد پرداخت کند، شما در سال 15 درصد از ارزش پولتان را از دست می‌دهید.

بورس برای سرمایه‌گذاری پول‌های کم؟

یکی از مهم‌ترین مزایای بورس این است که شما می‌توانید با مبالغی خیلی کم مانند 500 هزار تومان و یک میلیون تومان نیز سرمایه‌گذاری را شروع کنید.

این ویژگی از دو جهت یک مزیت محسوب می‌شود:

با مبلغ کم می‌توانید معامله کنید تا زمانی که حرفه‌ای شوید و سپس پول بیشتری وارد کنید. اگر پول کمی دارید می‌توانید رفته رفته با سرمایه‌گذاری کردن آن در بورس، آن را افزایش دهید.

انتظار شما از کسب سود در بورس باید به اندازه سرمایه‌تان باشد. افزایش قیمت سهام در بورس بر اساس درصد است و سودهای بزرگ از همین راه به دست می‌آید؛ بنابراین اگر کسی 1 میلیون تومان سهام خریده، اگر 10 درصد سود کند 100 هزار تومان به دست می‌آورد. ولی اگر شخصی 100 میلیون تومان سهام خریده باشد، با 10 درصد سود، 10 میلیون تومان کاسب می‌شود.

نوسان در بورس

در بورس تهران، نوسان قیمت‌ها را محدود کرده‌اند. هر سهام در یک روز معاملاتی نمی‌تواند بیش از 5 درصد مثبت یا 5 درصد منفی افزایش یا کاهش قیمت داشته باشد. وقتی یک روند صعودی در یک سهم آغاز می‌شود گاهی اوقات تا چندین روز پشت سر هم 5 درصد مثبت رشد می‌کند. به‌طور مثال اگر یک سهم در 5 روز متولی، 5 درصد مثبت رشد کند، 25 درصد افزایش قیمت خواهد داشت.

25 درصد سود در 5 روز، رقم بسیار خوبی است ولی همیشه این اتفاق نمی‌افتد و گاهی نیز این روند نزولی است و قیمت سهام در 5 روز می‌تواند حتی 25 درصد کاهش یابد.

بورس برای جوانان

یادگیری بورس یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین قدم‌هایی است که یک شخص در دهه 20 سالگی زندگی خود بردارد. با یادگیری بورس علاوه بر اینکه فرصت‌های کسب سود بسیار خوبی در جوانی به دست می‌آورید، به مزایای جانبی نیز دست می‌یابید.

مزیت جانبی این است که دیدگاه شما نسبت به پول، مسائل مالی و اقتصاد تغییر می‌کند زیرا بورس دنیایی است که عوامل بسیاری رویان تأثیرگذار هستند. با روانشناسی بازارها آشنا می‌شوید و این موضوع در سرمایه‌گذاری در سایر بازارها نیز به شما کمک می‌کند.

چون بازارها همواره چرخه‌های سوددهی و رکود دارند، پس از مدتی که بورس را پیگیری کردید به خوبی می‌توانید با صبر و حوصله در زمان رکود سهام بخرید و نگه دارید. سپس آن را در زمان رونق بفروشید. زیرا بازارها همواره در یک چرخه تکرار شونده قرار دارند، مثل طبیعت. زمستان همواره به بهار ختم می‌شود. زمستان هیچ‌گاه تا ابد ادامه ندارد.

سخن پایانی مقاله هوش مالی!

برای اینکه هوش مالی خود را بهبود ببخشید، لازم نیست در بهترین دانشگاه‌ها درس خوانده باشید یا رشته تحصیلی‌تان اقتصاد باشد. کافی است به فکر بهبود وضعیت مالی خود و رشد آن باشید، برایش تلاش، مطالعه و تمرین کنید و پیوسته آن را رشد دهید. در این مقاله به ارزش داشتن هوش مالی پرداختیم و دریافتیم که با تکنیک‌های موثر می‌توانیم به بهبود هوش مالی خود تقویت کنیم. منتظر نظرات شما عزیزان در کامنت‌ها هستیم.

دوره جامع پول، نگاه کاربردی و علمی به پول

دوره پول

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ دیدگاه دربارهٔ «هوش مالی چیست؟ هرآنچه در مورد آن باید بدانید!»

 1. برای سرمایه گذاری در بورس خوب بود به صندوق های درامد ثابت، صندوق های سبدگردان و صندوق های مبتنی بر طلا هم اشاره میکردید که به مراتب ریسک کمتر از سرمایه گذاری مستقیم در بورس دارند

 2. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  مرسی که اهل مطالعه هستید و نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
  بیشتر ازیک نفر بمانید.

 3. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  خوشحالیم که دغدغه آموزش و یادگیری دارید…
  دوره رایگان مدیریت هزینه ها و کاهش فقر و دوره رایگان بازی بی نهایت میتونه براتون کاربردی باشه که از طریق لینک های زیر می توانید به آنها دسترسی داشته باشید.
  دوره رایگان رژیم کاهش فقر | آموزش راهبردی مدیریت هزینه ها
  دوره رایگان بازی بی نهایت | قوانین نانوشته موفقیت در کسب‌و‌کار و زندگی

 4. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  ممنون که همراهمون هستید و دغدغه آموزش و یادگیری دارید؛ همراهیتون باعث افتخارمون هست…
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

اسکرول به بالا