از رابطه کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس چه می‌دانید؟

سرفصل های مهم این مقاله:

از رابطه کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس چه می‌دانید؟

آیا ارتباطی بین کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس وجود دارد؟

تحقیقات علمی در این مورد چه می‌گویند؟

شاید در ابتدا نتوان به راحتی ارتباطی بین اضطراب‌ و اعتماد به نفس پیدا کرد. بااین‌حال این دو خیلی بیشتر از آنچه فکرش را کنیم بر یکدیگر تاثیر‌گذارند. آخرین باری که بی‌اعتماد به نفسی را در یک موقعیت یا جمع خاص تجربه کردید را به یاد آورید؛ در آن زمان در حال تجربه چه احساساتی بودید؟ ترس؟ اضطراب‌؟ برای پی بردن به رابطه بین احساسات و اعتماد به نفس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

‌برای فهمیدن رابطه اضطراب و اعتماد به نفس ابتدا ضروری است که هرکدام را به صورت جداگانه تعریف کنیم:

 

تعریف اعتماد به نفس به صورت ساده

اعتماد به نفس حالتی است که در آن فرد احساس می‌کند می‌تواند محیط اطرافش را مدیریت و کنترل کند. درواقع یک فرد با اعتماد به نفس به خود و توانایی‌هایش باور دارد و می‌داند که می‌تواند کنترل اوضاع را در دست بگیرد.

 

تعریف اضطراب‌ به صورت ساده

اضطراب‌، حالتی است که در آن فرد پر از ابهام است و نگران است که نتواند اوضاع را کنترل کند. فرد حین تجربه اضطراب‌ پر از تشویش و نگرانی است و جهان در نظر او غیرقابل‌کنترل و پیش‌بینی جلوه می‌کند.

 

ارتباط اضطراب‌ و اعتماد به نفس چیست؟

 

یک فرد زمانی که در یک موقعیت، با اعتماد به نفس رفتار می‌کند نسبت به محیط بیرون احساس «کنترل» دارد، بااین‌حال همین فرد حین تجربه اضطراب‌ احساس می‌کند که «کنترل» اوضاع را از دست داده است.

با توجه به تعریف اعتماد به نفس و اضطراب‌ می‌توان متوجه شد که این دو یک وجه افتراق مهم از یکدیگر دارند. یک فرد زمانی که در یک موقعیت، با اعتماد به نفس رفتار می‌کند نسبت به محیط بیرون احساس «کنترل» دارد، بااین‌حال همین فرد حین تجربه اضطراب‌ احساس می‌کند که «کنترل» اوضاع را از دست داده است.

اضطراب‌ باعث می‌شود که نگران و مشوش شویم و نتوانیم با اعتماد به نفس رفتار کنیم. خیلی از اوقات ریشه خجولی‌گری و بی‌اعتماد به نفسی ما، استرس و اضطراب‌ هستند. درواقع خیلی اوقات، دلیل اصلی بی‌اعتماد به نفسی ما همین احساس اضطراب‌ است.

البته رابطه اعتماد به نفس و اضطراب‌ یک رابطه دو‌سویه است و اعتماد به نفس نیز متقابلاً بر میزان اضطراب‌ ما تأثیر می‌گذارند. اضطراب‌ باعث می‌شود که نتوانیم با اعتماد به نفس رفتار کنیم و سپس آن رفتار، خود باعث اضطراب‌ بیشتر می‌شود.

مثلاً تصور کنید که از فرط اضطراب‌ در یک سخنرانی تپق می‌زنید، در ادامه این تپق و اشتباه، خود باعث اضطراب‌ بیشتر در شما می‌شود. پس به صورت کلی باید گفت که رابطه اضطراب‌ و اعتماد به نفس یک رابطه متقابل و دوسویه است.

 

چگونه با مدیریت اضطراب‌، اعتماد به نفس را بالا ببریم؟

 

چگونه می‌توان با مدیریت اضطراب‌، اعتماد به نفس را بالا برد؟

به صورت کلی مدیریت اضطراب‌ کار ساده‌ای نیست و نمی‌توان فوراً این مهارت را کسب کرد. بااین‌حال در این قسمت چند نکته برای مدیریت اضطراب‌ بیان می‌کنیم:

 

به خودتان حق دهید که مضطرب باشید

یکی از مهم‌ترین خطاهایی که در مواجهه با احساساتی نظیر اضطراب‌ انجام می‌دهیم این است که می‌خواهیم آن را فوراً از بین ببریم‌. طبیعی است که هیچ‌یک از ما احساسات‌ آزاردهنده‌ای که اضطراب‌ در ما برمی‌انگیزد را دوست نداشته باشیم؛ اما به‌هرحال باید بپذیریم که نمی‌توانیم از احساس خود قرار کنیم.

پس بهتر آن است در مواجهه با اضطراب‌ اول وجود آن را به رسمیت بشناسید و به دنبال حذف آن نباشید؛ چراکه این کار، مدیریت اضطراب‌ را دشوارتر می‌کند.

 

به پیامی که اضطراب‌ برای شما دارد گوش دهید

اضطراب‌ به فردی می‌ماند که با تشویش و عجله در خانه را می‌کوبد و قصد دارد که خطری را به گوشمان برساند. درواقع اضطراب‌ مثل هر احساس دیگری حاوی پیامی است و ما باید بتوانیم با چشم و گوش باز به پیامی که اضطراب‌ برایمان دارد گوش دهیم.

به‌طور کلی اضطراب‌ می‌خواهد نسبت به محیط، هوشیارترمان کند و باید بتوانیم با درک از خود و محیط اطرافمان به پیامی که اضطراب‌ برایمان دارد گوش دهیم.

 

مدیتیشن، ورزش، نوشتن و سایر عادت‌های کمک‌کننده را فراموش نکنید

مدیتیشن، ورزش و نوشتن افکار، همگی عادات و فعالیت‌هایی هستند که اثربخشی آن‌ها در مدیریت اضطراب‌ در تحقیقات بسیاری تأیید شده است. شما می‌توانید با انجام هرکدام از این فعالیت‌ها در جهت مدیریت اضطرابتان گام بردارید.

چطور به صورت علمی، مدیتیشن کنیم؟

تحقیقات متعدد، حاکی از این است که بر خلاف مبحث چاکراها، انجام مدیتیشن به شدت مفید است. هم روی اعتماد به نفس، هم کاهش سطح استرس و … . با اپلیکیشن آرامیا، ابتدا 7 روز رایگان مدیتیشن کنید، نتایج آن را ببینید و سپس در صورت تمایل، همراهمان بمانید!

تا امروز اپلیکیشن آرامیا بیشتر از 100 هزار بار دانلود شده و البته افتخارمان این است که از این تعداد مخاطب، امتیاز 4.9 از 5 را دریافت کرده‌ایم! اگر شما هم دوست دارید به کمک اپلیکیشن آرامیا به دنیای جذاب و متفاوت ذهن آگاهی پا گذاشته و مدیتیشن را بخشی از برنامه روزانه‌تان کنید، می‌توانید همین حالا با ورود به صفحه دانلود آن، اپلیکیشن را دانلود کنید.

 

حتماً روی کمک روانپزشک و روانشناس حساب باز کنید

 برای مدیریت اضطراب‌ و افزایش اعتماد به نفس نباید از روانشناسان و روان‌پزشکان غافل شد. خیلی اوقات ما نمی‌توانیم به‌تنهایی اضطراب را مدیریت کنیم، به همین خاطر ضروری است که از کمک متخصصین بهره بگیریم.

 

چگونه از اعتماد به نفس برای مدیریت و کاهش استرس و اضطراب‌ استفاده کنیم؟

همان‌طور که توضیح دادیم گاهی اوقات، بی‌اعتماد به نفسی باعث می‌شود مضطرب‌تر از قبل شویم. بااین‌حال اگر بتوانیم کمی روی اعتماد به نفس خود کار کنیم، می‌توانیم از افتادن در چرخه اضطراب‌ و اعتماد به نفس جلوگیری کنیم. درواقع باید بدانیم که اشتباه ممکن است برای هر فردی پیش آید و این کاملاً طبیعی است که شرایط بیرونی غیرقابل‌کنترل و غیرقابل پیش‌بینی به نظر برسد. بااین‌حال ما باید بتوانیم در این شرایط علی‌رغم به‌هم‌ریختگی اوضاع، اعتماد به نفس خود را حفظ کنیم و بدانیم که می‌توانیم اوضاع را مدیریت کنیم. به این ترتیب با مدیریت رفتارمان از اشتباهات بیشتر جلوگیری می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم که اشتباهات جدید، اضطراب‌ اولیه ما را تشدید کند.

تصور کنید که حین یک سخنرانی به دلیل اضطراب‌ بالا تپق می‌زنید. در اینجا یا می‌توانید با اعتماد به نفس رفتار کنید و باور داشته باشید که اوضاع تحت کنترل است، یا می‌توانید بترسید و به هم بریزید. قطعاً در حالت دوم اضطراب‌تان تشدید شده و در یک چرخه باطل گیر می‌افتید. ولی اگر اعتماد به نفس داشته باشید، می‌توانید حتی پس از آن اشتباه نیز اوضاع را مدیریت کرده و از بیشتر شدن اضطراب خود جلوگیری کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی ارتباط اضطراب‌ و اعتماد به نفس پرداختیم. به‌صورت کلی اعتماد به نفس برخلاف اضطراب‌ که احساس عدم کنترل می‌دهد، می‌گوید که نسبت به محیط کنترل داریم. ارتباط اضطراب‌ و اعتماد به نفس ارتباطی دوسویه است و هر دو بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. برای کم کردن اضطراب‌ و افزایش اعتماد به نفس باید روی هوش هیجانی خود کار کنیم و در مدیریت احساسات خود خبره‌تر شویم.

 

سایر مقالات در مورد اضطراب و اعتماد به نفس برای مطالعه بیشتر

اعتماد به نفس چیست؟ بهترین راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

دلایل اعتماد به نفس کم و درمان آن

جملات اعتماد به نفس دهنده ؛ 100 جمله تاثیرگذار!

چطور زبان بدن افراد با اعتماد به نفس را داشته باشیم؟

اعتماد به نفس کاذب چیست؟ وقتی تایتانیک غرق می‌شود…

استرس چیست و چگونه استرس خود را مدیریت کنیم؟

20 راهکار عالی برای کاهش استرس

قرص کاهش استرس سخنرانی و کنفرانس

 

علمی‌ترین و موثرترین روش‌ها برای افزایش اعتماد به نفس!

روش‌های اشتباه افزایش اعتماد به نفس را کنار بگذارید، اینجا دقیق‌ترین تکنیک‌ها را برایتان گفته‌ایم. روی تصویر زیر کلیک کنید:

دوره اعتماد به نفس

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا