شهامت چیست و چگونه فردی با جرات باشیم؟

سرفصل های مهم این مقاله

شهامت چیست؟

تاکنون چند بار از ترس قضاوت شدن تن به کاری داده‌اید که دوست نداشته‌اید؟ چند بار در عوض باقیمانده پول‌تان از یک فروشگاه آدامس و یا شکلاتی را گرفته‌اید که می‌دانستید امکان ندارد آن را بخورید؟ چندین بار در صف نانوایی دیگران جلوی شما پریده‌اند و شما برای جلوگیری از تنش از حق خود کوتاه آمده‌اید؟ آیا از صدای ضبط ماشین و یا پایین بودن شیشه ماشین رنجیده‌اید و با این حال نتوانسته‌اید که از راننده خواهش کنید که صدای ضبط را کم کند و یا اینکه شیشه را بالا بیاورد؟ تا حالا برخلاف میل باطنی‌تان به درخواست یک دوست آری گفته‌اید؟ چند بار برای «نه» گفتن در رودربایستی گیر کرده‌اید؟ اگر تجربه‌ هر کدام از مثال‌های ذکرشده را داشته‌اید لازم است که کمی بیشتر درمورد آموزش مهارت شهامت و ابراز وجود بدانید. در این مقاله ابتدا به دلایل و ریشه‌های داشتن یا نداشتن شهامت می‌پردازیم. در مرحله دوم به سراغ مزیت‌ها و معایب هر کدام از این‌ها می‌رویم و در آخر نیز یاد می‌گیریم که چگونه از حق خود دفاع کنیم و بدون داشتن ترس از دیگران خود را ابرازکنیم، پس با ما در ادامه این متن همراه باشید.

شهامت چیست؟ معنای شهامت به صورت ساده!

شهامت و یا ابراز وجود (Assertiveness) به معنی ابراز احساسات، باورها و مرزبندی‌هایمان به صورت قاطعانه و البته مودبانه است (1)؛ اینگونه که آنچه که واقعا هستیم و آنچه که می‌خواهیم را به نمایش بگذاریم و احساسات و خواسته‌ها و باورهای خود را برای کسب رضایت دیگران پنهان و یا سرکوب نکنیم. برای مثال تصورکنید که یک دوست از شما درخواست می‌کند که به او پول قرض‌دهید. شما با کمی فکر به این نتیجه می‌رسید که خودتان به آن پول نیازدارید و نمی‌توانید به درخواست او پاسخ مثبت دهید.

در چنین شرایطی شهامت داشتن به معنی عدم گیرافتادن در رودربایستی و گفتن یک «نه» قاطعانه و البته مودبانه است. یا به عنوان یک مثال دیگر تصورکنید که شما به یک فروشگاه می‌روید و فروشنده در عوض باقی‌مانده پول‌تان به شما آدامس و یا شکلاتی می‌دهد که شما می‌دانید امکان ندارد آن را بخورید.

در چنین شرایطی داشتن شهامت به معنی اعلام بی‌میلی و بی‌علاقگی‌تان به آن شکلات و درخواست برای باقی‌مانده پول‌تان است. در واقع وجه اشتراک هر دو مثال در این است که شما آنچه را که واقعا می‌خواهید، عملی می‌کنید و بخاطر دیگران پا روی محدودیت‌های خود نمی‌گذارید. درواقع یک فرد با شهامت خودش را زندگی‌می‌کند و برای جلب رضایت دیگران و یا ترس از قضاوت آن‌ها از حقوق خود کوتاه نمی‌آید، در عین حالی که به دیگران بی‌احترامی نیز نمی‌کند.

طیف شهامت به چه معناست؟

افراد را می‌توان از نظر میزان شهامت در نقاط مختلفی از یک طیف قرارداد. در سمت چپ این طیف افرادی قرار می‌گیرند که خجالتی و کمرو هستند و به خاطر منافع دیگران روی احساسات و خواسته‌های خود پا می‌گذارند. در سمت راست این طیف نیز می‌توان افرادی را قرارداد که برای گرفتن حقوق خود به خشونت و پرخاشگری روی می‌آورند و اینگونه حقوق دیگران را نیز پایمال می‌کنند.

تصورکنید که در صف نانوایی هستید و یک فرد با شکستن صف جلوی شما می‌ایستد‌. در این شرایط اگر شما ممکن است که جسارت کافی برای دفاع از حق خود را به خرج نداده‌اید‌. از طرف دیگر هم ممکن است که شما خیلی با پرخاشگری و با ضایع کردن حقوق انسانی آن شخص بخواهید حقوق خود را پس بگیرید، در این شرایط شما باید بدانید که پرخاشگری کردن درست مانند کوتاه آمدن از حق‌تان می‌تواند آسیب‌زا باشد.(2)

باید بدانیم که داشتن شهامت و ابراز وجود صرفا به معنی دفاع قاطعانه و البته محترمانه از حقوق و خواسته‌های خود است. در واقع یک فرد با شهامت سالم در وسط طیف شهامت قرارمی‌گیرد. چنین فردی نه به کسی اجازه می‌دهد که مرزبندی‌هایش را زیر پا بگذارد و از طرف مقابل نیز خود او مرزبندی‌های دیگران را زیر پا نمی‌گذارد.

 

 

ریشه‌های نداشتن شهامت؛ چرا شهامت نداریم؟

 

دلایل نداشتن شهامت

دلایل نداشتن شهامت را باید در سبک‌های تربیتی والدین و باورهای غالب جامعه جست. در فرهنگ ما همواره به منافع دیگران اشاره شده و کمتر برحقوق فردی افراد تاکید شده است. در واقع در فرهنگ ما ابراز وجود و تلاش برای گرفتن حقوق فردی معادل خودخواهی دانسته می‌شود و مدام افراد به گذشت و افتادگی توصیه می‌شوند.

بدون شک زندگی در چنین فرهنگی افراد را به سمت بی‌شهامتی و عدم توجه به نیازها و خواسته‌هایشان سوق می‌دهد. از طرف دیگر نیز زندگی‌ با والدینی که به فردیت ما توجه نداشته‌اند و مدام خواسته‌ها و نیازهای ما را انکار می‌کردند نیز زمینه ساز ترس ما از ابراز خواسته‌ها و احساسات‌مان است. ما از ابراز وجودمان می‌ترسیم چرا که از قضاوت‌شدن می‌ترسیم. در واقع ما از آنجایی که از طرد‌شدن از سمت دیگران می‌ترسیم به تلاش برای راضی نگه‌داشتن آن‌ها بر می‌آییم. البته از نقش عوامل ژنتیک درمورد خجولی افراد(3) نیز نباید غافل شد.

حال که به درک بهتری از موضوع شهامت رسیده‌ایم لازم است که ارتباط شهامت و چند رفتار خاص را کمی دقیق‌تر بررسی کنیم.

1. رابطه شهامت با خجالت

خجالتی بودن به معنای ترس از ارزیابی منفی دیگران است(4) یک فرد خجالتی ممکن است از ترس قضاوت منفی دیگران نیازها و خواسته‌ها و یا توانایی‌های خود را بیان نکند. چنین فردی در زندگی فرصت‌های بی‌شماری را از دست می‌دهد چرا که معمولا از ابراز خود طفره می‌رود و توانایی‌ها و خواسته‌های خود را پنهان می‌کند.

برای مثال کارمند شرکتی را تصورکنید که توانایی‌های زیادی دارد اما با این حال به دلیل خجالتی بودن آن توانایی‌ها را ابراز نمی‌کند. چنین فردی بدون شک فرصت‌های زیادی برای کسب درآمد بیشتر را از دست می‌دهد چرا که کارفرمای او از گنجینه درونی‌اش با خبر نیست.

2. تاثیر عزت نفس بر شهامت

عزت‌نفس به معنی ارزشمند بودن و یا دوست‌داشتنی دانستن خود است(5) فردی که عزت نفس بالایی دارد می‌داند که او همانگونه که هست دوست‌داشتنی و ارزشمند است و نیازی به سرکوب خواسته‌ها و احساساتش برای کسب رضایت دیگران نمی‌بیند. چنین فردی از حقوق فردی خود دفاع می‌کند چرا که نیازی به پنهان کردن و سرکوب‌کردن خود نمی‌بیند.

3. شهامت و اعتماد به نفس

فرد هر چه که در رابطه با دیگران بیشتر به احساسات و خواسته‌های خود اهمیت دهد بر احساس ارزشمندی درونی‌اش افزوده می‌شود و بیشتر خود را باورمی‌کند. چرا که چنین شخصی می‌بیند در رابطه با دیگران بدون اینکه حقی از آن‌ها ضایع کند خواسته‌ها و مرزبندی‌های خود را اعلام می‌کند و اجازه نمی‌دهد که مرزهای شخصی‌اش درهم شکسته شوند‌. در واقع ما باید بدانیم که میان عزت‌نفس و اعتماد به نفس و شهامت رابطه‌ای چندسویه برقرار است.

4. شهامت و رو‌دربایستی

در فرهنگ پر از تعارف ما ایرانیان این خیلی طبیعی است که ما مدام در رودربایستی قراربگیریم. با این حال ما باید بدانیم که ابراز وجود و توجه به احساسات و باورهای خود اصلا به معنی ظلم و بی‌احترامی به دیگری نیست و ما صرفا به مرزبندی‌های شخصی خود احترام گذاشته‌ایم.

5. شهامت نه گفتن و نه شنیدن

خیلی اوقات «آری» گفتن به دیگران به معنی یک «نه» بزرگ به خودمان است. ما نباید فراموش کنیم که در مجموع احساسات و نیازهای خودمان باید در اولویت زندگی‌مان قرار داشته باشند. عکس این موضوع نیز صادق است و بعضی اوقات ما ترس از نه شنیدن داریم که در این صورت ما نباید فراموش کنیم که نیازها و خواسته‌های دیگران نیز باید در اولویت زندگی خودشان قرار داشته باشد و آن‌ها حق دارند که به ما «نه» بگویند و یا درخواست ما را رد کنند.

6. شهامت و انتقاد‌‌پذیری

همان‌طور که در مورد قبل ذکرکردیم ما نباید فراموش کنیم که همانطور که نیازهای ما باید در اولویت زندگی‌مان قرارگیرند دیگران نیز حق دارند که نیازها و خواسته‌هایشان را برای خود در اولویت قرار دهند. پس ما باید تاب و تحمل انتقادات آن‌ها را به خودمان داشته باشیم.

همانگونه که ما حق داریم برای خواسته‌هایمان بجنگیم دیگران نیز حق دارند که در رابطه با ما در جهت ابراز نیازها و احساسات خود تلاش کنند و ممکن است در جایی احساس کنند که ما از مرزهای‌شان گذر کرده‌ایم و لازم بدانند که ما رو مورد انتقاد قراردهند. در هر حال ما نباید فراموش کنیم که انتقاد پذیری نیز به میزان زیادی شهامت و واقع‌بینی نیازمند است.

7. شهامت، گرفتن حق و ارتباطات قوی

در پژوهش‌های زیادی به ارتباط میان شهامت و مهارت‌های ارتباطاتی قوی اشاره شده است‌. در واقع قاطعیت ما در ابراز نیازها و احساسات و توانایی‌ها باعث ایجاد حدومرزهای مشخص در رابطه می‌شود و از ایجاد توقعات و یا سوءتفاهم‌های مختلف جلوگیری می‌کند. در واقع یک رابطه ایده‌آل رابطه‌ای است که دو طرف خیلی با یکدیگر شفاف هستند و از حقوق خود دفاع می‌کنند.

مزایای داشتن شهامت؛ چرا باید شهامت داشته باشیم؟

 

مزایای داشتن شهامت

داشتن شهامت و ابراز وجود در زندگی سبب ایجاد تغییرات مثبت و مفیدی می‌شود که در ادامه به معرفی چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

1. کاهش اضطراب و استرس می‌شود

یکی از مهمترین مزایای ابراز وجود این است که اینگونه شما احساسات و افکار خود را سرکوب نمی‌کنید. در واقع توجه و اعتبار دادن به احساسات یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در مدیریت عواطف می‌باشد. مهارت شهامت به شما کمک می‌کند به احساسات خود توجه کنید و آن‌ها را به شکل سالم بیان کنید.(6)

2. بهبود تصویر شما از خودتان و افزایش عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس‌

تن‌دادن به خواسته‌های دیگران و بی توجهی به نیازهای خود باعث ایجاد یک تنفر درونی نسبت به خودمان می‌شود‌. در واقع ما هر بار که خود را سانسور می‌کنیم ابعاد بیشتری از خودمان را انکار می‌کنیم و این باعث ایجاد یک تنفر و خشم درونی نسبت به خودمان می‌شود. در طرف مقابل ابراز وجود باعث افزایش اعتماد به نفس ما و احساس خوب ما نسبت به خودمان می‌شود. به میزانی که بیشتر خود را زندگی کنیم به خود نزدیک‌تر می‌شویم و بیشتر می‌توانیم خود را بپذیریم. اینگونه ما روز به روز خود را ارزشمندتر و دوست‌داشتنی‌تر هم ارزیابی می‌کنیم و بر عزت‌نفس ما نیز افزوده می‌شود. (7)

3. کاهش تنش در روابط و افزایش کیفیت 

هر چه که در یک رابطه ما حد و مرزهای مشخص‌تری داشته باشیم احتمال پیش آمدن تنش هم کمتر می‌شود. در واقع زمانی که ما نسبت به یکدیگر کاملا شفاف باشیم احتمال پیش آمدن سوءتفاهم‌ها کمتر می‌شود. از طرف دیگر ابراز وجود باعث جلوگیری از ایجاد توقعات بی‌جا می‌شود و بصورت کلی به شما کمک می‌کند روابط با کیفیت‌تری داشته باشید.

4. افزایش مهارت‌های مدیریت و رهبری 

ما به عنوان یک رهبر و یا مدیر نیاز داریم که خواسته‌ها و نیازها و توقعات خود را خیلی شفاف با همکاران و کارمندان خود در میان بگذاریم. در پژوهش‌های زیادی (8) شهامت و ابراز وجود به عنوان یکی از مهارت‌های مهم در رهبری معرفی شده و دیده شده که به میزانی که افراد شهامت بیشتری داشته باشند، در رهبری گروه نیز موفق‌ترند.

معایب داشتن شهامت

همانطور که در ابتدا گفتیم داشتن شهامت و ابراز وجود مهارتی کاملا سالم است. با این حال ممکن است دیگران این نوع رفتار را خودخواهی و یا بی‌احترامی تلقی کنند. برای مثال در پژوهشی (9) دیده شده که دیگران افراد با شهامت را کمتر دوست‌داشتنی ارزیابی می‌کنند.

با این حال ما نباید فراموش کنیم که تلاش برای گرفتن حقوق فردی اصلا به معنای خودخواهی نیست. از طرف دیگر هم باید به خاطر داشته باشیم که قرار نیست ما برای کسب توجه و محبت دیگران مرزهای شخصی خود را زیر پا نهیم.

چگونه به یک فرد با شهامت تبدیل شویم؟

 

چطور میتوانیم با جرات باشیم

حال که جوانب مختلف موضوع شهامت را بررسی کرده‌ایم وقت آن رسیده که به سراغ چند راهکار مختلف برای افزایش ابراز وجود صحبت کنیم.

1. خود را بیشتر بشناسید

برای ابراز وجود، در ابتدا لازم است که ما خود را بشناسیم. در واقع اگر ما خود را نشناسیم، نمی‌دانیم که باید چه چیزی را ابراز کنیم. پس در وهله اول ما باید سعی کنیم با استفاده از خدمات درمانی مختلف و یا خواندن کتاب‌های مختلف شناخت‌مان از خود را عمیق‌تر و وسیع‌تر کنیم.

2. احساساتی که اجازه ابراز وجود به شما نمی‌دهند را بشناسید

موقعیت‌هایی که در آن نمی‌توانید نه بگویید را مشخص کنید. سپس به دنبال احساساتی بگردید که جلوی نه گفتن شما را می‌گیرند‌. در مرحله بعد به سراغ باورهایی بروید که در پشت آن احساسات وجود دارد. سپس خطاها و اشتباهاتی که در آن الگوهای فکری نهفته است را پیدا کنید. برای مثال تصورکنید که در یک تاکسی نشسته‌اید و صدای ضبط شما را آزارمی‌دهد. مردد و دو‌دل هستید و با خود کلنجار می‌روید که از راننده درخواست کنید صدای ضبط را کم کند. در چنین شرایطی از خود بپرسید که دقیقا چه احساساتی هستند که جلوی درخواست شما را می‌گیرند‌؟

تصورکنید که ترس از نه شنیدن و طرد شدن است که به شما اجازه ابراز خواسته‌تان را نمی‌دهد. در مرحله بعد به سراغ باورهایی بروید که آن احساس ترس را در شما ایجاد کرده‌اند.

برای مثال ممکن است شما این باور را داشته باشید که؛ «همه همیشه باید به من بله بگویند» و یا اینکه؛ «اگر دیگران درخواست من را رد کند در واقع به من بی احترامی کرده‌اند» اگر شما به صورت منطقی این باورها را زیر ذره‌بین قراردهید یه این نتیجه می‌رسید که دیگران حق دارند که درخواست شما را رد کنند و با این حال این که دیگران درخواست شما را رد می‌کنند اصلا به این معنی نیست که آن‌ها شما را خوار و حقیر می‌شمرند. در واقع ما باید موقعیت‌هایی که ابراز وجود در آن سخت است را به همراه احساسات و باورهای وابسته به آن مورد بررسی قراردهیم و در تله خطاهای شناختی مغز خود نیفتیم.

3. بدانید که قضاوت دیگران نمی‌تواند از ارزشمندی شما کم کند

اگر ما عمیقاً به رابطه‌مان فکر کنیم می‌بینیم که حرف و نظر دیگران نه میتواند از ارزشمندی ما کم کند و نه میتواند به ارزشمندی ما اضافه کند. در واقع درست است که عوامل بیرونی می‌توانند روی احساس ارزشمندی ما تاثیر بگذارند ولی ما نباید فراموش کنیم که ما احساسات‌مان نیستیم.  در واقع درست است که بازخوردهای دیگران چه مثبت و چه منفی می‌توانند احساسات خاصی را در ما ایجاد کنند ولی با این حال بازخورد دیگران صرفا یک عامل بیرونی است و نمی‌تواند به ما چیزی کم یا اضافه کند.

در واقع هر بار که دیدید برای کسب رضایت دیگران از حقوق خود کوتاه می‌آیید به خود یادآوری کنید که نظر دیگران واقعا نمی‌تواند در زندگی شما تعیین کننده باشد و نظرات آن‌ها ارزش اینکه شما از حقوق خود بگذرید را ندارند. برای مثال تصور که به فروشگاه می‌روید و فروشنده در عوض باقی‌مانده پولتان به شما یک آدامس می‌دهد. شما ممکن است علی‌رغم علاقه‌ نداشتن به آن آدامس از ترس اینکه فروشنده به شما برچسب «خسیس» و یا «سخت‌گیر» را بزند، آن آدامس را به در عوض باقی‌مانده پول‌تان تحویل بگیرد. در چنین شرایطی شما باید به خود گوشزد کنید که واقعاً اینکه یک فرد شما را خسیس می‌پندارد باعث تبدیل شدن شما به یک فرد خسیس نمی‌شود. این نکته در عین سادگی می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

سخن پایانی

در این مقاله ما شهامت و ابراز وجود را بصورت کامل و مفصل مورد بررسی قراردادیم. شهامت عبارت است از ابراز قاطعانه و البته محترمانه نیازها، احساسات، باورها و توانایی‌ها. متاسفانه به دلیل باورهای فرهنگی غالب در جامعه ما کمتر کسی این مهارت را داراست و این ما را ملزوم به آموزش در این زمینه می‌کند. شهامت می‌تواند مزایای زیادی از جمله افزایش عزت‌نفس و اعتماد به نفس و کاهش استرس را برای ما به همراه داشته باشد. از سمت دیگر داشتن شهامت باعث فرصت‌های بیشتری را برای ما فراهم می‌کند. مهارت شهامت به سادگی به دست نمی‌آید و ما نیازمند تمرین و تکرار و اصلاح‌ الگوهای فکری بسیاری برای کسب مهارت شهامت و ابراز وجود می‌باشیم.

اکنون شما در کامنت بگویید که نداشتن شهامت در کدام یک از موارد بالا باعث شده که نسبت به خودتان احساس خوبی نداشته باشید و آیا مطالب این مقاله سبب شد که از امروز تصمیم بگیرید مهارت  شهامت را در زندگی خود تقویت کنید؟

 

منابع:

 1. compass.onlinelibrary.wiley
 2. apa.org
 3. verywellmind
 4. healthline
 5. liveyourtruestory
 6. sciencedirect

 

چگونه شهامت را عملی، واقعی و همیشگی یاد بگیریم؟

در دوره فوق العاده و ارزشمند شهامت یاد می گیرید که چطور به یک فرد با شهامت تبدیل شوید و دیگر کسی حقتان را نخورد.

روی تصویر زیر کلیک کنید:

چطور یک فرد با شهامت باشیم؟

نویسنده: تیم نویسندگان بیشتر از یک

نویسنده: تیم نویسندگان بیشتر از یک

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸۷ دیدگاه دربارهٔ «شهامت چیست و چگونه فردی با جرات باشیم؟»

 1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  خوشحالیم که همراهمون هستید؛ ممنونیم که نظراتتون ور با ما به اشتراک می گذارید؛ نظر شما به تیم منتقل شد.
  بیشتر ازیک نفر

 2. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  خوشحالیم که به دنبال نکات آموزشی هستید؛ همراهیتون بسیار برامون ارزشمنده.
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 3. نظر اینکه اگه میشه دکمه “نظر مرا ثبت کن” رو رنگ بنفش کنید. به نظرم تو رابط کاربری تاثیر داره و هم اینکه آدم بدونه این دکمه فعال هست.
  ممنون از بیشتر از یک

 4. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز

  خوشحالیم که دغدغه رشد و یادگیری دارید؛ تبریک به شما

  آقای بهرام پور همیشه می گویند که اولین گام توسعه فردی، شهامت هست. اول با شهامت شروع کنید تا خودتون رو پیدا کنید و بعد برید سراغ اعتماد به نفس؛ اما بصورت کلی دوره اعتماد به نفس و شهامت مکمل همدیگه هستن و بهم کمک میکنن برای رشد شخصی شما
  ما داریم در دریا غرق میشیم، شهامت کمک می کنه سرمون رو بیارمی بالا و زنده بمونیم و از خفگی آزاد بشیم و اعتماد به نفس کمک می کنه برسیم به ساحل 🙂

  بیشتر ازیک نفر

 5. سلام وخدا قوت به عزیزان بیشتر از یک نفر
  من از شنیدن نه خیلی ناراحت میشم با خوندن این مقاله متوجه شدم که نیاز نیست همیشه به من جوابمثبت داده بشه.
  ممنونم

 6. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز اهل مطالعه؛ خوشحالیم که همراهمون هستید و دغدغه آموزش دارید.
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 7. کسانی که دوره شهامت رو “تهیه نکردن“
  حداقل از موقعیت هایی که ازشون میترسید فرار نکنید. توی اون شرایط بمونید تا شرایط براتون عادی بشه

 8. مطالب مقاله خیلی مفید و کاربردی بود من قبل از خوندن مقاله شک داشتم برای تهیه‌ی دوره شهامت الان دارم دوره‌ی اعتماد بنفس رو کار می‌کنم و یاد می‌گیرم مطمئن شدم بعد از اون دوره‌ی شهامت رو تهیه کنم
  سپاس از تیم خوب بیشتر از یک

 9. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  خوشحالیم که اهل مطالعه مقاله هستید؛ امیدواریم در فرصت های بعدی نیز در خدمتتون باشیم.
  بیشتر ازیک نفر

 10. سلام. من آشنای با شما را یک اتفاق خوب تو زندگیم میدونم و از شما بخاطر مقالات و…. که بسیار مفید هستند ممنون و سپاسگذارم.

 11. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  خوشحالیم که برای رشد فردیتون اهل مطالعه هستید؛ همراهیتون برامون ارزشمنده.
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 12. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  خوشحالیم که بین دغدغه های دیگر زندگی، شما دغدغه آموزش دارید؛ تبریک به شما
  بهتون پیشنهاد می کنیم در این راستا در دوره رایگان اکسیر همراهمون باشد؛ در این خصوص خیلی میتونه براتون سودمند باشد.
  دسترسی به دوره رایگان اکسیر
  بیشتر ازیک نفر

 13. سلام خسته نباشید من قدرت نه گفتنم تقریبا صفر است از کودکی یادم دادند برای راضی کردن همه وخوشحال کردنشان کار کنم خدمت کنم در زندگی فردی ومشترکم خیلی ضربه ها از نه گفتن وحس دلسوزی زیاد و از خودگذشتگی بیش از حدم خوردم از لحاظ روحی وروانی واقعا پژمرده ام سنم چهل وچهار ساله مدام در ذهنم د
  حال کلنجار رفتن وبگو مگو کردم با خودم هستم از من که گذشت که باشهامت باشیم من به فکر پسر بزرگم هستم که دقیقا عین خودمه از خودم هم بدتر چطور میتونم کمکش کنم به اینکه مثل من ضربه نخوره در زندگی فردی و مشترکش مدام در محل کار میون دوستانش از سادگی وحس همدلی وقدرت کم در نه گفتنش ازش سواستفاده میشه در محل کارش همه کارهارو به گردن میگیره و یا میندازند .میان دوستانش کمک وهمدلی وسادگیش باعث اذیتش میشه خودشم واقعا در اذیته ولی خوم میدونم که ریشه کار خودمم مادری هست که شهامتش تو هر نقطه زندگیش گرفتند وحق انتخاب بهش ندادند شاید نتونستم شهامت یادش بدم چون خودم پرپرواز نداشتم لطفا کمکم کنید پسرمون نجات بدم مثل من میون اینهمه گرگ له نشه آخه اون مسئول زندگی یه خانواده میشه

 14. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز

  خوشحالیم که همراهمون هستید و به آموزش و یادگیری علاقه مندید.

  بهتون تبریک میگیم که تصمیم گرفتید با مطالعه آموزش، آگاهانه تر زندگی کنید.

  رضایت و همراهیتون باعث افتخارمون هست؛ مرسی که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

  بیشتر ازیک نفر

 15. سلام وقتتون بخیر
  ممنون از تلاشهای ارزشمند تیم بیشتر از یک نفر
  از این دوره طلایی ترین نکته ش برای من
  قاطعانه،منصفانه،محترمانه
  هست که خیلی تونسته کمکم کنه

 16. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  ممنون که همراهمون هستید و دغدغه آموزش و یادگیری دارید؛ همراهیتون باعث افتخارمون هست…
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 17. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  چقدر خوب که دنبال مقالات و محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم متن مقاله در این راستا براتون کاربردی باشد.
  همچنین بهتون پیشنهاد می کنیم در این خصوص در دوره رایگان اکسیر نیز همراهمون باشید؛ جهت دسترسی به دوره روی دکمه زیر کلیک نمایید.
  دوره رایگان اکسیر
  بیشتر ازیک نفر…

 18. متاسفانه من در معامله یا فسخ قرارداد چیزی که برام ناشناخته هستند سخت هستش شهامت درخواست یا حرفی که تودلم هستوبزنم

 19. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  خوشحالیم که همراهمون هستید و دغدغه آموزش و یادگیری دارید…
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 20. واقعا مقاله جامع و عالی بود از خواندن لذت بردم. تشکر
  در یک دیالوگی فیلمی شنیدم که میگفت شجاعت یعنی میدونم سخته اره سخته ولی فردا باز بهش فکر میکنم

 21. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام مرضیه عزیز
  ما هم از شما ممنونیم و خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده
  موفق و شاد باشید

 22. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز
  خوشحالیم که مقاله شهامت چیست برای شما کاربردی بوده.
  ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 23. سلام
  مقاله خیلی خوبی هست
  و از شما برای ارسال آن صمیمانه تشکر و قدردانی مینمایم

  نداشتن شهامت باعث
  ایجاد و زیاد شدن اظطراب
  و خود کم بینی
  و ایجاد تنش شده است

 24. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز
  به شما تبریک میگیم که تونستید با شهامت تصمیمی رو بگیرید که خیلی از افراد زمانی که با اون مواجه میشن جرات گرفتن چنین تصمیمی رو ندارن.
  ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 25. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  خانم سلیمان عزیز سلام
  از اینکه نظر خودتون رو در مورد مقاله شهامت چیست با ما به اشتراک گذاشتید از شما ممنونیم و بسیار خوشحالیم به حقوقی که دارید آگاه هستید.
  ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 26. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام آقای قاسمی عزیز
  خوشحالیم که مقاله شهامت چیست برای شما کاربردی بوده.
  ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 27. سلام
  من یه معلم هستم وهمیشه جرات گفتن اون چیزی که تو دلم بوده را داشتم و از گفتنش لذت بردم، اطرافیانم خیلی خوب این خصلتم را میدونن. حتی توی مدرسه بین همکارام تنها کسی هستم که بدون هیچ ترسی حرفم را میزنم و از حقم دفاع میکنم.

 28. زمانی که شهامت پیدا کردم، طلاق گرفتم و فهمیدم که در چه رابطه اشتباهی بودم. با اینکه به خاطر بچه م عذاب میکشیدم ولی فهمیدم که بچه م هم الان راحت تره … درسته سخته ولی قبلا بیشتر اذیت میشد

 29. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  مهدی عزیز سلام
  از شما ممنونیم که نظر خودتون رو با سایر دوستان به اشتراک گذاشتید.
  خیلی خوشحالیم که مطالب دوره شهامت برای شما کابردی بوده و تونسته چنین تغیر عظیمی رو توی زندگی شما ایجاد کنه.
  ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 30. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام علی عزیز
  خوشحالیم که درگاه حضوری شهامت قراره در دو روز با همدیگه کلی آموزش حرفه ای ببینیم.
  مشتاقانه منظر دیدارتون هستیم.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 31. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام آقای یوسفی عزیز
  ممنون از اینکه نظر خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
  امیدواریم با فراگیری آموزش های این چنینی اکثریت افراد جامعه این آموزش هارو ببینن و بتونن زندگی بهتری داشته باشن.
  به امید دیدار شما در کارگاه حضوری شهامت
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 32. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام آقای رضایی عزیز
  خوشحالیم که کارگاه حضوری شهامت نظر شما رو جلب کرده.
  شما به دو طریق میتونید ثبت نام خودتون رو نهایی کنید اول اینکه از طریق بنر کارگاه وارد صفحه محصول بشید و بعد از پرداخت از طریق درگاه بانکی دوره برای شما داخل پروفایلتون قرار میگیره و یا اینکه از طریق کارت به کارت مبلغ اقدام کنید و تصویر رسید رو برای اکانت پشتیبانی واتساپ ارسال کنید.
  در صورتی که برای تهیه دوره به مشاوره نیاز دارید لطفا به اکانت واتساپی که در صفحه کارگاه حضوری شهامت قرار داده شده پیام بدهید.
  به امید دیدار شما
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 33. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام خانم جعفری عزیز
  از شما ممنونیم که برای رشد و یادگیری خودتون مجموعه بیشتر از یک نفر رو انتخاب کردید.
  خوشحالیم که مقاله شهامت چیست برای شما مفید بوده و امیدواریم با اقدام کردن به نکات گفته شده شاهد تغییرات مثبتی در زندگی روزه خودتون باشید.
  ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 34. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  خانم مولایی عزیز سلام
  خیلی خوشحالیم که دوره شهامت برای شما کاربردی بوده و تونستید با استفاده از آموزشهای این دوره تغییرات مثبتی در زندگی خودتون ایجاد کنید.
  ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 35. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز
  از شما ممنونیم که برای رشد و یادگیری خودتون مجموعه بیشتر از یک نفر رو انتخاب کردید.
  دریافت چنین بازخوردهایی از دوستانی مثل شما حس مسئولیت پذیری و انگیزه ما رو در این مسیر دو چندان میکنه.
  به امید دیدار شما در کارگاه حضوری شهامت.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 36. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز
  خیلی خوشحالیم که قراره در کارگاه حضوری شهامت دوستان عزیزی مثل شما رو ملاقات کنیم.
  به امید دیدار شما
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 37. مرسی خیلی مطلب مفیدی بود من دوره شهامت ازتون خریدم و واااقعا تاثیر مثبتی در زندگیم داشت من خیلی خجالتی بودم و واقعا نه گفتن مخصوصا تو محیط کار برام سخت بود و همین باعث شده بود همکارام سو استفاده کنن و از زیر انجام کارای خودشون شونه خالی میکردن و از من درخواست میکردن و منم نمیتونستم نه بگم اما الان بعد دیدن این دوره خیلی قاطع یه جواب نه میگم و از حقم دفاع میکنم مرسی از شما برای این دوره های کاربردی

 38. من قبلا دوره شهامت رو شرکت کردم خیلی برام موثر بود
  الانم میخوام برای اثر بخشی بیشتر این کارگاه رو شرکت کنم حتما
  از اقای بهرام پور و مجموعه بیشتر از یک نفر خیلی سپاس گذارم که این اموزش های عالی رو به ما یاد میدن

 39. یه قانونی از آقای بهرام پور یاد گرفتم به اسم قانون درخواست. واقعا خیلی مواقع کمکم کرده و وقتایی که حتی فکر نمیکردم درخواستم در موضوعی مورد قبول قرار بگیره، ولی این اتفاق افتاده!

  منتها یه سوال داشتم، بعضی وقتا حس میکنم توانایی درخواست ندارم. همون شهامتی که گفتین. انگار حس میکنم طرف مقابل رو با درخواست میرنجونم. چیکار باید کرد این موقع ها؟
  مثلا درخواست اینکه پولم رو برگردونه، درخواست اینکه وسیله ای ازش قرض بگیرم یا …

اسکرول به بالا