طراحی آموزشی چیست-جلسه 22 مدرسه استادی 4

سرفصل های مهم این مقاله:

بعد از جلسه پر بار بیست و یکم مدرسه استادی که پنج شنبه 13 دی ماه با حضور اساتید خوبی مثل امین القاسی زاده، علی درجزینی، مهدی صادقلو و محمدپیام بهرام پور برگزار شده بود، امروز یعنی جمعه قرار است محمدپیام بهرام پور مباحث روز گذشته را ادامه دهد و نکات تازه را برای دوستان شرکت کننده تشریح کند.
دیروز امین القاسی زاده علاوه بر موضوع باورها، گریزی به بحث فروش زد و کلیدی‌ترین نکات در زمینه فروش را به مخاطبین آموزش داد.
در انتها آقای بهرام پور در مورد کوچینگ و اشتباهات متداولی که برخی افراد به آن دچار شده‌اند آموزش داد.

به نظر شما روز جمعه قرار است در مورد چه چیزی صحبت شود؟

راستی! امروز یک سورپرایز خیلی ویژه، به مناسبت تولد یک ستاره قرار است در سالن اتفاق بیفتد. در ادامه متوجه این سورپرایز می‌شوید..
قبل از اینکه گزارش جلسه بیست و یکم مدرسه استادی 4 رو بخونید، بیایید نگاهی به گزارش روزهای قبل بیندازیم و ببینیم در جلسات قبل چه گذشت. روی هر جلسه‌ای که می‌خواهید، کلیک کنید!

21. تکنیک های فروش – گزارش جلسه بیست و یکم مدرسه استادی 4

20. چطور وب سایت خود را بسازیم – گزارش جلسه بیستم مدرسه استادی 4

19. گزارش جلسه نوزدهم مدرسه استادی 4؛ آداب معاشرت، کلام و شخصیت!

18. بهبود مهارت های فردی – گزارش جلسه هجدهم مدرسه استادی 4

17. شبکه سازی انسانی – گزارش جلسه هفدهم مدرسه استادی 4

16. فروش-جلسه شانزدهم مدرسه استادی 4

15. تولید محصول ویدیویی-جلسه پانزدهم مدرسه استادی 4

14. ترس از سخنرانی – گزارش جلسه‌ی چهاردهم مدرسه استادی 4

13. تولید محصول صوتی – گزارش جلسه سیزدهم مدرسه استادی 4

12. برگزاری سمینار – گزارش جلسه ی دوازدهم مدرسه ی استادی 4

11. چگونه کتابمان را چاپ کنیم – گزارش جلسه ی یازدهم مدرسه ی استادی 4

10. حل مسئله – گزارش جلسه دهم مدرسه استادی 4

9. مقابله با افکار مزاحم – گزارش جلسه نهم مدرسه استادی 4

8. ساده سازی محتوا – گزارش جلسه هشتم مدرسه استادی 4

7. نوشتن کتاب الکترونیکی – گزارش جلسه هفتم مدرسه استادی 4

6. گزارش جلسه ششم مدرسه استادی 4

5. گزارش جلسه پنجم مدرسه ی استادی 4

4. گزارش جلسه ی سوم مدرسه ی استادی 4

3. گزارش جلسه ی چهارم مدرسه ی استادی 4

2. گزارش جلسه ی دوم مدرسه استادی 4

1. گزارش جلسه اول مدرسه استادی چهار

0. گزارش تصویری سمینار مدرسه استادی 4 (سمینار معارفه)
 

جلسه 22 مدرسه استادی 4

در جلسه بیست و دوم مدرسه استادی 4 چه کسانی سخنرانی می‌کنند؟

امروز محمد پیام بهرام پور در بخش اول تا قبل از صرف ناهار قرار است در مورد طنز در سخنرانی صحبت کند، ویدئوهای طنز و در عین حال آموزشی به نمایش بگذارد. سپس آقای بهرام پور استراتژی‌های قیمت گذاری را شرح می‌دهد و مبحث کاملی در مورد «طراحی آموزشی» که یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌هایی است که هر مدرس و استاد باید یاد بگیرد، نکات کاربردی و عملی را تشریح می‌کند.

جلسه 22 مدرسه استادی 4

آغاز جلسه با استاد موسویان و تمرینات پیلاتس

استاد موسویان با تیپ ورزشی همیشگی خود، تمرینات ورزشی را آغاز کرد تا شرکت کنندگان سرحال و قبراق به جست و جوی دانش و آموزش بپردازند و از هم نشینی با اساتید بزرگ، درس‌ها یاد بگیرند.

جلسه بیست و دوم مدرسه استادی 4 چه آموزش‌هایی به همراه دارد؟

در گزارش جلسه قبل، گفتیم که آقای بهرام پور در مورد تکنیکی به نام WDEOPE صحبت کرد. این تکنیک برای کسانی مناسب است که می‌خواهند کوچ شوند و راه کوچینگ در پیش گیرند. این تکنیک برای مدرسانی است که می‌خواهند به عنوان کوچ (که با مشاور متفاوت است) دیگران را راهنمایی و مربی گری کنند.
در این فرمول، نیازهای فرد مقابل شناسایی می‌شود، اقدامات لازم صورت می‌گیرد، ارزیابی انجام می‌شود، گزینه‌ها بررسی می‌شود و بعد از برنامه ریزی، مجدداً ارزیابی صورت می کیرد.
البته این فرمول بسیار گسترده است و استاد بهرام پور به صورت بسیار مفصل به تشریح آن پرداخت.
 

جلسه 22 مدرسه استادی 4

چطور طناز باشیم؟

بحث امروز هم آموزشی بود و هم تفریحی! حتماً میدانید که طنز در خون ایرانی‌هاست. در عین حال خنداندن ایرانی‌ها کار سختی است؛ بنابراین آقای بهرام پور بخش مهم و البته طولانی از مباحث را به طنز در سخنرانی اختصاص داد.
 

جلسه 22 مدرسه استادی 4

وقتی از طنز حرف می‌زنیم، داریم از چی حرف می‌زنیم؟

استاد بهرام پور گریزی به سال‌ها قبل زد. از موقعی گفت که در حوزه ستاره شناسی فعالیت می‌کرد و از خاطراتش با دوستانش از جمله معین معروف (!) تعریف کرد. بسیاری از ما فکر می‌کنیم طنز حتماً باید بداهه باشد، در حالی که استاد تاکید کرد که طناز بودن الگوهای خاصی دارد. کافی است آنها را یادداشت و تمرین کنیم.
او چند کلیپ طنز آماده کرده بود و در حالی که حضار به آن‌ها می‌خندیدند، نکات آموزشی پنهان در آنها را شرح می‌داد.
کتابی که در این لحظه استاد معرفی کرد را می‌توانید برای فهمیدن برخی از الگوهای طنازی، استفاده کنید.
روانشناسی شوخ طبعی (the Psychology of humor)

روانشناسی شوخ طبعی (the Psychology of humor)

او همچنین برخی از تبلیغات خلاقانه و در عین حال طنز را برای مخاطبین به نمایش گذاشت.
حسن ریوندی، مهران مدیری، رامبد جواب و بقیه دوستان!
نکات طنزی از افراد فعال در این جوزه مثل رامبد جواب، مهران مدیری و حسن ریوندی برای دوستان پخش شد. علاوه بر اینکه به شدت چنین کلیپ‌هایی مخاطبین را سرذوق می‌آورد، استاد بهرام پور، حسابی لایه‌های پنهان طنازی در آنها را بیرون کشیده بود تا همه از الگوهای طنز رایج در آنها بهره برداری کنند. همچنین خود آقای بهرام پور یکی از بهترین سخنرانانی است که می‌تواند در حین آموزش، به شدت در کلمات و لحنش طنز به کار ببرد. کلیپ‌هایی که از سمینارها و آموزش‌های خود پخش کرد و پرسیدن از کسانی که سرکلاس ها و سمینارهای استاد بوده‌اند، گواه این ادعاست…
در یک کلام می‌توانم گفت: «طناز بودن، آموختنی است.»

یک فنجان وبینار با ابوالفضل سلمانی!

