شش راه برای افزایش رضایت از زندگی از پروفسور سانتوس

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

آیا رضایت از زندگی به صورت ناگهانی امکان پذیر است؟ آیا کسانی که تبلیغ می‌کنند با شرکت در یک همایش زندگی خود را دگرگون کنید، راست می گویند؟ خوشبختی در خواب چطور؟
پروفسور سانتوس (استاد روانشناسی و علوم شناختی دانشگاه ییل آمریکا) به شما می‌گوید هرگز نمی‌توانید به یکباره زندگی‌تان را زیر و رو کنید. در عوض می‌توانید گام به گام رضایت از زندگی‌تان را بالا ببرید و هر روز شادتر شوید.
راه‌های خیلی زیادی برای شادتر زندگی کردن و رضایت بیشتر از زندگی هست؛ اما ما و پروفسور سانتوس 6 راه ساده، کم هزینه و واقعاً کاربردی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. خانم سانتوس می‌گوید برای اینکه یک زندگی شاد را تجربه کنیم، باید خودمان «تلاش آگاهانه» انجام دهیم. تا خودمان نخواهیم، هیچکس دیگری نمی‌تواند ما را به خوشی و شادی و رضایت از زندگی هدایت کند. درست مثل موسیقی و ورزش که برای ماهر شدن و حرفه‌ای شدن در آن نیازمند تمرین و تلاش و سخت کوشی هستیم. پس با این 6 راه ساده آغاز کنید…

چطور زندگی را شاد کنیم؟

درست کردن فهرستی از «قدرشناسی‌ها»

یکی از بهترین راه‌های رضایت از زندگی این است که فهرستی طولانی از چیزهایی که داریم، اما کمتر به آن توجه می‌کنیم درست کنیم. می‌پرسید چرا و چطور؟
به مدت یک هفته شروع کنید هر روز فهرستی از «قدردانستنی ها» بنویسید. بعد از یک هفته شگفت زده خواهید شد که چقدر نعمت و داشته داریم و قدرش را نمی‌دانیم.
ما انسان‌ها اغلب منفی باف هستیم و اگر یک اتفاق برایمان بیفتد فوراً در ذهنمان بولد و پررنگ می‌شود؛ اما این همه چیز داریم و قدرش را نمی‌دانیم. مثل مغز که پیچیده‌ترین ارگان در عالم است و هر روز آن را به این طرف و آن طرف می‌بریم و نمی‌دانیم چه قابلیت‌ها و ظرفیت‌هایی دارد.

مغز انسان چقدر پیچیده است؟

خانم پروفسور سانتوس این روش را به صورت عملی هم تست کرده است. او از دانشجویانش خواست که در طول هفته، هر شب لیستی از چیزهایی که به خاطر داشتنش حس سپاسگزاری و قدرشناسی دارند تهیه کنند. شاید این کار به نظر کار ساده‌ای باشد، اما اگر این کار را تکرار کنید (حتی برای یک هفته) می‌بینید که رضایت مندی تان از زندگی به طرز قابل توجهی بیشتر می‌شود و قدر داشته‌هایتان را بیشتر خواهید دانست.

فهرست-قدرشناسی-ها

خواب بیشتر و با کیفیت‌تر

خواب با کیفیت و البته کافی در نگاه اول چندان مثمر ثمر به نظر نمی‌رسد؛ اما کافی است به مدت یک هفته تلاش کنید بهتر و با کیفیت‌تر بخوابید؛ حداقل 8 ساعت در 24 ساعت.
ممکن است موفق به انجام این تمرین در هفته اول نشوید؛ اما در صورت موفق شدن، تأثیر آن را خواهید دید.
خواب کافی بر تمرکز، اثربخشی، کارایی و ذهن آگاهی تأثیر ویژه‌ای دارد.
شاید به نظر پیش پا افتاده باشد، اما خوابیدن بیشتر و بهتر، احتمال ابتلا به افسردگی را کم و رویکرد مثبت به زندگی را زیاد می‌کند.
خواندن این مقاله در همین رابطه مفید است:

چطور صبح از خواب بیدار شویم؟ سحرخیزی

خواب بهتر و با کیفیت تر

ذهن آگاهی و مدیتیشن

در بدترین حالت ممکن شما روزی دو سه ساعت وقت تلف شده دارید. در مقاله‌ای که چند روز پیش منتشر شد، گفتیم که چطور از این اوقات مرده برای خواندن بیشتر و بیشتر استفاده کنید. آن را بخوانید:
اما دیگر چه استفاده‌ای می‌توانید بکنید؟
خانم سانتوس می‌گوید حتی شده برای ده دقیقه در روز، مدیتیشن و تمرکز ذهنی انجام دهید و خودتان تأثیر آن را با چشم ببینید. ادامه دادن این تمرینات ذهنی می‌تواند در دراز مدت به شدت بر کیفیت و کارایی زندگی اضافه کند. تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که مدیتیشن و تمرین‌هایی که توجه کامل ذهن را به خود جلب کند، می‌تواند شما را شادتر و رضایت از زندگی شما را بیشتر کند.

همچنین می‌توانید از مقاله های زیر برای مدیتیشن بهره ببرید:

چگونه مدیتیشن کنیم؟

ذهن آگاهی و مدیتیشن

بیشتر وقت گذراندن با خانواده و دوستان خوب

تحقیقات جدید محققین نشان می‌دهد که گذراندن وقت بیشتر با دوستان و خانواده احساس رضایت از زندگی بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد.
روابط اجتماعی بهتر و رابطه سالم با دوستان و دیدارهای چهره به چهره مشخصاً باعث افزایش حس خوب و رضایت از زندگی در انسان می‌شود.
خانم سانتوس می‌گوید: «در لحظه زندگی کنید، حتماً زمانی را برای دور هم بودن اختصاص دهید و آگاهانه نگاه کنید که این زمان را چگونه سپری می‌کنید.»
مفهوم زمان نقش بسیار مهمی در رضایت شما از زندگی دارد. اغلب ما وقتی از ثروت صحبت می‌کنیم به این فکر می‌کنیم که چقدر پول و ثروت داریم، اما تحقیقات نشان می‌دهد که ثروت در واقع رابطه مستقیم با زمان دارد. همانطور که از قدیم هم گفته‌اند: «وقت طلاست…»

وقت بیشتر با خانواده

مراقبت از خود و سلامتی

مراقبت از سلامتی و تلاش برای به دست آوردن سلامتی بیشتر، هردو می تواند در نهایت به رضایت بیشتر از زندگی منجر شود.
خود خانم سانتوس می گوید: «من مدت زیادی فقط کار می کردم و به خواسته ها و نیازهای خودم بی توجه شده بودم! این حالت می تواند برای خیلی از آدم ها پیش بیاید. اما مهم این هست که بتوانیم خودمان را از این وضعیت رها کنیم و حرکتی تازه بزنیم! رضایت از زندگی من به شدت روند رو به افولی را می گرفت. به خودم گفتم بهتر است کاری کنم.»
ثبت نام در یک کلاس ورزشی، استفاده از رژیم غذایی متناسب و خوب و تمرینات بدنی عالی می تواند منجر به رضایت از زندگی بیشتری شود. پس به طور کلی بیشتر مراقب سلامتی خودتان باشید.

مراقبت کنید از خودتان

شبکه‌های اجتماعی کمتر، رضایت از زندگی بیشتر

این خیلی مهم است که از «حس رضایت کاذب و کوتاه مدت» که شبکه‌های اجتماعی برای ما ایجاد می‌کنند، دوری کنیم.
تازه‌ترین پژوهش‌های روانشناسی نشان می‌دهد: «افرادی که از شبکه‌های اجتماعی مثلاً اینستاگرام استفاده می‌کنند، در مقایسه با افرادی که وقت کمتری در این شبکه‌ها می‌گذرانند، احساس رضایت کمتری می‌کنند.»
برای دستیابی به حس رضایت از زندگی، وقت کمتری را در شبکه‌های اجتماعی بگذرانید. از همین حالا شروع کنید. قدر زندگی را بیشتر بدانید، با دوستان و خانواده معاشرت کنید، حداقل برای دقایقی از روز ذهن خودتان را از همه چیز پاک کنید، از شبکه‌های اجتماعی کمتر استفاده کنید و خوب بخوابید.
مقاله زیر را مطالعه کنید تا با اعتیاد نوین «شبکه‌های اجتماعی و آسیب‌های آن» آشنا شوید.

اعتیاد به موبایل ؛ اعتیاد عصر حاضر…!

شبکه های اجتماعی را کم کنید

 

 

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ دیدگاه دربارهٔ «شش راه برای افزایش رضایت از زندگی از پروفسور سانتوس»

 1. ممنونم برای منکه هم دانشجو ام هم شاغل هم مشغلهای ذهنیم واقعا زیاده عالییی بود به همه توصیه میکنم اما نوجوونا و جوونا بیشتر

 2. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز
  خیلی ممنونیم از کامنت شما.
  خوشحالیم که مقاله ۶ راه برای افزایش رضایت براتون کاربردی و موثر بوده.
  ما رو درجریان موفقیت های بیشترتون قرار بدین.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

 3. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  ممنون که همراهمون هستید و دغدغه آموزش و یادگیری دارید؛ ممنونیم که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 4. این مقاله خیلی خوب و آموزندهبود. کاش بتونم به توصیه هاش عمل کنم و زندگی شادتری راتجربه کنم. من خیلی منفی نگر هستم ولی تمرین میکنم که مثبتهای زندگیمو بیشتر ببینم.

اسکرول به بالا
پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!