5 راه ساده برای تاب آوری و مقاومت در برابر مشکلات زندگی + ویدئو

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

5 راه ساده برای تاب آوری و مقاومت در برابر مشکلات زندگی +ویدئو

افراد به اصطلاح مقاوم معتقدند مشکلات قابل حل شدن هستند.

آنچه شما را نمیکشد، قوی‌ترتان می‌کند…

جمله‌ای که نشانگر افراد مقاوم و سرسخت در برابر مشکلات زندگی است…

5 راه ساده برای تاب آوری و مقاومت در برابر مشکلات زندگی

افراد مقاوم در برابر مشکلات، از ویژگی‌هایی مثل انعطاف پذیری، اعتماد به نفس و در نتیجه از احتمال موفقیت بالاتری برخوردار هستند. آنها می‌توانند به مشکلات و ناکامی‌ها در زندگی و حرفه کاری خود غلبه کنند.

افراد مقاوم در شرایط سخت کار می‌کنند، درس می‌گیرند و در آینده مشکلات سخت‌تر را نیز حل می‌کنند.

افراد مقاوم کنترل وضعیت را حفظ میکنند، می‌دانند در چه مواردی خوب هستند و اعتقاداتی که باعث بازداشته شدن آنها از موفقیت می‌شود را انجام نمی‌دهند.

آنها باور دارند مشکلات قابل حل شدن هستند و راه حل‌ها می‌توانند درون خود مشکل یافت شوند.

تاب آوری جزئی از مقاومت ذهنی محسوب میشود. تاب آوری در واقع توانایی کنار آمدن با مشکلات، موانع و کنترل افکار، رفتارها و احساسات است.این اتفاقات تماما به خاطر اعتماد به نفس رخ میدهند.

بیاید نگاهی به راه‌هایی برای به وجود آوردن مقاومت و تاب آوری بیشتر در برابر مشکلات زندگی!

صبور بودن در برابر مشکلات - مقاومت در برابر مشکلات زندگی

اول: مسئولیت پذیر باشید

وقتی مسئولیت اشتباهات خود را بر عهده می‌گیرید، اعتماد دیگران را جلب می‌کنید و از اشتباهات خود درس می‌گیرید. این یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاب آوری در برابر سختی‌ها و دشواری‌ها است. با مسئولیت پذیری، یاد می‌گیرید که وظیفه شما کنار آمدن با شکست‌ها و موفقیت‌ها و ادامه دادن راه است.

متن مقاومت در برابر مشکلات

شما مسئولیت افکار، احساسات و کلمات خود را بر عهده می‌گیرید. البته به یاد داشته باشید که خودتان را سرزنش نکنید. با مسئولیت پذیری، زندگی و شغل رضایت‌بخش‌تری برای خود ایجاد می‌کنید. چون هر تصمیم شما منجر به رشدتان می‌شود.

در شرایط سخت زندگی، ممکن است از خودتان بپرسید:

❌ من چه اشتباهی کردم؟

❌ چرا من همیشه آشفته می‌شوم؟

❌ چرا همیشه اتفاقات بد برای من می‌افتد؟

این کار را انجام ندهید. سرزنش زیاد از حد خود، عزت نفس تان را کم می‌کند و راه حلی پیش رویتان نمی‌گذارد. سوالات جدیدی که باید از خود بپرسید عبارتند از:

✅ از این اتفاق چه چیزی می‌توانم یاد بگیرم؟

✅ در پس این اتفاق به ظاهر بد، چه خوبی‌ها و درس‌هایی نهفته است؟

✅ چگونه در آینده جوری باشم که اتفاقات مثبت بیشتری برایم بیفتد؟

انسان عاقل در برابر مشکلات زندگی چگونه باید رفتار کند

نکته مهم: خودتان را سرزنش نکنید و از زمان‌های بد درس بگیرید. لیستی از آنچه می‌خواهید تغییر دهید تهیه کنید. فکر می‌کنید چرا موفق نبوده‌اید؟ چرا آن شرایط بوجود آمد؟ یک باور محدود کننده خود را در مورد خود تشخیص دهید و آن را رفع کنید!


انسان عاقل در برابر مشکلات زندگی چگونه باید رفتار کند - پذیرش مسئولیت در مشکلات زندگی

دوم: بر آنچه می‌توانید کنترل کنید تمرکز کنید

افراد مقاوم از خود می‌پرسند. برای تغییر وضعیتم باید چه کار کنم؟ آنها می‌دانند که نمی‌توانند همه چیز را کنترل کنند، اما آنچه آنها در کنترل دارند واکنشی است که به اتفاقات دارند.

افراد مقاوم متفکران مثبتی هستند و معتقدند که می‌توانند بخش‌های مهمی‌از زندگی خود را حتی در شرایط سخت کنترل کنند. وقتی همه چیز مطابق میل ما پیش نمی‌رود، به راحتی می‌توان به چیزهایی فکر کرد که هیچ قدرتی بر روی آنها ندارید. ما نگران اتفاقات بدی هستیم که می‌توانند رخ دهند به جای همه چیزهایی که باید از وجودشان سپاسگزار باشیم.

نکته مهم: وقتی به جای تمرکز روی خود اتفاقات، روی واکنش‌هایی که نشان می‌دهید تمرکز کنید، قدرت بیشتری پیدا می‌کنید. زندگی دشوار است و شما با هر مانعی که روبرو می‌شوید قوی‌تر می‌شوید.

تاب آوری و مقاومت در مشکلات و سختی های زندگی

سوم: تخصص خود را پیدا کنید!

دریابید که در چه کاری مهارت دارید. پی ببرید که درباره چه موضوعاتی اطلاعات زیادی دارید، آنچه را که سال‌ها صرف یادگیری آن کرده‌اید و می‌توانید در موردش بنویسید و یا به دیگران آموزش دهید. دریابید چه کاری می‌توانید انجام دهید تا به دیگران کمک کند مشکلات خود را حل کرده و رضایت بیشتری از زندگی‌شان داشته باشند.

هنگامی‌که بر نقاط قوت خود تمرکز می‌کنید و به بهبود مهارت‌های خود ادامه می‌دهید، از وقایع مشکل ساز دلسرد نمی‌شوید. بنابراین تمرکز بر نقاط قوت و تمرین مهارت محور، بسیار مهم است.

نکته مهم: افراد مقاوم اعتماد به نفس خوبی دارند و همچنین هدفمند هستند. هرچه خودتان را بهتر بشناسید، مقاومت و تاب آوری بیشتری در شرایط سخت زندگی خواهید داشت. برای افزایش تاب آوری، خودشناسی خود را افزایش دهید و ارزیابی صادقانه‌ای از مهارت‌های خود انجام دهید.

این دو دوره رایگان برای هدف گذاری و همچنین خودشناسی، حسابی توصیه می‌شوند:

دوره رایگان هدف گذاری در شرایط بحران

دوره رایگان خودشناسی

چگونه در دشواری ها و سختی ها مقاومت کنیم؟

چهارم: مغز خود را آموزش دهید تا مقاوم باشد

برای اینکه مغز شما مقاوم تر شود، مطمئن شوید که روزانه 30 دقیقه ورزش و 8 ساعت خواب دارید. ورزش باعث تحریک و رشد سلول‌های جدید مغزی می‌شود و از آلزایمر جلوگیری می‌کند. بدون خواب کافی هم، مغز شما نمی‌تواند به درستی کار کند. (در مورد خواب حتما مقاله «اهمیت خواب کافی ؛ چرا «خواب» این همه مهم است؟» را مطالعه کنید!)

هر دو فعالیت مغز شما را تقویت می‌کنند، بنابراین زمانی که شرایط سختی مقابل شما قرار می‌گیرد، می‌توانید بهتر بر آنها غلبه کنید.

در حالی که برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی مقاوم باشند، اما مقاوم بودن و تاب آوری چیزی است که می‌توانید یاد بگیرید. شما باید از افکار خود آگاه باشید و آن افکار را بدون قضاوت کردن بپذیرید.

نکته مهم: ورزش و خواب در تربیت مغز شما برای تاب آوری مهم هستند. مطمئن شوید که هر روز به اندازه کافی می‌خوابید و ورزش می‌کنید، اما اگر مجبور به انتخاب هستید، ورزش را انتخاب کنید. نکته اصلی این است که مغز را برای سازگاری با دیدگاه‌ها، موقعیت‌ها و اطلاعات جدید آموزش دهیم.

حتما ویدئوی زیر که بخشی از دوره رایگان جان سخت است را ببینید تا با سوخت رسانی به بدنتان آشنا شوید:

پنجم: به یادگیری ادامه دهید

افراد مقاوم دائماً در حال کسب دانش و دیدگاه‌های تازه و مهم هستند. آن‌ها دانش و اطلاعاتشان را در زمان مناسب تغییر می‌دهند و انعطاف پذیرند. آنها برای یادگیری بیشتر سوالات هوشمندانه‌ای می‌پرسند. افراد مقاوم دیدگاه خود را از مهارت‌ها، استعدادها و علایق خود دوباره تنظیم می‌کنند و دائماً در پی بهبود آن هستند.

آنها می‌توانند به هر موقعیتی نگاه کنند و راهی مثبت برای استفاده از مهارت‌ها و استعدادهای خود برای حل مشکلات بیابند. افراد مقاوم می‌دانند که باهوش‌تر شدن تعهد بزرگی نمی‌خواهد.

نکته مهم: اتفاقات ناخوشایندی در زندگی رخ می‌دهد. افراد مقاوم می‌دانند که چیزهای بد گاهی اوقات چیزهای خوبی در پوشش بد هستند. افراد قوی می‌دانند که چگونه با موقعیت‌ها و شکست‌های روزانه برخورد کنند.

چگونه در برابر مشکلات صبور باشیم

سخن پایانی مقاله مقاومت در برابر مشکلات زندگی

افراد مقاوم یاد می‌گیرند که چگونه در تغییرات سازگار شده و پیشرفت کنند. آنها با ورزش و خواب مغز خود را تقویت می‌کنند. آنها به یادگیری ادامه می‌دهند، تخصص خود را پیدا می‌کنند، مسئولیت می‌پذیرند و بر آنچه می‌توانند کنترل کنند تمرکز می‌کنند.

افراد قوی ادامه میدهند و به آینده نگاه می‌کنند در حالی که گذشته را پذیرفته‌اند آنها می‌دانند چگونه استرس تغییر را مدیریت کرده و در شرایط چالش برانگیز حرکت کنند. افراد مقاوم معتقدند مشکلات را می‌توان حل کرد، راه حل ها را یافت و تاب آوری را آموخت…

در مقابل مشکلات زندگی خم به ابرو نیاورد

دوره رایگان جان سخت را از دست  ندهید!

دیدیم شرایط زندگی سخت شده. با خود گفتیم بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم چیست؟ کاری که از دستمان برآمد را انجام دادیم. حالا این شما و این هم دوره فوق‌العاده و رایگان جان سخت!

توی این دوره چندتا ویدئوی کوتاه براتون قرار دادیم و با بهترین روش‌های روانشناسی دنیا بهتون یاد دادیم که تاب آوری و جان سختی‌تان را افزایش دهید.

کلیک کنید!

دوره رایگان جان سخت - مقاومت در برابر مشکلات زندگی

سایر مقالاتی که در زمینه تاب آوری و دشواری می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

 مهارت تاب آوری و تحمل سختی چیست؟

 مدیریت کسب و کار در بحران های غیرمنتظره

 سلامت روان در بحران و حقایقی در مورد مغز؟

منبع مقاله: سایت مدیوم 

5 Ways to Become More Resilient

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

تیم فنی بیشتر از یک نفر

تیم فنی بیشتر از یک نفر

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه دربارهٔ «5 راه ساده برای تاب آوری و مقاومت در برابر مشکلات زندگی + ویدئو»

  1. با سلام و عرض خداقوت خدمت شما دوست عزیز و دست اندر کار های این سایت مفید مطالب تون خیلی عالی هستش و من از استفاده کردن از راهکار های شما نه تنها لذت می برم بلکه نتیج خوبی هم می گیرم انشاع الله خدا پشت و پناهتون باشه

  2. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

    ممنون که همراهمون هستید و دغدغه آموزش و یادگیری دارید؛ همراهیتون باعث افتخارمون هست…
    موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

اسکرول به بالا
پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!