چگونه به اهداف خود برسیم؟! 11 قدم برای رسیدن به اهداف!

سرفصل های مهم این مقاله

چگونه به اهداف خود برسیم؟! 11 قدم برای رسیدن به اهداف بدون شک همه ما در زندگی اهدافی داریم که می‌خواهیم به آن‌ها برسیم، البته وجود موانع گوناگون و متعدد موجب می‌شود انگیزه ما در جهت تلاش برای اهدافمان کاهش پیدا کند و در میانه راه مأیوس شویم. بنابراین دانستن گام‌های مهم در این مسیر؛ لازمه دستیابی به آرزوها، اهداف و نهایتاً رفاه و شادکامی ما است. در این مقاله به روش‌های ارزشمندی که برای رسیدن به اهداف وجود دارند اشاره می‌کنیم و امیدواریم با مطالعه این مقاله و به کارگیری نکات بیان شده؛ به اهدافتان جامه عمل بپوشانید.

این ۱۱ قدم را برای رسیدن به اهداف دنبال کنید!

روش‌های زیر به شما کمک می‌کند راحت‌تر به اهدافتان برسید:

۱- هدف‌گذاری را یاد بگیرید!

هدف گذاری شما باید دقیق، مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، عملی، واقع‌گرایانه، محدود به زمان و متناسب با علایق، ویژگی‌های شخصیتی، توانایی‌ها و شرایط شما باشد. اگر بر این اساس هدفی را تعیین و تنظیم کنید، احتمال تکمیل آن بیش‌تر است.

۲- اهداف را بنویسید!

با مکتوب کردن اهداف؛ آگاهی خود را نسبت به آن‌ها افزایش داده و اشتیاق و  همچنین احساس خوشایند داشتن یک زندگی هدفمند را به روان خود تزریق کنید. نوشتن اهداف، به میزان تمرکز شما نیز می‌افزاید و این‌گونه احتمال موفقیتتان را بالا می‌برد.

چرا نوشتن اهداف، این همه مهم است! برای درک بیشتر این موضوع پیشنهاد می‌کنیم مقاله اهمیت نوشتن اهداف را مطالعه کنید.

۳- دلایل خود را برای رسیدن به اهداف یادداشت کنید!

لیستی از دلایل خود برای رسیدن به هدف تهیه کنید، معنا بخشیدن به اهداف موجب می‌شود همواره علت تلاش‌هایتان را به یاد داشته باشید و بدانید انرژی و زمان خود را صرف دستیابی به چه موقعیتی می‌کنید. علاوه‌ بر آن زمانی که انگیزه‌تان کاهش می‌یابد؛ می‌توانید با مراجعه به لیست دلایل، انرژی و اشتیاق خود را بازسازی و تقویت کنید.

۴- برنامه‌ریزی کنید و درباره مراحل رسیدن به هدف بیندیشید!

زمانی که برای رسیدن به هدف خاصی تلاش می‌کنید؛ برنامه‌ ریزی اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند. فکر کردن و تجسم مراحل مختلف برنامه بلندمدت نیز در مسیر دستیابی به هدف، باعث می‌شود؛ تا حدی برای تلاش پیوسته آمادگی پیدا کنید و نسبت به چگونگی انجام فعالیت‌های موردنیاز آگاه شوید.

۵- اعتمادبه‌نفس و خودباوری داشته باشید!

 

اعتمادبه‌نفس، باور خود و توانایی‌های خویشتن از جمله مواردی است که شما را به سمت اهدافتان سوق می‌دهد

اعتمادبه‌نفس، باور خود و توانایی‌های خویشتن از جمله مواردی است که شما را به سمت اهدافتان سوق می‌دهد. با تأمل و توجه به این موضوع در راستای افزایش اعتمادبه‌نفس خود گام برداشته و موفقیت خود را تضمین کنید.

۶- مسئولیت‌پذیر و پایبند به اهداف باشید

تعهد و داشتن احساس مسئولیت نسبت به اهداف، باعث می‌شود؛ خود را آزمندانه موظف بدانیم که در راستای رسیدن به اهداف گام برداشته و از زمان خود بهره‌وری بیشتری داشته باشیم.

۷- استمرار و پشتکار

اجازه ندهید دشواری‌های مسیر مانع پیشرفت شما بشوند. استمرار کلید موفقیت بوده و در راستای رسیدن به اهداف نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. توجه داشته باشید که نداشتن استمرار و پشتکار حتی با وجود یک برنامه عالی و بدون نقص، شکست شما را در پی خواهد داشت.

۸- بررسی روند پیشرفت

با ثبت نتایج فعالیت‌های خود و مقایسهٔ آن با میزان عملکرد، نسبت به نقاط ضعف و قوت خود آگاه شده و با دیدگاهی روبه رشد که بهبود مهارت‌هایتان را به همراه دارد؛ به انجام کارها بپردازید. سنجش میزان پیشرفت در پروسه حرکت به سمت اهداف نیز، با افزایش میزان اعتمادبه‌نفس شما، از یاس و ناامیدی جلوگیری می‌کند.

در ادامه این بخش، به نکاتی می‌پردازیم که توجه به آن‌ها از دلسرد شدن شما نسبت به آینده پیش‌رو جلوگیری می‌کند.

۹- آمادگی برای بی‌انگیزه شدن

انگیزه، نیروی محرکه ما برای رسیدن به اهداف است، بااین‌حال گاهی اوقات هیچ‌گونه اشتیاقی برای تلاش در راستای دستیابی به اهدافمان نداریم. توجه داشته باشید که این مسئله، یعنی کلافگی و عدم اشتیاق، کاملاً طبیعی بوده و پس از مدتی، برطرف می‌شود؛ بنابراین با اندیشیدن به نتیجه مطلوب نهایی؛ اجازه ندهید شرایط شما را کنترل کند، صبور باشید و اهداف خود را نیمه‌تمام رها نکنید.

۱۰- صحبت نکردن در مورد اهداف با دیگران

اگر مدام در رابطه با اهداف خود با دیگران سخن بگویید، احتمالاً عمل‌گرایی شما نسبت به اهدافتان کاهش می‌یابد؛ چراکه مغز با ترشح دوپامین و ایجاد حس لذت، گمان می‌کند شما به اهدافتان دست پیدا کرده‌اید و این موضوع، به مرور از میزان انگیزه شما می‌کاهد.

۱۱- بهره‌مندی از ارتباطات مؤثر

ارتباط با افرادی که با شما هم هدف هستند و دغدغه‌های مشترکی نیز دارید؛ موجب حفظ انگیزه شما می‌شود و احساسات خوشایندی را برایتان به ارمغان می‌آورد. در دوره شبکه سازی، ارتباط با دیگران را یاد بگیرید و در کسب و کارتان موفق‌تر باشید.

 

سخن پایانی مقاله چگونه به اهداف خود برسیم!

گام‌های فوق، راهنمایی ارزشمندی را برای تعیین اهداف هوشمندانه و دستیابی به آن‌ها ارائه می‌دهند. در این مقاله به اهمیت مکتوب کردن اهداف، استمرار و تلاش بی‌وقفه پرداختیم و همچنین دانستیم که در یک چارچوب زمانی مشخص باید اهدافی دقیق، قابل‌اندازه‌گیری، دست‌یافتنی و واقع‌گرایانه تعیین کنیم. در پایان مقاله نیز به روش‌هایی جهت جلوگیری از بی‌انگیزگی و دلسرد شدن اشاره کردیم. امید است با یک برنامه‌ریزی صحیح، اعتمادبه‌نفس بالا و تعهد نسبت به برنامه‌ها و اهداف خود، پله‌های ترقی و تعالی را به‌سرعت طی کنید و در این مسیر بدرخشید.

 

چگونه هدف گذاری را رایگان و واقعا کاربردی یاد بگیریم؟

با دوره رایگان زیر، هدف‌گذاری را قدرتمند و سازمان‌یافته یاد بگیرید؛ روی تصویر زیر کلیک کنید:

دوره هدفگذاری

 

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ دیدگاه دربارهٔ «چگونه به اهداف خود برسیم؟! 11 قدم برای رسیدن به اهداف!»

 1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  ممنون که همراهمون هستید و دغدغه آموزش و یادگیری دارید؛ همراهیتون باعث افتخارمون هست…
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 2. رسیدن به هدف فقط به خود شخص بر نمی گردد. جامعه و زیر ساخت های آن و نیز وجود عدالت در آن نیز بسیار بسیار مهم است.
  در کشوری که زیر ساختی برای تحصیل کرده ها نیست و شایسته سالاری وجود ندارد. عدالتی دیده نمی شود و روابط جای ضوابط را گرفته است، چگونه می توان به این زیبایی که شما در کلام بیان کردید، در عمل و واقعیت اجرا نمود. ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
  به نظرم من حرف های شما فقط یک کپی برداری از کتب بوده بدون هیچ گونه ژرف نگری و واقع بینی
  لطف همه شرایط و مسائل را در نظر بگیرید بعد راه کار ارائه دهید

 3. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  ممنوینم که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
  حرف‌های شما درمورد زیرساخت و عدالت کاملا درست بوده و بابت اطلاعاتتتون بهتون تبریک می گوییم؛ اما سوالی که از شما داریم اینکه آیا در جامعه‌ای که زیرساخت مطلوبی وجود نداره، دست روی دست گذاشتن و هیچ کاری نکردن بهتره یا آموزش دیدن برای حداکثر استفاده از شرایطِ موجود؟
  بهتون پیشنهاد می کنیم در دوره رایگان هدف گذاریمون از طریق لینک زیر همراهمون باشید.
  دوره رایگان هدف گذاری
  بیشتر ازیک نفر

 4. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  خوشحالیم که تو اولین روز سال جدید هم، دغدغه رشد و آموزش دارید؛ تبریک به شما
  امسالتون مبارک؛ بیشتر ازیک نفر

اسکرول به بالا