بهترین راه‌های افزایش هوش؛ چگونه باهوش‌تر شویم؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

بهترین راه‌های افزایش هوش؛ چگونه باهوش‌تر شویم؟

بسیاری از افراد مفکر می کنند که هوش چیزی ثابت است و قابل تغییر نیست. اما تحقیقات نشان داده است که افزایش هوش امکان پذیر است و چیزی ثابت و غیرقابل تغییر نیست.

خیلی از ما دوست داریم که روز‌ به روز باهوش‌تر شویم. سؤال اول این است که آیا افزایش هوش اصلاً ممکن است؟ اگر آری چگونه؟ در این مقاله قصد داریم راه‌های مختلفی را که به افزایش هوش ما کمک می‌کنند معرفی کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراهمان باشید.

هوش ما ثابت است یا متغیر؟

از گذشته بحث‌های مختلفی بر سر تعریف هوش و ثابت یا متغیر بودن آن وجود داشته است. عده‌ای باور دارند که هوش عمدتاً برخواسته از یکسری عوامل زیستی است و به ندرت در طول زندگی تغییر می‌کنند. عده دیگری اما نقش تجارب محیطی را در هوش جدی‌تر می‌بینند و باور دارند که با افزایش و بهبود عملکردهای مغزی مختلف نظیر توجه، حافظه، تفکر و استدلال می‌توان بر هوش افزود. در این مقاله در ادامه این دیدگاه راه‌های مختلفی را برای افزایش هوش مطرح می‌کنیم.

این 8 راه را برای افزایش هوش دنیال کنید!

با روش‌ها و راه‌هایی که در ادامه می‌بینید، می‌توانید روی افزایش هوشتان حساب باز کنید:

راه اول: مطالعه کنید

پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهند که خواندن عمده مناطق مغزی را تحریک می‌کند و ارتباطات بین این مناطق را نیز فعال می‌کند. خواندن و مطالعه بر توجه، ادراک، حافظه بلندمدت، قدرت استدلال و تفکر ما تأثیر می‌گذارد و نقش بسیار مهمی را می‌تواند در افزایش هوش ایفا کند.

راه دوم: زبان جدیدی یاد بگیرید

 

قرار‌گرفتن در مسیر یادگیری می‌تواند به‌شدت بر هوش ما بیفزاید

به‌صورت کلی قرار‌گرفتن در مسیر یادگیری می‌تواند به‌شدت بر هوش ما بیفزاید. یادگیری زبان جدید یکی از مهم‌ترین مسیرهایی است که افراد می‌توانند در آن قرار بگیرند. یادگیری زبان جدید مسیرهای عصبی مختلفی را در مغز ما فعال می‌کند و بر مهارت‌های شناختی ما می‌افزاید. به همین خاطر باید به نقش یادگیری زبان جدید در افزایش هوش تأکید کرد.

راه سوم: مدیتیشن کنید

مطالعات بسیاری بر نقش مدیتیشن در کارکردهای اجرایی تأکید کرده‌اند. در مقاله‌ای در سال 2019 شرکت‌کنندگان به‌طور منظم و در طی هشت هفته مدیتیشن انجام دادند. بعد از گذشت هشت هفته تفاوت‌های معناداری در شناخت، حافظه فعال و توجه آنان ایجاد شده بود. به‌صورت کلی می‌توان گفت که مدیتیشن با ایجاد تغییر در کارکردهای اجرایی مغز ما می‌تواند بر عملکرد بهتر مغز و در نتیجه باهوش‌تر‌شدن ما کمک کند.

با کمک اپلیکیشن آرامیا که تاکنون بیش از 150 هزار نفر آن را نصب کرده‌اند، می‌توانید مدیتیشن را به صورت علمی و جذاب یاد بگیرید. از اینجا دانلود کنید:

دانلود اپلیکیشن آرامیا

 

راه چهارم: به‌طور منظم ورزش کنید

ورزش نیز از جمله فعالیت‌هایی است که با ایجاد مسیرهای عصبی جدید می‌تواند به تبدیل شدن ما به فردی باهوش‌تر کمک کند. پژوهش‌های مختلف نشان داده‌اند که ورزش می‌تواند حافظه و سایر کارکردهای اجرایی ما را بهبود بخشد.

راه پنجم: از ابزارآلات موسیقی کمک بگیرید

 

نواختن موسیقی می‌تواند قسمت‌های مختلف مغز را درگیر کند و بر ادراک صوتی ما، حافظه و همچنین شناخت الگوها توسط مغز ما تأثیر بگذارد

نواختن موسیقی می‌تواند قسمت‌های مختلف مغز را درگیر کند و بر ادراک صوتی ما، حافظه و همچنین شناخت الگوها توسط مغز ما تأثیر بگذارد. نواختن موسیقی باعث می‌شود که مسیرهای عصبی جدید و مختلفی در مغز ما ایجاد شود. در نهایت نواختن موسیقی با تغییر در عملکرد شناختی مغز ما، می‌تواند به باهوش‌ترشدنمان کمک کند.

راه ششم: روابط اجتماعی ایجاد کنید

انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند. این بدین معنی است که بسیاری از مفاهیمی که در رابطه با انسان‌ها مطرح‌اند در قالب روابط‌ اجتماعی شکل می‌گیرند. هوش یکی از این مفاهیم است که به‌شدت متأثر از روابط اجتماعی ما است.

روابط اجتماعی ما در رشد و عملکرد مغز نقش بسیار مهمی دارند. روابط اجتماعی می‌توانند به ایجاد مسیرهای عصبی مختلف کمک کنند و در عملکرد شناختی مغز نیز تغییر ایجاد کنند. به‌صورت کلی نقش روابط اجتماعی در هوش ما بسیار پررنگ است.

یکی از بهترین مهارت‌ها برای داشتن ارتباطات اجتماعی خوب، فن بیان قوی است. با دوره رایگان زیر، فن بیان را به خوبی یاد بگیرید. (روی تصویر زیر کلیک کنید:)

آموزش فن بیان

راه هفتم: به اندازه کافی بخوابید

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کمبود خواب حتی اگر ناچیز باشد می‌تواند بر کارکردهای اجرایی ما تأثیر منفی بگذارد. خواب نقش بسیار مهمی را در عملکرد مغز و نحوه پردازش اطلاعات و یادگیری بازی می‌کند. از همین جهت می‌توان آن را به عنوان یک عامل جدی برای افزایش هوش معرفی کرد.

حتما این مقاله را هم مطالعه کنید: اهمیت خواب کافی | چرا خواب این همه مهم است؟

راه هشتم: تغذیه مناسب را فراموش نکنید

مغز ما برای فعالیت کاملاً به مواد مغذی وابسته است. ویتامین‌ها، فلاونوئیدها و امگا سه از جمله مواد غذایی هستند که در پژوهش‌های مختلف بر نقش آن‌ها در کارکردهای اجرایی ما تأکید شده است. به‌صورت کلی ما نباید اصلاً نقش مواد غذایی را در عملکرد مغزمان فراموش کنیم.

سخن پایانی مقاله افزایش هوش

در این مقاله به معرفی راه‌های مختلف برای افزایش هوش پرداختیم. برای افزایش هوشمان می‌توانیم از مطالعه، ورزش و مدیتیشن کمک بگیریم. یادگیری زبان جدید نیز با ایجاد مسیرهای عصبی جدید می‌تواند به افزایش هوش کمک کند. روابط اجتماعی نیز نقش بسیار پررنگی را می‌توانند در افزایش هوش بازی کنند. در آخر نیز باید به نقش تغذیه و خواب در افزایش هوش تأکید کرد.

چگونه هوش کلامی خود را به نحو چشمگیری افزایش دهیم؟

هوش ما، قابل بهبود است، به ویژه هوش کلامی که می‌توان با تکرار و تمرین، هر روز آن را بیشتر از روز قبل ارتقا داد. بعد از گذراندن دوره زیر، به خوبی درک می‌کنید که هوش کلامی و زبانی‌تان تا چه اندازه بهبود یافته است…!

روی تصویر زیر کلیک کنید:

بسته جامع هوش کلامی | روش افزایش هوش

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

آرمان مهراوران

آرمان مهراوران

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا