نکات لذت بردن از زندگی (5 راهکار ساده و کاربردی)

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

نکات لذت بردن از زندگی (5 راهکار ساده و کاربردی)

چطور از زندگی لذت ببریم - مقدمه


☺️یادتان است وقتی بچه بودیم آرزو داشتیم زودتر بزرگ بشویم! 

☺️ وقتی مدرسه می‌رفتیم آرزو داشتیم زودتر به دانشگاه برویم! گواهینامه رانندگی بگیریم.

☺️ وقتی دانشگاه قبول شدیم زودتر چشم می‌کشیدیم تا فارغ‌التحصیل بشویم و سر کار تمام وقت برویم!

☺️ وقتی سر کار رفتیم دلمان برای بی‌کاری تنگ شد. دلمان برای خواب صبح تنگ شد.

☺️ آرزو داشتیم ازدواج کنیم! وقتی ازدواج کردیم در آرزوی بچه‌دار شدن بودیم!

☺️ وقتی بچه‌دار شدیم چشم انتظار ازدواج و موفقیت بچه خود بودیم!

☺️ و در آخر هم گفتیم شاید بعد از 120 سال که إنا لله وإنا إلیه راجعون شدیم و برای شادی روحمان فاتحه فرستادند از زندگی لذت بردیم.

 ما اغلب آموزش ندیدیم چطور از همان لحظه حال زندگی لذت ببریم. فکر می‌کنیم شاید در آینده به شادی و احساس رضایتمندی برسیم.  ولی آیا واقعا نمی‌توان از زندگی لذت برد؟ قطعا اگر بخواهیم و آموزش ببینیم می‌توانیم از زندگی لذت ببریم. با ما همراه باشید تا به بررسی نکات لذت بردن از زندگی بپردازیم.

دوری و دوستی را با اینستاگرام حفظ کنیم

چطور از زندگی لذت ببریم - دوری از شبکه مجازی


یکی از دشمن‌هایی که از رگ گردن به ما نزدیک است برای قتل عام حس لذت و شادی از زندگی مقایسه کردن است. به لطف شبکه مجازی هم این مقایسه بیشتر شده است. یکی از کارهای لذت بخش معمولا scroll کردن یعنی بالا و پایین کردن اینستاگرام است. حالا خیلی حرفه‌ای تر باشیم شاید یک سری پیج کاری مرتبط با تخصص خود را دنبال کنیم به جای پیج دوستانمان. در این پیج‌ها هیچ وقت کسی چک برگشتی خودش را با فالوئرهایش به اشتراک نمی‌گذارد. دعوا و اختلافات یا شکست عشقی خودش را به اشتراک نمی‌گذارد. نه شنیدن‌هایش را به اشتراک نمی‌گذارد. هر چی به به است در زندگی، تحصیل، روابط اجتماعی، کسب و کار به اشتراک گذاشته می‌شود. نتیجه‌اش چی می‌شود بعد از چندین دقیقه عزت نفس تخلیه می‌شود، قلب قاچ قاچ می‌شود، خشمگین می‌شویم، شاید اشک از گونه‌ها سرازیر شود، اگر گوشی گران نبود شاید پرتاب می‌شد و یک احساس پژمردگی عمیقی داریم.

در حالی که همه ما انسانیم و در حال زندگی کردن. یکی از قوانین زندگی هم تغییر و چالش است. پس قطعا بدانیم هر کسی چالش و مسئله خودش را دارد یکی کمتر یکی بیشتر. دوم اینکه برخی یاد گرفتند که اولا نگاه رشد به چالش خودشان داشته باشند. دوم این‌که حل مسئله و قدرت تصمیم‌گیری را آموزش دیدند. این رمز اول از نکات لذت بردن از زندگی 

حتما بخوانید: چگونه اعتیاد به گوشی را از بین ببریم؟

  تفریح و استراحت را جزو جدانشدنی از زندگی بدانیم

تفریح و استراحت را جزو جدانشدنی از زندگی بدانیم - تفریح و استراحت


آیا می‌دانستید افراد موفق در لیست کارهای روزانه خودشان زمان و برنامه برای استراحت و تفریح دارند؟ 
بله! آن‌ها به معجزه استراحت و تفریح پی بردند. نکته مهم فقط این است که بلد باشیم چطوری تفریح کنیم. گشتن در شبکه اجتماعی تفریح نیست! تلویزیون دیدن تفریح نیست! هر دورهمی و جمعی از دوستان تفریح نیست!

همین الان از شما می‌خواهیم که لطفا یادداشت کنید که چه کاری برای شما تفریح واقعی است؟ وقتی آن را انجام می‌دهیم گذر زمان را نمی‌فهمیم. وقتی کسی ما را صدا می‌زند آنقدر مشغول آن فعالیت هستیم که نمی‌شنویم. 

ارزش دارد زمان بگذاریم و این تفریح را برای خودمان پیدا کنیم. اگر کمی حرفه‌ای و خلاقانه نگاه کنیم حتی شاید تفریح‌های مرتبط حوزه کاری و تخصص خودمان را پیدا کردیم. مثلا یک تفریح مدرسین زبان فیلم دیدن است. تفریح یک سخنران انگیزشی مصاحبه با کارآفرینان و افراد موفق می‌تواند باشد. تجربیات جدید هم نوعی تفریح و استراحت است. 

  مستندی از خاطرات و اتفاقات خوب زندگی خودمان داشته باشیم

چطور از زندگی لذت ببریم - اتفاقت خوب زندگی


اجازه بدهید یک داستان برای شما تعریف کنیم. روزی یکی از دوستان داستان جالبی برای من تعریف می‌کرد. برای ارتودنسی دندان باید عکس طرح لبخند می‌گرفت تا دکتر ارتودنسی دقیق‌تر و بهتر بتواند دندان‌ها را با توجه به لبخند و صورت مرتب کند. وقتی نوبت عکس طرح لبخند او شد، عکاس مربوطه از او می‌خواهد تا به یکی از بهترین اتفاق‌های زندگی‌اش فکر کند و لبخند واقعی از اعماق وجود بزند. ولی اتفاقی که می‌افتد او در آن لحظه هر چی اتفاق تلخ و سخت در زندگی‌‌اش داشت در جلوی چشمانش ظاهر می‌شود اما دریغ از یک اتفاق که لبخند به لب او بیاورد. تعریف می‌کرد که فقط پنج دقیقه طول کشید تا بالاخره یک  خاطره آن هم نسبتا خنده‌دار و خوب یادش بیاید. 

او می‌گفت بعد از گرفتن عکس من در تمام طول مسیر برگشت به خانه حالم بد بود که قطعا من در این همه سال خاطراتی دارم که لبخند بر لب من بیاورد ولی چرا به یاد ندارم؟!
این اتفاق برای خیلی از ما شاید بیفتد! 
چرا؟ چون یک اتفاق بد را در ذهن چندین بار مرور می‌کنیم. اگر با کسی اختلاف و بحثی داشتیم حتی قبل از خواب هم مرور می‌کنیم و با خودمان می‌گوییم کاش فلان حرف را در جواب فلان صحبتش زده بودم. 

چرا نباید این پروسه را برای یک اتفاق خوب از آن دسته اتفاق‌ها و خبرهایی که وقتی شنیدیم مثل یک یویو متحرک بالا و پایین پریدیم، جیغ بنفش خوشحالی کشیدیم، تلفن را برداشتیم به اکبر و کبری گفتیم نباشد. از این به بعد یک سناریو و مستند از اتفاقات خوب زندگی را برای خودمان هر شب مرور کنیم. یا یک تصویر سازی جذاب و خوب از سناریو آینده زندگی و کار خود مرور کنیم به جای خوراک بدبختی دادن به روحمان.

  از بچه‌ها یاد بگیریم

چطور از زندگی لذت ببریم - یادگیری از بچه ها


دوست دارید بدانیم چطور از زندگی لذت ببریم، از بچه‌ها الگوبرداری کنیم. بچه‌ها این کار را خوب بلد هستند. بچه‌ها بلد هستند بخندند، گریه کنند، سریع بعد از قهر آَشتی کنند و ببخشند، کینه به دل نمی‌گیرند، کاملا توی لحظه زندگی می‌کنند. بچه دنبال دلیلی برای شادی نیستند، آن‌ها بی‌دلیل خوشحالند.

بچه‌ها بلد هستند چطور از تفریحات ساده لذت ببرند. آخرین باری که یک قاصدک را برداشتید و فوت کردید و یک آرزو کردید چه زمانی بوده است؟ چرا فقط این کار را فکر می‌کنیم باید در بچگی انجام بدهیم. در وجود هر آدم بزرگسالی همچنان روح یک کودک نهفته است که مدت‌ها شاید نادیده‌اش گرفتیم. دنیا را برای چند دقیقه هم که شده از دید یک کودک ببینیم. گاهی نباید خیلی زندگی را جدی گرفت. 

 

چطور از زندگی لذت ببریم - قاصدک آرزوها

چرا نباید برویم تاب بازی. پله‌ها را مثل آدم بزرگ‌ها لازم نیست گاهی پایین بیاییم دورخیز کنیم ببینیم چند تا پله را می‌توانیم پرش کنیم. البته سن را هم در نظر بگیریم اگر دیسک کمر و مشکل زانو داریم احتیاط کنیم. 

یک مورد دیگر که بچه‌ها عاشق آن هستند چرا پرسیدن است مخصوصا در یک بازه سنی مشخص. خود چرا پرسیدن به ما فرصت دیدن زندگی از زوایای مختلف را می‌دهد.

 روی عزت نفس و اعتماد به نفس خود کار کنیم

عزت نفس و اعتماد به نفس رابطه مستقیم با میزان شادی و احساس رضایت از زندگی دارند. اگر عزت نفس و اعتماد به نفس وجود نداشته باشد، اگر در بیرون همه چیز هم داشته باشیم در درون I’m not enough هستیم یعنی دائما این احساس را داریم که به اندازه کافی خوب نیستیم. 


بیشتر بخوانیم:

اعتماد به نفس چیست؟ اهمیت داشتن اعتماد به نفس!

حرمت نفس چیست و چطور حرمت نفس بیشتری داشته باشیم؟

نشانه های عدم اعتماد به نفس چیست؟14 مورد از علائم کمبود اعتماد به نفس!


وقتی عزت نفس و اعتماد به نفس درست باشد در زندگی هدفمندتریم، جسارت و جراتمندی بیشتری داریم که به دنبال این‌ها احساس لذت از زندگی خود به خود پدیدار می‌شود. به زندگی واقع‌گرایانه‌تر نگاه می‌کنیم.

عزت نفس را یکی از مولفه‌های اصلی شادمانی و احساس لذت و رضایت از زندگی بدانیم…

در آخر. اگر این فرصت را داشتیم که یکبار دیگر به دنیا می‌آمدیم چگونه زندگی می‌کردیم؟! 

بیایید از همین لحظه همان گونه زندگی کنیم، هنوز داریم نفس می‌کشیم پس فرصت تغییر داریم. ما درخت نیستیم اگر از جایی که ایستادیم راضی نیستیم بسم الله شروع کنیم برای تغییر. اگر هم می‌خواهیم بیرون زندگی خود را تغییر بدهیم اول از درون شروع کنیم. به باور و ادراک خودمان آگاه بشویم. 


مقالات مرتبط در سایت بیشتر از یک نفر

4 گانه! هورمون های شادی و رضایت از زندگی

تکنیک های شاد زیستن؛ 11 راه‌ ساده برای شاد بودن

چطور سبک زندگی ساده و لذت بخشی داشته باشیم؟

شش راه برای افزایش رضایت از زندگی از پروفسور سانتوس


در «دوره آنلاین و جامع اعتماد به نفس» با مکانیزم های مغز به صورت تجربی و علمی آشنا می‌شویم.

با یادگیری مهارت بسیار مهم اعتماد به نفس، آگاهانه‌تر زندگی کنیم و سطح رضایت از زندگی‌مان را بالا ببریم…

همین الان کلیک کنید و حتی اگر قصد شرکت در این دوره را ندارید، اطلاعات این صفحه را مطالعه کنید:

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!