ابوالفضل سلمانی از همراهان همیشگی وب سایت بیشتر از یک نفر و از مدیران بخش فنی آن است. در این قسمت از برنامه، او با محتوایی که برای دوستان آماده کرده بود به روی سن آمد و از وبینار و چگونگی برگزاری آن گفت. وبینار همان سمینار است اما به صورت آنلاین و اینترنتی.
او از بسترهایی که میتوانیم برای برگزاری وبینار از آنها استفاده کنیم نام برد و بعد از توضیحات آموزشی خود، یک وبینار به صورت زنده با استاد بهرام پور اجرا کردند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وبینار مقاله ی زیر را مطالعه کنید:
وبینار چیست؟

چطور قیمت گذاری کنیم؟

در بخش بعدی و پس از استراحت شرکت کنندگان و صرف میان وعده‌هایی مثل نسکافه، چای و کیک (که در حال و هوای سرد زمستانی حسابی می چسبه!) مبحث «استراتژی قیمت گذاری» آموزش داده شد.
اگر شما تولید کننده یک محصول، آموزش دهنده یا مدرس باشید، لابد به این مسئله برخورد کرده‌اید که نمی‌دانید روی محصولات تولیدی یا کارگاه‌های خود چه قیمتی بگذارید. اشتباهات رایج در قیمت گذاری و تمرینات عملی در این بخش اجرا شد و در آخر این بحث، کتاب «استراتژی قیمت گذاری» معرفی شد. کتابی بسیار خوب در مورد قیمت گذاری.

کتابی بسیار خوب در مورد قیمت گذاری.

 

ستاره‌ای متولد می‌شود!

روز بیست و دوم استادی، با بقیه روزها متفاوت است. یعنی یک روز قبل از تولد استاد محمد پیام بهرام پور. کسی که هزاران نفر را با مدرن‌ترین آموزش‌های روز دنیا آموزش داده و در آینده‌ای نزدیک نقش بسیار مهمی در آموزش کشور قرار است بازی کند.

تولد محمد پیام بهرام پور

از روز قبل، در غیاب آقای بهرام پور، به دوستان شرکت کننده آموزش‌های لازم داده شد تا او را غافلگیر کنند. برای همین کلیپی برای تقدیر و تشکر از تمام زحماتی که استاد برای پرورش و تعالی این همه انسان انجام داده است، ساخته شد. ضمن اینکه از بزرگان زیادی مثل تی جی واکر، دکتر صاحبی، علی اکبر قزوینی، حسن ریوندی، پویا ودایع، علی درجزینی و دیگران، پیام‌های تبرکی ویدئویی به صورت ضبط شده و میکس شده درست شده بود تا در هنگام ورود آقای بهرام پور به سالن، پخش شود.

تولد محمد پیام بهرام پور

تیم مجموعه بیشتر از یک، کیک بسیار بزرگی که سفارش داده بودند را به محل سالن آوردند و با سلیقه خوبشان فضای سن را با بادکنک و دیگر وسایل جشن، تزئین کردند.
بعد از آماده سازی، تمام چراغ‌های سالن خاموش شد تا محمد پیام بهرام پور وارد سالن شود. احتمالاً خود آقای بهرام پور هم قبل از ورود به سالن از اینکه هیچ سروصدا و نوری در سالن نیست متعجب شده بود.
 

تولد محمد پیام بهرام پور

بعد از ورود او و پخش کلیپ، همه حضار دقایقی به صورت ایستاده ایشان را تشویق کردند. آقای بهرام پور که تحت تأثیر جو حاکم بر سالن قرار گرفته بود، از همه سپاسگزاری کرد و دقایقی برایشان صحبت کرد. می‌توانید حدس بزنید در هنگام فوت کردن شمع، چه دعایی کرده بود؟ «امیدوارم همه شما، حسی که من در این بالا تجربه کردم را تجربه کنید… همین!»
 

تولد محمد پیام بهرام پور

طراحی آموزشی، موضوع کلیدی؛ چطور طراحی آموزشی را یاد بگیریم؟

بخش بعدی آموزش‌های امروز با «طراحی آموزشی» آغاز شد. همانطور که یک نقشه کش برای آینده خود دست به طراحی می زند، تمامی معلمان در کلاس درس نیاز به طراحی و ترسیم نوعی طرح برای آینده دارند. طراحی آموزشی از جمله مهمترین پیش زمینه‌هایی است که باید توسط تمام آموزش دهندگان رعایت شود. طراحی آموزشی، پیش بینی و تنظیم رویدادهای آموزشی بر اساس اهداف، محتوا و امکانات موجود با توجه به ساخت شناختی و ویژگی های دانشجویان یا دانش پژوهان است.
این مبحث به قدری مهم است که آقای بهرام پور گفت: «شما کل این دوره در حال آماده شدن برای این بخش بودید…!»

استانداردترین الگوی آموزشی دنیا چیست؟

وقت آن است که از حالا به بعد، استاد بهرام پور از استانداردترین الگوی آموزشی حال حاضر جهان پرده برداری کند.
این الگو البته به این راحتی‌ها به دست نیامده است. خود آقای بهرام پور تعریف می‌کند که چه هزینه‌های سنگینی کرده تا به کشورهای طراز اول دنیا در زمینه آموزش مثل نروژ و سوئد سفر کند و چه مشقت‌هایی کشیده تا این الگوها را جمع اوری کند. حالا به راحتی آنها را در دسترس تمام علاقه مندان به آموزش قرار می‌دهد تا بتوانند در تغییر آموزش‌های کهنه و ناکارآمد از آنها استفاده کنند.
نام این الگو ADDIE است که از ابتدای حروف تشکیل دهنده آنالیز، طراحی، توسعه، پیاده سازی و ارزیابی تشکیل شده است.
بخش بزرگی از آموزش امروز برای آموزش همین بخش اختصاص یافت.

جلسه 22 مدرسه استادی 4

چطور سمینار معارفه برگزار کنیم؟

در قسمت بعدی و پس از پایان آموزش الگوی ADDIE، وقت آن بود تا برای دوستان گفته شود که سمینار معارفه چطور باید طراحی و برگزار شود. اینکه نرخ تبدیل افراد شرکت کننده در معارفه و دوره‌ها چقدر باید باشد، کل زمان طراحی سمینار برای چه چیزهایی باید مصرف شود و اصلاً از کجا مخاطب پیدا کنیم برای مراسم معارفه؟
در ادامه از تکنیک‌های ویژه متقاعدسازی مخاطبین صحبت شد و آقای بهرام پور توصیه کرد فیلم سمینار مدرسه استادی 5 خود که همین دو هفته پیش در دانشگاه الزهرا برگزار شده بود را به عنوان نمونه‌ای از یک سمینار معارفه موفق دوستان تماشا کنند و نکات آن را به دقت بیرون بکشند. چون برای طراحی چنین سمیناری زحمت زیادی کشیده شده و تمام تکنیک‌های لازم برای مراسم معارفه به کار رفته است.

پایان بیست و دومین جلسه از مدرسه استادی 4

یکی دیگر از جلسات مدرسه استادی هم به پایان رسید.
پایان هرجلسه از استادی نتایج بسیار خوبی حاصل می‌شود. نتایجی حاکی از پیشرفت و آماده شدن همه شرکت کنندگان برای موفقیت در کسب و کارهایشان. از آموزش و تدریس گرفته تا سخنرانی و هرکسب و کار دیگری که در آن مشغول به فعالیت هستند.
در پایان استاد بهرام پور بازهم پاسخگوی سؤالات و پرسش‌های دوستان شرکت کننده بود.
بعد از پایان این جلسه، دوستان تا ساعاتی بعد هنوز در محل برگزاری جلسه مانده بودند و از هم دل نمی‌کندند!
هرکسی از برداشت‌های خود از جلسه امروز به دیگری می‌گفت و در روزهای پایانی مدرسه استادی، بچه‌ها تا جایی که می‌توانند از تجربیات هم استفاده کنند.
جلسه بیست و دوم از مدرسه استادی 4، در حدود ساعت 7 بعدازظهر به پایان رسید. دوستان رفتند برای تمرین، فعالیت و کسب تجربه برای اینکه هرچه زودتر به بیشتر از یک نفر تبدیل شوند…!

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا