چند راه برای برقراری تعادل بین زندگی و کار

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

درست است که برخی از افراد بسیار مشهور مثل ایلان ماسک تا 16 ساعت در روز کار می‌کنند، اما همه افراد موفق این چنین نیستند. اکنون ثابت شده است که اگر تعادل بین زندگی و کار ایجاد نشود، میزان بازدهی کاهش می‌یابد.

ایجاد تعادل بین کار و زندگی

شاید خیلی از ما هرگز نتوانسته‌ایم تعادلی واقعی بین کار و زندگی‌مان ایجاد کنیم. از این جهت که حتی وقتی به خانه می‌رسیم هم مجبوریم کارهای اداره یا محل کار را ادامه دهیم و وقتی در محل کار هستیم، ناچار به خانه و رسیدن به آرامش خانه فکر می‌کنیم.

این باعث می‌شود که نه از کارمان لذت ببریم و نه از زندگی‌مان.

با راه‌های زیر، تعادل بین کار و زندگی تان برقرار خواهد شد. به این ترتیب میزان رضایت شما از زندگی و کارتان افزایش می‌یابد و کیفیت زندگی‌تان بهتر خواهد شد. بیشتر و بهتر برای خانواده خود وقت می‌گذارید. به امور شخصی خود می‌رسید و وقت بیشتری ذخیره خواهید کرد.

در این مقاله به تعادل بین زندگی و کار در دو بخش خواهیم پرداخت:

اول،

ما تصویر بزرگ را ارزیابی می‌کنیم. شما باید زندگی را به شیوه‌ای کادربندی کنید که به شما این امکان را می‌دهد که به تعادل برسید.

دوم،

ما پنج نکته مربوط به تعادل زندگی را مرور می‌کنیم که شما را قادر می‌سازد تا بهبود قابل‌توجهی در زندگی خود داشته باشید.
بریم؟ بریم!

بخش اول: ارزیابی تصویر بزرگ

الف: اولویت‌های خود را تغییر دهید

همه چیز با روشن کردن اولویت‌های شما در زندگی شروع می‌شود. هیچ الگوی مشخصی نیست که برای همه کار کند.

ممکن است این‌طور به نظر برسد که اگر بخش بزرگ‌تری از زمان خود را وقف ساختن شغل خود کنید، خوشحال‌تر خواهید بود؛ اما باید ببینید ارزش‌ها و اولویت‌های شما در زندگی چیست. قاعدتاً اگر خانواده دارید، این می‌تواند مهم‌ترین اولویت زندگی شما باشد. در صورتی که مجرد هستید، شغلتان اولویت بالاتری دارد.

تعادل بین زندگی و کار

سپری کردن زمان با خانواده‌تان ممکن است برای شما بسیار مهم باشد. اگر در واقع زمان بسیار محدودی را با عزیزان خود سپری می‌کنید (به خاطر کار) این یک مشکل است.

به طور کلی، اگر احساس می‌کنید که زمان کافی برای خود و یا برای عزیزان خود ندارید، یک فرصت برای بهبود تعادل کار و زندگی وجود دارد.

نکته مهم این است که باید با خودتان در ارزیابی ارزش‌ها و اولویت‌های خود صادق باشید. به عنوان مثال، به خودتان دروغ نگویید که شما از کار کردن تمام روز لذت می‌برید و زمان کمی را با خانواده خود سپری می‌کنید (اگر واقعاً این‌طور نیست!)

ب: تصویر زندگی ایدئال خود را تجسم کنید، وضعیت فعلی خود را ارزیابی کرده و شکاف‌ها را مشخص کنید

زندگی ایدئال خود را از نظر تعادل بین زندگی و کار تصور کنید. این باید یک تصویر واقعی باشد، بر اساس آنچه با توجه به اولویت‌های شما امکان پذیر است.

برای مثال، قطعاً تعیین کردن اهداف برای توسعه کسب و کار ظرف دو ماه، زمان زیادی را با خانواده سپری کردن، به ورزش بدن‌سازی رفتن و هفته‌ای 10 کتاب خواندن شدنی نیست! بنابراین واقع‌بینانه فکر کنید.

وضعیت فعلی‌تان و شکاف مقابل زندگی ایدئالتان را ارزیابی کنید.

ببینید آیا واقعاً باید روزانه 15 ساعت روی کارتان وقت بگذارید؟
آیا نمی‌توانید شغلی با میزان ساعات کمتر پیدا کنید؟
نمی‌توانید از تخصص‌ها یا مهارت‌هایتان استفاده کنید؟
نمی‌توانید از میزان ساعات کارتان کم کنید؟

پ: اقدام یکدست برای بستن شکاف‌

هر چه که باشد، شما چند انتخاب دارید. شما می‌توانید صنعتی که در آن کار می‌کنید، شرکت و یا نوع کارتان را تغییر دهید.

پس هرگز احساس نکنید که در شرایط محبوس هستید. شما همیشه حق انتخاب دارید!

ایجاد تعادل بین زندگی و کار

تعیین کنید که فاصله بین ایدئال شما و زندگی فعلی‌تان از نظر تعادل بین کار و زندگی چیست و سپس از طریق پرداختن به مهم‌ترین فرصت‌های بهبود، شکاف‌ها را پر کنید.

بخش دوم: برویم سراغ راه‌های تعادل بین زندگی و کار!

می‌توانید از این 5 راه خوب استفاده کنید:

در محل کار سازنده‌تر و بهینه‌تر باشید

در مدیریت زمان بهتر شوید. اثربخشی خود را افزایش دهید و بعد از آن کارایی خود را نیز افزایش دهید. شما باید با بی‌رحمی تمام اصول 80 / 20 را در طول شغلتان اعمال کنید. اگر بهره‌وری خود را افزایش دهید، اما ساعات بیشتری کار کنید، از نظر تعادل بین کار و زندگی پیشرفت نخواهید کرد.

قانون بیست/هشتاد یکی از بهترین قوانین در زمینه مدیریت زمان و مکان است.

چطور بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنیم؟

اغلب به افرادی برخورد می‌کنیم که تمام روز کار می‌کنند اما چیزی عایدشان نمی‌شود و به قول معروف هشتشان گرو نهشان است. معمولاً دلیلش این است که آن‌ها به کارهایی می‌پردازند که ارزش چندانی ندارند و در انجام یکی دو کاری که می‌تواند موجب تحولی شگرف در زندگی شغلی و خصوصی‌شان شود، اهمال می‌کنند.

یادگیری مهارت مدیریت زمان و تمرکز به شدت بر روی بهره وری و بازدهی زندگی‌تان اثر مثبت خواهد گذاشت.

روی تصویر زیر کلیک کنید و اطلاعات کامل‌تری درباره «مدیریت زمان و تمرکز» دریافت کنید:

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

مدیریت زمان و برنامه ریزی

محدودیت‌هایی تعریف و اعمال کنید

برای لذت بردن از تعادل بین زندگی و کار، باید در تنظیم محدودیت‌ها استاد شوید. ممکن است از دسته افرادی باشید که به خودتان می‌گویید: «خب! من فقط باید این پروژه را به اتمام برسانم و سپس به دنبال یک برنامه متعادل‌تر تری خواهم رفت». یادتان باشد که این اتفاق هرگز نخواهد افتاد. چون همیشه چیزهای بیشتری برای انجام دادن وجود دارد، همیشه یک چیز اضطراری و یا مهم برای انجام دادن وجود دارد.

زندگی مینیمال

اگر محدودیتی ایجاد نکنید، خودتان را در اختیار شرایط و فشارهای خارجی قرار خواهید داد. برای ترک کردن دفتر کارتان، یک ساعت معین کنید. البته شما باید در شرایط خاص انعطاف‌پذیر باشید، اما سعی کنید به قانون خود وفادار بمانید. اگر یک ساعت را برای رفتن به خانه تنظیم نکنید سخت می‌توانید بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنید.

این مقاله را حتماً بخوانید:

هوشمندانه کار کنید؛ نه سخت +راهکارهای بهبود اثربخشی

یاد بگیرید به راحتی بگویید: «نه!»

این یکی خیلی به قانون قبلی مربوط است. ما همگی با تقاضاهای بسیاری در مورد زمان و توجه خود در زندگی شخصی و حرفه‌ای مواجه هستیم. برای اینکه بتوانیم بر روی آنچه واقعاً برای ما مهم است تمرکز کنیم، باید زمان صرف فعالیت‌های مهم کنار بگذاریم. همیشه فشار زیادی از طرف دیگران برای انجام این کار وجود خواهد داشت، بنابراین لازم است یاد بگیرید که به اولویت‌های پایین به راحتی نه بگویید:

این مقالات عالی به شما در یادگیری مهارت نه گفتن کمک می‌کند.

زندگی‌تان را مینیمال و ساده کنید!

همه ما عادت داریم که کارها را به نحوی خاص انجام دهیم. به طور معمول، ما به طور منظم ارزیابی نمی‌کنیم که چگونه کارهایمان را انجام دهیم و به این فکر نمی‌کنیم که شاید راه‌هایی بهتر برای انجام آن‌ها وجود داشته باشید.

مجموعه بیشتر از یک نفر

پس حالا برای فکر کردن درباره فعالیت‌هایی که به طور مرتب انجام می‌دهید وقتی اختصاص دهید. آیا راهی وجود دارد که برخی مراحل را کاهش دهید، آن‌ها را به شیوه‌ای موثرتر انجام دهید یا اصلاً آن‌ها را انجام ندهید و بیندازید در اولویت‌های پایین؟

مراقب خودتان باشید

این نکته در مورد این است که اطمینان حاصل کنید که اصول تغذیه‌ای، جسمی و سبک زندگی را رعایت می‌کنید. استراحت کافی داشته باشید. به طور مرتب ورزش کنید و سعی کنید تا جای ممکن چیزهای سالم بخورید. این سه عنصر بسیار مهم هستند و آن‌ها بر زندگی بلند مدت شما تأثیر می‌گذارند.

این مقالات در این زمینه‌ها به ما کمک می‌کنند:

مدیریت انرژی بدن +راه های افزایش انرژی

برای تمرکز حواس چه بخوریم ؟ 

توصیه های کوتاه و راه های از بین بردن خستگی

یادداشت پایانی

مهم است بدانید که شما نمی‌توانید همه چیز را ناگهان تغییر دهید. سعی نکنید که کل زندگی‌تان را زیر و رو کنید. تصمیم بگیرید شروع به برداشتن گام‌های کوچک در جهت ایجاد تعادل و بهینه‌تر شدن زندگی‌تان بردارید. اگر در انجام اقدام خود ثابت‌قدم باشید، تعادل زندگی و کارتان خود را به طور چشمگیری بهبود خواهید بخشید.

 

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۹ دیدگاه دربارهٔ «چند راه برای برقراری تعادل بین زندگی و کار»

  1. من فکر میکنم یکی از عوامل اصلی برهم زدن تعادل در زندگی ، کامل گرایی (یا بی نقص گرایی ) هست ، که فرد بخاطر کسب ارزش مورد تصور خود از حضور کنار خانواده و دوست و تفریح و فعالیت های جنبی اما مهم زندگی میزنه . من از این دسته ام ؛ و اما در راه اصلاح .
    مهارت های فردی ، مثل مدیریت زمان و نه گفتن به وقت دزد ها هم موثر و عالیه .

  2. مقاله خوبی بود
    نکته که من برداشت کردم این بود که اگه بین کار و زندگی تعادل ایجاد نکنیم در هر دوشون شکست می خوریم و هیچ لذتی از زندگی نمی بریم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا