راهکارهایی برای افزایش انگیزه (قسمت اول از علم رفتار)

سرفصل های مهم این مقاله:

راهکارهایی برای افزایش انگیزه (قسمت اول از علم رفتار)

 

 

راهکارهایی برای افزایش انگیزه- علم رفتار

 

 قبل از شروع این مقاله به خودمان تبریک می‌گوییم. چرا؟ چون بیشتر از یک نفر هستیم و به دنبال راهکارهایی برای افزایش انگیزه هستیم. تبریک می‌گوییم که مثل خیلی از افراد معمولی نیستیم تا منتظر آمدن سال نو، سالگرد تولدمان، واریزی یک مقدار پول قلمبه و درست حسابی در حساب بانکی، تعریف و تمجید دیگران، شنیدن یک خبر فوق‌العاده و خلاصه یک غول چراغ جادو نیستیم تا بیاید و انگیزه ما را بالا ببرد. 

 

این ویدئو را حتما ببینید و به ادامه مقاله بپردازید:

 

 

یک ادراک جدید از انگیزه

خیلی طبیعی است که در برخی مواقع پنچر شده باشیم و با کاهش انگیزه دست‌وپنجه نرم کنیم ولی این نباید باعث عدم حرکت ما در زندگی شود.  بسیار جالب است که بگوییم ما تا به حال کلاً راجع به انگیزه اشتباه فکر می‌کرده‌ایم. در واقع انگیزه چیزی نیست که ما را به حرکت درمی‌آورد؛ این ما هستیم که باید کاری کنیم تا انگیزه بگیریم. نه اینکه صبر کنیم انگیزه داشته باشیم تا کاری کنیم!

 

راهکارهایی برای افزایش انگیزه - ادراک جدید از انگیزه

 

گمان نمی‌کنم نیازی به تعریف انگیزه داشته باشیم. موردی که بیشتر از همه برای ما پیش می‌آید کاهش انگیزه است. با نشانه‌های بی‌انگیزگی هم احتمالاً آشنا هستیم:

•    احساس نارضایتی و افسردگی
•    احساس عدم کنترل بر زندگی
•    کاهش سطح انرژی
•    شکست در زندگی
•    احساس خشم

 

انگیزه یک مهارت است نه یک چیز ذاتی!… بنابراین می‌توانیم آن را یاد بگیریم…

 

علم رفتار

تمام رفتارها یا اعمالی که انجام می‌دهیم را می‌توانیم در یکی از این سه دسته قرار دهیم.

•    بر اساس انگیزه
•    بر اساس اراده
•    بر اساس عادت‌ها

 

راهکارهایی برای افزایش انگیزه - سه علم رفتار

 

حالا که نسبت به مقوله‌ی افزایش انگیزه ادراک جدیدی پیدا کردیم، بپردازیم به راهکار‌هایی برای افزایش انگیزه.

 

اقدام کردن …

خیلی جالب است اولین راهکار برای اینکه سرشار از انگیزه باشیم اقدام کردن است. بر خلاف تصور عموم که سروکله‌ی انگیزه باید از راه برسد تا اقدام کنیم. به عنوان مثال فرض کنید  قرار است زبان انگلیسی یاد بگیریم. اگر منتظر باشیم تا انگیزه زبان انگلیسی خواندن ما بالا بیاید و بعد شروع به فراگیری زبان انگلیسی کنیم ممکن است تا آن زمان دندان‌هایمان سفید شده باشد. پس کار هوشمندانه‌تر این است که مثلاً به کلاس زبان سر کوچه سری بزنیم و کامل گرایی نداشته باشیم که حتماً آن موسسه زبان جزو مؤسسات برند در زبان باشد چون هدف فعلاً فقط اقدام کوچک است. پس حتی اگر از آن دسته مؤسسات معروف هم نبود فقط برویم سر کوچه و از آن‌ها خواهش کنیم تا بروشور دوره‌هایشان را در اختیار ما بگذارند.

