گزارش جلسه 9 و 10 دوره مدرسه استادی

سرفصل های مهم این مقاله:

جلسه نهم و دهم دوره یکساله مدرسه استادی در تاریخ 3 و4 دی ماه در تهران با حضور 75 نفر  (و در تاریخ 10 و 11 دی در بندرعباس) با حضور 35 نفر برگزار شد و در این گزارش قصد داریم مروری کلی بر مطالب و حاشیه‌های جلسات این دوره داشته باشیم.

همانطور که قبلاً گفته شد از این پس قصد داریم که گزارش‌های کارگاه‌ها و سمینار‌ها را به سبکی جدید ارائه کنیم و  آن هم استفاده از خود شرکت کنندگان برای نگارش متن گزارش است.

در حال حاضر آنچه می‌خوانید مروری بر مطالب جلسات نهم و دهم دوره یکساله مدرسه استادی به قلم تعدادی از شرکت کنندگان این دوره است. با ما همراه شوید تا مروری بر مطالب و حاشیه‌های این سمینار داشته باشیم:

برای اینکه دیگه برامون خیلی عادی شده بود جلسه سر ساعت شروع بشه این بار استاد بهرام پور لطف کردند و این جلسه رو کمی دیرتر از جلسات قبل شروع کردند، یعنی ساعت 9:10 دقیقه…البته با ساعت سالن! (چون این ساعت 10 دقیقه جلوتر از حالت عادی هست)

مگه میشه ساعت 9 شروع نشه!!!

راس ساعت 9 با هیجان بسیار بالای دوستان و اشتیاق وصف ناپذیر شروع فوق العاده ای داشتیم

استاد چگینی عزیز نرمش های صبحگاهی را با حرکاتی نرم و ریلکس شروع کردند و در ادامه استاد قاسمی آیاتی از کلام خدا را تلاوت کردند.

و البته که همه دوستان در کمپین #سحرخیزم  هستند و نرمش صبحگاهی رو هم در منزل انجام می دهند و این کار اینجا فقط برای دست گرمی انجام می شه

IMG_6262

جلسه نهم مدرسه استادی بعد از ارائه نکات اولیه و مرور آنچه در جلسات قبل گذشت، با یک موضوع جذاب، مهم و حیاتی شروع شد و آن شروع نگارش کتاب بود…

IMG_6208

اساتید عزیز در ماه قبل تلاش خیلی خوبی برای نوشتن کتاب الکترونیکی داشتند که این کتاب ها به زودی منتشر خواهند شد…

در کنار کتاب الکترونیکی، قرار شد هر یک از اساتید یک کتاب فیزیکی هم بنویسند.

ما یاد گرفتیم چطور کتاب بنویسیم که خواننده حس همدلی بیشتری با کتاب ما داشته باشد، از خواندن آن لذت ببرد و آن را مفید ارزیابی کند.

در دوره استادی غول کتاب نوشتن برامون راحت شد!

"در اردیبهشت سال 95 منتظر رونمایی 100 کتاب از اساتید مدرسه استادی باشید."

IMG_6210

یکی از ویژگیهای مهم کتاب قابل فهم بودن آن است. نکته ای که استاد بهرام پور تحت عنوان بومی سازی مطرح کردند.

در اینجا آقای بهرام‌پور توضیح دادند که مردم به کتاب‌های غیربومی بسیار بدبین هستند و مخصوصا به‌خاطر مثال‌های ناملموسی که در این کتاب‌ها وجود داره و متناسب با فرهنگ نویسندگان اون کتابهاست و به دلیل ناهمخوانی با فرهنگ ایران، خیلی از آن‌ها در ایران قابل پیاده‌سازی و الگوبرداری نیست.

کشور ما ایران با توجه به فرهنگ خاصی که دارد و شرایط در حال توسعه بودنی که تجربه می کند نیاز به محتوای مناسب و مرتبط با خود دارد. کسی که بتواند مشکلات و نیاز مردم ایران را درک کند و در کتاب خود برای آنها راه حل ارائه دهد خدمت بزرگی به کشور کرده است.

این بومی کردن مطالب یکی از تخصص های مسلم استاد بهرام پور هست. کاری که نمودش رو خیلی زیاد در کتاب هاشون می تونید ببینید.

IMG_6220

برخی فکر می‌کنند که نوشتن کتاب کار بسیار سختی است و افراد خاصی از عهده آن برمی‌آیند. این تصور هم درست است و هم غلط!  نوشتن کتاب کاملاً انجام پذیر است، در ابتدای کار، قدری سخت است که ما راه آن را به خوبی یاد گرفتیم.

از مهم ترین ویژگی هایی که استاد بهرام پور روی آن تاکید داشتند کاربردی و عملی بودن آموزش های کتاب است.

یکی از تلاش‌های اصلی ما در نوشتن کتاب باید ارائه‌ی راه‌حل‌ عملی باشد که بهترین کار قرار دادن اقدامک  و تمرین در طول متن کتاب است.

کتاب خوب کتابی است که عملا آموزش دهد و خواننده تفاوت خود را بعد از خواندن کتاب و انجام تمرین ها درک کند.

IMG_0685

یکی از مراحل مهم نوشتن کتاب، معیّن کردن سرفصل‌ها و تیترها است.

تیترها و عناوینی که در کتاب نوشته می‌شوند، یکی از عوامل خرید کتاب ها هستند. برای اینکه خواننده ترغیب شود یک کتاب را بخرد و مهم‌تر از آن بخواند، باید نکاتی در مورد نوشتن تیترها رعایت کند.

توجه کنید که فهرست کتاب باید خودش شبیه به یک داستان باشه، به طوری که وقتی مخاطب به آن رجوع می‌کنه با نگاه کردن به عناوین کتاب از اول به آخر یک داستان کوتاه در ذهنش مرور بشه.

IMG_0695

باید بهترین زمانی که در آن بالاترین تمرکز را داریم شناسایی کرده و در آن اوقات کتاب بنویسیم زیرا نوشتن کتاب نیاز به تمرکز بسیار بالایی دارد.

هر عاملی که باعث کاهش تمرکز می شود را باید از خود دور کنیم و کاری کنیم که تمرکز حداکثری داشته باشیم تا کتاب خوبی بتوانیم بنویسیم.

مثلاً جایی برویم که سر و صدایی نباشد، مثل کتابخانه!

کاری کنیم که چیزی مزاحممان نباشد، مثل خاموش کردن گوشی تلفن همراه!

زمانی بنویسیم که انرژی زیادی داریم، مثل صبح زود!

البته دستها رو بالا بردن به تنهایی به تمرکز کردن کمک نمی‌کنه. این دستها هم که بالاست برای تمرین تنفسه…

تنفسی که هم تحرک داره و هم عمیقه و می‌تونه با مرتب کردن ضربان قلب در بدست آوردن تمرکز موثر باشه.

IMG_0722

.یک ویژگی دیگر که به کاربردی بودن و جذاب بودن کتاب کمک می کند استفاده از بررسی های موردی است. بعد از توضیح مطلب  می توان مثالی از یک مورد واقعی راجع آن مطلب بزنیم و کاربرد آموزش های کتاب در حل آن مساله را توضیح دهیم. بررسی موردی یک روش خیلی عالی برای جا انداختن مطلب است که خیلی به قابل فهم بودن کتاب اساتید کمک می کند.

همچنین در این قسمت روش و مراحلی که استاد بهرام‌پور برای نوشتن چند جلد از کتابهایشان اجرا کرده بودند و نحوه توزیع آن را بررسی کردیم و با برخی از ریزه‌کاری این بخش از فرایند نگارش کتاب هم آشنا شدیم

IMG_6220

اگه گفتید این ژستی که می بینید چه معنایی دارد؟

این ژست اشاره به ژست استاد بهرام پوردر اولین فیلم رایگان سایتشان است که ایشان به عنوان نمونه یک فیلم سخنرانی که کلی جای پیشرفت دارد ماه قبل برای ما نمایش داده بودند.

این ژست به آن معناست که هیچ کسی ابتدای کار عالی نیست و راز پیشرفت استعداد نیست بلکه تمرین است و تمرین و تمرین.

IMG_0695

و ابتکاری جالب از استاد فراهانی عزیز

ایشان به پاس قدردانی از همکاری اساتید در ارائه نظرات مکتوب به ایشان راجع موضوع استادی شان، تعدادی کتاب به عنوان هدیه درنظر گرفته بودند که با قرعه کشی به برنده های خوشبخت اهدا شده است. نکته جالب اینکه این کتاب مجموعه ای از مصاحبه ها با افراد موفق صنعت بیمه بود و یکی از افرادی که با آنها مصاحبه شده بود خود خانم دکتر فراهانی بودند.

و اما اینکه من هم از برنده های خوش شانس بودم…

IMG_0834

اتیکت سخنران:

شاید برایتان جالب باشد بدانید که بخشی از آموزش هایی که می بینیم به مهارت های فردی مربوط می شود و یکی از راه هایی که می توانیم فرصتی برای ارایه زندگی  خوب برای خودمان و دیگران فراهم کنیم این است که اصول اتیکت را رعایت نماییم.

این موضوع که در کلاسهای ما تحت عنوان اتیکت سخنران مطرح می‌شود، به بررسی کلی رفتارهای افراد، خصوصاً کسانی که در حیطه سخنرانی می‌خواهند فعالیت کنند می‌پردازد و اشتباهات مرسوم و رفتارهای صحیح و درست را نشان می‌دهد. مثلاً آداب معاشرت در میهمانی‌ها، سخنرانی‌ها و …

یاد می گیریم که یک استاد در همه زمینه ها باید استاد باشد.و رعایت آداب و معاشرت اجتماعی از این دست مسائل است.

در اینجا آقای بهرام‌پور به همراه آقای قاسمی، دارن چگونگی برخورد یک استاد با همسرش رو در رستوران آموزش می دهند، آقای قاسمی در اینجا نقش خانم یک استاد را بازی می‌کنند که بسیار خنده‌دار و مفرح بود…

IMG_0845

خنده…

شادی…

نشاط….

مواردی که هرگز در کلاس های ایشان فراموش نشده است.

درست است که کتاب نوشتن یک بحث جدی است، آموزش‌هایی هم که دیدیم کاملاً جدی و کاربردی بودند، ولی جوْ کلاس همواره طوری است که نشاط و سرزندگی در آن جاری است

ای خدا این خنده ها رو هر روز بیشتر و بیشتر کن 🙂

IMG_0847

اگر بخواهیم کل اتیکت رو در یک جمله خلاصه کنیم باید این‌طور بگیم:

افراد با اتیکت بالا در هرجایی کم‌ترین فضا رو از هرنظر اشغال می‌کنند.

منظور از هر نظر این هست که از نظر صوتی مثلا به‌ هنگام استفاده از تلفن همراه، یا صحبت با دوستانشون، یا از نظر ظاهری، مثل استفاده از رنگ‌ها و مدل لباس‌هاشون که باید طوری باشه که ژولیده و نامناسب و یا آزاردهنده‌ چشم نباشه و…

حتما بسیاری از ما در آسانسور بودیم و مطمئناً دوست داریم فرد طوری بایستد که برای کسی مزاحمت نداشته باشد.

برای این مورد هم آقای بهرام‌پور از چند تن از دوستان خواستند تا در توضیح بهتر و عملی‌تر اتیکت استفاده از آسانسور با ایشان همکاری کنند.

یکی از اصول اتیکت در آسانسور این هست که نباید جلوی دکمه‌ها بایستیم، تا هرکسی که از آسانسور استفاده می‌کنه به‌راحتی بتونه دکمه‌ طبقه‌ی موردنظرش رو انتخاب کنه.

البته این عکس رو هیچ وقت در هیچ آسانسوری نمی‌بینید، چون نه آسانسوری به این وسعت وجود دارد، نه افراد در آسانسور اینطور راحت می‌ایستند…

IMG_0859

دستها در وضعیت…

بریم واسه تمرین تنفس…

این تمرین کوتاه که شاید 30 ثانیه بیشتر نباشه، خیلی خوب کمک می کند که اساتید تحرک کافی داشته  باشند و باعث می شود اکسیژن خوبی به مغز برسد. سرحالی این تمرین سبب آمادگی بیشتر برای یادگیری می شود و البته با هر بار انجام این تمرین لبخند روی لب همه می آید

مثل همین الان 🙂

شما هم امتحانش کنید…

IMG_0890

و اما استاد لقایی عزیز و تمرین دوست داشتنی صداسازی

بخش بعدی برنامه‌ی این جلسه تمرینات صداسازی آقای لقایی بود که در طی این چند ماهی که شروع شده تاثیر کاملا محسوسی بر کیفیت صدای دوستان گذاشته به‌طوری که تمرین این جلسه نسبت به جلسات قبل بسیار هماهنگ‌تر و حرفه‌ای تر بود.

احتمالا در پایان دوره بتوانیم گروه کر مدرسه استادی رو هم تشکیل بدیم 🙂

IMG_0847

یکی از ویژگی های خوب این دوره تعامل بسیار زیاد عزیزان شرکت کننده با آقای بهرام پور است که باعث می شود هم صمیمیتی دلنشین بین دوستان و ایشان برقرار شود و هم اینکه همگی احساس راحتی کنند و سوالات خود را با خیال آسوده تری مطرح نمایند.

البته قبلش به آن بنر سمت راست که مربوط به پروتکل سوال پرسیدن است توجه می کنیم 🙂

این پروتکل کمک می کند، زمانی سوال بپرسیم که مطمئن باشیم سوال مرتبط است و جلوتر جواب داده نخواهد شد و جواب آن به سادگی قابل یافتن نیست.

آقای بهرام پور تاکید داشتند که رعایت پروتکل سوال پرسیدن خودش رعایت اتیکت مدرسه استادی است.

IMG_6221

 

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۰ دیدگاه دربارهٔ «رازهای زبان بدن افراد با اعتماد به نفس + الگوهای رایج!»

 1. با سلام
  من به دنبال آموزش اصول و فنون مذاکره هستم
  آیا این دوره بدرد من میخوره؟
  یا اگر نه دوره دیگه ای که برای این منظور باشه دارید یا نه؟

  1. بیشتر از یک نفر.

   سلام دوست عزیز
   بله این دوره براتون مفید هست اما اگر بفرمایید دقیقا در چه خصوصی میخواید فنون مذاکرتون رو تقویت کنید دقیق تر میتونیم راهنماییتون کنیم.

 2. سلام دوستان
  من نمیتونم از کسی که مسخرم میکنه دوری کنم یا بهش بی محلی کنم چون اون برادرمه مادرم از دستم عصبانی میشه اگه این کارو بکنم ولی اون واقعا منو ازار میده و کمکم دارم از دستش مشکل روحی پیدا میکنم روانپزشکم رفتم چی کار باید بکنم؟

  1. بیشتر از یک نفر.

   سلام دوست عزیز
   اگر نمیتونید حقتون رو بگیرید بهتون پیشنهاد می کنیم دوره اموزشی شهامت رو تهیه کنید.

 3. سلام.مطالب بسیار خوب و متفاوتی رو جمع آوری کردید
  ممنون از نویسنده و مجموعه خوبتون
  وقتی درباره “اهمال کاری” جستجو کردم با دیدن چندتا سایت اول داشتم به این موضوع فکرمیکردم که چرا مطالب تکراری هستش ولی با دیدن سایت شما لذت بردم و خوشحالم مطالب رو فقط برای ایجاد محتوایی با این عنوان کپی نکردید!

  1. بیشتر از یک نفر.

   سلام دوست عزیز
   به جمع بیشتر ازیکی ها خوش اومدید…
   رضایتتون خیلی برامون ارزشمند هست.
   امیداریم بتونیم مطالبی مفید در اختیارتون قرار بدیم.

 4. سلام خدمت تبم قوی و عزیزِ ۱+
  چطور میتونم نسخه ی چاپی این مقاله را دریافت کنم
  ممنون از وقتی که به بنده اختصاص دادید.

 5. لطفاا لطفاااا لطفااا درباره موضوعاتی که واقعااا مشکل زاست یه مقاله تهیه کنید درباره چشم زخم و سحر و جادو و این موارد
  شاید فکر کنید مگه کسی هست که هنوز به این چیزا اعتقاد داشته باشه و میخوام از جانب خودم بگم که
  من متنفرم از اینکه به این چیزا اعتقاد داشته باشم چون به کلی ناامیدم میکنن و نه عقلم این مواردو میپذیره نه قلبم!
  اما مشکل اینجاس که هیچ جا نیومدن به صورت منطقی این موضوعو رد کنن و در اکثر جاها ذکر کردن که واقعیت داره و اینا.
  واقعا لطف میکنید یه مقاله هم درباره این موضوعات بذارید مطمعن باشید خیلیا این مشکلو دارن
  ممنونم

  1. بیشتر از یک نفر.

   سلام دوست عزیز
   اتفاقا ما قراره تو مقاله های بیشتر ازیک ذره بین موضوعات خرافی و شبه علمی رو بررسی کنیم.
   حتما استوری هامون رو دنبال کنید چون قراره از طریق استوری مقالات بیشتر از یک ذره بین رو بهتون معرفی کنیم.

اسکرول به بالا