چگونه پول جمع کنیم؟ 5 روش اصلی + ویدیو

سرفصل های مهم این مقاله

همیشه زمانی که صحبت از پول جمع کردن می‌شود، خیلی‌ها می‌گویند:

مگه تو ایرانم میشه پول جمع کرد؟ اصلا مگه چقدر پول در میاریم که بقیشو پس انداز کنیم؟

چگونه پول جمع کنیم؟ 5 روش اصلی + ویدیو

راستش را بخواهید این عزیزان با اصول پس انداز و چگونه پول جمع کردن آشنا نیستند. چرا که آنها فکر می‌کنند پس انداز یعنی نگاه داشتن باقی مانده درآمد بعد از کسر کردن هزینه‌های جاری. در حالی که قضیه کاملا برعکس است

در واقع پول جمع کردن یعنی ابتدا پول پس انداز را از درآمدمان جدا کنیم و سپس با باقی مانده آن زندگی را بگذرانیم

چرا؟ چون ما انسان‌ها چه درآمدمان 1 میلیون تومان باشد و چه 40 میلیون، باز هم راهی برای خرج کردنش پیدا می‌کنیم. طبق یک اصل مهم، هزینه‌های ما با درآمدمان بالا می‌روند. پس تا وقتی که اصول پس انداز را بلد نباشیم، اصلا نمی‌توانیم پولی جمع کنیم.

با توجه به این نکات، در این مقاله می‌خواهم به شما راه های پول جمع کردن را آموزش بدهم. راهکارهایی که در ادامه می‌گویم، کاملا عملی هستند و اتفاقا برای ما ایرانی‌ها اجرا کردنشان کار آسانی است. پس با من همراه باشید.

آموزش پول جمع کردن

ببینید، پول جمع کردن اصول خاص خودش را دارد. اینطور نیست که از همین فردا بگوییم می‌خواهم پول جمع کن شوم و ماه بعد چند میلیون تومان در حساب داشته باشیم!

استاد بهرامپور در چالش پولاتو که در صفحه اینستاگرام بیشتر از یک نفر منتشر کرده بودیم، در مورد اصول و راه های پول جمع کردن به شکل دقیق صحبت کردند. می‌توانید برای یادگیری این راه‌ها، ویدیو پایین که همان ویدیو چالش است را ببینید یا ادامه مقاله را مطالعه کنید.👇

1_ اول از همه الگوی پس انداز خودتان را پیدا کنید

ببینید نه من، نه استاد بهرامپور و نه هیچ کس دیگری نمی‌تواند برای بقیه نسخه یکسان بپیچد؛ چون رفتار و ویژگی‌های هر شخصی متفاوت است. بنابراین در مرحله اول برای پول جمع کردن، باید الگوی پس انداز خودتان را بیابید. یعنی چه؟ یعنی ببینید اگر پول‌های‌تان را کجا بگذارید احتمال خرج کردنش بسیار کاهش پیدا می‌کند؟

چگونه پول جمع کنیم؟ 5 روش اصلی + ویدیو

👈 مثلا بعضی‌ها یک قلک سفالی می‌خرند و تراول‌های‌شان را در آن می‌ریزند،

👈 بعضی دیگر پول را در یک کارت عابر بانک قرار می‌دهند،

👈 بعضی‌ها حساب قرض‌الحسنه باز می‌کنند،

به عنوان نمونه خود من برای پول پس انداز کردن یک کارت عابر بانکم را شکستم! حالا هم هر پولی که بخواهم نگاه دارم به آن کارت واریز می‌کنم. به این ترتیب مطمئنم حداقل حالاحالاها به این راحتی نمی‌توانم به پول درون کارت دست‌درازی کنم.

نکته: اگر احساس می‌کنید ممکن است تعهد کافی برای پول جمع کردن نداشته باشید، پیشنهاد می‌کنم تصویر یکی از رویاهای‌تان را روی قلک، کارت عابربانک، دفترچه حساب یا… بچسبانید. به این ترتیب هر موقع قصد داشتید به آن دست‌درازی کنید، نگاه کردن به تصویر این رویا باعث افزایش انگیزه‌تان شده و اجازه نمی‌دهد پول را بردارید.

2_ 10 الی 20 درصد از هر پولی که به حساب‌تان می‌آید را جمع کنید

چگونه پول جمع کنیم؟ نحوه پس انداز پول

تا الان می‌دانید که مخزن پول‌تان دقیقا کجاست. در ادامه دومین قدم یا راهکار پول جمع کردن این است که بین 10 الی 20 درصد از درآمدتان را در مخزن بریزید. منظورم از درآمد، هر پولی است که به حساب‌تان می‌آید. مثلا اگر عیدی‌تان را از شرکت می‌گیرید، همان ابتدای کار 20 درصد از کل پول را به حساب پس انداز بریزید.

با توجه به اینکه این کار کمی نیاز به تعهد بیشتری دارد، پیشنهاد می‌کنم به یکی از اعضای نزدیک خانواده بگویید این موضوع را به شما یادآوری کند. مثلا به همسرتان بگویید که ابتدای هر ماه و زمان گرفتن حقوق، تعهدتان را یادآور شود.

3_ مبلغی روزانه را برای پس انداز کردن درنظر بگیرید

چگونه پول جمع کنیم؟ بهترین روش های پس انداز کردن پول

سومین طریقه پول جمع کردن این است که مبلغی را به عنوان پس انداز روزانه در نظر بگیرید. این یعنی با خودتان عهد کنید روزانه 5، 10 یا اصلا 100 هزار تومان از حساب‌تان به حساب پس انداز منتقل شود.

یکی از راهکارهای خلاقانه که در این روش به شما کمک می‌کند، این است که انتقال وجه خودکار را برای حساب‌تان فعال کنید. به این ترتیب می‌توانید تعیین کنید که به طور خودکار روزانه 10، 20 یا هر مبلغی که مد نظر دارید از حساب‌تان کسر شده و به حساب پس انداز منتقل شود. اگر نمی‌دانید چطور باید این ویژگی را فعال کنید، بهتر است با کارشناسان بانک‌تان تماس گرفته و از آنها در مورد این قابلیت سوال کنید.

4_ خرج‌تان را رند کنید!

چطور پول پس انداز کنیم؟ چگونه پول جمع کنیم

طی روز چند بار به بهانه‌های مختلف پول خرج می‌کنید؟ یک‌بار برای خرید منزل بیرون می‌روید، دفعه بعد از پشت رایانه یک دوره آموزشی می‌خرید و بار دیگر قبض‌های منزل را پرداخت می‌کنید. حالا مبلغ این خریدها چقدر است؟

یک‌بار 112 هزار تومان، بار دیگر 56 هزار تومان و… . یکی دیگر از راهکارهای پول جمع کردن این است که بعد از هر خرید، به اندازه رند کردن مبلغ، مابقی پول را به حساب پس انداز واریز کنید.

یعنی اگر امروز برای خانه 112 هزار تومان پول خرج کردید، 8 هزار تومان به حساب پس اندازتان واریز کنید. به این ترتیب خرج‌تان می‌شود 120 هزار تومان که یک عدد رند است. اگر این کار را برای همه خریدهایی که طی روز دارید انجام بدهید، قطعا پولی که به حساب‌تان واریز می‌شود بسیار زیاد خواهد بود.

5_ از خرید انصراف بدهید

نحوه پول پس انداز کردن - چگونه پول جمع کنیم؟

ببینید، اغلب خریدهای ما از سر احساس است نه منطق! به همین دلیل هم هست که دور و برمان پر شده از وسایلی که اصلا از آنها استفاده نمی‌کنیم.

منظورم از خرید احساسی، زمانی است که به دلیل خیلی خوشحال بودن، هیجان‌زده شدن یا حتی ناراحت بودن چیزی می‌خریم؛ بدون اینکه اصلا فکر کنیم و ببینیم آیا ما به این محصول نیاز داریم؟

بنابراین یکی از راه های پول جمع کردن همین انصراف از خریدهاست. روش کار هم به این صورت است که از این به بعد هر موقع قصد خرید چیزی را داشتید، کمی در موردش فکر کرده و اگر متوجه شدید که واقعا خریدش منطقی نیست، سریعا به اندازه پول همان محصول، حساب پس اندازتان را شارژ کنید.

چطور پول جمع کنیم؟ نکاتی مهم

خب، تا اینجا با هم 5 قدم را طی کردیم و یاد گرفتیم که چطور پول جمع کنیم. در ادامه اما می‌خواهم از بحث چالش پولاتو خارج شده و به چند سوال رایج در مورد پس انداز و طریقه پول جمع کردن جواب بدهم. با من همراه باشید.

🔺 باید چقدر پول پس انداز کنیم؟

همانطور که مشاهده کردید، استاد در ویدیو چالش پولاتو هم گفتند اولین سطح از پس انداز ما “ضربه‌گیر اقتصادی” نام دارد. این پس انداز قرار است در شرایط سخت به ما کمک کرده و اجازه ندهد به خاطر کمبود منابع مالی، تصمیم‌های اشتباه و از سر ترس بگیریم. مقدار آنهم برابر با 3 تا 6 ماه خرج زندگی است.

اما در خود دوره پول، استاد حدود 7 سطح پس انداز را به ما معرفی کردند! این یعنی اگر واقعا قصد دارید به پس انداز و پول جمع کردن ادامه بدهید، بعد از جمع کردن مبلغ ضربه‌گیر اقتصادی، نباید متوقف شوید. بلکه باید به فکر جمع کردن پول بیشتر برای رسیدن به آسایش مالی، کاهش استرس از دست رفتن شغل و… باشید.

🔺 آیا حتما باید پول را در حساب بانکی بریزیم؟

 

چگونه پول جمع کنیم؟ 5 روش اصلی + ویدیو

بیایید بی‌پرده صحبت کنیم. اگر شما ابتدای سال 99 حدود 5 میلیون پول نقد داشتید، می‌توانستید با آن یک موتور سیکلت بخرید. اما احتمالا در انتهای همین سال، با این پول و کمی قرض گرفتن می‌توانستید فقط یک دوچرخه بخرید!

بله شرایط ایران فعلا به این صورت است و تورم بالا، افرادی که پول نقد دارند را بسیار اذیت می‌کند. بنابراین اینجا عقل حکم می‌کند که پول را به هیچ عنوان به شکل نقدی در حساب نگاه نداشته و آن را تبدیل به یک سرمایه کنیم. چطور؟ چه سرمایه‌ای؟

در مورد سرمایه گذاری استاد بهرامپور در یک جلسه 3 ساعته از دور پول به طور مفصل صحبت کردند. اما برای اینکه یک دید کلی به شما در مورد سرمایه‌ها بدهم، شالوده یک بخش کوتاه از دوره پول را برای‌تان می‌نویسم:

هدیه‌ای کوچک از دوره پول:

استاد در دوره گفتند: اصولا انسان‌های عادی، پولی که در دست دارند را بابت چیزی هزینه می‌کنند که دوباره برای‌شان خرج بتراشد. مثلا خرید اتومبیل یا یک تلفن همراه که علاوه بر استهلاک، در آینده هزینه‌هایی را هم تحمیل می‌کند.

اما انسان‌های ثروتمند پولی که در دست دارند را به دارایی تبدیل می‌کنند، سپس از سود به‌دست‌آمده از دارایی، هزینه می‌کنند. یعنی مثلا یک انسان عاقل به جای اینکه با 10 میلیون تومان یک تلفن همراه بخرد، پولش را در یک کسب و کار سرمایه گذاری کرده و از سودی که کسب و کار دارد، تلفن همراه می‌خرد!

البته دقت کنید، این توصیه برای پس اندازهایی به غیر از ضربه‌گیر اقتصادی است! چرا که ضربه‌گیر اقتصادی شما باید به یک سرمایه با نقدشوندگی بالا تبدیل شود. مثلا خرید دلار یا طلا انتخاب بسیار خوبی است. چون هم ارزش پول شما را حفظ می‌کنند و هم در شرایط نیاز به سرعت نقد می‌شوند.

🔺 اشکالی دارد در مورد پول جمع کردن با کسی صحبت کنیم؟

سوال بعدی که می‌خواهم در مقاله آموزش پول جمع کردن به آن جواب بدهم، این است که: آیا اشکالی دارد با کسی در مورد پس اندازمان صحبت کنیم؟

برای جواب این سوال بهتر است کمی به تجربه‌های‌مان رجوع کنیم. فکر می‌کنم این یک تجربه ثابت برای من و همه شما باشد. اینکه یک نفر از آشنایان متوجه شود وضع مالی شما نسبتا خوب است یا حداقل پولی دارید و در ادامه از شما بخواهد این پول را به او بدهید.

خب قطعا در این وضعیت، اگر به اطرافیان بگویید در حال پس انداز کردن هستید، روی پول شما حساب کرده و درخواست ‌می‌کنند به آنها قرض بدهید. حالا اگر جواب منفی بدهید احتمالا رابطه‌تان کمی کدر می‌شود و اگر هم جواب مثبت بدهید، تعهدتان در پول جمع کردن را زیر پا گذاشته‌اید. بنابراین پیشنهاد می‌کنم اگر در حال پس انداز هستید، به کسی در مورد آن چیزی نگفته و مسیرتان را ادامه بدهید.

🔺 چطور برای پول جمع کردن متعهد شویم؟

چگونه پول جمع کنیم؟ نحوه پول جمع کردن

قطعا تعهد نقش اساسی در موفقیت یا شکست خوردن‌تان برای پول جمع کردن دارد. اما بعضی از دوستان متاسفانه توان کافی برای تعهد دادن و پای آن ماندن را ندارند. بنابراین در ادامه دو راهکار افزایش تعهد را توضیح می‌دهم.

راهکار اول این است که به یکی از نزدیک‌ترین افراد خانواده، تعهد بدهید. یعنی شخصی را انتخاب کنید که در مرحله اول اگر بفهمد در حال پول جمع کردن هستید، برای آن نقشه نمی‌کشد. در مرحله دوم هم کسی باشد که هر از گاهی از شما در مورد تعهدتان سوال کرده و به نوعی بازخواست‌تان کند. حالا با او در مورد این تعهد صحبت کرده و بگویید که قرار است مثلا ماهانه x تومان پول جمع کنید. به این ترتیب از روی خجالت او هم که شده، بیشتر از قبل پای تعهدتان می‌ایستید.

اما راهکار بعدی، تجسم شرایط بد مالی است! در این راهکار باید کمی با خودتان خلوت کنید و شرایط بد مالی که تا الان داشته‌اید یا ممکن است در آینده با آن روبرو شوید را یادآوری کنید. مثلا اینکه فلان موقع به خاطر نداشتن پول کافی برای تعمیر ماشین، مجبور شدم چند هفته به سختی و با مترو و اتوبوس در گرمای تابستان به محل کار بروم. به این ترتیب با بررسی این موقعیت‌ها، تعهدتان قوی‌تر می‌شود چون قطعا نمی‌خواهید دوباره درگیر مشکلات شوید.

سخن پایانی مقاله چگونه پول جمع کنیم؟

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله به این سوال جواب دادیم که چگونه زود پول جمع کنیم و راهکارهای پس انداز را بررسی کردیم. راستی اگر شما هم تا الان تکنیکی برای جمع کردن پول به کار بسته‌اید، آن را در بخش نظرات به ما معرفی کنید تا در آینده با نام خودتان در مقاله منتشر شود. به عنوان کلام آخر در مقاله چگونه پول جمع کنیم؟ می‌خواهم پیشنهاد کنم که لطفا نگاهی به صفحه دوره پول بیندازید و حتماً ویدیو معرفی آن را مشاهده کنید.

دوره جامع پول، نگاه کاربردی و علمی به پول

دوره پول

تیم فنی بیشتر از یک نفر

تیم فنی بیشتر از یک نفر

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۵ دیدگاه دربارهٔ «چگونه پول جمع کنیم؟ 5 روش اصلی + ویدیو»

 1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام خانم ایروانی عزیز
  از شما ممنونیم مجموعه بیشتر از یک نفر رو برای رشد و یادگیری خودتون انتخاب کردید.
  ما صفحه مربوط به مقاله چگونه پول چمع کنیم؟ را مجددا بررسی کردیم و مسئله ای را مشاهده نکردیم.
  ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

 2. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز
  وقت شما بخیر
  ممنون از اینکه همراه ما هستید.
  خیلی خوشحالیم که به ما اعتماد کردید و ما تونستیم نظرتون رو جلب کنیم.
  ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
  موفق و بیشتر از یک نفر باشید…

 3. دورود بر شما من خیلی کم پول خرج میکنم و خیلی دوست دارم پول جمع کنم و از کشور برم.و قرار از سال دیگه کار برم سر کار و پول جمع کنم و خیلی دوست دارم خانه در ترکیه بخرم.بنظر شما اینطور جمع کردن سرمایه خوب هست یا نه ممنون میشم راهنمایم کنید ممنون میشم .

 4. درود بر شما مقاله شما خواندم خوب بود و خیلی دوست دارم در ترکیه خانه بخرم .و
  بنظر شما اینطور سرمایه خوب است یانه

 5. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام دوست عزیز
  چقدر خوب که هدفتون رو میدونید…
  در این خصوص باید به مشاورین مربوطه مراجعه نمایید.
  بیشتر ازیک نفر باشید…

 6. بسیار تاثیر گذار من ک متاسفانه ۴سال دارم کار میکنم ۰تومن پسنداز دارم ولی میخام دیگ تعهد داشته باشم با استفاده از این راهکارها

 7. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  چقدر خوب که این روزا دغدغه آموزش و یادگیری دارید…
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 8. سلام من باخوندن مقاله فکرم یا هما کله ام راه فتاد من چند ساله سیگار میکشم روزی یک پاکت از امروز تصمیم گرفتم ترک سیگار کنم وحال درزمان مصرف سیگار روزانه ۲۰ هزار تومان از مخارج منزل میزدم تا سیگار بخرم امروز تصمیم گرفتم سیگار نکشم اما باخودم گفتم روزانه۲۰تومن رو هرجوری باشه باید بزارم کنار پسنداز کنم انکه گفتم یک خرج اجباری من بوده در روز به غیر از تنباکو قلیان شب های دورهمی ووووووو پس من دوروغ نباشه روزانه خرج خودم شخصن ۴۰ هزارتومن میشه متوسط شو گفتم دوستان انشالله از خداوند میخوام اراده قوی به من بده و ارامش خوب را تا در مقابل هزینه های الکی جلوگیری کنم حق زن بچم رو دود نکنم هوا باید مثل دوران مصرف روزانه۴۰ تومن جم کنم عزیزان این مطلب گفتم که واقعا اجباری باید برای مصرف خرج میکردم هر جور بوده باید تهیه میکردم چون نکوتین دستور میداد غیر از هزینه های الکی بله دوستان فقط اراده قوی از خداوند میخواهم تا به اجبار سال های قبل فکر کنم حالابه اجبار نگاهی به اینده منم پولدار کوچک خواهم بود چون از خداوند کمک خواستم انشالله کمکم خواهد کرد ((((((مرا سالم به دنیا فرستاده و سالم هم میخواهد در ان دنیا)))))

 9. سلام خانم ایروانی مطلب نوشتم به نمایش بزارید شاید طلنگری به واسه اون دسته از دنیابی خبرهای نادار که هروز بااجبار پول مصرف هر موادی جور باید کنن این متالب های نوشتم از شما اخوختم کنار هم گذاشتم تصمیم گرفتم من پولدارم اما خودم خبر نداشتم کجا خرج میکردم مممممممنونم جواد از مشهد ۰۹۱۵ ۲۵۴۵۸۷۴ اگه امکان داره نظری پیشنهادی برای که سرلوحه زندگی کنم پیام یاتماس بگیرید ممنون میشم

 10. واقعا ازتون ممنونم امیدوارم هممون متوجه این صحبت‌ها بشیم و بتونیم خیلی از پول های خوبی رو جمع کنیم و بتونیم به چیز مهمتری و ارزشمندی برسیم خیلی ممنونم توضیحات کامل تون ما همیشه

 11. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام
  از همراهی شما بسیار متشکریم. امیدواریم بتوانیم در کنار هم در مسیر رشد با قدرت ادامه دهیم.
  بیشتر ازیک نفر…

 12. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  این صفحه صرفا یک مقاله هست که باید مطالعه کنید و یک لینک اینستاگرامی داخل مقاله قرار گرفته و در صورت اینکه لینک اینستاگرام شمارو به جای دیگری برده است احتمالا دستتون به جای دیگر خورده است.
  بیشتر ازیک نفر…

 13. متونیم باکم صبر وتلاش با ازدست دادن فرصت های شغلی که به آن بتونیم از دست ندهیم پولی مونه به جای که در بانگ نگهداری بتونیم باهاش وسایل بخریم خالاه هر چیز که بتونه ارزیش را هیفظ کند

 14. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  خوشحالیم که همراهمون هستید و اهل آموزش…
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 15. دوستان عزیز میخواهم نظرشمارو بدونم به نظرشما طلا بخرم بهتر است یا دلار واقعا میخواهم بدونم هرچند که میدونم طلا فروش ها خیلی زرنگ بازی در میارن ومن هم از خرید طلا هیچی سردر نمیارم البته که میگم سردر نمیارم اون اجرت ساخت و سودشون است میخواهم بدونم نظرشما چیه عزیزان من

 16. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  خوشحالیم که همراهمون هستید و دغدغه آموزش و یادگیری دارید؛ممنونیم که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
  موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 17. سلام نظر من در این باره خوب است یعنی کاش میشد راه حلی برای به دست آوردن پول هم داشت به هرحال خوب بود راه حل های خوبی داشت.

 18. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  خوشحالیم که اهل آموزش هستید؛ اگر دغدغه راه اندازی کسب و کار شخصیتون رو دارید بهتون پیشنهاد می کنیم از طریق لینک زیر در دوره رایگان قطب نمای کسب و کار همراهمون باشید.
  دسترسی به دوره رایگان قطب نمای کسب و کار
  بیشتر ازیک نفر

 19. سلام وقت بخیر من سربازم و میخوام با پولی که ماهانه بهم میدن پول جمع کنم ولی تو پادگان مرزی سخته چون آدم تند تند میره بوفه پادگان لطفاً اگه میشه یه راه کار بهم پیشنهاد بدین که با ماهی ۴ میلیون تا یک سال چه جور پس انداز کنم ممنون از مقاله خوبتون

 20. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

  سلام همراه عزیز
  خوشحالیم که همراهمون هستید و دغدغه رشد و یادگیری دارید.
  شاید در زمان خود سربازی نشه به اندازه کافی درامد کسب کرد؛ بهتون پیشنهاد می کنیم کار پاره وقت پیدا کرده و روی این کار حساب باز کنید.
  همچنین از دوره رایگان قطب نمای کسب و کار بیشتر ازیک نیز می توانید از طریق لینک زیر کمک بگیرید؛ امیدواریم براتون مفید و کاربردی باشد.
  دوره رایگان قطب نمای کسب و کار
  بیشتر ازیک نفر

اسکرول به بالا