چگونه سخنران انگیزشی شویم؟ + 10 نکته مهم

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

چگونه سخنران انگیزشی شویم؟ +راز محبوبیت سخنرانان انگیزشی

آیا شما هم مثل آنتونی رابینز و استیو جابز رویای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه‌ای را دارید؟ می‌خواهید با پیام‌های خود انگیزه و الهام بخش دیگران شوید؟

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که در گوگل سرچ می‌شود و ظاهراً علاقه‌مندان زیادی دارد این است که « چگونه سخنران انگیزشی شویم؟ »

چطور یک سخنرانی انگیزشی شویم؟

اگرچه سؤال دشواری است و شاید نشود در یک مقاله کوتاه به این سؤال جواب داد، اما تلاش کرده‌ایم 14 گام را برای تبدیل شدن به یک سخنران انگیزشی حرفه‌ای به شما یاد بدهیم.

اول از شما می‌پرسم: آیا بهترین و مشهورترین سخنرانان انگیزشی دنیا را می‌شناسید؟

اینجا برایتان آماده کرده‌ایم:

محبوب ترین سخنرانان انگیزشی دنیا

سخنران انگیزشی کیست و چه کار می‌کند؟

به نظر شما «سخنرانی انگیزشی از کجا شروع شد؟»

شاید هیچ‌کس پاسخ این سؤال را نداند! سخنرانی‌های انگیزشی در طول تاریخ نقاط عطف زیادی به وجود آورده‌اند.

البته که اگر نتوانیم به تعریف واحدی از سخنرانی انگیزشی برسیم، حتی می‌توانیم سخنرانی‌های افراد بزرگ قبیله‌های گوناگون یا رهبران و حاکمان کشورها در گذشته راهم جزئی از سخنرانی‌های انگیزشی بدانیم.

شما تعریفتان از سخنرانی انگیزشی چیست؟

فردی هیجان زده و خشمگین که مشت‌های گره کرده دارد و بسیار بلند حرف می زند؟

شخصی که در حال بیان اعتراض خود و تهییج مخاطبین است؟

یا شاید هم تصورتان کاملاً جدای از این‌هاست؟

مثلاً یک خانم که خیلی متین و ساده حرف میزند، اما داستان زندگی‌اش پر از فراز و نشیب است و حرف‌هایش تأثیر زیادی روی شما گذاشته است از نظر شما یک سخنران انگیزشی است؟

می‌بینید؟ سخنرانی انگیزشی می‌تواند طیف وسیعی داشته باشد؛ بنابراین شاید کلیدواژه «اثرگذاری» را بتوان مهم‌ترین فاکتور یک سخنرانی انگیزشی بدانیم. سخنرانی‌ای که بتواند تاثیری احساسی روی مخاطب بگذارد، یک سخنرانی انگیزشی نام دارد.

به نظر می‌رسد سخنرانان انگیزشی را می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم:

دسته اول:
سخنرانان انگیزشی که خودشان مسیری خاص و پیچیده را طی کرده‌اند و از تجربیات واقعی خودشان با مهارت تمام برای مخاطب تعریف می‌کنند.

دسته دوم:
کسانی که نه از تجربیات خودشان، بلکه از تجربیات و خاطرات دیگران برای مخاطبین تعریف می‌کنند؛ اما این کار را خیلی جذاب و هیجان‌انگیز انجام می‌دهند.

راز سخنرانان انگیزشی دنیا چیست؟

پیام بهرام پور در این فایل صوتی، از یک راز مهم پرده بردای می‌کند.

به نظر شما، مهم‌ترین راز محبوبیت سخنرانان انگیزشی دنیا چیست؟

گوش کنید:

دانلود این فایل صوتی

به سراغ 14 راه برای اینکه « چگونه سخنران انگیزشی شویم؟ » برویم…

این نکات برای کسانی است که می‌خواهند تبدیل به یک سخنران انگیزشی قوی و معروف شوند:

1. کلمات و چیزهایی که می‌گویید را زندگی کنید…

وقتی کسی در مورد «خیانت زناشویی» سخنرانی می‌کند درحالی‌که خودشید طولایی در این امر یا در تقلب و فریب افکار دیگران داشته، سخت بشود باور کرد که این حرف‌ها اثرگذار باشد و فرد سخنران قصد ریاکاری نداشته باشد.

گام ابتدایی و مهم برای اینکه بدانیم «چطور یک سخنران انگیزشی شویم؟» این است که خودمان چیزهایی که می‌گوییم را باور کنیم و به آن ایمان داشته باشیم.

برای سخنران انگیزشی و امید دهنده، مهم است که با کلماتی که دیگران را با آن موعظه می‌کند، زندگی کند؛ بنابراین، اگر به حضار می‌گویید که همیشه موقع شکست‌ها سرتان را بالا بگیرید و دوباره بلند شوید، اولین کسی که موقع شکست‌ها باید سرش را بالا بگیرد، خود شما هستید.

چگونه سخنران انگیزشی شویم؟

2. بذر امید را در دل‌ها بکارید… 

سعی کنید تا جای ممکن مثبت باشید و بذر امید را در دل مخاطبین خود بکارید. به آن‌ها اطمینان خاطر بدهید که امید هیچ‌گاه از بین نخواهد رفت. به آن‌ها یاد بدهید که در مواقع شکست و ناراحتی و ناملایمات زندگی، امیدشان را از دست ندهند.

علاوه بر این، چه بهتر که در داستان زندگی شخصی‌تان، بلند شدن پس از شکست‌ها باشد. این به باورپذیر شدن شما کمک زیادی خواهد کرد. وقتی مردم بدانند شما هرگز ناامید نمی‌شوید، از شما یاد می‌گیرند…

چه بهتر که شما از یک جای پست به یک جای بلندمرتبه رسیده باشید. اگر شما فردی بوده باشید که هیچ‌گاه طعم سختی را نچشیده، در یک خانواده ثروتمند رشد کرده باشید و دستاوردهایتان از خودتان نباشد، پس چه چیزی ممکن است برای افراد در مورد گام‌هایی برای بهبود زندگی آن‌ها بگویید؟

این به معنای آن نیست که افراد ثروتمند نمی‌توانند سخنران انگیزشی شوند؛ اما شما باید چیزی را بگویید که باعث شده امیدی که در دل داشته‌اید، جوانه بزند و رشد کند..

چگونه سخنران انگیزشی شویم؟ +راز محبوبیت سخنرانان انگیزشی

3- مهارت‌های ارتباطی خودتان را قدرتمند کنید 

برخی مشاغل مثل سخنرانی انگیزشی، می‌طلبد که مهارت‌های ارتباطی‌تان را به خاطرش حسابی قوی کنید.

شما باید مهارت ارتباطی خوبی داشته باشید تا:

 • داستان‌های جذاب و منحصربه‌فرد تعریف کنید.
 • با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کنید.
 • دیگران را جذب حرف‌های خود کنید.
 • بتوانید از جنس خودشان حرف بزنید تا شما را همراهی و با شما همذات پنداری کنند.
 • بتوانید جذاب و پرحرارت صحبت کنید و در دل‌ها نفوذ کنید.
 • و…

4- اول روش‌های جذاب صحبت کردن را بیاموزید… 

روی لینک زیر گلیگ گرده دوره آموزش سخنرانی و فن بیان حرفه‌ای ثبت نام کنید. پیش از صحبت برای تعداد زیادی آدم، شما باید بتوانید در مقابل عده کمی به خوبی و گیرا صحبت کنید.

آموزش فن بیان

برای تبدیل شدن به یک سخنران معروف، زیاد عجله نکنید. گام به گام به پیش بروید. از تلاش کردن نترسید. از خرابکاری نترسید. اجازه بدهید هرچه خرابکاری و سوتی دادن و تپق زدن هست، در همان کلاس‌های سخنرانی و فن بیان، پیاده شود و شما قوی‌تر و قوی‌تر شوید.

آموزش دیدن، پیش از آموزش دادن، یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه است.

شاید بد نباشد از «بسته جامع سخنرانی و فن بیان» مجموعه بیشتر از یک استفاده کنید. علاوه بر آن، این مقالات هم به شما در بهبود مهارت‌های سخنرانی کمک خواهد کرد.

چطور سخنران انگیزشی شویم؟

5- کاریزماتیک‌تر باشید!

افراد کاریزماتیک، حرفشان به‌اصطلاح «برو» دارد. هرچه می‌گویند دیگران بی‌بروبرگرد می‌پذیرند.

در مقاله زیر، ابتدا ببینید کاریزماتیک ها چه رازهایی دارند؟ سپس از یک «نقشه راه» که در همین مقاله موجود است، یک فرد کاریزماتیک، قدرتمند و جذاب شوید. معطل نکنید، عجله کنید!

چگونه کاریزماتیک شویم؟

راستی، فیلم زیر را هم نگاه کنید. برایان تریسی، نظرات بسیار جالبی در مورد «کاریزما» دارد.

6- معمولاً باید چیزهای جدید و ترو تازه بگویید…

ایده‌های جدید ایجاد کنید

در دنیایی که با میزان گسترده‌ای از محتوا پر شده، هر سوژه زیر نور خورشید و به صورت وسیع مورد بحث قرار گرفته‌است. اینکه شما بخواهید یک چیز تکراری بگویید، ممکن است عامل بازدارنده‌ای باشد. روش برای هدایت این مشکل رایج برای شما به عنوان «تولید کننده محتوای انگیزشی» وجود دارد:

سعی کنید ایده‌های جدید و منحصربه‌فرد خود را مطرح کنید.

موضوعات قدیمی را به روش‌های تازه‌تر و کامل‌تر و همراه با ایده‌های جدید مطرح کنید.

این به شما کمک می‌کند برند شخصی خودتان را به تدریج جا بیندازید. چون برای سخنران‌های انگیزشی، داشتن برند شخصی بسیار مهم است.

7- بهترین سخنرانان انگیزشی دنیا چه می‌کنند؟

یکی از بهترین راه‌های میان بر، این است که نگاه کنید به سخنرانهای انگیزشی مشهور دنیا. (لینک مقاله در بالا هست)

شما به عنوان یک سخنران انگیزشی باید بدانید راز محبوبیت سخنرانان انگیزشی چیست و آن‌ها چطور مشهور شده‌اند.

فیلم‌های سخنرانی‌های آنان را پیدا کنید و با آن‌ها تمرین کنید؛ اما هرگز تقلید نکنید. سبک شخصی‌تان را پیدا کنید. اگر هم دزدی می‌کنید، هنرمندانه این کار را بکنید. (کتاب هنرمندانه بقاپید را بخوانید).

درست مانند یک بازیکن بسکتبال که برای انداختن یک پرتاب سه امتیازی باید ساعت‌ها و روزها تمرین کند، شما هم برای دو ساعت سخنرانی باید ماه‌ها زحمت بکشید. مطمئن باشید سخنرانان بزرگ دنیا، هرگز اتفاقی به چنین جایگاه‌هایی نرسیده‌اند.

با تمرین‌های مداوم می‌توانید تکنیک‌ها و استراتژی خود را اصلاح کنید و بهبود دهید. با دوربین خود در هر موقعیتی از خود فیلم بگیرید و نگاه کنید. جلوی آینه هر روز صبح و شب تمرین کنید و سخنرانی کنید. از دوستانتان دعوت کنید به سخنرانی شما گوش دهند و غیره…

به یاد داشته باشید: ممکن است احساس باطنی داشته باشید که «چرا این‌قدر من بد اجرا می‌کنم و بد هستم!» اما ناامید نشوید.

8- متن سخنرانی‌تان را یک‌بار بنویسید و ادیت کنید

آیا فکر می‌کنید که سخنرانان انگیزشی هرچه می‌گویند بداهه است؟ در 99 درصد موارد، آن‌ها متن سخنرانی‌شان را از قبل نوشته‌اند و دقیقاً می‌دانند کجا چه بگویند.

در غیر این صورت ممکن است آن‌ها نتوانند به خوبی کنترل جلسه را به دست بگیرند. از جمله کنترل مدیریت زمان، شروع سخنرانی، پایان سخنرانی و پیکربندی آن.

9- خود را به صورت آنلاین تست کنید

بگذارید باهم صادق باشیم: اینترنت می‌تواند یک مکان وحشتناک و بی رحم باشد! افرادی که در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هستند، از هزار مدل آدم ساخته شده‌اند. آن‌ها تعارفات معمول را ندارند و اگر از شما خوششان نیامد، به راحتی می‌گویند. انتقادات آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند بهتر شوید. اگر آن‌ها فکر کنند که محتوای خوب و ارزشمندی از شما دریافت نمی‌کنند، یا انتقاد می‌کنند، یا فحاشی و در بهترین حالت، شما را بلاک می‌کنند!

پس اینترنت یک راه عالی برای بازخورد گرفتن است. هیچ‌کس در اینترنت به احساسات شما اهمیت نمی‌دهد.

10- به صورت رایگان صحبت کنید

در ابتدای کار، یک راه خوب برای شناخته شدن این است که رایگان صحبت کنید. تا وقتی برند شخصی شما رشد نکرده، انتظار نداشته باشید برای خریدن بلیط سخنرانی شما صف‌ها تشکیل شود.

این یک روش مؤثر است زیرا شما می‌توانید احساسات واقعی مخاطبین را بهتر بشناسید. مخاطبین هم بدون نگرانی از اینکه پولشان هدر رفته باشد، به شما گوش داده و بازخورد می‌دهند. پس تا می‌توانید کلاس‌هایتان را رایگان برگزار کنید.

در «دوره جامع سخنرانی و فن بیان» به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شوید، مثل سخنرانان بزرگ صحبت کنید و در هر جمعی بدرخشید…!

دوره فن بیان بیشتر ازیک

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۷ دیدگاه دربارهٔ «چگونه سخنران انگیزشی شویم؟ + 10 نکته مهم»

 1. رضا کیشانی فراهانی.

  به نظرم اون ویدئوی برایان تریسی رو حذف کنید. اولش که از قانون جذب میگه بعدش هم چیزی کاربردی از کاریزما نمیگه.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک.

   سلام آقای فراهانی
   از اینکه نظر خود را در مورد مقاله چگونه سخنران انگیزشی شویم به ما اعلام کردید ممنونیم.
   مارو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
   موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 2. سلام خدمت تمام عزیزانی که اکنون این مطالب وگوش کردن وبه قسمت نظرات این گفتگورسیدندمن حسین حسنی هستم وآرزویه موفقیت رابرای تمام مردم دنیا دارم بایدبگم بنده هم کتابهایه زیادی خوندم ازسال۹۸علاوه برمطالعه تااندازه ای هم نویسندگی میکنم. وبه عزیزانی هم که تمایل به موفقیت دارندآرزویه موفقیت سرافرازی دارم. ازآقای سعیدعباسی هم سپاسگذارهستم که این موضوع رومطرح کردند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا