تست آنلاین هوش هیجانی و هفت راهکار عملی برای افزایش هوش هیجانی

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

تست آنلاین  هوش هیجانی و هفت راهکار عملی برای افزایش هوش هیجانی

 

تست آنلاین  هوش هیجانی و هفت راهکار عملی برای افزایش هوش هیجانی موضوع این مقاله می باشد.

در این مقاله به بررسی ویژگی های متفاوت افراد در این زمینه پرداخته و چند مورد از روش‌های افزایش هوش هیجانی (EQ) را نیز بیان خواهیم کرد. در پایان نیز یک تست آنلاین هوش هیجانی (EQ) معتبر را ارائه خواهیم داد.

 

ویژگی‌ها و عادات رفتاری افراد با هوش هیجانی بالا

در اینجا به صورت تیتروار به برخی از ویژگی‌های افراد با هوش هیجانی بالا اشاره می کنیم:

1- یکی از ویژگی‌های بسیار بارز افراد با هوش هیجانی بالا “انعطاف‌پذیری” و توانایی هماهنگ شدن با شرایط مختلف است.

 

اتفاقا این مورد طبق آمار موسسه گالوپ مهم‌ترین ویژگی مدیران موفق گروه شرکت‌های فورچون 500 نیز می‌باشد.

انعطاف پذیری به این معناست که فرد حاضر باشد برای رسیدن به نتیجه بهتر نواقص و اشتباهات خود را پذیرفته و حاضر به تجدید نظر در دیدگاهش و تغییر آن شود.

به عنوان مثال چند سال پیش در شرکتی کار می‌کردم که مدیر یکی از واحدهای آن به خاطر عدم انعطاف پذیری و اصرار بر سیاست های غلط خود آن هم در واحدی که یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن سازمان بود باعث ایجاد مشکلاتی در روند تولید و بازدهی شرکت شده و نهایتا هم به خاطر این ویژگی آسیب زای خود اخراج شد.

2- شاید بتوان گفت بارزترین ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا که هرکسی آن را داشته باشد قطعا دارای “هوش هیجانی” بالایی است “ماجراجویی و ریسک‌پذیری” بسیار بالاست.

نمونه‌های بارز چنین ویژگی مثبتی کارآفرین های بزرگی مثل استیو جابز هستند. چنین فردی به حدی ریسک پذیر است که در همان  سال اول دانشگاه بدون هیچ پشتوانه و حمایت مالی خاصی ترک تحصیل می‌کند تا بتواند به رویاهای بزرگ خود برسد.

3- مسئولیت احساسات خود را می‌پذیرند:

مثلا بی‌حوصلگی خود را به جای نسبت دادن به حوصله‌سربر بودن طرف مقابل به تحمل پایین خود و یا شرایط فکری نامناسبی که در آن قرار دارند (مثلا نگران چیزی بودن) نسبت می‌دهند.

4- تحمل بالا در مقابل مشکلات و مسائل پیش آمده:

شاید بهترین و بارزترین نمونه چنین افرادی رهبران انقلابی مانند گاندی و نلسون ماندلا باشند که در تحمل بالایشان در برابر ناملایمات  و مشکلات جای هیچ‌گونه شک و شبهه‌ای نیست.

بارزترین ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا قدرت “ریسک پذیری و ماجراجویی” خیلی زیاد است

ویژگی افراد با هوش هیجانی پایین

 

از آنجایی که با صحبت از ویژگی‌های افراد با هوش هیجانی بالا، ویژگی‌های عکس آن که افراد با هوش هیجانی پایین هستند تا حد زیادی مشخص می‌شود، خیلی به توضیح این مورد نپرداخته و فقط به چند مورد مهم اشاره می‌کنم:

بارزترین ویژگی افراد با هوش هیجانی پایین منفی‌نگری است.

سایر ویژگی‌های افراد با هوش هیجانی پایین: احساس عدم امنیت، فرار از پذیرش مسئولیت، احساس گناه، احساس جبر و غیره

بارزترین ویژگی افراد با هوش هیجانی پایین “منفی نگری” است

مقایسه افراد با هوش هیجانی بالا و پایین:

به عنوان مثال در مورد کار و شغل به بررسی تفاوت افراد با هوش هیجانی بالا و پایین می‌پردازیم:

یک فرد با هوش هیجانی بالا در هر شغلی که باشد از انجام کارش لذت برده و با مثبت نگری‌ای که دارد هدفش از انجام آن کار یادگیری و کسب مهارت‌های لازم جهت رسیدن به موفقیت‌های شغلی بیشتر است و به همین خاطر معمولا در هر جایی که باشد بیش از درآمدی که دارد کار می کند.

اما یک فرد با هوش هیجانی پایین به شغلش به عنوان کاری نگاه می‌کند که مجبور است جهت حفظ امنیت مالی خود آن را انجام دهد و به همین خاطر در هر لحظه از انجام آن احساس مجبور بودن کرده و لذت چندانی از کارش نمی‌برد.

چنین فردی معمولا در رابطه با شغلش مسئولیت پذیر نبوده و تنها در حدی که آن را از دست ندهد کار می‌کند و معمولا این مقدار کار کمتر از میزان وظیفه‌اش است.

افراد با هوش هیجانی بالا همواره بیش از درآمدشان کار می کنند

هوش هیجانی قابل افزایش است یا ذاتی؟

 

تحقیقات علمی انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که هوش هیجانی بر خلاف بهره هوشی (IQ) قابل افزایش است.

 

در این تحقیقات و آزمایش‌ها مشاهده شده که میزان هوش هیجانی افراد در سنین مختلف متفاوت است. میزان تفاوت ایجاد شده به این بستگی دارد که فعالیت‌هایی که افراد در طول زندگی‌شان انجام می‌دهند چقدر بر افزایش هوش هیجانی تاثیر مثبت یا منفی دارد.

 

هفت روش برای افزایش هوش هیجانی

 

همان طور که گفتیم یکسری از رفتارها و انجام برخی از فعالیت‌ها می‌تواند باعث افزایش هوش هیجانی شود. در اینجا می‌خواهیم چند نمونه از این رفتارها و فعالیت‌ها را بررسی کنیم:

1- از هر فرصتی برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کنیم. این مسئله باعث خواهد شد تا به این نکته پی ببریم که با هر فردی باید به شکلی متفاوت و متناسب با شخصیت او رفتار کرد و نمی‌توان به یک شیوه‌ با همه‌ی انسان‌ها وارد رابطه شد.

مثلا وقتی در میهمانی، سمینار و یا مراسمی شرکت می‌کنیم به جای گوشه گیری و یا رفتن به سمت دوستان و افرادی که می‌شناسیم سعی کنیم با افراد جدید وارد رابطه شویم. این مسئله باعث خواهد شد تا شناخت ما از دیگران بیشتر شده و مهارت‌های ارتباطی‌مان توسعه پیدا کند که این مورد باعث افزایش هوش هیجانی مان خواهد شد.

 

 

2- استفاده از عبارات و کلمات مثبت به جای منفی برای توصیف موارد مختلف و به طور کلی اصلاح گفتگوهای درونی که با خودمان داریم.

مثلا زمانی که در موردی خاص به نتیجه و هدف خود نمی‌رسیم به جای زیر سوال بردن و بی عرضه دانستن خودمان این باور را افزایش کنیم که دفعه‌ی بعد با تلاش بیشتر و بهتر به نتیجه‌ی مورد نظرم می‌رسم.

 

3- سعی کنیم از این پس به احساسات و طرز فکر دیگران هر چقدر هم که به نظرمان مسخره و غلط باشد احترام گذاشته و حتی در ذهن‌مان نیز آن‌ها را زیر سوال نبریم. البته احترام گذاشتن به عقیده و نظر دیگران به معنای قبول آن‌ها و عمل کردن بر اساسشان نیست.

 

4- از افرادی که به احساسات شما احترام نمی‌گذارند یا قبولتان ندارند دوری کنید. چنین افرادی باعث می‌شوند که میزان اعتماد به نفس و احترام به خودمان کاهش یافته و رفته رفته تبدیل به فردی ضعیف شویم که قدرت انجام هیچ کار مهم و بزرگی را ندارد.

 

این مورد را با تمام وجود و به شخصه تجربه کرده‌ام. زمانی بود که تمام اطرافیانم را افرادی ضعیف تشکیل می‌دادند که بزرگ ترین تفریحشان زیر سوال بردن و تمسخر ایده ها، اهداف و آرزوهای اطرافیان و دوستانشان و از جلمه من (محسن محمدی) بود.

 

تا زمانی که اطرافیانم را چنین افرادی تشکیل می‌دادند هیچ موفقیت و آینده ی روشنی برای خود قائل نبودم اما وقتی اقدام به تغییر فضای ارتباطی خود کردم همه چیز عوض شد و به موفقیت هایی رسیدم که با طرز فکر قبلی‌ام باورم نمی‌شد که امکان پذیر باشند.

 

5- سعی کنید بیشتر گوش دهید. شاید باورتان نشود ولی گوش دادنِ درست یکی از روش‌های کلیدی افزایش هوش هیجانی است. بنابراین سعی کنید بعد از این اگر دوست یا هر فرد دیگری برای بیان موضوع و یا مسئله‌ای نزدتان آمد به او اجازه دهید تا به طور کامل خودش را بیان کند و قبل از اتمام توضیحات فرد مقابل وسط حرفش نپرید.

 

گوش کردن درست به حرف طرف مقابل به مرور زمان این امکان و قابلیت را به شما می‌دهد که بتوانید احساسات دیگران را دقیق‌تر شناسایی کرده و درک کنید.

 

6- یکی دیگر از تمریناتی که انجام آن می‌تواند در افزایش هوش هیجانی موثر واقع شود این است که یک فیلم یا برنامه تلویزیونی را بدون صدا نگاه کرده و سعی کنید از روی حالات چهره و بدن افراد احساسات و حرف‌هایشان را تشخیص دهید.

 

7- افکار و احساسات خود را بنویسید و یا اگر به نوشتن عادت ندارید، آن‌ها را برای خودتان بیان کنید. این کار باعث می‌شود تا رفته رفته بهتر بتوانید احساسات مختلف خود را تشخیص داده و به خودآگاهی بیشتری برسید که یکی از ویژگی‌های اصلی افراد با هوش هیجانی بالاست.

 

در کنار تمام این موارد که رعایتشان به مرور زمان می‌تواند باعث افزایش هوش هیجانی‌مان شود دانستن یک نکته بسیار مهم است و آن اینکه افزایش هوش هیجانی به زمان نیاز دارد و صبر و حوصله می‌خواهد. بنابراین نباید عجله کنیم.

افزایش هوش هیجانی به زمان نیاز دارد و صبر و حوصله می خواهد

مدل EQ-i (روون بار اُن) در هوش هیجانی – تست  هوش هیجانی

 

در مورد دانیل گلمن و تعریفش از هوش هیجانی در مقاله قبل بحث شد. البته مطالعات و تحقیقات او در این حوزه بسیار گسترده و زیاد است و ما صرفا در حد نیازمان به آن اشاره کردیم.

بعد از دانیل گلمن دانشمندی به نام روون بار اُن (Reuven Bar-On) بسیاری از مفاهیم دیگر را هم تحت عنوان هوش هیجانی مطرح کرد و مدلی ساخت به نام EQ-i که اگر بخواهیم بدون اشاره به این مدل و تست هوش هیجانی ارائه شده از سوی او بحث در این مورد را پایان دهیم، می‌توان گفت نکته مهمی را در این زمینه جا انداخته‌ایم.

 

 • مدل EQ-i

 

طبق تصویر، روون بار اُن هوش هیجانی را به پنج مولفه تقسیم می‌کند که عبارتند از:

 • Self Perception: مقدار شناخت و درک فرد از خود
 • Self Expression : توانایی فرد در بیان احساسات خود
 • Interpersonal: توانایی ایجاد و توسعه روابط با دیگران
 • Decision Making: توانایی مدیریت هیجانات و احساسات و استفاده از آن‌ها برای تصمیم‌گیری بهتر
 • Stress Management: توانایی مدیریت و کنترل تنش‌های ایجاد شده در مواجهه با مشکلات و چالش‌ها

 

آزمون EQ-i (تست هوش هیجانی)

 

احتمالا با مطالعه این نوشته تا اینجا مهم‌ترین سوالی که در ذهنتان ایجاد شده این است که آیا راهی برای سنجش و تست هوش هیجانی وجود دارد و احتمالا بی صبرانه به دنبال اندازه‌گیری هوش هیجانی خودتان هستید.

به همین خاطر در انتهای این مقاله تست هوش هیجانی “روور بار اُن” موسوم به آزمون EQ-i را تقدیمتان می‌کنیم که می‌تواند تا حدی در برآورد هوش هیجانی (EQ) موثر واقع شود.

دلیل اینکه می‌گویم تا حدی این است که در حوزه‌ی علوم رفتاری همه چیز نسبی بوده و خصوصیات انسان به قدری عمیق و پیچیده است که نمی‌توان با یک آزمون آنلاین و جواب دادن به چند سوال در مورد آن‌ها قضاوت نهایی کرد.

بنابراین پرسشنامه‌ها نمی‌توانند کمک چندانی به ما بکنند مخصوصا در مورد مفهوم پیچیده‌ای چون هوش هیجانی که هنوز تا رسیدن به تعریفی دقیق و همه جانبه در مورد آن نیاز به مطالعات و تحقیقات بسیاری است.

دانلود فایل PDF

 

تست آنلاین و رایگان هوش هیجانی:

دقت کنید که در مورد هر سوال گزینه‌ای را انتخاب کنید که به واقعیت شما نزدیک‌تر است نه گزینه‌ای را که به نظرتان بهترین حالت را توصیف می‌کند.

این تست طولانی است و اگر حوصله آن را ندارید شاید بهتر باشد به تست‌های سطح پایینی همچون طالع بینی با دو سوال یا ماه تولد را پاسخ دهید!

گزینه‌های هر سوال درجه موافقت شما با آن مورد را نشان می‌دهند، به این صورت:

1: کاملا مخالفم، 2: مخالفم، 3: تا حدودی، 4: موافقم، 5: کاملا موافقم

یک تست آنلاین هوش هیجانی (EQ) معتبر!

دقت کنید که در مورد هر سوال گزینه‌ای را انتخاب کنید که به واقعیت شما نزدیک‌تر است نه گزینه‌ای را که به نظرتان بهترین حالت را توصیف می‌کند. این تست طولانی است و اگر حوصله آن را ندارید شاید بهتر باشد به تست‌های سطح پایینی همچون طالع بینی با دو سوال یا ماه تولد را پاسخ دهید!

گزینه‌های هر سوال درجه موافقت شما با آن مورد را نشان می‌دهند، به این صورت:

۱: کاملا مخالفم، ۲: مخالفم، ۳: تا حدودی، ۴: موافقم، ۵: کاملا موافقم

یک درخواست:

لطفا نتیجه تست هوش هیجانی خود را در قسمت نظرات بنویسید.

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ دیدگاه دربارهٔ «تست آنلاین هوش هیجانی و هفت راهکار عملی برای افزایش هوش هیجانی»

 1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام آقای جعفری
  خوشحالیم که مقاله تست آنلاین هوش هیجانی برای شما مفید بوده.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 2. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز
  خیلی ممنون از کامنت شما
  این ازمون تا روز های اینده داخل این صفحه قرار میگیره و میتونید انجام بدین
  ممنون از همراهی شما
  موفق باشید

 3. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام عرفان عزیز
  خوشحالیم که تست آنلاین هوش هیجانی برای شما کاربردی بوده.
  ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 4. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز
  خیلی خوشحال هستیم که همراهمون هستید و اهل یادگیری و مطالعه هستید.
  بله حق با شماست.
  با عرض پوزش یک مشکل فنی هست و ممنون که این موضوع رو اطلاع دادید.
  تا چند روز دیگر این مسئله برطرف خواهد شد.
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید…

 5. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  چقدر خوب که اهل مطالعه هستید؛ تبریک به شما
  امیدواریم مجددا با محتواهای بعدی در خدمتتون باشیم.
  بیشتر ازیک نفر

اسکرول به بالا
پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!