معمای چگونه صدای دخترانه داشته باشیم؟!

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

داشتن صدای نازک، جذاب و دلربای دخترانه می‌تواند دغدغه بسیاری از دخترها و افرادی که تغییر جنسیت داده‌اند می‌باشد. داشتن صدای جذاب در ارتباط گرفتن با دیگران بسیار مؤثر است و باعث اعتمادبه‌نفس بالا در انسان می‌شود بنابراین طبیعی است که باوجود عوامل ژنتیکی مؤثر در تعیین صدا، به دنبال تمرین‌هایی باشیم که ما را به هدفمان نزدیک‌تر کند. در این مطلب همراه من باشید تا بخوانیم صدای دخترانه چیست و چگونه صدای دخترانه داشته باشیم.

ویژگی‌های صدای دخترانه

صدای دخترانه با زیر و بم مناسب

هر صدا ویژگی‌های خاص خود را دارد که آن را از سایر صداها متمایز می‌کند. در اینجا به‌طور مختصر به بیان برخی ویژگی‌های صدای دخترانه می‌پردازیم.

1_ گام صدا

به‌طورمعمول زنان گام صدایی بالاتری نسبت به مردان دارند. متوسط فرکانس اساسی در طول مکالمه برای گفتار مردانه‌تر از 100 تا 150 هرتز است، درحالی‌که برای گفتار زنانه‌تر، بین 180 تا 250 هرتز است؛ اما این آمار به‌صورت میانگین است و برخی زنان و مردان گام صدای بالاتر یا پایین‌تری دارند.

2_ گفتار واضح

اگر دقت کرده باشید گفتار آقایان معمولاً مبهم و شبیه به زمزمه است و گفتار واضح معمولاً به‌عنوان شاخص زنانگی صدا درک می‌شود. برای داشتن گفتار مناسب باید تکنیک‌های فن بیان را آموخت و رعایت کرد. پیشنهاد من به شما برای متخصص شدن دوره فن بیان بیشتر از یک است.

3_ تناسب بین صدای زیروبم

دختران توانایی استفاده از گستره بزرگی از صدای خود را دارند. آن‌ها به‌راحتی می‌توانند صدای خود را زیر یا بم کنند و با غیریکنواخت کردن صدای خود آن را جذاب‌تر کنند.

 

 

4_ منبع صدا

منبع صدای زنانه معمولاً از دهان است درصورتی‌که صدای مردانه از گلو بیرون می‌آید.

5_ لحن صدا

به‌طورمعمول دخترها بیشتر از پسرها از لحن در صدای خود استفاده می‌کنند. معمولاً صدای آن‌ها انرژی بیشتری دارد و با صحبت کردن آن را منتقل می‌کند.

6_ واکه‌ها

واکه: در لغت نامه واکه به معنای مصوت است.

مصوت: مصوت به حروف صداداری گفته می‌شود که هنگام ادای آنها دهان فرد باز می‌ماند و تارهای صوتی به لرزش درمی‌آید. مصوت ها عبارتند از :  آ / او / ای  ــَـ / ــِـ / ــُـ

صامت:صامت به حروف بی صدا گفته می‌شود. مانند: ء ب پ ت ث ج چ ح خ د ز ژ س ش ف ق ک گ ل م ن و هـ ی

دختران هنگام صحبت و بیان کلمات، صامت‌ها را نرم‌تر و مصوت‌ها را صاف‌تر بیان می‌کنند.

7_ تنفس

صحبت کردن با صدای زنانه نیازمند اکسیژن بیشتری است.

عوامل مؤثر در داشتن صدای نازک و دخترانه

عوامل مختلفی در نازک و کلفت بودن صدا نقش دارد:

 • وراثت: ساختار حنجره و نزدیکی تارهای صوتی موجب نازک‌تر شدن صدا می‌شود.
 • شخصیت: معمولاً افراد خجالتی، گوشه‌گیر و حتی گاها افراد افسرده خو دارای صدای نازک‌تری هستند.
 • فرهنگ: در برخی فرهنگ‌ها و خانواده‌ها بالا بردن صدا نماد بی‌احترامی و در برخی دیگر صدای پایین و نازک نماد ضعف است. همین عوامل فرهنگی می‌توانند در نازک و بم بودن افراد آن فرهنگ مؤثر باشد.

به‌طورکلی وراثت در تعیین صدای افراد نقش دارد اما با انجام تمرین‌های صحیح به‌صورت مستمر می‌توانید تغییراتی در صدای خود ایجاد کنید و صدای دخترانه داشته باشید.

برخی از این تمرین‌ها عبارت است از:

1_ صدایتان را گرم‌کنید

پیش‌نیاز هر تمرینی گرم کردن صدا است. با گرم کردن صدا، تارهای صوتی خود را نرم و آماده کنید. با زمزمه کردن و بیان حروف مختلف زیروبمی صدای خود را امتحان کنید و تارهای صوتی خود را به چالش بکشانید.

2_ فضای دهان را کوچک کنید

با بالارفتن سیب آدم صدایتان دخترانه تر می شود

برای داشتن صدای دخترانه باید فضای دهان خود را کوچک کنید. برای انجام این کار دو تمرین دارید:

 • قسمت پشتی زبان خود را بالا بیاورید و به سقف دهان نزدیک کنید. برای درک بهتر می‌توانید صدای (خخخخخخخ) ایجاد کنید.
 • کام نرم که بخش بالایی دهان است را پایین بیاورید و با این کار فضای دهان خود را محدود کنید.

3_ سیب آدم را بالا بیاورید

سیب آدم همان برجستگی حنجره می‌باشد که از گلو بیرون زده است. برای داشتن صدای دخترانه باید تلاش کنید تا آن را بالا بیاورید. برای انجام این کار دو تمرین دارید:

 • قورت دادن را شبیه‌سازی کنید.
 • زبانتان را بیرون آورید و نوک زبان را به پایین بکشانید.

با انجام این دو تمرین هم‌زمان دو گام به سمت دخترانه شدن صدایتان برمی‌دارید هم سیب آدم را بالا می‌برید و هم با این کار فضای دهانتان را محدود می‌کنید.

4_ گوش کنید

در پاسخ به سوال چگونه صدای دخترانه داشته باشیم باید بگویم در ابتدا باید صدای دخترانه را به‌خوبی بشنوید. به صدای دخترها در فیلم‌ها، موزیک‌ها و یا حتی در خیابان‌ها توجه کنید. سعی کنید نازکی و ریتم صدایشان را به خاطر بسپارید.

5_ هم‌صدایی کنید

یک خواننده یا بازیگر زن با تون صدای دخترانه را انتخاب کنید و علاوه بر گوش دادن به صدایش، این بار هم‌زمان با او بخوانید و حرف بزنید. سعی کنید صدایش را تقلید کنید.

6_ گام صدا را بالا ببرید

برای بالا بردن گام صدایتان تنها باید بلندتر حرف بزنید و آواز بخوانید. توجه کنید که نیازی به فریاد زدن نیست. حتی با این کار به تارهای صوتی خود آسیب می‌رسانید. فقط کمی بلندتر حرف زدن کافی است.

7_ گفتارتان را واضح‌تر کنید

واضح بود گفتار یکی دیگر از ویژگی‌های صدای دخترانه است. برای تمرین این ویژگی متنی را انتخاب کنید و آن را آهسته و شمرده و با صدایی رسا بخوانید.

در صحبت‌های روزمره‌تان با دیگران و حتی گفتگوهای ذهنی با خودتان هم سعی کنید واضح و شفاف سخن بگویید تا این ویژگی تبدیل به یک عادت شود.

واضح بودن گفتار همچنین به جذابیت و دل‌نشین بودن صدا و سخنان شما نیز کمک می‌کند.

 

 

8_ یکنواخت صحبت نکنید

گفتیم که صدای دخترانه معمولاً یکنواختی کمتری دارد. دخترها به‌خوبی می‌توانند با استفاده از زیروبمی دامنه صوتی خود، صدایشان را از حالت یکنواختی بیرون آورند.

برای تمرین می‌توانید یک متن را انتخاب کنید. یک‌بار با صدای نازک و زیر آن را بخوانید. سپس با صدای بم و کلفت آن را بخوانید. درنهایت از هر دو صدا برای خواندن متن استفاده کنید و متناسب با موضوع آن را تغییر دهید و تنوع ایجاد کنید.

9_ لحن‌های مختلف و نحوه استفاده از آن را بیاموزید

صدای دخترانه نیاز به اکسیژن زیاد دارد.

دخترها به‌راحتی و خیلی بیشتر از پسرها از لحن‌های مختلف استفاده می‌کنند و غم، خشم و تعجب را می‌توان از جملات آن‌ها فهمید. شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که مردی یک جوک بگوید و یا شوخی کند اما از لحن او متوجه نشده باشید. این اتفاق در دخترها به‌ندرت دیده می‌شود. برای خواندن بیشتر در مورد لحن، بر روی دوره فن بیان چیست کلیک کنید.

برای تمرین لحن، یک جمله خنثی انتخاب کنید. حال با لحن‌های مختلف آن را بخوانید. برای مثال:

جمله «امروز تا گوشیم رو باز کردم دیدم تایم کلاس جابه‌جاشده.»

حال این جمله را لحن غم، شادی، تعجب، خشم، تمسخر، شوخی و… بیان کنید.

10_ درست نفس بکشید

شاید بسیار ساده و مسخره به نظر برسد اما علم ثابت کرده است که نفس کشید درست بر داشتن ریتم صدای جذاب مؤثر است و نفس کوتاه کشیدن صدای شمارا یکنواخت و غیرطبیعی می‌کند.

تنفس صحیح، تنفس دیافراگمی است. در این مدل نفس کشیدن فرد آگاهانه دیافراگم خود را درگیر می‌کند تا نفس‌های عمیق‌تری بکشد. فرد متوجه بالا و پایین رفتن معده خود می‌شود. همچنین به‌جای اینکه فرد فقط در قفسه سینه و شانه‌های خود احساس انبساط یا کشش کند در معده احساس می‌کند.

اشکال مختلفی از تنفس دیافراگمی وجود دارد. تنفس دیافراگمی اولیه ساده‌ترین شکل است. برای انجام تنفس دیافراگمی اولیه، دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

 • روی یک سطح صاف دراز بکشید. یک بالشت زیر سر و بالشتی دیگر زیر زانوهایتان قرار دهید. بالشت‌ها به نگه‌داشتن بدن در یک موقعیت راحت کمک می‌کنند.
 • یک دست را روی قسمت وسط قفسه سینه قرار دهید. دست دیگر را روی شکم، درست زیر قفسه سینه اما بالای دیافراگم قرار دهید
 •  برای دم، به‌آرامی از طریق بینی نفس بکشید و نفس را به سمت معده بکشید. معده باید دست را به سمت بالا فشار دهد، درحالی‌که قفسه سینه ثابت می‌ماند.
 • برای بازدم، ماهیچه‌های شکم را سفت کنید و اجازه دهید معده به سمت پایین بیفتد درحالی‌که بازدم را از طریق لب‌های فشرده انجام می‌دهید. بازهم قفسه سینه باید ثابت بماند.

افراد باید این تمرین تنفسی را هر بار به مدت 5 تا 10 دقیقه، حدود سه تا چهار بار در روز انجام دهند. هنگامی‌که فرد با تنفس دیافراگمی راحت شد، ممکن است تمرین را در حالت نشسته یا ایستاده شروع کند. هنگام تمرین تنفس دیافراگمی در این موقعیت‌ها، مهم است که شانه‌ها، سر و گردن را آرام نگه‌دارید. پس از مدتی تمرین این مدل نفس کشیدن تبدیل به عادت می‌شود و دیگر تمرین و موقعیت خاصی نیاز ندارد.

 

 

11_ ادبیات دخترانه را پیاده کنید

اگر دقت کرده باشید دخترها هنگام صحبت کردن از دایره لغات بیشتری استفاده می‌کنند، ریزبین و دقیق هستند و از نکات جزئی صحبت می‌کنند. همچنین در سخنانشان جملات مربوط به احساسات به‌وفور به چشم می‌آید.

برای تمرین این ویژگی می‌توانید پس از گوش دادن به ادبیات کلام چند نفر، سعی کنید در مورد موضوعی با حفظ این شرایط صحبت کنید.

12_ از آکسان‌ها استفاده کنید

کلمات کلیدی و موضوع اصلی دخترها اغلب مشخص است؛ زیرا آن‌ها معمولاً به‌صورت ناخودآگاه بر روی کلمات کلیدی آکسان یا تأکید می‌گذارند و همین ویژگی سبب شفاف‌تر و جذاب‌تر شدن صحبتشان می‌شود. برای جذاب‌تر شدن صحبت‌هایتان حتماً یک دوره آموزش  فن بیان را بگذرانید.

برای تمرین می‌توانید یک متن یا مقاله که دارای کلمات کلیدی است را انتخاب کنید و با تأکید بر کلمات اصلی و آکسان گذاشتن بر روی آن‌ها متن را بخوانید یا در مورد حادثه و رویدادی با آکسان گذاری صحبت کنید.

13_ خود را ارزیابی کنید

برای این کار می‌توانید صدای خود را هنگام انجام تمرینات ضبط کنید و یا از فردی بخواهید بر فرایند تمرین شما نظارت کند تا بتوانید با ارزیابی خود و پیدا کردن نقاط قوت و ضعفتان مسیر را مشخص‌تر کنید و راحت‌تر به هدف برسید.

برای داشتن صدای دخترانه چه بخوریم؟

آب‌هویج عسل فوری و نه دائمی

اگر برای پاسخ به سوال چگونه صدای دخترانه داشته باشیم به بررسی موادغذایی بپردازیم، می‌توانیم این سه مورد را بیان کنیم:

1_ آب هویج با عسل

اگر صدای نازک دخترانه را به دست آوردید و یا از قبل داشتید اما بنا به اتفاقی ناگهان صدایتان گرفت یا کلفت شد می‌توانید آب هویج عسل را برای درمان سری آن انتخاب کنید.

2_ جوشانده کرفس و اسفناج

جوشانده کرفس و اسفناج به شما کمک می‌کند تا از شر صدای بم خلاص شوید اما باید توجه داشته باشید که در مصرف آن زیاده‌روی نکید چون صدایتان را به‌طورکلی می‌تواند نابود کند.

3_ لعاب چهارتخم

استفاده از لعاب چهارتخم به‌صورت جوشانده شده می‌تواند به نازک و دخترانه شدن صدا کمک کند.

 

 

برای داشتن صدای دخترانه صدا چه نخوریم؟

برای داشتن صدای خوب باید به‌طورکلی از مصرف مواد غذایی مانند

 • ادویه‌جات،
 • سرخ‌کردنی‌ها،
 • نوشابه
 • الکل،
 • کافئین،
 • لبنیات و ترشیجات

تا حد امکان خودداری کرد. زیرا مصرف زیاد این مواد به تارهای صوتی آسیب وارد کرده و صدای فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

جمع‌بندی

امیدوارم با خواندن این مطلب پاسخ سوال چگونه صدای دخترانه داشته باشیم را دریافت کرده باشید. درنهایت در نظر داشته باشید که عوامل مختلفی در تعیین صدای ما نقش داشته‌اند و نازک بودن صدا برای دخترها و کلفت بودن صدا برای پسرها شاخص‌هایی است که جامعه تعیین کرده است اما قرار نیست معیار همه ما باشد.

هر دختر و پسری با هر نوع صدایی که دارند جذاب هستند و نیازی نیست برای تغییر آن و رسیدن به معیارهای جامعه تلاش کنند. هر فرد معیارهای مختلفی برای سنجیدن و سنجیده شدن دارد که شاید نازک و کلفت بودن صدا معیارهای آخر باشد.

اما گاهی خود شخص تمایل به ایجاد تغییرات جزئی در صدایش می‌باشد و یا برای شغلش به آن نیاز دارد؛ مثلاً بازیگری که قرار است نقش مشخصی را بازی کند. در این شرایط با انجام برخی تمرین‌ها و رعایت اصول می‌توان به هدف خود رسید.

منابع

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

فریما سیار

فریما سیار

عضو تیم نویسندگان هلدینگ بیشتر از یک
امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۲۹ دیدگاه دربارهٔ «معمای چگونه صدای دخترانه داشته باشیم؟!»

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم براتون کاربردی باشد.
   ممنونیم بابت همراهیتون؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام دوست عزیز اهل مطالعه؛ خوشحالیم که همراهمون هستید و دغدغه آموزش دارید.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز مطالعه؛ خوشحالیم که کنار دغدغه های زندگیتون اهل آموزش هستید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که به محتوای آموزشی توجه دارید؛ همراهیتون ارزشمنده
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم محتوای این مقاله براتون کاربردی باشد.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که در این مقاله همراهمون بودید؛ امیدواریم بازهم با محتوایی کاربردی در خدمتتون باشیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا