برنامه‌ ریزی روزانه برای نوجوانان + فواید و ویژگی‌ها!

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

برنامه‌ ریزی روزانه برای نوجوانان + فواید و ویژگی‌ها!

نوجوانی یکی از مهم‌ترین دوره‌های سنی ما است و نقش مهمی در مسیر زندگی ما بازی می‌کند. در واقع نوجوانی پلی به‌سوی جوانی و بزرگسالی است و زندگی بزرگسالی افراد می‌تواند به شدت تحت تأثیر این دوره قرار گیرد. برای همین ضروری است با لزوم و فواید برنامه‌ ریزی در این سن آشنا باشیم. از طرف دیگر به ویژگی‌های یک برنامه خوب نیز باید توجه کرد. در این مقاله به فواید برنامه ریزی روزانه برای نوجوانان و همچنین ویژگی‌های یک برنامه ریزی روزانه خوب می‌پردازیم. پس در ادامه متن با ما همراه باشید.

برنامه ریزی روزانه برای نوجوانان چه فوایدی دارد؟

این‌ها فقط بخشی از فواید مربوط به برنامه ریزی نوجوانان است:

۱- به زمان، نگاه هوشمندانه‌تری خواهند کرد

امروزه، آموختن نحوه مدیریت زمان از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و سرعت بالای پیشرفت علم و تکنولوژی یادگیری این مهارت مهم را می‌طلبد.‌ برنامه‌ریزی، نوجوانان را به استفاده هوشمندانه از وقت و زمان سوق می‌دهد.

۲- از سرگردانی و بلاتکلیفی رها می‌شوند

معمولا نوجوانان به علت حجم و فشار کمتر کارها، فرصت و زمان آزاد بیشتری برای انجام فعالیت های متنوع دارند. بنابراین نداشتن برنامه؛ هدر رفتن این تایم طلایی و نهایتا خستگی و بی‌حوصلگی نوجوانان را در پی خواهد داشت.

۳- اضطرابشان کاهش خواهد یافت

زمانی که نوجوان نسبت به آینده پیش‌رو آگاهی داشته باشد و بداند که وقت خود را صرف انجام چه نوع فعالیت‌هایی خواهد کرد؛ از میزان اضطراب او کاسته می‌شود، در حقیقت برنامه‌ریزی و نظارت بر وظایف؛ سلامت روان و آرامش بیشتر نوجوانان را به همراه دارد و از آشفتگی و سردرگمی آنان جلوگیری می‌کند.

۴- احساس شادابی بیشتری خواهند کرد

انجام کارها به صورت هدفمند، احساسات خوشایندی را برای نوجوان به ارمغان می‌آورد. در حقیقت منفعل نبودن، تصمیم گیری برای آینده و سوار نشدن بر جریان پیش‌بینی ناپذیر زندگی؛ موجب می‌شود افراد احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند‌. این مسئله بر روابط گوناگون نوجوانان نیز تاثیر مثبت داشته و به میزان اعتماد به نفس آنها می‌افزاید.

۵- در آن‌ها علاقه و اشتیاق ایجاد خواهد شد

برنامه‌ریزی با القای احساس مفید بودن و داشتن یک زندگی هدفمند، علاقه و اشتیاق نوجوان را در جهت انجام فعالیت‌هایی که به پیشرفت و بهبود کیفیت سبک زندگی او کمک می‌کند؛ بر می‌انگیزد.‌

۶- به افزایش‌تمرکزشان منجر می‌شود

برنامه‌ریزی باعث می‌شود نوجوانان تنها برروی کارهای خاصی متمرکز شوند و وقت و انرژی خود را در مسیری که برای آنان سودی ندارد؛ هدر ندهند.

۷- به شناخت نقاط ضعف و قوتشان کمک خواهد شد

انجام کارها مطابق با برنامه‌ریزی، به نوجوانان کمک می‌کند نسبت به نقاط ضعف خود آگاه شوند و با اعمال تغییرات در برنامه، اشتباهات کمتری انجام دهند و در مسیر بهبود و پیشرفت گام بردارند؛ همچنین آن‌ها می‌توانند اهداف خود را بر اساس نقاط قوت خود تنظیم کنند. در حقیقت از فواید مهم برنامه‌ریزی، می‌توان دستیابی به ویژگی برجسته خودشناسی را برشمرد.

۸- منجر به بهبود خواب، تغذیه مناسب و ورزش خواهد شد

یک برنامه اصولی و منسجم، موجب می‌شود نوجوانان به مرور سبک زندگی خود را اصلاح کنند و به سلامتی فیزیکی و روانی خود اهمیت بدهند. استراحت کافی، ورزش منظم و مصرف خوراکی‌هایی که ارزش غذایی بالایی دارند؛ نشاط، تمرکز و حال خوب را به نوجوانان هدیه می‌دهد.همچنین، این موارد به موفقیت تحصیلی نوجوانان منجر می‌شود.

۹- عادت مفید برنامه ریزی را یاد می‌گیرند

درصورتی که نوجوان چگونگی اولویت بندی کارها، برنامه‌ریزی و پایبندی به آن را تمرین کند ؛ در آینده به درک جامع تری از اهمیت این موضوع دست پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید که برنامه ریزی از مهم‌ترین فرایندهای مورد نیاز برای دستیابی به آرمان‌ها و اهداف است؛ بنابراین مهم شمردن این مسئله در دوران نوجوانی، پیشرفت و موفقیت افراد را تضمین می‌کند.

یک برنامه مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

یک برنامه مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

برخی از خصوصیات یک برنامه خوب برای نوجوانان از قرار زیر است:

یک برنامه خوب، انعطاف پذیر است

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی ثمربخش، منعطف بودن آن است. برنامه باید برای اتفاقات پیش‌بینی نشده، راهکاری ارائه کند که این مسئله با در نظر گرفتن زمان‌های جبرانی انجام می‌پذیرد. علاوه‌بر‌این برنامه ریزی؛ فعالیتی پویا بوده و انعطاف پذیری آن منشاء خلاقیت و نوآوری است.

یک برنامه خوب، تنوع دارد

انجام یک نوع فعالیت به مدت طولانی، خستگی و آشفتگی نوجوانان را به همراه دارد و از میزان علاقه آنان، برای اتمام کارها می‌کاهد. توجه داشته باشید که متنوع بودن برنامه و یادگیری مهارت‌های کاربردی گوناگون؛ برای نوجوانان هیجان انگیز بوده و مانع کسل شدن آنها می‌شود.

همچنین این موضوع با افزایش بازدهی و بهره‌وری بیشتر از زمان، اعتماد به نفس نوجوانان را بیشتر می‌کند.

یک برنامه خوب، هدف گرا/آینده گرا است!

اساس برنامه ریزی آینده‌نگری وپیش‌بینی وقایع است؛ یعنی نوجوان می‌بایست با ارزیابی آینده، برای آن آماده شود و پیش‌بینی‌‌ های کوتاه مدت و بلندمدت مختلفی داشته باشد.ادغام این پیش‌بینی‌ها به عنوان راهنمای مسیر حرکت به سمت هدف، مفید واقع می‌شود‌.

قطعا ما برنامه ریزی را برای رسیدن به هدف انجام می‌دهیم. پس قدم اول و مهم داشتن یک هدف اصولی است که برای هدف گذاری ما نیازمند مهارت‌هایی هستیم که قطعا با دیدن دوره رایگان هدفگذاری به آن مهارت‌ها دست خواهید یافت

یک برنامه خوب، منحصر به فرد/متناسب با توانایی و استعداد است

از ارائه یک نسخه واحد برای تمامی نوجوانان پرهیز کنید. تنظیم برنامه برای نوجوانان به شکل غیرواقع‌بینانه، بدون توجه به توانایی‌ها،علایق،شرایط و استعداد هایشان؛ تنها موجب سرخوردگی و بی‌انگیزگی آنان می‌شود. بنابراین برنامه ریزی بر مبنای نیازها و ویژگی‌های شخصیتی افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

سخن پایانی مقاله برنامه ریزی روزانه برای  نوجوانان

در این مقاله به فواید برنامه‌ ریزی روزانه برای نوجوانان و همچنین ویژگی‌های یک برنامه خوب پرداختیم. برنامه‌ریزی می‌تواند به احساس شادابی نوجوانان کمک کند، مدیریت زمان را به آن‌ها آموزش دهد، آن‌ها را از سردرگمی خارج کند و از اضطراب آنان کم کند، عادت‌های سالمی را در آن‌ها ایجاد کند و به آن‌ها در شناخت نقاط قوت و ضعف‌شان کمک کند.

از مهمترین ویژگی‌های یک برنامه خوب داشتن انعطاف و تنوع و همچنین شخصی‌بودن آن است. در واقع یک برنامه باید شخصی‌سازی شده باشد و متناسب با توانایی‌ها و استعدادهای فرد باشد.

 

چطور برنامه ریزی و مدیریت زمان را به صورت کاربردی یاد بگیریم؟

قبل از اینکه به نوجوانان آموزش برنامه ریزی و مدیریت زمان دهیم، باید خودمان سرمشق و الگویشان باشیم. در دوره زیر، مهم‌ترین تکنیک‌های برنامه ریزی و مدیریت زمان را یاد بگیرید. روی تصویر زیر کلیک کنید:

دوره مدیریت زمان و برنامه ریزی برای اینکه برنامه ریزی را به نوجوانان هم یاد بدهیم!

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

آرمان مهراوران

آرمان مهراوران

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا