چگونه در زندگی تعادل ایجاد کنیم؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

اگر می خواهید بدانید چگونه در زندگی تعادل ایجاد کنیم باید اول معنی این تعادل را درک کنید که یعنی میزان تلاش فیزیکی و ذهنی که در کار خود می‌کنیم و تلاشی که در زندگی عادی داریم؛ یعنی بین زمانی که کار می‌کنیم (کارهایی که به شغل ما ربط دارد) و زمانی که صرف بقیه زندگی خود می‌کنیم تعادلی وجود داشته باشد: نه خیلی کار کنیم، نه خیلی روی زندگی مثلاً دوستان خودمان خانواده و سرگرمی‌ها زمان بگذاریم. شاید برایتان سؤال شود که چرا این موضوع آنقدر مهم است.

 

تعادل بین زندگی و کار باعث می شود تمرکز بیشتری روی هر دو داشته باشید.

اهمیت تعادل بین کار و زندگی

ما وقتی بین کار و زندگی شخصی خود تعادل برقرار می‌کنیم برای شرکت خود هم فایده داشته‌ایم و سود به دست می‌آوریم. اینجا می‌خوانید چگونه در زندگی تعادل ایجاد کنیم و این کار چه فوایدی دارد؟ راز تعادل در زندگی چیست؟ ابتدا به بررسی فواید آن می پردازیم:

 

1- افزایش کارایی

وقتی استرس دارید یا خیلی خسته شدید، کمتر کار می‌کنید. چون مثل این است که ذهنتان  هر روز کیلومترها دویده باشد. هر روز وقت ندارید که  به کارهای خود برسید.

اگر مدام درباره گذشته فکر می‌کنید یا نگران آینده هستید پس در لحظه زندگی نمی‌کنید و آنقدر ها هم روی کار تمرکز ندارید.

 

2- کیفیت بهتر در زندگی

وقتی مدام در زندگی کار کنید مثل اتومبیلی خواهید شد که موتورش همینطور روشن است و کار می‌کند، بنابراین موتور خراب می‌شود پس بدن و ذهن شما هم آسیب خواهد دید. در این حالت، هر روز احساس بیماری می‌کنید یا واقعاً بیمار شده و باید به دکتر بروید. کیفیت زندگی شما پایین می‌آید. زمان زیادی از روز خود را به کار اختصاص می‌دهید و دیری نمی‌گذرد که با عواقب سلامتی آن روبرو خواهید شد.

 

وقتی تعادل بین زندگی و کار دارید می توانید وقت بیشتری را با خانواده بگذرانید.

3- بهبود روابط اجتماعی

 

اگر بیش از حد کار کنید دیگر وقتی برای تفریح یا روابط اجتماعی با دوستان همکاران و خانواده نخواهید داشت. اگر همیشه کسی هستید که روزهای خاص و دورهمی های خانواده را فراموش می‌کند پس بهتر است کمی اولویت‌هایتان را تغییر دهید، به خودتان اهمیت داده و روابط اجتماعی خود را بهتر کنید. با دوستان به گردش بروید و دورهمی های خانوداگی را از دست ندهید.

 

چگونه در زندگی تعادل ایجاد کنیم؟

 

معنی اهمیت و فواید این تعادل را فهمیدیم. حالا چطور باید عملی‌اش کنیم؟ چگونه در زندگی تعادل ایجاد کنیم؟ خیلی ساده است! چند راهکار دارم که تعدادی از آنها را امتحان کرده‌ام، شما هم می‌توانید از این راهکارها استفاده کنید:

 

1- جای کار در محل کار است!

 

خیلی وقت‌ها وسوسه می‌شویم که کار خود را به خانه بیاوریم یا فکرش هنوز در سرمان باشد یا اگر کار در خانه داریم هر دقیقه و هر روز بدون برنامه ریزی در خانه به کار خود بپردازیم.

 

تعادل بین زندگی و کار باعث می شود از هر دو عقب بمانید.

 

گاهی اوقات کارهای کوچکی هستند که وسوسه می‌شویم در لحظات بیکاری آنها را انجام دهیم اما این کار یعنی شما زمان استراحت و زمانی که باید در خانه به آن اختصاص می‌دادید را به کار اختصاص دادید پس شما تعادل بین کار و زندگی را برهم ریخته‌اید البته شاید لذت بخش باشد که چند کار کوچک را در زمان‌های کوتاه خود انجام دهید اما اصلاً اینطور نیست.

 

اگر می خواهید بدانید چگونه در زندگی تعادل ایجاد کنیم سعی کنید دیگر کارهای خود را به خانه نیاورید وگرنه عواقب ذهنی آن در بلند مدت گریبانگیر شما می‌شوند.

 

اگر شما دور کار هستید و باید کارتان را در منزل انجام دهید بهتر است برای خود یک برنامه کاری تعیین کنید تا زمان خاص کار خود را بدانید این طوری می‌توانید در زمانهای معین روی خود و خانواده هم تمرکز داشته باشید.

 

مثلاً روی تقویم بنویسید «زمانی برای من». از طرفی می‌توانید موبایل خود را در ساعات معین روی حالت سکوت بگذارید. اینطوری دیگر نیاز نیست ایمیل‌ها، پیام‌ها و تماس‌های کاری خود را چک کنید. با این روش می‌توانید فردا صبح یا حداقل چند ساعت بعد را به زمانی که به خود اختصاص دادید بگذرانید تا آرامش پیدا کرده و کمی هم به خانواده برسید.

 

2- یک سرگرمی برای خودتان پیدا کنید

 

یک سرگرمی ساده برای برقراری تعادل بین زندگی و کار می تواند آشپزی باشد.

 

زندگی چیزی بیشتر از کار و وقت گذراندن با خانواده و دیگران است. سرگرمی‌های زیادی در دنیا وجود دارد که خیلی‌ها به آن‌ها علاقه دارند. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام بدهید، استخر رفتن، کلاس‌های مختلف مثل یوگا و ورزش است. از طرفی می‌توانید کتاب بخوانید. البته اصولاً طبیعت گردی بهترین راه برای آرامش است.  کارهای ساده‌تری هم وجود دارند مثل آشپزی و تلویزیون دیدن. این تفریحات باعث می‌شود کمی استراحت کنید و از کار خود فاصله بگیرید پس بهتر است بگردید و ببینید چه کارهایی مورد علاقه شما هستند.

 

3- اجتماعی باشید

اگر می خواهید بدانید چگونه در زندگی تعادل ایجاد کنیم، باید بگویم که وقت گذراندن با دیگران بهترین راه است. حالا این وقت گذراندن می‌تواند با همکاران، دوستان یا خانواده باشد. وقتی با دیگران زمان می‌گذرانید، زندگیِ شما به تعادل می‌رسد و کمی از کار فاصله می‌گیرید. شما می‌توانید از دیگران کارهای جدید یاد بگیرید و لحظات خوشی را داشته باشید.

 

مثلاً من ترجیح می‌دهم شام را با دوستانم بیرون بروم اما وقتی یک هفته خیلی شلوغ باشد باز هم سعی می‌کنم نیم ساعت در نزدیک‌ترین محلی که می‌توانم، با دوستانم دور هم جمع شویم و چیزی بخوریم. همین نیم ساعت بهتر از این است که کلاً استراحتی نداشته باشم و دوستانم را نبینم.

 

برای برقراری تعادل بین زندگی و کار سرگرمی داشته باشید مثلا با دوستان خود فوتبال تماشا کنید.

4- برای زمان‌های پیک کاریِ خود برنامه ریزی کنید

 

گاهی اوقات واقعاً کار شما حتماً باید انجام شود و زمان خاصی دارد. البته در طولانی مدت باز هم می‌توانید تعادل چنین کارهایی را برقرار کنید مثلاً اگر زمان انجام کاری دو هفته است شاید باید دو هفته و به اندازه روزی یک ساعت بیشتر از زمان‌های دیگر کار کنید تا نخواهید دو روزتان را کامل به کار بگذرانید و حتی سرتان را برنگردانید. همین باعث می‌شود تعادل برقرار شود اما اگر نتوانید چنین تعادلی را برقرار کنید ایرادی ندارد که به مدت کوتاهی فشرده کار کنید اما بعد از آن واقعاً نیاز است که کمی سرعت کار خود را کمتر کنید. هدف این است که زمان‌هایی که خیلی کار دارید را با زمان‌هایی که اصلاً کاری ندارید به تعادل برسانید.

 

5- به مسافرت بروید

 

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه به تعادل بین زندگی و کار برسیم این است که مسافرت برویم. نیاز نیست بخواهید به سفرهای خارج از کشور بروید که پردردسر و پرهزینه هستند. فقط می‌توانیم چند روز رانندگی کنید، آخر هفته به جایی نزدیک بروید یا حتی چند هفته در طبیعت سِیر کنید. هدف این است که از کار، محل کار و محل زندگی که گاهی اوقات کارمان را هم در آن دخالت می‌دهیم دور شویم و به ذهن و بدن خود استراحت بدهیم با این راه می‌توانیم به خوبی در زندگی خود تعادل ایجاد کنیم.

 

گاهی هم با خانواده و فرزندان به مسافرت بروید تا تعادل بین زندگی و کار برقرار شود.

6- در زندگی خود تغییر ایجاد کنید

 

گاهی اوقات فقط باید کمی زندگی خود را تغییر دهیم تا به تعادل برسیم. مثلاً یک کار جدید امتحان کنیم: اگر هر بار با اتومبیل خود به سرکار می‌روید، یک بار هم از اتوبوس یا مترو استفاده کنید. اگر در خانه کار می‌کنید کارهای روزانه‌تان را تغییر دهید: مثلاً اگر چای می‌خورید، یک بار هم قهوه بخورید یا اگر به محض بیدار شدن سریع به سراغ کار خود می‌روید، بهتر است ابتدا کمی ورزش کنید! همین تغییرات کوچک، زندگی شما را عوض می‌کنند و باعث می‌شوند شما احساس تازگی و طراوت کنید.

 

7- همه‌ی کارها را با هم انجام ندهید

 

به بعضی کارها در زندگی تعهد شدیدی داریم. خصوصاً وقتی حرف از خانواده و بچه‌ها می‌شود. اگر بخواهیم همه کارها را با هم انجام دهیم، هیچکدام را به خوبی انجام نخواهیم داد.

بهتر است حد و حدود خود را بدانیم. نباید بخواهیم همه چیز را یک دفعه انجام دهیم. این کار باعث می‌شود نه در کار خود موفق باشیم و نه در زندگی.

 

برای تعادل بین زندگی و کار همه کارها را با هم انجام ندهید. زمانی برای کار و زمانی هم به خانواده اختصاص دهید.

 

 

یادتان باشد اگر می خواهید بدانید چگونه در زندگی تعادل ایجاد کنید، باید خودتان دست به کار شوید. کارهایتان را برنامه ریزی کرده و برای آنها اولویت تعیین کنید تا بدانید چه چیزهایی مهم‌تر هستند و چه چیزهایی را می‌توان آهسته‌تر یا دیرتر انجام داد!

 

 

 

اگر می‌خواهید بدانید چطور کارهایتان را مدیریت کنید، پیشنهاد می‌کنم محصول زیر را تهیه کنید

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا