ورزش های تمرکز ذهن ؛ 5 تمرین تازه و کاربردی

سرفصل های مهم این مقاله:

شما تنها نیستید!!

این روزها همه حواس‌پرت هستند! احتمالاً برای شما هم پیش آمده: «به منظور انجام کاری وارد یک اتاق می‌شوید و بعد می‌ایستید، گیج و کمی منفک هستید و متوجه می‌شوید که کاملا فراموش کرده‌اید چرا آنجا هستید!!». بعله! شما تنها نیستید…!

ما در این عصر تازه، حواس‌پرتی‌های فراوان داریم و برای مبارزه با آن خود را به سلاح‌های خوب مجهز نکرده‌ایم! بنابراین در این جنگ نابرابر محکوم به شکستیم اگر مهارت‌های مقابله با حواس پرتی را یاد و ورزش های تمرکز ذهن را جدی نگیریم.

بنابراین خبر خوب این است که اگرچه‌ حواس‌پرت‌تر شده‌ایم، اما علم هر روز راه‌های تر و تازه و جذابی پیش رویمان می‌گذارد. پس نگران نباشید….! (راستی! از شما می‌خواهیم بعد از مطالعه مقاله و در صورتی که راهکارهای آن برایتان مفید بود، لینک آن را برای کسانی که فکر می‌کنید نیاز به تمرکز بیشتری دارند، بفرستید. از جمله کارمندانتان یا خانواده‌تان)

ورزش های تمرکز ذهن -سلاح به اندازه کافی دارید؟

بد نیست برای شروع مقاله، به نتایج یک پژوهش نگاه کنیم. (منظورم این پژوهش است که نتایجش توسط مجله تایم منتشر شده است)

جالب است بدانید طی آزمایش روی 2000 داوطلب، مشخص شد میانگین طول میزان توجه و تمرکز از سال 2000 به این طرف، 30 درصد کاهش یافته است و از 12 ثانیه به تنها 8 ثانیه رسیده است! باور نکردنی است که ما تنها 8 ثانیه می توانیم روی یک چیز تمرکز کنیم! درست مثل یک ماهی!!! (البته نمی‌دانم اینکه می گویند ماهی‌ها فقط 8 ثانیه حافظه دارندع راست است یا دروغ!)

بخشی از نتایج این تحقیق در عکس زیر پیداست:

تحقیق در مورد تمرکز و ورزش های تمرکز ذهنی

بسیار خب! گفتیم زمانه تغییر کرده است. در شرایط جدید باید تمرینات جدید را هم یاد بگیرید و سلاح های خود را دائماً به روز کنید. حواس پرتی و نداشتن تمرکز ذهنی واقعیتی است که نباید آن را انکار کنیم. بلکه باید بپذیریمش و مشتاقانه مهارت تمرکز ذهن را یاد بگیریم.

در اینجا پنج تا از ورزش‌های تمرکز ذهن وجود دارد: اما قبل از آن باید ببینیم اصلا چرا تمرکز ذهن ما به هم می‌ریزد؟ در مقاله چطور حواسمان را جمع کنیم  دلایل نداشتن تمرکز و حواس پرت بودن را برایتان شرح داده‌ام.

حالا به سراغ تمرین‌های ساده ولی کاربردی تمرکز ذهن برویم.

پیروزی‌های کوچک به دست بیاورید (ورزش های تمرکز ذهن 1)

با تمرین تمرکز روی چیزهای کوچک در زمان‌های کوچک شروع کنید. مثلاً اول به مدت 8 ثانیه امتحان کنید. سپس یک دقیقه و سپس بازه زمانی 5 دقیقه ای را بدون حواس‌پرتی تمرکز کنید. تحقیقات نشان داده‌اند که کودکان، خلاقیت را با تمرکز بر جزئیات کوچک اطرافشان می‌بینند. این کار باعث بهبود تمرکز آنها در بازی می شود. 

حالا چه کار کنیم؟

یک کار مانند فکر کردن به آینده، برنامه ریزی، خواندن یک مقاله یا طراحی استراتژی کلی یک پروژه را انتخاب کنید. یک زمان واقعی را تعیین کنید که بتوانید به طور کامل در آن کار شرکت کنید. تایمر خود را تنظیم کنید و تنها همان کار تعیین‌شده را بدون هر گونه حواس‌پرتی دیگر انجام دهید. هرگونه نوتیفیکیشن گوشی‌تان را هم ببندید تا در آن مدت زنگ نخورد و عوامل حواس پرتی را مسدود کنید.

بهتر است تایمر را ابتدا برای زمان‌های خیلی کوتاه تنظیم کنید. مثلاً 10 دقیقه. هر روز این تایم را افزایش دهید. ببینید می توانید تا 90 دقیقه بالا بروید. 90 دقیقه، حداکثر زمانی است که شما کار تمرکزی کنید و سپس استراحت فیزیکی و ذهنی داشته باشید.

تمرکز ذهن و ورزش های مربوط به آن

نور شمع (ورزش های تمرکز ذهن 2)

برای تمرکز ، باید چیزی برای ثابت کردن نگاه خود پیدا کنید، چیزی که هر ذهنی را به سوی خودش جلب می‌کند. همه ما شیفته آتش و نور هستیم. (آتش درست مثل اوقاتی که دور آتش در کویر نشسته‌اید و سیب زمینی آتشی میل می‌کنید و یکی حافظ‌خوانی می‌کند) غده پینه آل (Pineal gland) ما با نور تحریک می‌شود و اگر آن را تحریک نکنید، کم کم ضعیف می‌شود.

حالا چه کار کنیم؟

 یک شب پس از آمدن از سرکار، چند لحظه در یک اتاق تاریک بنشینید و یک شمع روشن کنید. روی یک صندلی در حدود شش قدم دورتر از شمع بنشینید و بر نور ضعیف سوسو زننده روبروی خود تمرکز کنید. سعی کنید در مورد چیز دیگری جز نور شمع فکر نکنید. اگر ممکن است این کار را تا پنج دقیقه انجام دهید.

ورزش های تمرکز ذهن - تمرین با شمع

یک پرانتز باز کنیم!

قبل از اینکه سراغ تمرین شماره 3 برویم، بیایید یک فیلم جالب در مورد تمرکز ببینیم. راستی آخرین باری که ده دقیقه هیچ کاری نکردید کی بوده؟ سخنرانی جذاب اندی پادیکامب را گوش کنید!

به «ذن» سلام کنید! (ورزش های تمرکز ذهن 3)

ذن مکتبی در مذهب بودایی است که تأکید فراوانی بر تفکر لحظه به لحظه و ژرف نگری به ماهیت اشیا، جانداران و… به وسیله تجربه مستقیم دارد.  ذن یکی از ورزش های تمرکز ذهن خیلی خوب و کاربردی است. حتماً بیشتر با آن آشنا شوید و بیشتر در موردش بخوانید. با این کار یاد می‌گیریم چگونه تمرکز را بالا ببریم.

حالا چه کار کنیم؟

با یادگیری ذن به راحتی تمرکز شما بهبود می یابد. البته برخی افراد ذن را با مدیتیشن اشتباه می گیرند. این دو فلسفه، دو فلسفه جدا هستند. برای یادگیری ذن، آن را در اینترنت جستجو کنید.


تمرین های بیشتری برای تمرکز می خواهید؟ لینک روبرو را باز کنید: تمرین های افزایش تمرکز


تمرین ذن برای ورزش های تمرکز ذهن

آینه انگیزاننده(ورزش های تمرکز ذهن 4)

ساده‌ترین شکل تمرکز، برقراری ارتباط چشمی با فرد دیگر و درک یک ارتباط عمیق‌تر است. حس اعتماد به نفس و آرامش در تمام سلول‌های بدن شما در طول آن لحظه پخش می‌شود. تمرین پیدا کردن آرامش درونی‌تان می‌تواند به راحتی انجام شود.

حالا چه کار کنیم؟

با ایستادن در مقابل آینه، دو علامت را در یک سطح با چشم‌های خود درست کنید و آن‌ها را به عنوان دو چشم انسان تصور کنید که به شما نگاه می‌کنند. تمام افکار شما باید متمرکز بر نگاه داشتن سر خود و اجتناب از افکار دیگر در ذهن باشد. حالا سر، چشم‌ها و بدن خود را باز نگه دارید، فکر کنید که شما به یک فرد قابل‌اعتماد نگاه می‌کنید، کسی که عمیقاً دوستش دارید. نفس عمیق خود را در مقابل آینه تمرین کنید.

تمرین آینه - ورزش های تمرکز ذهن

شمارش متمرکز (ورزش های تمرکز ذهن 5)

در ادامه مقاله تمرین های تمرکز حواس و تمرین شماره 5 همراه هستید. شمارش، ساده‌ترین شکل از تمرکز درمانی و افزایش تمرکز و کنترل ذهن است. این نه تنها توانایی شما را برای تمرکز در یک کار واحد افزایش می‌دهد، بلکه با آن می‌توانید قابلیت ارتجاعی ذهنی خودتان را افزایش دهید. با این روش تمرکز حواس، توانایی ذهنی‌تان را ارتقا بدهید.

چه کار کنیم؟

یک صفحه تصادفی از مجله یا کتاب را باز کنید. شروع به شمردن کلمات در یک صفحه آن کنید. آن‌ها را دوباره بشمارید تا مطمئن شوید که اولین شمارش را درست انجام داده اید. حالا شمردن کلمات در صفحه بعدی را شروع کرده و آن‌ها را از بند اول بشمارید. اضافه کنید. سعی کنید این کار را برای کل کتاب انجام دهید.

اگر میخواهید کتاب یا درس بخوانید و تمرکز ندارید، لازم است این مقالات را مطالعه کنید:

راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

راهکارهایی ساده برای افزایش تمرکز در مطالعه

اگر هم فرزندی دارید که فکر می کنید، تمرکز کافی ندارد، این مقاله را مطالعه کنید:

تمرین تمرکز برای کودکان

شمارش معکوس - ورزش های تمرکز ذهن

و در آخر؛ چه بخوریم؟

ما می‌دانیم که ورزش های تمرکز ذهن و تکنیک های مدیریت ذهن در ابتدا آسان نخواهد بود. برای اینکه یک مکمل به این ورزش ها بیفزایید بهتر است بدانید برای تمرکز ذهن باید چه غذاهایی بخورید. یک مقاله کامل در این زمینه برای شما در سایت بیشتر از یک نفر منتشر کرده ایم. پس همین حالا می توانید آن را باز کنید و بخوانید: برای تمرکز حواس چه بخوریم ؟ 

این هم یک جمع بندی مختصر از مقاله «ورزش‌های تمرکز ذهن»

ورزش های تمرکز ذهن

معرفی یک کتاب خوب برای تمرکز!

حالا که با تمرین‌های خوبی برای تمرکز آشنا شدیم، وقتش رسیده یک کتاب بسیار خوب و کاربردی هم در این زمینه معرفی کنم. «کتاب تمرکز». کتاب تمرکز که عکس آن را در زیر می‌بینید، نوشته آقای دنیل گولمن  (Daniel Golman) روانشناس مطرح آمریکایی است. کتاب تمرکز (با نام کامل: Focus: The Hidden Driver of Excellence ) کتاب مطرحی در سراسر جهان است و خودِ آقای گولمن هم فردی شناخته شده و معتبر.

در پشت جلد کتاب نکته جالبی نوشته شده است. «تمرکز» مانند یک عضله است که نیاز به پرورش و تمرین دارد. شما باید تمرین و کار و تلاش کنید تا آن را پرورش دهید. تکنیک‌های عملی و کاربردی این کتاب به شما کمک می‌کند تا روی قوای تمرکزتان کار کنید، ضمن آنکه داستان‌ها و موضوعات دیگر هم هست که در مسیر موفقیت، می‌تواند عصای دستتان شود.

در کتاب «تمرکز» از تست‌های علمی، مقالات معتبر و آزمون‌های استاندارد بهره گرفته شده و به شما آموزش داده می‌شود که با کمک همین تمرینات تخصصی می‌توانید در کسب و کار، هنر، تحصیل، ورزش و زندگی موفق شد.

کتاب تمرکز برای ورزش تمرکز ذهنی

چطور تمرینات بیشتری برای تمرکز و تقویت حافظه و ذهن یاد بگیریم؟

 تقویت حافظه و هوش اگرچه کار یکی دو روز نیست، اما یادگیری‌اش بسیار آسان است. یعنی اگر شما به صورت اصولی و علمی بهترین تکنیک های تمرکز ذهن را یاد بگیرید، تنها با تمرین و تکرار می‌توانید چنان بر ذهن خود مسلط باشید که مهارت یادگیری‌تان را واقعا بهبود ببخشید و هرچیزی را سریع‌تر و موثرتر یاد بگیرید.

در بسته ویژه نوروریدینگ، این تمرینات جذاب را به شما ارائه می‌دهیم.

محصولی که با استفاده از پژوهش‌های علمی، به روز و دقیق تلاش می‌کند به شما به صورت کاملاً کاربردی تندخوانی را بیاموزد و شما بعد از دیدن این محصول، حافظه ای قدرتمندتر و ذهنی فعال‌تر خواهید داشت!

روی تصویر کلیک کنید تا اطلاعات کامل محصول تندخوانی و تقویت حافظه «نوروریدینگ» را در اختیار شما قرار دهیم.

علمی بیاموزید تا موثرتر و سریع‌تر بخوانید…!

.

 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا