روم نمیشه پولمو پس بگیرم | نحوه پس گرفتن طلب

سرفصل های مهم این مقاله:

خالی از آموزش و لطف نیست که اول از همه این ویدئو از پیام بهرام پور را در مورد نحوه پس گرفتن پول تماشا کنید:👇

نظرتان در مورد این ویدئو چه بود؟ می توانید برایمان کامنت بگذارید!


حالا به سراغ روش های پس گرفتن پول در این مقاله بروید:

موقعیت های زیر برای شما هم آشنا هستند؟

👈 پولی را به دوستتان قرض داده اید اما او حتی به روی خودش هم نمی آورد؟

👈 به خواهر، برادر یا دوستان پول یا هرچیز دیگری قرض داده اید اما رویتان نمی شود درخواست پس دادن کنید؟

👈 فکر می کنید اگر به دوستتان درخواست بدهید پولتان را پس بدهد، کار زشتی مرتکب شده اید؟

👈 احساس عذاب وجدان به شما دست می دهد از اینکه بگویید پولم را پس بده؟

👈 در مورد پول قرض دادن به این و آن بدبین شده اید ولی در عین حال دلتان می خواهد بتوانید به دیگران کمک کنید؟

رفتارهای این چنینی در برابر دوستان یا خانواده که مثلا چیزی به آنها قرض داده اید اما رویتان نمی شود پس بگیرید، بسیار آزار دهنده است.

اغلب ما این سوالات را از خود در مورد نحوه پس گرفتن طلب می پرسیم:👇

◻️ چگونه حقم را بگیرم؟

◻️ دنبال پیام برای پس گرفتن پول می گردم!

◻️ پس گرفتن پول از دوست با چه روشی بهتر است؟

◻️ چطور قرضم را ازدوستم پس بگیرم؟

◻️ و حتی برخی به دنبال دعا برای پس گرفتن طلب می گردند!!!

هرکسی از دویدن به دنبال چیزی که به کسی قرض داده متنفر است. به خصوص اگر با کسی طرف باشید که عین خیالش هم نباشد و یا خودش را به کوچه علی چپ بزند!

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا دوستتان پولی که قرض داده اید را برنمیگرداند. مثلا شاید واقعا پول ندارد، شاید سخت مشغول جور کردن آن پول باشد و غیره.

با این حال برخی آدم ها هستند که اصلا عین خیالشان هم نیست و تا وقتی روش صحیح پس گرفتن پول قرض داده شده را ندانید نمی توانید پولتان را زنده کنید!

احتمالا به این دلیل که او بهترین رفیق شما یا خویشاوند نزدیک شما است، نمی‌خواهید و دوست ندارید پولتان را پس بگیرید، با این حال، این فکر که قادر به گرفتن پولتان نباشید و ندانید چطور پلتان را پس بگیرید نیز قلب شما را از درون فشار می دهد!

اگر دوستی دارید که درخواست کمک مالی می‌کند، در اینجا چند نکته مفید وجود دارد که شما می‌توانید با چنین شرایطی مقابله کنید:

1- وقتی می خواهید پول قرض بدهید، عوامل زیر را در نظر بگیرید

این که می خواهید به یک دوست وام بدهید، به این بستگی دارد که شرایط رابطه شما با او چقدر خوب است. و عواملی که در تعیین این مسئله به شما کمک می کنند عبارتند از:

سیستم ارزش شما:

چقدر اهمیت دادن به او مهم است؟ آیا پس انداز مالی شما به اندازه کافی هست که با دادن قرض به او به مشکل نخورید؟

خطر بالقوه:

چقدر به دوست خود اعتماد دارید؟ آیا ارزش ریسک کردن را دارد تا به او کمک کنید؟ اگر دوست شما هرگز پول را به شما پس ندهد ، چه می کنید؟

اگر معیارهای بالا برای شما مطلوب به نظر می رسد، پیش بروید و به دوست خود کمک کنید. با این حال، اگر شک دارید و یا از نظر اخلاقی عذاب وجدان و تردید دارید، اقدامات زیر را فراموش نکنید:👇

2- یک قرارداد کتبی تنظیم کنید!

خیلی اوقات این کار امکان پذیر نیست. اما اگر واقعا به قرض دادن پول به دوستتان شک و تردید دارید، در کمال احترام از او رسید بخواهید یا قراردادی با او تنظیم کنید که یک مدرک در دستتان داشته باشید.

یک توافق کتبی به شما کمک می‌کند تا شفافیت لازم برای برنامه بازپرداخت را به دست آورید. برخی از نکاتی که باید مطمئن شوید که در توافقنامه پیش از قرض دادن ذکر می کنید به شرح زیر هستند:👇

🔺 مقداری که قرض می دهید

🔺 برنامه بازپرداخت توسط دوستتان

🔺 شروطی که تعیین می کنید

🔺 حالت پرداخت توسط او به صورت شفاف و واضح

🔺 جزئیات بازپرداخت را طوری نگه دارید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز مطابق با قرارداد نوشته شده باشد.


خواندن این مقالات هم توصیه می‌شود:

◾️ چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟ 10 تمرین رفع خجالت

◾️ 9 نشانه و ویژگی مهم افراد خجالتی

◾️ کم رویی چیست؟ | دلایل و درمان کمرویی

◾️ چطور نه بگوییم ؟ | ویدئوی آموزش نه گفتن

◾️ مهارت نه گفتن در زندگی (رادیو سخنرانی)

◾️ چطور پررو باشیم؟ 7 تمرین کاربردی برای پررو شدن!

◾️ خجالت در جوانان | علل + 7 راهکار درمان قطعی


3. سکوت قرض گیرنده و بی تفاوتی او!

این چیزی است که هیچ قرض دهنده و وام دهنده ای دوست ندارد انجام دهد، حداقل دوستی که با انجام کار و کمک به شخصی کار فوق العاده ای انجام می‌دهد. حالا اگر پس از دریافت پول، وام‌گیرنده کاملا در این باره سکوت کند. کاری که می‌توانید انجام دهید این است که طی بازه های زمانی مرتب، به او یادآوری کنید! اگر فرد بهترین دوست شما است، می توانید چاشنی طنز را هم به درخواست و یادآوری تان اضافه کنید و کمی طناز و شوخ طبع باشید.

توضیح دهید اما خواهش نکنید. به او بگویید که به پولتان نیاز دارید و اگر او سر موقع پول را برگداند، از او سپاسگزار خواهید بود.

اگر این کار موثر واقع نشود، در اینجا دو کار ساده وجود دارد که شما می‌توانید انجام دهید:👇

❌ اول: او را ناچار به پرداخت کنید تا پولتان زنده شود. چگونه؟

هر وقت برای ناهار، سینما یا شاید برای کنسرت با هم بیرون می روید، دوست خود را مجبور کنید حساب کند! با این کار دوست شما پولی را که به شما بدهکار هستند جبران می کند.

به نظر شما کار زشتی است؟ خیر! به این فکر کنید که دوستتان شما را مجبور کرده چنین رفتاری داشته باشید. می توانید اینگونه هم فکر کنید که چطور او بی تفاوت باشد ولی شما کاری نکنید که زشت به نظر برسد؟ اصلا برایتان مهم نباشد که کارتان زشت به نظر میرسد!

 

 

❌ دوم: جیغ بکشید و فریاد بزنید

فقط اگر به اندازه کافی شجاعت داشته باشید (و اگر آن فرد را زیاد دوست نداشته باشید) این گزینه را انتخاب کنید. گاهی اوقات به جز با داد و فریاد یا تند صحبت کردن، نمی توانید پولتان را زنده کنید!

این روشی است که تا حدی تکان دهنده و غیر متمدنانه به نظر می رسد! ممکن است دوستتان به شما بگوید: ” بگیر بابا! پولت را نخواستم” و پولتان را فورا برگرداند. البته سعی کنید در مورد ریسک انجام این روش خوب فکر کنید. چون ممکن است رابطه تان با فرد مورد نظر کن فیکون شود!

این یکی ویدئو در مورد پس گرفتن پول از فامیل را هم نگاه کنید: 👇

4- دوست خود را به یک وام دهنده ‘جایگزین’ معرفی کنید

اگربا خود می گویید “روم نمیشه پولم رو پس بگیرم” این یک راه عالی است. شما می‌توانید برای دوستتان یک وام پیدا کنید و به او معرفی کنید تا بگیرد و پولتان را پس بدهد و در عوض به جای مورد نظر بدهکار شود.

5- برای پول‌های کلان، به صورت مستقیم و شفاف پولتان را درخواست کنید

اگر دوستی از شما مبلغ بالایی را قرض گرفته است (این مبلغ بسته به افراد مختلف می‌تواند دو رقمی، سه یا حتی بیشتر باشد)، تعارف را کنار بگذارید. شما کاملا حق مطالبه پولتان را دارید. اگر خوب به قضیه نگاه کنید دوستی‌تان به همین برگرداندنِ پول بستگی دارد. در تحقیقی که شرکت پی پال انجام داده است اینطور آمده که یک سومِ دوستی‌ها در آمریکا بر اثر پس ندادنِ قرض‌های سه رقمی قطع می‌شود!!!

6- پیام برای پس گرفتن پول را فراموش نکنید!

فرض کنید موقع قرض دادن پول، درباره موعد برگرداندنش حرفی نزده‌اید. به هرحال دوست‌تان بوده است و شما خجالت کشیده‌اید که برایش شرایط تعیین کنید.

در این حالت می‌توانید از طریق ایمیل، تلگرام یا رو در رو(دو مورد اول راحت‌تر به نظر می‌رسد) متنی شبیه به متنِ زیر و با ادبیات خودتان، به او بگویید:

«سلام، خیلی خوشحالم که از بین همه دوستات، برای مشکلِ(دلیل مشکل مالی‌اش را بنویسید) پیش من آمدی. راستی اون مساله چطور پیش رفت؟

اون موقع اصلا یادم نبود که درباره برگردوندنش حرف بزنم. فکر میکنی چقدره دیگه زمان میبره که پسش بدی؟ به نظرم بیا یه زمانی رو واسه برگردوندش تعیین کنیم. پیشنهاد زمانیت رو بهم خبر بده حتما»

با گفتن چنین حرف‌هایی، خوشبختانه توپ را در زمین حریف انداخته‌اید. مطمئن باشید که به پیام شما جواب می‌دهد و برای برگرداندن قرضش زمانی را پیشنهاد می‌کند.

شما برای گرفتن طلب از دوست چه راهکاری به ذهنتان می رسد؟

لطفا در قسمت کامنت‌ها از تجربیات خود در این زمینه بگویید!


روم نمیشه پولمو پس بگیرم | ما بهتون کامل یاد دادیم 🙂

ما در بسته شهامت بهترین، ساده‌ترین و موثرترین راه‌ها را به شما آموزش داده‌ایم که دیگر نه کسی بتواند حقتان را بخورد و نه شما از اینکه حقتان پایمال می‌شود حرص و جوش بخورید!

با شهامت، دیگر هرگز نه خجالت بکشید و نه در گفتن “نه” ناتوان باشید.

کلیک کنید تا ااطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم…!


منبع این مقاله: 👇

How to Get Your Money Back from Friends Who Owe You

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا