پوشش و لباس مناسب سخنران | لباس مناسب سمینار

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

لباس و کفش مناسب برای سخنرانی

یک سخنران، قبل از اینکه کلامی بگوید، با پوشش و لباسش مورد قضاوت مخاطبین قرار می گیرد. برای همین، می توان گفت یکی از اصلی ترین موضوعاتی که یک سخنران باید رعایت کند، نوع پوشش و لباسش است. ذهنیت بیشتر مخاطبان در همان لحظات ابتدایی نسبت به سخنران شکل می‌گیرد. از همین رو سخنران باید همه تلاش خود را بکند که بهترین تصویر را در ذهن مخاطبان به جای بگذارد.

یکی از موضوعات کلیدی برای ایجاد یک تصویر خوب، پوشش سخنران است، زیرا قبل از شروع صحبت سخنران، در مورد او اطلاعاتی را به افراد می‌دهد. اجازه بدهید یک مثال با مزه بزنم! بدون هیچ اطلاعاتی اگر فردی با شکل و شمایل زیر شروع به سخنرانی کند، شما چه واکنشی به او و صحبت‌هایش نشان خواهید داد؟

پوشش و لباس مناسب سخنران - یک سخنران خوب چطور لباس می پوشد؟

 

تردیدی نیست که هیچ سخنرانی با این نوع پوشش، مورد اعتماد مخاطبین قرار نخواهد گرفت؛ مگر اینکه منظور و قصدی از نوع لباس پوشیدن خاص مدنظر باشد. مثلا پیام بهرام پور، در بعضی از سخنرانی های خود، لباس هایی خاص مثل لباس تکواندو و یا لباس جراحی پوشید. البته این نوع لباس پوشیدن، از قصد و منظوری که از انتقال پیام ویژه خود داشت، حکایت می کرد.

این عکس ها را تماشا کنید:

چند نمونه جلب توجه مخاطب در سخنرانی - لباس مخصوص سخنرانان

 

چطور جلب توجه در سخنرانی به جذاب‌تر شدن آن کمک می‌کند؟ - لباس مخصوص سخنرانی چگونه باید باشد؟

 

یک سخنران حرفه ای چطور لباس و کفس مناسب می پوشد؟

 

مثلا در عکسی که ایشان لباس جراحی به تن کرده است، قصد صحبت در مورد بیماری کرونا داشت و یا در لباس تکواندو، موضوعاتی مرتبط با اراده و تقویت نیروی اراده آماده کرده بود.

در صورتی که سخنرانی ای عادی و معمولی داشته باشید، بهتر است با آداب لباس پوشیدن برای سخنرانی، آشنایی داشته باشید. در ادامه مقاله پوشش و لباس سخنرانان، نکاتی جالب و کاربردی در این رابطه بخوانید:

 

نکته اول لباس و پوشش سخنران: متناسب با جمع لباس بپوشید

این عادت را از خود دور کنید که همیشه یا رسمی لباس بپوشید یا اسپُرت! شما یک انسان هستید و باید انعطاف داشته باشید و متناسب با شرایط لباس بپوشید.

اگر قرار است برای یک رئیس جمهور سخنرانی کنید باید رسمی لباس بپوشید و اگر می‌خواهید برای کودکان بی‌سرپرست یک موسسه خیریه سخنرانی کنید شاید لازم باشد که لباس یک دلقک را بپوشید. این هیچ ایراد و اشکالی ندارد.

 

نکته دوم لباس و پوشش سخنران: به فرهنگ مخاطبان توجه کنید

اگر در ایران با شلوارک سخنرانی کنید (فرض کنید که بتوانید چنین کاری بکنید!) مطمئناً این نوعی بی‌احترامی به مخاطبان تلقی می‌شود؛ اما ممکن است دانشجویی در دانشگاه آکسفورد خیلی ساده با یک شلوارک و یک پیراهن آستین‌کوتاه سخنرانی خود را ایراد بکند و سپس لقب بهترین سخنرانی دانشجویی را به خود بگیرد.

اما همین موضوع ممکن است در ایران باعث شود که به کیمته انضباطی نهاد مربوطه ددعوت شوید و … (بقیه را از حراست بپرسید…). جدا از شوخی، توجه کنید که مخاطبان شما چه فرهنگی دارند و بهترین پوشش برای آنها چه پوششی خواهد بود؟

پوشش سخنرانان و لباس آنها - بسته جامع سخنرانی

 

نکته سوم لباس و پوشش سخنران: تمیز و مرتب باشید

گفتن این که لباس باید اتو کشیده باشد و یا پیراهن و کت‌و شلوار چروک نباشند و … شاید زیاد از حد بدیهی باشد؛ اما خب اگر به چند سخنرانی در سرتا سر کشور سر بزنیم متوجه می‌شویم که بدیهیات نیز چندان جدی گرفته نمی‌شوند!

سعی کنید قبل از سخنرانی یک چک لیست آماده کنید که دقیقاً چه چیزهایی را برای لباس‌های خود نیاز دارید (مثلاً گرفتن لباس‌ها از خشک‌شویی، گیره کراوات، واکس زدن کفش‌ها و….)

 

نکته چهارم لباس و پوشش سخنران: خاص به نظر برسید…

خاص باشید اما نه بیش از اندازه! یعنی به اندازه کافی شیک‌پوش و مرتب باشید تا از میانگین حاضرین یک سرو و گردن بالاتر باشید؛ اما خیلی اصرار نکنید که بیش از اندازه متفاوت باشید. (تشخیص کاربرد این گزینه کاملاً به شرایط و خودتان وابسته است)

 

پوشش و لباس مناسب خانم‌ها در سخنرانی چگونه باشد؟

متأسفانه برخی از خانم‌ها بسیاری از بدیهیات سخنرانی را رعایت نمی‌کنند. اولین موضوع در مورد پوشش خانم ها است! دقت کنید که پوشش شما نباید شما را از جایگاه سخنران خارج کند. بسیاری از اوقات دیده می‌شود که سخنرانان خانم به قدری آرایش می‌کنند که توجهات را تماماً به چهره خود جلب می‌کنند و این باعث می‌شود که از جایگاه سخنران خارج شوند.

موضوع بعدی کفش پاشنه بلند است! کفش‌هایی که پاشنه آنها آنقدر بلند و با سطح مقطع کم است که شما به درستی نتوانید باا آن‌ها راه بروید، قاتل شما در صحنه سخنرانی هستند! توجه کنید که شما می‌خواهید از جایگاه بلند شوید، از پله‌ها عبور کنید و روی صحنه بروید و سپس احتمالا روی صحنه راه خواهید رفت. پس مطمئناً کفش شما باید این قابلیت را داشته باشد…

 

کفش مناسب برای سخنرانی

 

کفش مناسب برای سخنرانی چه کفشی است؟

در مورد کفش مناسب برای سخنرانی، به دوست و همکار عزیزمان، خانم Diane Windingland مراجعه کردیم و مقاله‌ای از وب‌سایتشان با عنوان «What Do Your Shoes Say?» را بومی سازی کرده و برای شما منتشر کردیم. در ادامه بخش هایی از این مقاله در مورد کفش مناسب سخنرانان را مطالعه کنید:

 

کفش‌های زیادی اهل فشن!

راستش اسم متداول این کفش‌ها را بلد نیستم و فکر کنم تصویر به خودی خود گویا باشد!

 

کفش مناسب برای سخنرانی چه کفشی است؟

 

چنین کفش‌هایی دو خاصیت بسیار بزرگ دارند و آن هم این است که باعث می‌شوند که اولاً هدف اولمان برای سخنرانی به جای ارائه مطلب قدرتمند، به حفظ تعادل تغییر کند و دوم این که این کفش‌ها برای سخنرانی فوق‌العاده هستند چون تضمین می‌دهند که مخاطبان به صحبت ما گوش نمی‌کنند و فقط به کفشمان توجه می‌کنند!

جداً توصیه می‌شود از چنین کفش‌هایی خودداری نمایید.

 

کفش‌های خیلی فانتزی 

نمی‌دانم اسم این نوع کفش‌ها را درست گفتم یا خیر.

این کفش‌ها شاید خیلی قشنگ باشند اما برای سخنرانی اصلاً‌مناسب نیستند، آنها نه خیلی جذاب هستند و نه خیلی رسمی و اصلی‌ترین کارشان این است که به مخاطبان بگویند، می‌توانید من را جدی نگیرید!

 

کفش مناسب برای سخنرانی

 

‌کفش‌های کثیف

شاید بدترین نوع کفش‌ها، کفش‌های کثیف برای سخنرانی باشند.

هیچ عذر و بهانه‌ای برای کثیف بودن کفش‌ها پذیرفته نیست و باید بگویم که کافیست یک واکس کوچک جیبی همیشه در کیفتان داشته باشید تا با چنین منظره‌هایی مواجه نشویم.

 

سخنران ها چه کفش هایی می پوشند؟

به صورت کلی این نکته را باید بگویم که اصلی‌ترین اصل در پوشش سخنرانی این است که شما به عنوان سخنران در لباس خود راحت باشید و پوشش به گونه‌ای باشد که سخنان شما را تحت تأثیر قرار ندهد…

چند نکته تکمیلی در مورد پوشش و لباس مناسب سخنران

نکات تکمیلی زیر می تواند در زمینه پوشش بهتر برای سخنرانی به شما کمک کند:

 

نکته اول:

به صورت کلی این نکته را باید بگویم که اصلی‌ترین اصل در پوشش سخنرانی این است که شما به عنوان سخنران در لباس خود راحت باشید و پوشش به گونه‌ای باشد که سخنان شما را تحت تأثیر قرار ندهد…

 

نکته دوم:

کلاسیک ترین و جذاب ترین پوشش برای مردان، کت و شلوار است. کت و شلوار اگر به همراه کراوات باشد، جلوه ای بهتر هم می گیرد. پوشیدن کت تک یا پیراهن تنها، چندان جالب نیست. اگر هوای سالن سخنرانی خوب است، کت و شلواری آراسته و زیبا بپوشید. اگر برای ادارات دولتی ایران سخنرانی می کنید، بهتر است قید پوشیدن کراوات را بزنید.

 

نکته سوم:

آقایا ن دقت داشته باشید که زیر کت و شلوار، از پیراهن آستین کوتاه استفاده نکنید. حتی بهتر است پیراهن آستین بلندتان در حد 2 سانتی متر از آستین کت تان بیرون بیاید. ضمن اینکه استفاده از ساعت زیبا می تواند جلوه ای دو چندان به تیپ و ظاهرتان ببخشد.

 

نکته چهارم:

خانم ها دقت داشته باشید که بهترین پوشش برای خانمها در سخنرانی و مذاکرات، شامل مقنعه، مانتو شلوار رسمی است که بهترین رنگ برای آنها هم مانند رنگ کت شلوار آقایان است. اگر مقنعه را داخل مانتو قرار دهید زیباتر می شود.

 

چطور یک سخنران حرفه ای شویم؟

در بسته جامع سخنرانی و فن بیان، علاوه بر موضوعات و نکات مهم دیگر در مورد نوع پوشش خانم ها برای سخنرانی و نوع پوشش آقایان در سخنرانی، نکات و تکنیک های حرفه ای برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای را در اختیارتان گذاشته ایم. حتما به صفحه زیر سر بزنید. کامل ترین بسته جامع سخنرانی و فن بیان در اختیار شماست…

دوره فن بیان بیشتر ازیک

 

مطالعه بیشتر در مورد سخنرانی و فن بیان:

جملاتی برای شروع سخنرانی

10 راهکار برای بهبود مهارت‌های سخنرانی

تحلیل سخنرانی افراد مشهور + دانلود رایگان دو کتاب

سخنرانی تان را با این روش‌ها خراب کنید!! (خراب کردن سخنرانی)

چگونه سخنرانی را شروع کنیم و بر ترس شروع غلبه کنیم؟

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا