تمرین تمرکز برای کودکان

سرفصل های مهم این مقاله:

تمرین تمرکز برای کودکان

وقتی به اطراف خود نگاه می کنیم متوجه می شویم کسانی که روی اهداف شان تمرکز و توجه کرده اند موفق تر هستند.

به یاد دارم زمانی که فرزندانم کوچک بودند، خیلی از اوقات از آنها خواهش می کردم که روی درس و مشق شان توجه و تمرکز داشته باشند؛ اما مگر میشد!

آنها به کوچکترین کار و حرکت که در خانه اتفاق می افتاد توجه داشتند، اما به درس شان خیر. وقتی با آموزگاران و مادران دیگر صحبت می کردم می دیدم بله؛ آنها هم درگیر موضوعی مشابه هستند. کودکانشان به همه چیزهای اطراف توجه داشتند جز درس!

تمرین تمرکز برای کودکان

این مسئله تقریباً در اغلب خانواده ها دغدغه ای مهم است. در این جا لازم دیدم چند تمرین تمرکز برای کودکان و چند راهکار خوب برای بهبود میزان تمرکز آنها به ویژه در هنگام مطالعه (چه درسی و چه غیر درسی) پیشنهاد بدهم.

نقشه راه بهبود و توسعه فردی کودکان در سایت بیشتر از یک

پیش از اینکه به موضوع «تمرین تمرکز برای کودکان» بپردازیم، به شما نقشه راهی کوتاه و کاربردی برای بهبود فردی کودکانتان پیشنهاد می کنیم. لطفاً این لینک ها را به همین صورتی که در اینجا قرار داده شده و به همین ترتیب، دنبال کنید:

چگونه با کودک خود صحبت کنیم؟

تعامل با کودک ؛ چه روش هایی را به کار ببریم؟

رفتار درست با کودکان

فن بیان کودکان ، تکنیک آموزش فن بیان کودکان ایرانی

چطور مهارت های فن بیان را در کودکان پرورش دهیم؟

درون گرایی و برون گرایی کودکان

راهکارهای افزایش عزت نفس کودکان

10 راهکار برای افزایش خلاقیت در کودکان

چطور دعوای کودکان را کنترل کنیم؟

و در نهایت:

کتاب مهارت های فن بیان کودک و نوجوان

تمرین تمرکز برای کودکان و چند راهکار خوب

من به واسطه شغلم متوجه شدم که خیلی از پدران و مادران در زمینه تمرکز و توجه کودکان شان دچار مشکل هستند. البته می دانیم که نداشتن تمرکز و توجه، دامنگیر نه فقط بچه ها بلکه همه ما بزرگترها هم شده است؛ اما خیلی مهم است از کودکی توجه کنیم تا فرزندانمان روی اهداف و برنامه هایشان تمرکز بیشتری داشته باشند.

تمرین های افزایش تمرکز

کودکان زنده به آنند که آرام نگیرند!

همه ما می دانیم که نشستن و بی تحرکی اصلا برای یک کودک قابل پذیرش نیست. ما کودکی را در جنب و جوش و تلاش و تحرک می بینیم.

تمرینات تمرکز برای کودکان

پس اولین نکته مهم این است که بپذیریم کودک ما نمی تواند به مدت طولانی بی تحرک باشد. حداکثر مدت تمرکز یک کودک 15 تا 20 دقیقه (در صورت ایجاد شرایط محیطی خوب) است. اگر چه هرچه رشد می کند، زمان این تمرکز باید بیشتر شود. پس به این نکته خیلی خوب توجه داشته باشیم که کودک ما نمی تواند به مدت طولانی تمرکز داشته باشد و لزومی هم برای این کار وجود ندارد.

نکته مهم بعدی این است که حتی اگر کودک شما در همین زمان کوتاه هم تمرکز کند می تواند مطلبی را بیاموزد؛ یعنی کودکان با مدت تمرکز پایین هم می توانند مطلب یا نکته ای را فرا بگیرند.

بهتر آن‌ها را بشناسیم…

ویژگی کودکی که تمرکز دارد این است خوب گوش می کند خوب توجه می کند و فکر می کند و در نهایت عمل می کند.

یادمان باشد به یک نکته در تمرکز کودکان توجه داشته باشیم و آن این است که کودک خود را بهتر بشناسیم. ما به عنوان والدین یا سرپرست کودک باید به تدریج این نکته را کشف کنیم که کودک ما شنیداری است، خوانداری است و یا با لمس کردن چیزی را بهتر تصور می کند. آیا تصویرسازی ذهنی خوبی دارد؟

افزایش تمرکز کودکان

یعنی بدانیم که اگر کودک ما کودکی است که با شنیدن مطلب چیزی را بهتر می آموزد، سعی کنیم از مطالب و آموزش های صوتی بیشتری برای او استفاده کنیم. اگر با دیدن تصاویر آموزش بهتری می بیند، سعی کنیم با نشان دادن تصاویر به یادگیری و تمرکز کودک کمک کنیم و اگر قدرت تجسم و تخیل او قوی است، سعی کنیم از این راه سعی در بهبود تمرکز کودکان کنیم.

لقمه لقمه ش کنید!

داستان کوتاهی است با این مضمون که از فرد موفقی می پرسند: «چگونه یک فیل را بخوریم؟» و او زیرکانه پاسخ می دهد: «لقمه لقمه!»

یکی از دلایل دیگر اینکه کودکان نمی توانند تمرکز کنند، می تواند این باشد که کارها برایشان خیلی پیچیده است. به صورتی که تمرکز روی آن برایشان سخت و دشوار است.

باید توجه داشته باشیم که در این گونه مواقع کارها را کوچک و به نوعی لقمه لقمه کنیم تا کودک ما بتواند روی آن فعالیت تمرکز داشته باشد.

ساده سازی محتوا و مفهوم می تواند به کودک کمک کند تا با تمرکز بیشتری به مدیریت کارهایش بپردازد.

مثلاً اگر از کودک بخواهیم کل کمدش (که فرضاً بزرگ و شلوغ است) را مرتب کند، احتمالاً تمایل چندانی برای این کار ندارد و بعد از مدت کوتاهی، تمرکزش به هم می ریزد و نمی تواند کار را تمام کند.

در عوض می توانیم از او بخواهیم ابتدا از یکی از کشوها شروع کند، سپس یک استراحت چند دقیقه ای با یک بازی انجام دهد و سپس به سراغ یک کشوی دیگر برود.

این یک تمرین برای تمرکز کودکان است.

بهبود تمرکز کودکان

محیط و شرایط را آرام کنید…

یکی دیگر از راه های افزایش تمرکز در کودکان این است که شرایط را برای تمرکز بهتر آنها فراهم کنیم.

سعی کنیم محل آرام و بی سروصدایی برای تمرکز کودک فراهم کنیم تا بتواند تمرکز کند. البته بعضی از کودکان حتی در محیط پر سروصدا هم توانایی تمرکز را دارند.

سپهر نوه برادر من خیلی به چرخ و ماشین توجه دارد. شاید یک چرخ کوچک بتواند بیشتر از یک ربع توجه اش را جلب کند یا یکی از دوستانم عنوان می کرد که دخترش یک آکواریوم دارد و می تواند مدتها به ماهی ها نگاه کند و تمرکز و توجه اش روی حرکت و کارهای ماهی های داخل آکواریوم باشد. باید ببینیم چه چیزهای می تواند توجه و تمرکز کودک ما را جلب کند.

تمرین های افزایش تمرکز

زمان بندی مناسب برای کودکان

یک راه دیگر و تمرین برای تمرکز کودکان این است که حتما سعی کنیم برای کودک مان تایم مشخص کنیم و بگوییم: «تا این مدت می توانی این کار را انجام دهی.»

بازی هایی مثل پازل های فکری یا جدول کلمات و بازی هایی که با فلش کارت انجام می شود هم به تمرکز کودک کمک می کند.

خواندن این مقاله هم در  زمینه برنامه ریزی کودکان و آموزش نظم به آنها، به شما یاری می رساند:

جدول برنامه ریزی روزانه برای کودکان

کودکتان را به شارژ بزنید!

حتما سعی کنید مابین دو فعالیت به کودک حتما فرصتی برای تازه شدن و شارژ شدن دهید؛ مثلا اگر کودک مشغول یادگیری 10 جمله انگلیسی است، حتما دقت کنیم که به کودک اجازه دهیم چند دقیقه بازی کند، بدود و شارژ شود.

دقت کنیم زمان دیدن تلویزیون و بازی با تبلت و کامپیوتر را محدود کنیم. اگرچه تلویزیون چیز بدی برای کودک نیست اما بهتر است آنها به صورت فیزیکی فعالیت داشته باشند و بازی های مفید انجام دهند.

مثلاً می توانید سعی کنید با بچه ها بازی های تئاتری انجام دهید. چون تئاتر باعث می شود که کودکان متفکر و خلاق تر و با انعطاف پذیری بیشتری تربیت شوند. شما در قالب تئاتر و کارهای هیجان انگیز دیگر، می توانید کلی آموزش مفید به کودکان بدهید.

بازی، یک سوخت قدرتمند برای کودکان

انواع بازی ها برای کودکان همچون سوختی است که آنها را شارژی دوباره می کند.

ازآنجایی‌که کودکان در هنگام بازی، مطالب زیادی را یاد می‌گیرند، بهتر است کاری کنیم فعالیت‌هایشان بیشتر شبیه بازی‌کردن باشد. همانطور که گفتیم، بهتر است تلفن هوشمند، تبلت و رایانه را از آنها دور نگاه دارید و اجازه دهید کودکان، با اسباب‌بازی‌های معمولی بازی کنند و همچنین بازی‌هایی که تمرکز آنها را بیشتر می‌کند را انجام دهند و تمرکزکردن را تمرین کنند.

تحقیقات نشان داده است تلفن‌های هوشمند می‌توانند مدت تمرکز کودکان را کاهش دهند؛ بنابراین به ندرت اجازه بازی با آن را به او بدهید.

تمرینات افزایش تمرکز کودکان

بازی‌های فکری که نیازمند فکرکردن، برنامه ریزی و استفاده از حافظه هستند، مفیدند. جدول کلمات، جورچین و بازی با کارت فلش می‌تواند قدرت تمرکز کودک روی کلمات، اعداد و تصاویر را بالا ببرد. پازل تصویری که در آن، بچه‌های کوچک‌تر باید به‌دنبال یک غلط یا یک شی پنهان در تصویر بگردند، می‌تواند توجه و تمرکز کودک را بالا ببرد.

مجسمه بازی

در این بازی کودک تمرین می‌کند که بتواند مدت زمانی را فقط در یک‌جا، بدون تکان‌خوردن بنشیند. یک بازی تمرکزی دیگر در این دسته بازی‌ها، «مجسمه‌بازی» است. با تکرارکردن این کلمه، ذهن کودک عادت می‌کند و کم‌کم این ارتباط بین ذهن و بدن تمرکز کودک را بالا می‌برد.

حدس وسایل

یک بازی و تمرین تمرکز برای کودکان این است که چشمان کودک را بایک پارچه ببندیم و یک شی به کودک بدهیم تا با لمس آن، وسیله را توضیح دهد و بگوید این چه وسیله ای است و در مورد کاربردش توضیح دهد.

به صداهای که در اطراف ما می شنود گوش دهد و بگوید چه صداهایی شنیده است. این تمرین هم کمک می کند به افزایش حس شنوایی و همینطور به افزایش توجه و تمرکزکودک.

با کودکان بازی هایی انجام دهید که انگشتان دست و پا و هیمن طور شانه و سر را درگیر کند؛ مثلا بگویید اگر از شما خواستیم انگشت پا را نشان دهید شما انگشت دست را نشان دهید. یا اگر گفتیم سمت چپ بدن را نشان بدهید، شما باید سمت راست را نشان دهید. این بازی ها به دلیل اینکه کودک باید حواسش را جمع کند، به افزایش تمرکز او یاری می رساند.

از آنها کمک بخواهید

سعی کنید به بچه ها نظم یاد بدهید. مرتب‌کردن و تمرکز رابطه ای مستقیم دارند. دنبال‌کردن دستور تهیه غذا، چیدن میز و مرتب‌کردن اشیاء به ترتیب حروف الفبا، فعالیت‌هایی هستند که به کودکان کم‌تمرکز کمک می‌کنند.

به تغذیه اش دقت کنید…

سبک تغذیه کودکان در میزان تمرکز آنها بسیار موثر است. سعی کنیم در مصرف شکر و غذاهای شیرین دقت کنیم چون تمرکز کودک را کم می کند و کودک بی حال می شود.

 غذاهای پروتئینی مانند بادام، تخم‌مرغ و گوشت بدون‌چربی هوشیاری و تمرکز را بالا می‌برد

تحقیقی جالب در دانشگاه «آلستر» انگلیس نشان می‌دهد خوردن نان تُست و لوبیای پخته برای صبحانه قدرت درک کودکان را افزایش می‌دهد. کارشناسان اعتقاد دارند خوردن میوه‌ها و سبزیجات، آنتی‌اکسیدان هایی را وارد بدن می‌کند که قدرت تمرکز ذهن را افزایش می‌دهند.

در این رابطه بیشتر بخوانید: برای تمرکز حواس چه بخوریم ؟ 

به او تنفس صحیح را یاد بدهیم…

از کودک بخواهیم که یک دقیقه به تنفس خود فکر کند و برای ما توضیح دهد که از بینی ما چگونه می گذرد و چطور نفس میکشیم. یا می توانیم به کودک بگوییم که تعداد تنفست را بشمار. در یک دقیقه چند بار دم و بازدم داری؟ این تمرین خوب برای تمرکز کودک است…

خواب خوب و استراحت کامل هم به تمرکز کودک کمک می کند

بیشتر کودکان بعد از یک خواب خوب شبانه و یا یک چرت کوتاه روزانه راحت‌تر می‌توانند تمرکز کنند. یک چرت کوتاه برای 20 دقیقه بعد از مدرسه یا بعدازظهر برای افزایش تمرکز عالی است. قبل از اینکه کودک درس‌خواندن را شروع کند، باید دستشویی برود و چیزی بخورد. چون این چیزها تمرکز را پایین می‌برد.

بیشتر کودکان بعد از یک خواب خوب شبانه و یا یک چرت کوتاه روزانه، راحت‌تر می‌توانند تمرکز کنند.

او را برای کار بعدی آماده کنید

به یاد دارم در دوران کودکی بازی ای به نام «ماما مجسمانه» داشتیم که همان پانتومیم خودمان بود.
بازی به این شکل بود که یک نفر می گفت: «ماما مجسمانه به حالت …».
این جا می توانیم به هرحالتی بگوییم. مثل خوابیده، نشسته یا حتی در حالت مسواک زدن و یا نوشتن.
باز نفر اول بگوید: «استوپ»! و همه باید خشک شوند. مثل یک مجسمه باشند و باز نفر اول می آِید و بقیه را می خنداند. آخرین نفر که به همان حالت ماند و نخندید برنده است و نوبت بعدی نفر اول است. این بازی هم می تواند در افزایش تمرکز خیلی کمک کند.

وقتی که کودک مشغول کاری است به او بگویید که بعد از آن باید چه کار کند. چند دقیقه‌ای به او فرصت دهید تا این کار را تمام کند و به سراغ کار جدید برود.

این کار مخصوصا وقتی مفید است که کودک کاری را انجام می‌دهد که برای او جالب است و از آن لذت می‌برد. چون معمولا دلش نمی‌خواهد از آن کار دست بردارد و کار دیگری را انجام دهد.

موزیک خوب برایش پخش کنید

استفاده از موزیک و موسیقی راهی دیگر برای افزایش تمرکز کودک است. حتی می توانیم از موزیک تند برای بازی با کودک استفاده کنیم که اگر موزیک تند پخش شد کودک حرکات کند ورزشی انجام دهد و اگر موزیک کند پخش شد کودک حرکت تند ورزشی انجام دهد.

اگر موسیقی را بخشی از زندگی کودکتان قرار دهید، موجب تقویت حافظه، توجه، انگیزه و یادگیری می شود و گوش دادن به موسیقی های استرس آور که برای ذهن کودکتان مخرب است را کاهش دهید. همچنین یادگیری نواختن یک آلت موسیقی در افزایش هوش فرزندتان و بهبود میزان تمرکز او نقش مهمی دارد.

بهبود میزان تمرکز کودکان

یک مقاله جامع برای اینکه یاد بگیریم چطور تمرکز کنیم:

چگونه تمرکز کنیم؟

ماندالا!

اگر تا به حال ماندالا به گوشتان نخورده است، باید بگویم ماندالا یک نوع نقاشی است که با طراحی های انتراعی دایره ای که تعادل و هماهنگی درآن وجود دارد، کمک می کند به اینکه کودک آرامش مطلق تری را تجربه کند و میزان تمرکز و توجهش بهبود یابد.

برای اینکه نمونه های این نقاشی را هم خودتان ببینید و هم به کودکانتان نشان بدهید، روی عبارت زیر کلیک کنید:

ماندالا

و کلام آخر…

همه این صحبت ها و مطالب گفته شد که بگوییم ذات کودکان شادی و نشاط و جنب و جوش است…

 اگر کودک جنب و جوش و کنجکاوی نداشته باشد یعنی کودک سالمی نیست. پس اجازه بدهید کودکان بازی و نشاط داشته باشند فقط سعی کنیم که کودک در کنار بازی و نشاط تمرکز هم داشته باشد…

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و بتوانید از این راهکارها برای بهبود تمرکز کودکان خود استفاده کنید.

مهارت های کلامی و فن بیان نوجوانان، دروازه ای بسیار مهم برای ورود موفق آن ها به اجتماع محسوب می شود. در مجموعه بیشتر از یک ، تا به حال 9 دوره فوق العاده مهارت های ارتباطی کودکان و  نوجوانان برگزار شده و ابراز رضایت والدین و خود بچه ها از این دوره ها، حکایت از تاثیرگذاری بالای این دوره ها دارد.

روی لینک زیر کلیک کنید و اطلاعات تکمیلی را بخوانید. دوره جدید کودکان و نوجوانان به زودی آغاز خواهد شد:

 

نوجوانان

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا