راهنمای جامع راه اندازی کسب و کار خانگی

سرفصل های مهم این مقاله:

معمولاً عبارت « کسب و کار خانگی » یا «کسب و کار در منزل» که به میان می‌آید، احتمالاً کاری کم‌درآمد و صرفاً برای درآمدی اندک را به ذهن متبادر می‌کند.
اما آیا واقعاً چنین است؟ آیا با یک کسب و کار خانگی نمی‌توانیم به درآمدهای بالا برسیم؟
شاید بد نباشد کسب و کار خانگی در ایران را با نمونه‌های خارجی آن مقایسه کنیم.
برخی از مهم‌ترین کمپانی‌های دنیا از دل همین خانه‌ها، پارکینگ‌ها، اتاق‌های اضافی یا گاراژها سر درآورده است. از گوگل و مایکروسافت شرکت‌های معتبرتر و مشهورتری سراغ دارید؟

کسب-و-کار-خانگی

اکنون با گسترش کسب‌وکارهای آنلاین، فضا برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای خانگی حتی بسیار بیشتر از قبل هم شده است و کسب و کارهای خانگی محبوب‌تر و پرتعدادتر از گذشته به کار خود ادامه می‌دهند.
وقتی چنین اتفاقاتی در دنیا افتاد، همه فهمیدند که کسب و کار خانگی نه‌تنها کاری بی‌پرستیژ و کم‌درآمد نیست، بلکه اگر اصولی و مثل کسب‌وکارهای دیگر با آن برخورد شود می‌تواند به‌سرعت رشد کند و به کسب‌وکاری بسیار بزرگ تبدیل شود.
گسترش کسب و کار خانگی نه‌ فقط برای مردم که برای دولت‌ها هم مفید است. دولت‌ها باید برای تولید یک شغل برای یک نفر، ده‌ها میلیون پول خرج کنند؛ اما با کمک به کسب و کار خانگی، می‌توانند با صرف پولی بسیار کمتر، این کار را بکنند. هم به کاهش نرخ بیکاری کمک می‌شود و هم صرفه‌جویی در هزینه‌ها! هم فال است و هم تماشا!

آیا راه‌اندازی کسب و کار خانگی راحت است؟

قطعاً خیر.
بهتر است این‌گونه فکر کنید که می‌خواهید یک کسب و کارعادی (نه خانگی) راه بیندازید. دقیقاً همان‌قدر باید زحمت بکشید، همان‌قدر تلاش کنید و حتی همان‌قدر لازم باشد سرمایه روی میز بگذارید! اما طبیعتاً با ابزارهایی که در دست دارید، احتمالاً می‌توانید امیدوار باشید که پول کمتری لازم دارید و زودتر به نقطه سربه‌سر مالی خواهید رسید.
حالا بیایید ببینیم کسب و کار خانگی  و  انواع کار در منزل چیست و چطور می‌توانیم یک کسب و کار خانگیداشته باشیم؟

کسب‌ و کار خانگی

 

چرا می‌توانیم به راه اندازی یک کسب و کار خانگی فکر کنیم؟

نه تنها برای شغل دوم که حتی برای شغل اول هم که شده باید به فکر ایده یابی برای راه اندازی کسب و کار خانگی باشیم. چند دلیل از مزایای راه‌اندازی این کسب و کار را در ادامه باهم می‌خوانیم:

1- به نظر می‌رسد دردسرهای کمتری نسبت به کسب و کارهای دیگر دارد

درست است. اگرچه در بالا گفتیم که راه‌اندازی چنین کسب و کاری دردسرهای خودش را دارد، اما واقعیت این است که مسائلی مثل اجاره مکان، تهیه مایحتاج و یا فراهم کردن امکانات دیگر، در کسب و کارهای خانگی راحت‌تر از کسب و کارهایی است که در بیرون از محل زندگی باید راه بیندازیم.

2- می‌خواهید مستقل باشید؟ یکی از بهترین راه ها، کسب و کار خانگی است

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند تا وقتی استقلال شغلی و مالی به دست نیاورده‌اید، نمی‌توانید به درامدها و جایگاه‌های بالا برسید.
در حقیقت شاید بتوان گفت که کسب و کار خانگی راحت‌ترین راه برای این است که «صاحب کسب و کار» شوید.

کسب-و-کار-خانگی

3- جذابیت‌های خاصی دارد!

اینکه هر روز صبح مجبور نباشید از خواب بیدار شوید و تحت فرمان فرد یا افراد دیگری در محل کار قرار بگیرید، به خودی خود برای همه ما جذاب است. شغل‌هایی مثل کارمندی اگرچه برای برخی افراد شاید جذاب باشد، اما همین افراد اگر شغلی خانگی داشته باشند و از آن کسب درآمد کنند، دیگر حقوق کارمندی به دلشان نمی‌چسبد و به چشمشان نمی‌آید!

4- به احتمال زیاد دوام بیشتری دارند

چنین کسب‌وکارهایی با توجه به اینکه از امکانات داخلی منزل و نیروهای کاری آشنا بهره می‌برند، در صورت بروز بحران‌های اقتصادی مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند. در چنین بنگاه‌های اقتصادی‌ای، معمولاً محصولات تولیدی به دلیل اینکه با هزینه‌های کمتری تولید می‌شوند، بهای کمتری هم دارند. پس مردم در دوران رکود یا بحران اتفاقاً بیشتر به سمت این محصولات هجوم خواهند آورد و در نتیجه کسب و کارهای خانگی دوام بیشتری دارند.

فایل های فوق العاده و رایگان نیلوفر مرداب را از دست ندهید:
نیلوفر مرداب

5- هزینه‌های تمام شده پایین‌تری دارند

در راه‌اندازی کسب و کارها، بخش زیادی از هزینه‌ها صرف اجاره یا خرید مکان، استخدام کارکنان و پرسنل و هزینه‌های رفت‌وآمد می‌شود.
در حقیقت شاید مهم‌ترین انگیزه برای راه‌اندازی کسب و کار خانگی همین هزینه‌های پایین آن باشد.

مدیریت هزینه در زندگی مشترک

کسب‌ و کار خانگی

 

6- نسبت به کسب و کارهای دیگر، کم خطرتر است

منظور از خطر، همان ریسک سرمایه‌گذاری است. ممکن است برای راه‌اندازی یک کار، شما ناچار شوید هرچه دارید و ندارید روی میز بگذارید و مدام به کارتان پول بیشتری وارد کنید؛ اما اگر چنین ریسکی شکست بخورد تبعات طولانی‌مدت و شدیدتری خواهد داشت تا یک کسب و کارخانگی.
درحالی‌که با توجه به هزینه‌های پایین‌تر و آشنا بودن تمام اعضای آن کسب‌وکار، جبران مافات در کسب و کار خانگی راحت‌تر است.

این مقاله را بخوانید تا یکی از هوش های چندگانه تان را بهبود ببخشید:
هوش مالی چیست؟.

7- دنگ و فنگ کسب و کارهای بزرگ را ندارد!

از قدیم گفته‌اند هرچقدر پول بدهی، آش می‌خوری. درست است که کسب و کارهای بزرگتر احتمالاً درآمد بیشتری از کسب‌وکارهای خانگی دارند، اما بسیاری از موانعی که بر سر راه کسب‌وکارهای بزرگ هست، در کسب و کار خانگی وجود ندارد.
بر خلاف تصور عموم، مجوز گرفتن برای راه‌اندازی کسب و کار خانگی، راحت‌تر از کسب‌وکارهای دیگر است. اگر باور ندارید، امتحانش کنید!
اگر برای این کار دلیل می‌خواهید باید بگوییم خود مسئولین ایجاد اشتغال در کشور هم برای پایین آوردن هزینه‌ها و سریع‌تر شغل ایجاد کردن، می‌خواهند که این کسب‌وکارها رشد بیشتری داشته باشند.
راه‌اندازی هر شغل در ایران، ده‌ها میلیون تومان برای دولت هزینه در بر دارد.

8- رشد سریع‌تری خواهد داشت

اگر سرعت رسیدن به نقطه سربه‌سر را ملاکی برای رشد و یا موفقیت یک کسب و کاردر نظر بگیریم، این اتفاق قطعاً در کسب و کارهای خانگی سریع‌تر می‌افتد.
در کسب‌وکارهای دیگر، فرایندهایی مثل بازاریابی، تبلیغات و یا یافتن پذیرندگان اولیه ممکن است خیلی طول بکشد؛ اما در کسب و کار خانگی حتی یک تبلیغ دهان‌به‌دهان هم کافی است تا آوازه کالا یا خدمت شما به گوش سرتاسر شهر برسد.

کسب-و-کار-خانگی

9- کسب و کار خانگی، مزایای مالیاتی بیشتری دارد

راه اندازی کسب و کار خانگی مزایای مالیاتی زیادی دارد. می‌توانید بخشی از هزینه‌های عملیاتی و هزینه‌های مالیاتی را به عنوان هزینه‌های کسب و کارکم کنید. این می‌تواند درصدی از قسط مسکن، مالیات بر دارایی، بیمه، خدمات و یا هزینه‌های نگهداری خانوار باشد.

10- زمان بیشتری برای دوستان و خانواده اختصاص می‌یابد

این آیتم به ویژه برای والدین کودکان زیر سن مدرسه مهم است. شما می‌توانید بچه‌ها را به مدرسه ببرید و دیگر مجبور نیستید آن‌ها را به سرکار یا به مهدکودک ببرید. بازهم کاهش هزینه‌ها!
همچنین، اگر کسی بیمار باشد، راحت‌تر است که کسی را جایگزین خود کنید و خودتان به اتاق کناری بروید و استراحت کنید.

استراتژی اقیانوس آبی، استراتژی خوبی است؟ مقاله زیر را بخوانید:
 
استراتژی اقیانوس آبی چیست؟

11- استرس در کسب و کار خانگی کمتر است

وقتی می‌دانید که می‌توانید برای مراقبت از یک کودک بیمار در خانه بمانید و به‌طورکلی برنامه خود را تنظیم کنید، طبیعتاً استرس کمتری خواهید داشت.
همچنین ممکن است در مواقعی که سرکار هستید یا از خانه دورید، بابت چیزهایی مثل سرقت از خانه یا دست زدن کودکتان به چیزهای خطرناک، نگران باشید. در شرایطی که کسب‌وکارتان را در خانه راه‌اندازی کنید، این استرس‌ها از شما دور خواهد شد.

12- فرصت‌های بیشتر برای رشد حرفه‌ای

«رئیس خودتان بودن» به شما این فرصت را می‌دهد که کلاه‌های مختلفی بر سر خودتان بگذارید و با یک دست چند هندوانه بلند کنید: مدیر فروش باشید، متخصص بازاریابی، استراتژیست و یا مدیر توسعه کسب‌وکار!
در حقیقت تجربه شما در کسب و کار خانگی بسیار بیشتر می‌شود. چون کسی نیست که کمکتان کند!

کسب-و-کار-خانگی

13- بهره وری زیادتر می‌شود

حالا که دیگر مجبور نیستید زمان و انرژی برای رفت‌وآمد و یا یک سلسله جلسات بی‌فایده صرف کنید، می‌توانید زمان و انرژی بیشتری برای موفقیت ذخیره کنید.
در واقع میزان بهره وری در کسب‌وکارهای خانگی بیشتر است. همان وقتی را که صرف رفت‌وآمد به محل کار صرف می‌کنید، می‌توانید برای توسعه کسب و کار یا اختصاص دادن زمان بیشتری به یادگیری مصرف کنید.

خواندن این مقاله کاربردی را به شما توصیه می کنم: چند راه ساده و اثربخش برای نجات کسب و کار در بحران اقتصادی

14- یک خروجی خلاق

راه‌اندازی خانه‌تان می‌تواند یک فرصت برای شما باشد تا احساسات و سرگرمی‌ها خود را به دنیا بیاورید، آن‌ها را پرورش دهید و یک کانال ایجاد درآمد راه بیندازید.
این یک فرصت برای توسعه استعدادهای نهفته و خلاقانه شماست. در یک کسب و کار خانگی، فرزندان هم می‌توانند فرصت برای شکوفایی داشته باشند. همچنین آن‌ها راه های کسب درآمد را یاد می‌گیرند و حتی بعضاً ایده‌های جالبی ارائه می‌دهند.

لیست کسب و کارهای کوچک ( و لیست کار در منزل)  ممکن است ایده های جالبی برای شروع یک کسب و کار به شما بدهد:
لیست انواع کسب و کار کوچک

تاریخچه راه اندازی کسب و کار خانگی

کار از خانه قدمت دیرینه‌ای دارد. شاید بتوان گفت که پیشینه آن به ظهور مفهوم خانه و یکجانشینی انسان باز می‌گردد.
بخش زیادی از فعالیت‌های اقتصادی مردم قبل از عصر صنعتی شدن در خانه‌ها و محل زندگیشان انجام می‌شد و ترکیب شدن مفهوم خانه و کسب و کار مفهوم غریبی نبوده‌است.
کسب و کار خانگی در جوامع سنتی و کشاورزی بیشتر متداول بوده‌است. اما پس از انقلاب صنعتی به دلیل مرزی که بین محل کار و خانه کشیده شد، اهمیت آن کاهش یافت.
با انقلاب صنعتی و گسترش نظام کارخانه‌ای رفته رفته مرز میان خانه و محل کار پر رنگ تر شد، به صورتی که مراکز صنعتی و تجاری به عنوان محلی برای فعالیت اقتصادی و خانه به کانونی گرم و آرام بخش برای مردمان خسته از کار روزانه در این مراکز تبدیل شد. وقوع یک شوک اقتصادی در اثر بحران انرژی اپک در سال 1973باعث شد که دوباره توجهات نسبت به خانه به عنوان محل کار جلب شود.

کسب-و-کار-خانگی

20 گام برای راه‌اندازی یک کسب و کار خانگی

برای اینکه یک کسب و کار خانگی راه بیندازید، بهتر است پیش از آن، 20 مسئله مهم زیر را مطالعه کنید و از خود تستی بگیرید.

1. نگذارید ایده‌های ناب از دستتان برود

ممکن است ایده‌های ظاهراً به دردنخور، به ایده‌ای پول‌ساز تبدیل شود.
چه کسی فکر می‌کرد تولید یک دسته که موبایل در انتهایش قرار می‌گیرد (مونوپاد) به چنین فروش شگفت‌انگیزی برسد؟

 

2. نیازهای منطقه را شناسایی و قوانین آن را بررسی کنید

این نیاز است که فروش محصول را تضمین می‌کند اگر با دقت بیشتری به زندگی مردم منطقه‌تان نگاه کنید حتماً نیازهای جدیدی شناسایی خواهید کرد. مواقعی که عباراتی مثل «حیف که…» و یا «چه خوب می‌شد اگر…» و یا «کاش می‌شد…» همه نشانه‌هایی از وجود فرصت هستند. ببینید چه چیزی در منطقه‌تان نیست که وجودش می‌تواند کیفیت زندگی مردم را بهبود ببخشد.
همچنین قبل از اینکه کسب و کار خانگی تان را شروع کنید، باید مقررات را در منطقه خود بررسی کنید. با شهر یا فرمانداری شهر خود هماهنگ باشید؛ برخی قوانین، ایجاد کسب و کار خانگی (آموزش راه اندازی و بهبود کسب و کار خانگی) را ممنوع می‌کند. لازم است این قوانین را بشناسید تا دردسر نیفتید.

3. یک ساختار کسب و کار تعریف کنید

ساختارهای متعددی برای تشکیل یک سازمان وجود دارد. از مسئولیت محدود تا شراکت و غیره.
هر ساختار مزایا و معایب خود را دارد، ملاقات با یک وکیل یا یک حسابدار می‌تواند به شما کمک کند مشخص کنید کدام ساختار برای نیازهای شخصی شما مناسب است.

4. کسب و کارتان چقدر به درد بخور است؟

مردم چطور می‌توانند نیازشان را با محصول یا خدمت شما برطرف کنند؟ چقدر حاضرند بابت آن پول بدهند؟ آیا راه‌های ارزان‌تری سراغ دارند؟ چرا باید از شما گران‌تر بخرند؟ مگر شما چه ارزش‌های دیگری به آن‌ها ارائه می‌دهید؟
این‌ها تنها بخشی از سوا لاتی است که پیش از راه‌اندازی کسب و کار خانگی باید به آن پاسخ بدهید.
بسیاری از ما فکر می‌کنیم ایده‌هایی که در سر داریم اگر عملی شود به شدت سودآور است و به اصطلاح می‌ترکاند! اما احتمالاً زوایای پنهان آن را بررسی نکرده‌ایم تا ببینیم چقدر این ایده خام و نپخته است. برعکس ممکن است ایده‌هایی داشته باشیم که اگر اجرایی شود، واقعاً پول‌ساز و بکر باشد.

کلید حل مشکل هردو حالت این است: اقدام!
تفاوت موفقیت‌های زیاد برخی افراد با برخی دیگر از افراد که هرگز موفق نمی‌شوند، در اقدام است. افراد موفق، فاصله ایده پردازی تا اقدامشان بسیار کوتاه است. آن‌ها بلافاصله اقدام می‌کنند. دو حالت دارد؛ یا شکست می‌خورند و تجربه کسب می‌کنند، یا موفق می‌شوند و پول پارو می‌کنند!

کسب-و-کار-خانگی

5. برای دریافت هرگونه مجوز یا مجوز کاربردی اقدام کنید

بعضی از مشاغل مانند مشاغل الکترونیکی، گواهی‌نامه‌های دولتی و یا گواهی‌نامه نیاز دارند.
همچنین برخی از مناطق قوانین و مقررات ویژه یا متفاوتی برای کسب و کارهای خانگی وضع کرده‌اند.
شاید بد نباشد بدانید که در ابتدای شروع کار، نیاز به مجوز ندارید اما برای توسعه کسب‌وکارتان حتماً نیاز به مجوزهای خاصی دارید. مثل پروانه کسب. مراقب این موانع باشید.همچنین اگر بیمه‌های خاصی برای کسب و کاروجود دارد، حتماً کارتان را بیمه کنید تا اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای رخ داد، داروندارتان به باد نرود و از طریق بیمه بتوانید خسارات احتمالی را جبران کنید. به خصوص اگر کسب و کار خانگی شما کارگاهی است یا احتمال خطر در آن زیاد است.

6. امکانات و میزان سرمایه خود را به طور واضح مشخص کنید

با وجود کمتر بودن ساختار هزینه‌ها و یا میزان مورد نیاز سرمایه، به هرحال برای راه‌اندازی کسب و کار خانگی نیاز به پول و مقداری امکانات دارید. اگرچه شروع و تأسیس یک کسب و کار خانگی در هر صورت از شروع سایر کسب‌وکارها مقرون به صرفه‌تر است، اما بی‌نیاز به سرمایه هم نیست.
وام‌های اشتغال از دولت هم اگرچه گرفتنش کار حضرت فیل است (!) اما می‌توانید روی آن حساب باز کنید.

کسب‌ و کار خانگی

7. رقبا را بشناسید، اما کار خودتان را بکنید

شناخت رقبا برای بازاریابی مهم است. برای اینکه ببینید در کدام بخش از بازار و چگونه با چه کالا یا خدمتی می‌توانید وارد شوید، باید رقبا را بشناسید؛ اما سعی کنید توجهی به اینکه آن‌ها دقیقاً دارند چه کار می‌کنند نکنید.
برای کسب و کار خانگی خود هم باید تحقیقات بازار انجام دهید و مشتریان بالقوه را پیدا کنید.
اگر کسب و کار مشابهی در اطرافتان هست نگران نباشید! یا چیزی جدید ارائه دهید و یا کالا یا خدمت قدیمی را با روش‌هایی جدید. نوآوری در کار شکستن شاخ غول نیست. حتی نوآوری‌های به ظاهر ساده می‌تواند دلنشین باشد و راه خودش را پیدا کند.

8. از قوانین استخدام سر در بیاورید

همیشه قرار نیست کسب و کار شما کوچک و کم درآمد بماند. روزی خواهد رسید که کسب و کارتان بزرگ شده و دیگر افراد خانواده کفاف نیروی انسانی آن را نمی‌دهد. در این صورت باید افرادی با مهارت‌های مورد نیاز را استخدام کنید. پس لازم است در مورد قوانین کار و استخدام افراد اطلاعات کافی داشته باشید.
قوانین حقوق و دستمزد، اضافه کاری، مزایا، مرخصی و سایر مقررات از جمله قوانین استخدامی هستند.
همچنین مصاحبه‌های خلاقانه طراحی کنید و سوا لاتی هدف‌دار از افراد مورد مصاحبه بپرسید. باید بتوانید با کمترین تعداد سؤال، بیشترین اطلاعات را از اشخاص مصاحبه شونده بیرون بکشید و روی کاغذ بیاورید تا بتوانید بهترین نفرات را انتخاب کنید.
حتی با بزرگ‌تر شدن کسب و کار خانگی تان می‌توانید یک وکیل اختصاصی استخدام کنید تا درگیر کارهای حقوقی شرکت نشوید.

قوانین استخدام را یاد بگیرید

9- شاید هم ایده‌ای بکر و تازه نداشته باشید!

ایده های پولساز خانگی همیشه در دسترس نیست.
همیشه لزومی ندارد حتماً ایده شما تر و تازه باشد. همان‌طور که گفتیم، هم می‌توانید ایده‌های تازه به وجود بیاورید و هم می‌توانید همان کسب و کارهای قبلی را با روش‌های تازه رونق بدهید. در هر صورت باید نوآوری و ارزش پیشنهادی خاصی داشته باشید تا بتوانید سهمی از بازار را در اختیار بگیرید. وگرنه ممکن است نتوانید به خوبی بازاریابی کنید.
مثلاً پخت غذا اگرچه کاری تکراری محسوب می‌شود اما پخت غذا مخصوص مادران شاغل و یا پخت غذا برای ادارات می‌تواند منابع درآمد خوبی باشند.
تولید محتوا و انجام کارهای مربوط به اینترنت هم از کارهایی است که رونق خوبی گرفته است و فقط نیاز به لپ تاپ و یک خط اینترنت برای انجامان دارید.

یک کتاب خوب بازاریابی محتوایی: خرید کتاب «بازاریابی محتوایی» اثر جو پولیتزی کلیک کنید و اطلاعات و معرفی اش را بخوانید

10. خانه شما برای کسب و کارفضای کافی دارد؟

اگر بخواهید کارهایی مثل طراحی سایت، تولید محتوا یا دیجیتال مارکتینگ انجام دهید، شاید واقعاً به هیچ فضایی نیاز نداشته باشید! بله دقیقاً به هیچ فضایی. شما روی تختتان هم می‌توانید کار کنید. زیاد سخت نگیرید!
البته بهتر است برای اینکه فضای کاری به وجود بیاورید و انگیزه کارکردن را از دست ندهید، اتاقی را به محل کار تبدیل کنید، در آن میز بگذارید و دقیقاً فضایی مثل یک آفیس درست کنید.
اگر کاری تولیدی می‌کنید اما نیاز به فضایی بزرگ‌تر مثل یک حیاط بزرگ دارید. مثلاً شما برای کاری مثل پخت غذای خانگی، درست کردن مجسمه یا دوختن وسایل مختلف نیاز به فضایی وسیع‌تر دارید تا در آن راحت باشید.
نوع چینش وسایل هم خیلی مهم است. سعی کنید در کمترین فضا، بهترین چیدمان را انجام دهید تا فضای کافی برای کار داشته باشید.
برای کار کردن مؤثرتر، بهتر است فضایی جدا از اعضای خانواده، حیوانات خانگی و سایر مواردی که حواس را پرت می‌کند، ایجاد کنید. در صورت امکان، بخش کاری را از بخش زندگی جدا کنید. این کار هم به حفظ انگیزه برای کار کمک می‌کند، هم از نظر روانی برای اعضای خانواده مفید است و هم استرس کمتری به اعضای خانواده وارد می‌کند. اگر فضای خانه و کار دقیقاً یکی باشد، ممکن است دچار خستگی زودرس شوید و فکر کنید که دائماً سرکار هستید.

کار-در-خانه

11. طوری رفتار کنید انگار که یک کسب و کار واقعی و بزرگ دارید!

برای کسب و کار خانگی خود، «بیزنس پلن» داشته باشید. بیزنس پلن همان‌طور که برای کسب‌وکارهای بزرگ ضروری است، برای کسب و کارهای کوچک یا خانگی هم می‌تواند مثل یک نقشه راه باشد.
شما با این کار دارید برای آینده کسب و کارتان تصویرسازی می‌کنید.

به این مقاله هم رجوع کنید. می تواند برای شما مفید باشد: فن بیان در بازاریابی

12. به دنبال سرمایه‌گذار باشید

کسب و کار خانگی بدون سرمایه هم امکان پذیر است. اما…
کسب و کار خانگی شما برای اینکه توسعه پیدا کند، باید به دنبال جذب سرمایه‌گذار باشد. سرمایه‌گذار مثل یک کاتالیزور عمل می‌کند و راه شما برای رسیدن به درجات بالای موفقیت را آسان‌تر می‌کند.
وقتی تا حدی به کسب‌وکارتان سروسامان دادید و بیزنس پلن برایش طراحی کردید، جسارت داشته باشید و در جاهایی که فکر می‌کنید می‌توانید سرمایه‌گذار بیابید، به دنبالش بروید.
مثلاً اگر کسب و کارشما یک فروشگاه آنلاین گل و گیاه است، شهرداری‌ها، فروشندگان بزرگ گل و گیاه و نمایشگاه‌های گل و گیاه می‌توانند جاهایی باشند که پتانسیل پیدا کردن سرمایه‌گذار در آن وجود دارد.
سرمایه‌گذار همچنین می‌تواند در خرید لوازم مورد نیاز، پرداخت
حقوق به کارکنان و توسعه کسب و کاربه شما کمک کند.

کسب-و-کار-خانگی

13. دائماً به دنبال افزایش بهره وری و ارزیابی باشید

ارزیابی‌های دوره‌ای به شدت برای کسب و کارشما حیاتی است. در ارزیابی‌های دوره‌ای (مثلاً یک‌ماهه، دوماهه یا غیره) ایرادات کار شما به‌تدریج حذف می‌شود، در وقت، انرژی و سرمایه شما صرفه‌جویی می‌شود و گام‌به‌گام شاخ و برگ‌های اضافی کسب و کار خانگی تان هرس می‌شود.

 

کم بودن هزینه ها مهمترین دلیل برای راه اندازی کسب و کار

14. خط تلفن جدا، سرویس اینترنتی اختصاصی

کسب و کار خانگی به خصوص اگر آنلاین یا اینترنتی باشند، کمتر ارباب رجوع حضوری دارند. در عوض این نوع مشاغل به دلیل تماس‌های غیرحضوری با مشتریان نیاز به خط تلفن اختصاصی و سرویس اینترنت ویژه و پرسرعت دارند. بهترین کیفیت اینترنت را برای فضای کار خود تهیه کنید تا موقع ردوبدل کردن اطلاعات کلافه نشوید.

15. صندوق پستی، قدیمی اما ضروری…!

موضوع صندوق پستی علاوه بر بالا بردن کلاس کار، وقتی اهمیت دو چندان می‌یابد که کسب و کار خانگیشما چیزی مثل فروشگاه آنلاین باشد.
در این صورت احتمالاً دائماً مرسولاتی را پست یا دریافت خواهید کرد. در تمام طول شبانه‌روز نیاز به صندوق پستی دارید.

برای خواندن مقاله کسب و کار بدون سرمایه روی لینک زیر کلیک کنید

محمد پیام بهرام پور در شبکه یک سیما – پنج کسب و کار بدون سرمایه

16. اقدام، اقدام و اقدام!

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، از اقدام کردن در هر مرحله اصلاً نترسید. اقدام مهم‌ترین عامل برای رفع و رجوع ترس‌هاست. ترس‌ها ممکن است به شما اجازه ندهد که کسب‌وکارتان را راه بیندازید؛ اما یادتان باشد، مستقل شدن جسارت می‌خواهد.
همین کسب و کارخانگی کوچک می‌تواند نقطه عطف زندگی شما باشد.
وقتی اولین پذیرندگان را یافتید و بابت کالا یا خدمت خود از آن‌ها پول دریافت کردید، تازه طعم واقعی استقلال را می‌چشید. همیشه سعی کنید بالاترین رضایت مشتریان را با هر شرایطی که شده جلب کنید. رضایت مشتری منجر به وفاداری او می‌شود و هیچ چیز در کسب و کارارزشمندتر از مشتریان وفادار نیست.

17. تیغ انتقادات نباید شما را زخمی کند

در ابتدای شروع کار ممکن است انتقادات فراوانی دریافت کنید. در حالت معکوس احتمالاً تحسین فراوانی را هم بر می‌انگیزید. در هردو حالت بهتر است توجهی به این احساسات نشان ندهید.
اگر از شما انتقاد شد، مأیوس و ناامید نشوید. از نه شنیدن اصلاً نترسید و حتی تمرین‌هایی برای نه شنیدن انجام دهید تا قباحت این کار پیش شما بریزد.
می‌توانید به جاهای مختلف بروید و درخواست‌های غیرمعقولانه کنید تا «نه» های زیادی بشنوید.

کسب و کار خانگی

18. هدفمند و مؤثر تبلیغ کنید

تبلیغات از مهم‌ترین ارکان کسب و کارهاست. حتی بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های دنیا دست از تبلیغ نمی‌کشند و دائماً با روش‌های خلاقانه‌تر و البته بهینه‌تر تبلیغ می‌کنند. شاید کسانی بگویند تبلیغ مهم نیست یا «محصول خوب، خودش را می‌فروشد».
به‌هیچ‌وجه چنین اندیشه‌هایی را به خود راه ندهید. اگر این‌گونه بود، اپل و سامسونگ و تویوتا هم نباید تبلیغ می‌کردند!
البته در ابتدای کار حتماً سرمایه آن‌چنانی برای تبلیغ کسب و کارخانگی خود ندارید. به جای آن می‌توانید به دوستان و آشنایان بسپارید تا برای شما تبلیغات دهان‌به‌دهان کنند. بهترین تبلیغ البته برای شما، کیفیت کالا یا خدمتی است که ارائه می‌دهید.
شاید بد نباشد برای مدتی محدود، کمپین‌هایی مثل تخفیف افتتاحیه یا حتی محصول رایگان برای تست طراحی کنید.
حضور در شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم است. شبکه‌های اجتماعی بسترهای اغلب رایگانی هستند که بیشترین بازدهی را دارند.
اگر کسب و کاری اینترنتی دارید می‌توانید وب سایت برای خود راه بیندازید و تلاش کنید با سئو، آن را در رتبه‌های برتر جستجوی گوگل قرار دهید.

به مقاله روبرو رجوع کنید و یک روش جالب تبلیغاتی و بازاریابی یاد بگیرید: بازاریابی ویروسی چیست؟ +نمونه های آن و هفت تکنیک مؤثر

19. سیستم خدمات پس از فروش و پیگیری مشتری داشته باشید

اغلب مشتریان از رها شدن بدشان می‌آید. آن‌ها دوست دارند بدانند که شما آن‌ها را «عابر بانک سیار» نمی‌بینید و واقعاً برای شما ارزشمند و مهم هستند.
بنابراین یک سیستم پاسخگویی قوی برای پاسخ به سؤالات و یا اعتراضات مشتریان ایجاد کنید.
بازخوردهایی که از مشتریان می‌گیرید، برای رفع ایرادات و عیب‌های کسب و کارخانگی‌تان بسیار بااهمیت‌اند.

کسب-و-کار-خانگی

20. استراتژی قیمت‌گذاری داشته باشید

کتاب استراتژی قیمت‌گذاری می‌تواند به شما برای قیمت‌گذاری کالا یا خدمتتان کمک کند.
قیمت‌گذاری بسیار مهم است. ممکن است برای ارائه قیمت پایین در ابتدای کار به منظور رقابت وسوسه شوید، اما اگر هزینه‌های تمام شده را درست محاسبه نکرده باشید، ضرر می‌کنید.
اگر مطمئن نیستید که چگونه قیمت‌ها را تنظیم کنید، قبل از اینکه سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید، با یک حسابدار دیدار کنید.

یک لیست 40 تایی از کسب و کارهایی که می توانید به صورت استارتاپی و با سرمایه کم راه اندازی کنید

این لیست، یک فهرست از کسب و کارهای استارتاپی با سرمایه کم است. ممکن است بتوانید ایده های خیلی خوبی برای راه اندازی کسب و کار از آن ها بگیرید. تا حد امکان سعی شده است کسب و کارهای تازه و مدرن معرفی شود. کسب و کارهایی که بعضی هایش مهارت بالا و بعضی دیگر مهارت های پایینی را طلب می کند.

 • خدمات کاریابی برای کارجویان و استخدام برای شرکت‌ها
 • تولید محتوا و مدیریت شبکه‌های اجتماعی افراد و شرکت‌ها
 • مشاوره تغذیه و چاقی و لاغری و سلامت
 • انجام خدمات تعمیرات سیار خودرو، لوازم خانگی، موبایل، لپ‌تاپ، تجهیزات اداری، …
 • برگزاری کلاس‌های آموزشی یا ورزشی برای کودکان
 • خدمات نگهداری از کودکان پدر و مادران شاغل
 • جابجایی مسافر یا همسفر در مسیرهای روزمره با خودروی شخصی
 • مرجع خرید و فروش محصولات دست و دوم
 • ارائه خدمات باغبانی و گلکاری
 • انجام خدمات تاسیسات و برق ساختمان
 • ایجاد مرجع نیازمندی‌های محلی در شبکه‌های اجتماعی
 • انجام عکاسی حرفه‌ای برای مراسم، کسب و کارها و سایت‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی
 • برگزاری کلاس آشپزی
 • مشاوره سئو( بهینه سازی موتورهای جستجو )
 • انجام خدمات نگهداری و نظافت آکواریوم‌های خانگی
 • مشاوره و کنترل آفات کشاورزی
 • ارائه خدمات طراحی کلیپ‌های تبلیغاتی برای شبکه‌های اجتماعی
 • ارائه خدمات طراحی گرافیکی تصاویر برای شبکه‌های اجتماعی
 • ارائه خدمات خیاطی خانگی
 • ارائه خدمات آرایشگاه سیار
 • تهیه و فروش آموزش‌های ویدئویی در زمینه‌های مختلف (برای مثال آموزش تعمیرات خودرو، آموزش نرم‌افزار، آموزش جستجوی اینترنت، آموزش زبان انگلیسی، … )
 • تولید محتوای متناسب با سئو برای سایت‌های اینترنتی
 • مشاوره تخصصی اینترنتی در زمینه‌های گوناگون
 • تبدیل فایل‌های صوتی به متن برای افراد و شرکت‌ها
 • تبدیل متن به فایل صوتی( ساخت پادکست )
 • آماده‌سازی اظهارنامه مالیاتی برای افراد و شرکت‌ها
 • ساخت سایت برای مطالب سلامتی و تغذیه مردان و زنان
 • انجام فعالیت‌های حسابداری ساده یا تخصصی
 • درست کردن جعبه و بسته‌بندی کادویی و ارائه به فروشگاه‌های مختلف
 • طراحی لباس زنانه و مردانه و کودکانه
 • تولید صنایع دستی خانگی
 • صداپیشگی ( بدیهی است که برای این شغل باید صدای خوبی داشته باشید! )
 • نقاشی منزل و ساختمان
 • بازاریابی برای جذب آگهی در سایت‌های اینترنتی یا نشریات
 • ایجاد کانال در شبکه‌های اجتماعی و جذب مخاطب و تبلیغات
 • بسته‌بندی و فرآوری میوه و سبزیجات و خشکبار و سایر مواد خوراکی
 • خدمات تایپ متن به زبان‌های مختلف
 • ویراستاری کتاب و مقاله و مطالب سایت‌های اینترنتی
 • انجام خدمات ترجمه برای افراد و شرکت‌ها
 • انجام تحقیق و پژوهش برای شرکت‌ها و افراد

برای خواندن مقاله کسب و کار خلاقانه روی لینک زیر کلیک کنید
5 راه برای ایجاد یک کسب و کار خلاقانه

نکته:

اگر به دنبال ایده‌هایی برای شروع کسب و کارهای زودبازده و دارای قابلیت رشد یا استارتاپ باشید، قدم اول انتخاب صحیح نوع کسب و کار و برنامه‌ریزی برای مسیر حرکت است.
بسته به اینکه چه دانش و تجربیاتی داشته باشید، چه امکاناتی در اختیار داشته باشید و چه مقدار بتوانید سرمایه‌گذاری کنید، ایده‌های متعدد و متنوعی برای شروع به کار وجود دارند.
در فهرست بالا نوشته برخی از ایده‌های مناسب جهت شروع یک استارتاپ شخصی یا گروهی را جمع‌آوری کرده‌ایم که می‌تواند راهنمایی مناسب جهت تصمیم‌گیری یا حداقل راهنمایی برای شیوه صحیح اندیشیدن شما باشد.

کسب-کار-خانگی

کسب و کار خانگی ممکن است چه معایبی داشته باشد؟

کسب و کار خانگی و ایده کار در منزل با تمام خوبی هایی که دارد ممکن است این معایب را هم داشته باشد:

 1. مقررات دولتی و حکومتی می تواند فعالیت های تجاری شما را محدود کند.
 2. شما ممکن است با تعامل محدودی که دارید، احساس تنهایی کنید.
 3. ساعتهای طولانی ارتباط با همسایه ها،  می توانند به روابط تنگاتنگ و افراطی با آنها بینجامد.
 4. خانواده و دوستان می توانند باعث  حواس پرتی شوند که در نتیجه می تواند منجر به کاهش بهره وری و انگیزه شما شود.

خرید کتاب «50 اشتباه بزرگ در بازاریابی اطلاعات»-برت ریجوی
با کتاب بالا، از اشتباهات رایج و البته بسیار مهم آشنا می شوید

چگونه ایده کسب و کار خانگی خود را به یک مدل کسب و کار تبدیل کنیم؟

یکی از مزایای مربیان کسب و کار، فرصت برای کار با بسیاری از کسب و کارها و مفاهیم کسب و کار است و دانستن این موضوع که کدام کسب و کار مؤثر و موفق خواهد بود و کدام موفق نخواهد بود. ایده‌های منحصر به فرد می‌توانند موفق شوند، اما آنها نیازمند بازاریابی تجاری با توانایی مقیاس پذیری و قدرت به منظور افزایش حجم و رشد و توسعه بیشتر هستند.
لازم است از کسب و کار خانگی به طور کامل آگاهی داشته باشید. در ادامه به شرح دقیق‌تر این موضوع می‌پردازیم.

1- کسب و کار می‌تواند بدون شما نیز اجرا شود

این موضوع به سادگی به این معنی است که سیستم‌ها و فرآیندهایی وجود دارند که کسب و کار را هدایت می‌کنند و اگر اتفاقی برای صاحب کسب و کار خانگی بیفتد، کسب و کار به دلیل داشتن طرح می‌تواند همچنان به رشد و توسعه خود ادامه دهد. استراتژی‌های رشد و فعالیت‌های پیش فرض روزانه روی کاغذ باید نوشته و طراحی شده باشد و با تیم مشترک در برنامه ریزی کسب و کار به اشتراک گذاشته شود.
بنابراین، این طرح باید به طور مداوم به ارائه مفهومی برای ایجاد تجربه شخصی مشتری بپردازد. لازم به ذکر است که سیستم سازی، خلاقیت شخصی یا خدمات را خنثی نمی‌کند، بلکه در واقع با ارائه تعاریف و پارامترها برای هر تیمی به آنها چگونگی ارتباط با هر مشتری خاص را در چارچوب ارزش و فرهنگ شرکت می‌آموزد. در مورد شرکت لیزا، باید گفت این شرکت با هر یک از مشتریانش با همان فرآیند اتصالات خصوصی رفتار می‌شود و در واقع یک تجربه فردی برای مشتریانش فراهم می‌کند.

خرید کتاب «خریدشناسی» اثر مارتین لیندستروم

2- همه چیز باید قابل اندازه گیری باشد

گاهی ایده‌ها می‌توانند مبهم به نظر برسند؛ بنابراین هدف ما اعداد هستند. اینکه بدانیم مشتریانمان در چه نقطه و مرحله‌ای برای کسب و کارمان سود تولید می‌کنند؟ به چه چیزهایی برای تولید سود نیاز داریم؟ چقدر کسب و کار می‌تواند مشتریان را راضی کند؟ و تا چه اندازه محصولات و خدماتمان می‌تواند افراد را برای خرید از ما ترغیب کند؟
هنگامی که این اعداد شناخته شود، آنچه باید در کسب و کارتان انجام دهید و آنچه باید هر روز برای موفقیت از آن عبور کنید برایتان روشن‌تر می‌شود. آموزش مناسب برای فروش و ارائه خدمات در یک خرده فروشی ساده می‌تواند فروش روزانه را به طور مؤثری افزایش دهد و همچنین برنامه تخفیف برای خرید آنلاین می‌تواند منابع مورد نیاز برای خرید محصولات جدید را ذخیره و به مشتری معرفی کند.
شما می‌توانید آنچه را که می دانید مدیریت کنید و نتایجی را که به آن نیاز دارید اندازه گیری و محاسبه کنید.

3- در پی رشد و توسعه کسب و کار خود باشید

کسب-کار-خانگی

توسعه و رشد، گزینه‌ای برای کسب و کار نیست بلکه حتی اگر شما یک مشاور خانگی یا اینکه می‌خواهید رشد اقتصادی کسب و کاری را کنترل کنید باید در پی پیدا کردن و جذب مشتریان جدیدی برای کسب درآمد بیشتر باشید تا بتوانید کسب و کار یا فعالیت‌های خود را توسعه دهید. با این حال، اگر هدف شما افزایش توسعه و درآمد بیشتر از آن باشد باید فرآیندهای خود را برای افزایش مفهوم کسب و کار خود ثبت کنید.
بزرگ‌ترین دلیل شکست کسب و کار خانگی، فقدان سرمایه نیست، بلکه کمبود دانش و مهارت در انجام دادن کارهاست. داشتن یک ایده برای کسب و کار خانگی عالی است، اما دانستن تفاوت بین یک ایده خوب و یک ایده تجاری خوب، به معنای واقعی کلمه ایجاد پول در بانک و کسب درآمد بیشتر است.

در شرایط کنونی کشور، بهترین تصمیمات برای کسب و کار و شکست نخوردن چیست؟ حتماً به پروژه فوق العاده و البته رایگان نیلوفر مرداب بپیوندید…

نیلوفر مرداب

 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا