چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟ ذهن میمونی چیست؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

فکر می‌کنی ذهن تو دائما داره مسابقه میده؟

موقع خواب کلی فکر مختلف میاد سراغت و نمیتونی درست بخوابی؟

موقع مطالعه چطور؟ ذهنت دائماً میپره و نمیتونی حتی یک صفحه رو با تمرکز بخونی؟

وقتی چشماتو می‌بندی، سکوت می‌کنی و احساس آرامش می‌کنی یا اینکه حس میکنی مغزت داره بمباران میشه و افکار مثل یک همستر به ذهنت هجوم میارن؟

بیا باهم چندتا راه خوب و نکته کوچک را امتحان کنیم و ببینیم چگونه ذهنی آرام داشته باشیم.

ذهن میمونی یا ذهن میمون وار چه معنایی داره؟

ذهن میمونی یا ذهن میمون وار (Monkey Mind) اشاره به ذهن هایی دارد که دچار یک نزاع بی پایان، درگیری های فراوان و شلوغی بیش از اندازه هستند. شاید شما هم از دسته انسان هایی باشید که دچار تردید، ترس ها و نگرانی هایی باشید که آرامش ذهن و شادی را از شما گرفته است.
ذهن بی‌قرار تاثیرات منفی زیادی دارد. هم روحی و هم جسمی. مشکلات خواب، کاهش قدرت تصمیم گیری، استرس و حتی افسردژی از جمله این مشکلات است.
همچنین کسانی که میخواهند ذهنی آرام داشته باشند، باید از نشخوار ذهنی فرار کنند و راه حلی برای آن بیابند.

میمون های ذهنی چیستند؟

راه حل نشخوار ذهنی اینجاست:

چطور نشخوار ذهنی را کنترل کنیم؟ +10 راهکار مؤثر

میمون ذهن ما دیگر چه بلاهایی سرمان می آورد؟

وقتی ذهن میمونی داشته باشیم، توانایی حل مسئله در ما کم می شود و اهمال کار می شویم. در مقابل مشکلات، یا تسلیم می شویم یا سعی در فرار از آنها داریم. ولی وقتی ذهنی آرام داشته باشیم، با قدرت با مسائل روبرو شده و آنها را حل می کنیم.

یک جمله هست که می گوید:
« آنچه که در برابر آن مقاومت کنید همچنان ادامه خواهد داشت، احتمالا قوی تر از قبل!»

میمونی که در ذهن شما خانه کرده، هرچه در برابرش تسلیم شوید، قوی تر شده و انرژی بیشتری می گیرد. البته که مبارزه با این میمون هم کار چندان درستی نیست و آن را قوی تر می کند. تنها راه این است که ذهنمان را آرام کنیم تا این میمون وحشی، اهلی و رام شو و دست از سر ما بردارد. همین!

در اینجا 6 راه ساده برای آرام کردن ذهن  و اهلی کردن میمون ذهن وجود دارد:
برای اینکه ببینیم چگونه ذهنی آرام داشته باشیم، این شش راه می تواند کارساز و کمک کننده باشد. اگرچه به نظر میرسد چنین راه هایی کلیشه ای باشد، اما یکبار هم که شده یک یا چند راه را تا انتها ادامه دهید و نه فقط برای یک مدت کوتاه.

مدیتیشن؛ راه همیشه دوست داشتنی

 

علاوه بر آن شما می توانید مقالات عالی زیر را هم در این باره مطالعه کنید:

چگونه مدیتیشن کنیم؟

شش راه برای افزایش رضایت از زندگی از پروفسور سانتوس

تجسم خلاق چیست؟

یکی از بهترین راهکارهای آرام کردن ذهن، مراقبه یا مدیتیشن است. مدیتیشن، به صورت خیلی خلاصه یعنی تمرکز ذهن. این کار به ما کمک می کند تا ذهنی آرام داشته باشیم و البته ذهنی آگاه. داشتن ذهن اگاهی برای چی خوب است؟ برای اینکه از لحظه لحظه زندگی کیف کنیم و لذت ببریم. از هرچیزی ذوق کنیم و مثبت ها را بیشتر از منفی ها ببینیم.
مدیتیشن انواع مختلفی دارد و تمام روش هایش با هدف دستیابی به صلح درونی و رسیدن به آرامش ذهن انجام می شود.

مدیتیشن، یک راه خوب برای آرامش ذهن

تنفس صحیح و عمیق

«تنفس دیافراگمی عمیق» هم بهش نمی آید انقدر موثر باشد، اما هست.
تنفس عمیق، نه تنها روش بسیار موثری است بلکه در عین حال روش ساده ای برای آرام شدن ذهن است. علاوه بر آرامش ذهن، این روش برای مقابله با استرس مفید است.
برخی میگویند تنفس سطحی و دیافراگمی، میزان اکسیژنی را که به سلول های مغزی می رسد کاهش می دهد. این گفته صحیح نیست. نفس عمیق باعث ریلکس شدن ماهیچه های شما می شود و به عملکرد مغزتان کمک می کند. ضمناً این کار را می توانید در هرجایی انجام دهید. به خصوص در پارک و جاهای خوش آب و هوا.

در مورد تنفس و صدای قوی بیشتر بخوانید:

فن بیان و صداسازی

تنفس عمیق، راهی برای آرامش ذهن

آرام کردن ذهن با تمرین قدردانی

تمرین قدردانی باعث تغییرات واقعی در مغز شما می شود. شکرگزاری معجزه ای است که هیچکدام از ما خاصیت های واقعی اش را نمیدانیم.
شکرگزاری و قدردانی، عملکرد مغز را بهبود می بخشد و احساس شما را بهتر می سازد. پس برای تقویت عملکرد مغز و رام کردن ذهن میمون وار خود، ، شکرگزاری برای چیزهای خوب موجود در در زندگیتان را آغاز کنید.

همواره شکرگزار باشید

نوشتن باعث می شود ذهنی آرام داشته باشیم

نویسندگی یک مهارت فوق العاده برای آرام کردن ذهن است. خیال نکنید نویسنده ها از مادر نویسنده زاده شده اند. آنها این مهارت را کشف کرده اند و پرورش داده اند. نوشتن افکار ، یکی دیگر از راه های موثر برای این است که یاد بگیریم ذهنی آرام داشته باشیم.  وقتی بنویسید، یعنی به استرس خودتان می گویید: «افکار استرس آور من، جای مخصوصی دارد که روی کاغذ است. هرچه داری روی کاغذ بریز و رهایم کن!».
وقتی این افکار روی کاغذ بیایند، خاصیت مخرب خود را از دست می دهند. 

در مورد نویسندگی بیشتر بخوانید:

چطور خوب بنویسیم؟

مقاله نوشتن در بیست دقیقه؛ چطور در بیست دقیقه مقاله بنویسیم؟

نوشتن آرامتتان می کند

ورزش کنید و ذهنی آرام داشته باشید

حرف زدن از ورزش، تکرار مکررات است. با این حال من به شما می گویم  تمرینتات فیزیکی و ورزشی (نه خیلی شدید و پرفشار) یکی از مهم ترین عوامل برای این است که ذهنی آرام داشته باشیم.
تمرین و ورزش،  جریان گردش خون را در بدن افزایش می دهند و باعث می شوند که سایر مواد مغذی مثبت به مغز منتقل شوند.
ورزش کردن باعث تحریک « سیستم عصبی » می شود. سیستم عصبی توانایی مغز برای تولید سلول های مغزی تازه را، به خصوص سلول هایی است که به مغز کمک می کنند عملکردی آرام و طبیعی داشته باشد بهبود می بخشد. 

ورزش کردن باعث آرامش ذهن است

آرام کردن ذهن با GABA

واژه GABA ، مخفف اسید گاما آمینو بوتیریک است. این ماده،  فعالیت نورون هایی را که به آنها متصل می شود، کم می کند و به این ترتیب،  باعث آرام شدن ذهن شلوغ ما می شود! البته وقتی که این ماده به عنوان مکمل مصرف می شود.
این ماده هم امواج مغزی نگران کننده را کم می کند و هم امواج متمرکز و آرام بخش را زیاد می کند.

یک مکمل به نام گابا می تواند آرامش ذهن بیاورد

به صورت کلی، باید بگویم آرام کردن ذهنتان، می تواند تاثیرات مثبت فراوانی برای شما داشته باشد. این مقاله را نوشتیم تا تلنگری به شما زده باشیم در راستای اینکه کمی به فکر خودتان باشید و در این دنیای شلوغ و پرهمهمه، به فکر آرامش بیشتر باشید.
با تمرین این استراتژی های خیلی ساده، مدت زمان زیادی طول نمی کشد که شما شروع به تجربیات تازه ای در مسیر خوشبختی و رفاه می کنید.

در «حرفه ای» شما سبک زندگی بهترین و موفق ترین افراد جهان را می آموزید، با کارآمدترین و موثرترین سبک های زندگی آشنا می شوید و به طور کلی یاد میگیرید چطور زندگی بهتری را تجربه کنید و دنیا را جای بهتری برای زندگی کنید:

 

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

پشتیبانی بیشتر از یک

پشتیبانی بیشتر از یک

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا