هوش منطقی چیست؟ 10 نشانه از اینکه RQ دارید یا خیر؟

سرفصل های مهم این مقاله

هوش منطقی چیست؟ 10 نشانه از اینکه RQ دارید یا خیر؟

از هوش منطقی یا RQ چه می‌دانید؟

لطفاً با هوش ریاضی-منطقی که هاوارد گاردنر در قالب هوش‌های چندگانه ارائه داده است، اشتباهش نگیرید. در مورد موضوع بسیار مهمی صحبت می‌کنیم که شاید از نقطه نظراتی، از سایر هوش‌های انسان پراهمیت‌تر باشد.

این مفهوم نخستین بار در قالب کتابی به نام The Rationality Quotient ارائه شد. کیت استانوویچ استاد روان‌شناسی دانشگاه تورنتو روی این موضوع و به‌ویژه تفکر انتقادی کار کرده است.

در ادامه این مقاله، این مفهوم را بیشتر می‌شناسیم و همچنین ابزارهایی برای ارتقای هوش منطقی تقدیمتان خواهیم کرد.

امان از این پدیده کوچک ولی پیچیده…!

مغز ما پدیده بسیار پیچیده‌ای است. ده‌ها سال است که پژوهشگران در حال شناخت آن هستند و هنوز، جنبه‌های ناشناخته زیادی باقی مانده است. سوگیری‌های شناختی و الگوهای تفکر اشتباه سیستماتیک به گمراهی و ناتوانی ما در تفکر انتقادی دامن می‌زند.

دنیل کانمن جزو نخستین کسانی بود که به مطالعه جامع در زمینه توسعه هوش منطقی یا همان RQ علاقه نشان داد.

ضریب عقلانیت یا همان هوش منطقی چیست؟

در حقیقت می‌توان گفت که RQ تستی برای سنجش میزان منطقی بودن و عقلانیت شماست.

ضریب عقلانیت یا همان هوش منطقی چیست؟

تست‌های IQ استاندارد در سطوح مختلف مشکلات خاص خودشان را دارند. به‌ویژه اینکه آن‌ها در مورد کیفیت تفکر ما اطلاعات کمی به ما می‌دهند. کیت استانوویچ روانشناس به دنبال غلبه بر این مشکل، شروع به کار بر روی اولین آزمون ضریب عقلانیت کرده است.

او در نهایت به آزمونی رسید که کیفیت تفکرات ما و میزان منطقی بودن آن را ارزیابی می‌کند.

هوش منطقی با بهره هوشی متفاوت است!

تنوع در هوش یکی از موضوعات مورد مطالعه در روانشناسی برای چندین دهه بوده است. از آنجایی که مردم اغلب تصور می‌کنند که ارزیابی‌های مربوط به هوش و به بیان دیگر ضریب هوشی یا IQ، جوهره تفکر خوب است، می‌توان فرض کرد که چنین معیارهایی برای قضاوت و تصمیم‌گیری به کار می‌روند. درک اینکه چرا چنین فرضی نادرست است، مهم است.

قضاوت و تصمیم‌گیری به درستی به عنوان اجزای تفکر منطقی در نظر گرفته می‌شوند و مردم اغلب درک نمی‌کنند که ضریب عقلانیت (هوش منطقی) و بهره هوشی دو چیز متفاوت هستند.

تمایز بین عقلانیت و هوش به توضیح اینکه چگونه افراد می‌توانند درعین‌حال باهوش و غیرمنطقی باشند کمک می‌کند. به‌این‌ترتیب، محققان باید تفاوت‌های فردی در مهارت‌های شناختی را که زیربنای هوش هستند و تفاوت‌های فردی در مهارت‌های شناختی که زمینه‌ساز تفکر عقلانی است، به طور جداگانه مطالعه کنند، زیرا از نظر مفهومی و تجربی متفاوت هستند.

چند نشانه برای اینکه ببینید هوش منطقی خوبی دارید یا نه؟

چند نشانه برای اینکه ببینید هوش منطقی خوبی دارید یا نه؟

آیا شما یک متفکر منطقی هستید و هوش منطقی بالایی دارید؟ آیا زمان بیشتری را صرف فکر کردن به چیزها می‌کنید تا اینکه بر اساس احساس رفتار کنید؟ در اینجا 10 نشانه وجود دارد که اگر آن‌ها را داشته باشید، نشان می‌دهد شما یک متفکر بسیار منطقی هستید:

1. به آینده بیشتر از گذشته فکر می‌کنید

اگر زمان بیشتری را صرف فکر کردن به اهداف و آینده خود نسبت به رویدادهای گذشته می‌کنید، احتمالاً هوش منطقی بالایی دارید. متفکران منطقی همیشه بر اساس اهداف و مقاصد آینده و پیشرفت در زمینه‌های مختلف زندگی می‌اندیشند.

2. شما همیشه ابتدا دلایل را جویا می‌شوید

صرفاً انجام کاری برای شما خوب نیست. تا وقتی که ندانید چرا!!! شما بدون دلیل محکم، کاری را انجام نمی‌دهید و چیزی را به راحتی قبول نمی‌کنید.

3. شما برنامه‌ریزی می‌کنید و آن‌ها را دنبال می‌کنید

شما از انجام کاری بدون برنامه محکم و شواهد خوب خودداری می‌کنید. می‌خواهید دقیقاً بدانید که همه‌چیز قرار است چگونه پیش برود: در طول تعطیلات، احتمالاً می‌خواهید بدانید کجا، برای چه مدت توقف خواهید داشت و زمانی که آنجا هستید، چه کاری انجام می‌دهید.

4. هنگام تصمیم‌گیری، جوانب مثبت و منفی را در نظر گرفته و لیست می‌کنید

 

برای کسانی که هوش منطقی دارند، تصمیم‌گیری بدون دانستن تأثیرات و عواقب آن دشوار است.

تصمیم‌گیری بدون دانستن تأثیرات و عواقب آن برایتان دشوار است. اگر هرگز تصمیمی نگیرید بدون اینکه بدانید دقیقاً چه چیزی به دست خواهید آورد و چه چیزی را قرار است در این فرآیند از دست خواهید داد، شما یک متفکر بسیار منطقی هستید.

5. برای شما، رسیدن به اهداف دشوار نیست. نکته کلیدی این است که روش‌های مناسب داشته باشید

شما نقشه راه خود را برای رسیدن به اهداف خود برنامه‌ریزی می‌کنید، روش‌های مناسب را انتخاب می‌کنید، سپس آن روش‌ها را اجرا می‌کنید تا دقیقاً به آنچه می‌خواهید برسید. می‌دانید که روش‌شناسی، کلید رسیدن به هر هدفی است.

6. شما می‌توانید اطلاعات مورد نظر خود را خیلی سریع به دست آورید

به محض اینکه سؤالی به ذهن شما خطور می‌کند یا از شما پرسیده می‌شود، دقیقاً می‌دانید که پاسخ را کجا پیدا کنید. شما می‌توانید هر مهارت جدیدی را که در ذهن خود دارید به سادگی با متعهد شدن به یادگیری آن یاد بگیرید. گوگل بهترین دوست شماست و دوست دارید سؤال بپرسید.

7. به ندرت به مدت طولانی روی یک چیز تمرکز می‌کنید

همان‌طور که بیشتر از گذشته به آینده فکر می‌کنید، هرگز نمی‌توانید برای مدت طولانی روی یک موضوع تمرکز کنید. شما می‌خواهید به جلو بروید و پیشرفت کنید، به سمت جلو بروید تا به اهدافی که خیلی بی‌وقفه و خستگی ناپذیر برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کرده بودید برسید. روش شما این است که برنامه را به جلو ببرید و اجازه ندهید گذشته شما را عقب نگه دارد.

8. شما عاشق شطرنج هستید

شطرنج یک بازی بسیار استراتژیک است. این نیاز به بینش و تفکر سطح بالا دارد. فقط متفکران بسیار منطقی و استراتژیک قادر به استفاده از آن با پتانسیل کامل خود هستند. اگر واقعاً در شطرنج مهارت دارید یا به بازی شطرنج علاقه خاصی دارید، به‌احتمال‌زیاد یک متفکر بسیار منطقی هستید.

9. شما از یک اپلیکیشن برای برنامه‌ریزی استفاده می‌کنید

داشتن یک اپ برنامه‌ریز روزانه شما را منظم نگه می‌دارد و از فراموش کردن قرارهایتان جلوگیری می‌کند. بسیاری از مردم در حفظ یک برنامه مشکل دارند زیرا آن را فراموش می‌کنند و متوقف می‌شوند یا به سادگی از آن دست می‌کشند؛ اما از آنجایی که یک متفکر بسیار منطقی هستید، از یک اپ خوب استفاده می‌کنید.

10. به احساسات اجازه نمی‌دهید قضاوت شما را کور کند

بسیاری از اوقات احساسات می‌توانند ما را از تفکر منطقی و رسیدن به یک نتیجه بالقوه واضح بازدارند. با این حال، شما بهتر می‌دانید؛ هرگز اجازه نمی‌دهید احساسات شما را از حقایق آشکار کور کند. شما یک متفکر بسیار منطقی هستید و می‌توانید احساسات خود را کنار بگذارید و بدون توجه به احساسی که در مورد آن دارید، کارهای لازم و صحیح را انجام دهید.

آیا شما یک متفکر بسیار منطقی هستید؟ آیا با بسیاری از نکات بالا موافق بودید؟ اگر قبل از خواندن این مطلب فکر نمی‌کردید یک متفکر بسیار منطقی هستید، فکر می‌کنید اکنون هستید؟

سخن پایانی مقاله هوش منطقی

در این مقاله تلاش کردیم از زاویه‌ای دیگر و با تعریفی دیگر به هوش منطقی نگاه کنیم و این موضوع را به همراه نشانه‌ها و روش‌های ارتقا، به شما آموزش دهید.

از اینکه با گذاشتن کامنت، خوشحالمان می‌کنید، از شما سپاسگزاریم.

چطور RQ خودمان را تقویت کنیم؟ + دانلود رایگان کتاب!

یک کتاب بسیار پرمحتوا و جذاب برایتان آماده کرده‌ایم که بعد از خواندنش، هوش منطقی و تفکر انتقادی‌تان به طرز معناداری افزایش خواهد یافت. کافی است روی تصویر زیر کلیک کنید:

دانلود کتابچه تفکر نقاد | چگونه هوش منطقی خود را افزایش دهیم؟

آرمان مهراوران

آرمان مهراوران

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ دیدگاه دربارهٔ «هوش منطقی چیست؟ 10 نشانه از اینکه RQ دارید یا خیر؟»

 1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز

  خوشحالیم که اهل مطالعه و آموزش هستید.
  در این راستا بهتون پیشنهاد می کنیم کتابچه تفکر نقاد رو رایگان دانلود نمایید.
  بیشتر ازیک نفر

 2. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز
  چقدر خوب که تصمیم گرفتید مطالب علمی رو دنبال کنید؛ تبریک به شما.
  باتوجه به اینکه موضوعی که مطرح کردید لازم هست ریشه یابی بشه تا بتونیم مسئلتون رو برطرف کنیم و محتوای آموزشی و یا مقاله مرتبط بهتون معرفی کنیم لازم هست بیشتر در این مورد باهاتون بررسی کنیم.
  برای ارتباط با ما جهت بررسی این موضوع در ساعات کاری ( شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۸ عصر) میتونید با ما در ارتباط باشید.
  ۰۲۱۹۱۰۹۰۹۰۸
  بیشتر ازیک نفر باشید…

 3. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  خوشحالیم که در این مقاله در خدمت شما بودیم؛ امیدواریم باز با محتوایی مفید همراهتون باشیم.
  بیشتر ازیک نفر

اسکرول به بالا