 

تلفنی از یک معلم زبان راهنمایی بخواهیم. به شهر کتاب مراجعه کنیم و فقط یک کتاب داستانی سطح مبتدی در خصوص زبان خریداری کنیم و آن کتاب را فقط فعلاً بر روی میزمان قرار دهیم. یک برنامه و اپلیکیشن مرتبط با زبان بر روی گوشی یا کامپیوترمان نصب کنیم. اگر فقط یکی از این راه‌های ساده و کوچک را انتخاب کنیم به صورت معجزه‌آمیز به دنبالش انگیزه هم خواهد آمد. یادمان باشد که مغز از چیزهای بزرگ فرار می‌کند، یک دفعه نرویم هر چه کتاب مربوط به واژگان اعم از 504 واژه، 1100 واژه و غیره را تهیه کنیم. خب، حالا با این اقدامات باتری انگیزه شما در حال پر شدن است.

 

اراهکارهایی برای افزایش نگیزه - اقدام کردن

 

خرد کردن هدف و اقدامات روزانه کوچک

وقتی هدف‌های بزرگی در سر دارید، گاهی بزرگی آن هدف ، شما را ممکن است ناامید کند و انگیزه‌تان را خاموش می‌کند. پس یکی از راه‌های افزایش انگیزه این است که هدف‌های بزرگ خود را به لیست کوچک‌تری از هدف‌های قابل دستیابی راحت‌تر و سریع‌تر تبدیل کنید. مثلاً هدف یادگیری زبان را به اهداف کوچک‌تر خرد کنیم. یادگیری روزانه پنج واژه‌ی جدید. مطالعه دو صفحه کتاب داستان انگلیسی. همین‌طور تنها  5 ثانیه برای انجام فعالیتی هر چند کوچک در جهت تحقق آن هدف‌ها و همچنین ایجاد انگیزه نیاز خواهید داشت. 

 

راهکارهایی برای افزایش انگیزه - خرد کردن هدف

 

شفافیت در ارزش‌ها و انتخاب‌ها

 

فرض کنید قرار است به یک سفر برویم. در صورتی که مقصد خود را دقیق بدانیم انگیزه‌ی بالاتری خواهیم داشت؛ دقیق‌تر می‌توانیم ادامه‌ی راه را طی کنیم. وقتی انتخاب می‌کنید که قرار است چگونه آدمی باشید، چه هدفی برای خود انتخاب کنید انگیزه‌ی بالاتری خواهید داشت. 

به عنوان مثال: شما در دوران مدرسه حق انتخاب زبان دوم خود را نداشتید، حق انتخاب معلم خود را نداشتید. در حالی‌که الان حق انتخاب دارید که زبان دوم خود را چه چیزی انتخاب کنید، خودتان خودآموز زبان را یاد بگیرید یا به موسسه زبان بروید، با کدام متد و کتاب آموزشی زبان بخوانید. مسلماً در این شرایط انگیزه‌ی بالاتری خواهید داشت. 

پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله‌ی  چطور باارزش‌هایمان زندگی کنیم؟ +لیست ارزش های زندگی را در خصوص ارزش‌ها مطالعه بفرمایید.

شایستگی و کسب مهارت

زمانی که مهارت بیشتری داشته باشید به موازات آن انگیزه‌ هم افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند. فقط توجه داشته باشیم که شایستگی هیچ ارتباطی با استعداد ندارد. 

 

برای اینکه بدانید در زندگی امروزی چه مهارت‌هایی نیاز دارید به دوره‌ی حرفه‌ای مراجعه کنید.

 

راهکارهایی برای افزایش انگیزه - مهارت و شایستگی

 

 


در کتاب «قله» از اندرس اریکسن و ترجمه «پیام بهرام پور»، از تحقیقات شکفت انگیز پیرامون موفقیت و تخصص در هر کاری، رمزگشایی شده است:

کتاب قله 


 

مراقبت….

 

علاوه بر مواردی که اشاره کردیم مراقبت نیز نقش به سزایی در افزایش انگیزه دارد. اگر از قبل برنامه‌ای برای مراقبت از انگیزه‌ی خودمان در نظر داشته باشیم، مسیر افزایش انگیزه را با موفقیت بیشتری می‌توانیم طی کنیم. حالا به چند مورد از این مواردی که باید مراقب آن‌ها باشیم می‌پردازیم.

 

– مراقب کامل‌گرایی خود باشیم

 

راهکارهایی برای افزایش انگیزه - کامل گرایی

 
یکی از مهم‌ترین انگیزه‌کش‌ها آفتی به نام کامل‌گرایی یا به اصلاح عامیانه‌تر کمال‌گرایی است. انسان‌ها معمولاً دوست دارند همه چیز در بهترین شرایط ممکن باشد تا کارهایی را انجام دهند. وضعیت جیبمان پر از پول باشد، حال دلمان خوب باشد، وضعیت ارتباطاتمان به بهترین شکل باشد، وقت کافی داشته باشیم تا انگیزه‌ی یادگیری یک فعالیت جدید را داشته باشیم. اگر جزو این دسته هستید لینک‌های زیر به شما می‌تواند یاری برساند‌:

 

قسمت اول: زندانی به نام کامل گرایی

 

قسمت دوم: رهایی از زندان کامل گرایی

 

–   ذهن آگاهی 

 

یکی از چالش‌های زندگی امروزی عدم تمرکز است و سفر ذهنمان به گذشته و آینده است. با ذهن آگاهی و مدیتیشن به مرور باید روی این مسئله کار کنیم. پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی رهایی از شلوغی ذهن را مطالعه بفرمایید.

 

– مسائل خارج از کنترل

برای موفقیت و حفظ انگیزه سعی کنیم تمرکزمان بر روی مسائلی بگذاریم که تحت کنترل ما هستند. بسیاری از آسیب‌های روحی و روانی که در طول زندگی می‌بینیم به خاطر تمرکز بر مسائلی است که از کنترل ما خارج است. اگر این مورد را در خود داریم پیشنهاد می‌کنم تا به مرور زمان رفعش کنیم چون به شدت باعث پنچری و کاهش انگیزه در انسان می‌شود. 

 

– خواب کافی و رژیم غذایی سالم

شاید باورتان نشود ولی خواب کافی و با کیفیت در کنار یک تغذیه‌ی اصولی و سالم نقش بسیار مهمی را در افزایش انگیزه به دنبال دارد. میزان ساعت خواب هر کس متفاوت است و فردی ممکن است هشت ساعت خواب برایش کافی باشد و فرد دیگری ساعت خواب بیشتر یا کمتری دارد. خواب ظهر هم پیشنهاد می‌شود ولی پیشنهاد می‌شود که خواب ظهر یا 20 دقیقه باشد یا 90 دقیقه، اگر مابین این زمان باشد خواب عمیق صورت می‌گیرد و فرد احساس خستگی می‌کند. پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی زیر را مطالعه بفرمایید. 
 

اهمیت خواب کافی ؛ چرا «خواب» این همه مهم است؟

 

این‌ها فقط بخشی از راهکارهایی برای افزایش انگیزه بود پیشنهاد می‌کنم در ادامه به محصول بی‌نظیر سه گام مراجعه کنید تا با عمل کردن به راهکارهای محصول سه گام شاهد معجزات شگفت‌انگیز در زندگی خود باشید. بیشتر از یک «سه‌گام نهایی» را تجزیه تحلیل و آماده کرده‌ است. سه‌گام فوق‌العاده کلیدی و مهم به نام «انگیزه، اراده و عادت». شما هیچ رفتاری را در زندگی روزمره خودتان پیدا نخواهید کرد که خارج از این سه علم رفتار باشد.

 

ما برای شما آن «سه‌گام نهایی» را تجزیه تحلیل و آماده کرده‌ایم. سه‌گام فوق‌العاده کلیدی و مهم به نام «انگیزه، اراده و عادت». شما هیچ رفتاری را در زندگی روزمره خودتان پیدا نخواهید کرد که خارج از این سه حالت باشد.

کلیک کنید:

 

 

انگیزه - سه گام

 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا