چطور تن صدای جذاب داشته باشیم؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

چطور تن صدای جذاب داشته باشیم؟

ما ایرانی‌ها با فیلم‌ها و سریال‌های زیادی خاطره داریم. اغلب این فیلم‌ها و سریال‌ها، در یک ویژگی مشترک‌اند. آن هم دوبله‌های به یادماندنی دوبلورها و تن صدای جذاب آن‌هاست.  همیشه به این فکر می‌کنیم که اگر صدایی شبیه به منوچهر والی زاده، ناصر طهماسب و یا حسین عرفانی داشتیم چقدر جذاب‌تر می‌شدیم!

به بخشی از کار دوبلورهای مشهور ایران در این کلیپ 8 دقیقه ای نگاه کنید:

از دوبله که بگذریم، می‌رسیم به اطرافیان خودمان! همه ما در زندگی دستکم با یک نفر مواجه شده‌ایم که به نظرمان صدای زیبا و تن صدای جذاب دارد. حتماً دقت کرده‌اید که صحبت کردن با این افراد و شنیدن صدایشان چقدر لذت‌بخش است، فارغ از اینکه چه می‌گوید و در مورد چه چیزی می‌گوید!

اما آیا تن صدای جذاب واقعاً یک استعداد خدادادی است؟

بدون تردید بله اما این به معنی این نیست که نمی‌توانیم صدایمان را جذاب‌تر و دل‌نشین‌تر کنیم.

صدا هم مثل عضلات بدن، می‌تواند با تکرار و تمرین، بهتر و قدرتمندتر شود.

چند نکته ساده اما پراهمیت زیر می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند؛ اما ابتدا بیایید ببینیم در نظر عموم مردم، صدای بد و صدای خوب چه ویژگی‌هایی دارند؟

تن صدای جذاب

ویژگی‌های صدای خوب 

منظور از صدای خوب، صدایی است که شفاف، بدون گرفتگی، رسا، واضح و دل‌نشین باشد. صدایی که خسته نباشد و گوش را خسته نکند!

ویژگی‌های صدای بد 

اگر سعی کنیم صدای دیگران را تقلید کنیم، کمی نابه هنجار و بد به نظر خواهیم رسید! ما باید صدای خودمان را حفظ کنیم و در عین حال به دنبال وسعت و توسعه آن باشیم. قرار نیست همه ما صدایی شبیه به گوینده‌های رادیو یا اخبار داشته باشیم!

اگرچه صداهای گوش خراش یا خش‌دار عموماً در دسته صداهای بد قرار می‌گیرد، اما گاهی اوقات، حتی صداهای خش‌دار هم می‌تواند جذاب باشد. به نظر شما صدای محسن چاوشی بد است؟ بنابراین در یک دیدگاه کلی باید بگوییم صدای خوب و صدای بد، دو موضوع کاملاً نسبی هستند و از دید افراد و سلیقه‌های مختلف می‌تواند گستره وسیعی داشته باشد!

چطور تن صدای جذاب داشته باشیم؟

اگر موافق باشید، برویم به سراغ نکاتی در مورد داشتن صدای جذاب و گیرا!

در دسترس ترین چیزی که برای داشتن صدایی خوب نیاز داریم، تمرین و به‌کارگیری همین توصیه‌های کوچک است؛ بنابراین اگر می‌خواهید تن صدای جذاب داشته باشید به نکات زیر دقت و آن‌ها را تمرین کنید:

اول: با صدای بلندِ بلند تمرین کنید

بروید در دل کوه یا جایی که کسی صدای شما را نشنود. یک متن دو صفحه‌ای هم با خود ببرید و با نهایت صدای خود سعی کنید آن را بخوانید. اجازه دهید صدایتان وسعت پیدا کند. تا جایی که توان دارید، متن را چندین بار با صدای بلند بخوانید.

این یک تمرین عالی برای جذاب صحبت کردن و وضوح بالای صداست. یادتان باشد اگر در موقع صحبت با دیگران با صدای آهسته حرف بزنیم یا مِن مِن کنیم، دیگران حرفمان را قطع می‌کنند یا ما را نادیده می‌گیرند.

 

یک تمرین خوب برای وسعت بیشتر صدا: بلندِ بلند خواندنِ یک متن تقریباً یک یا دو صفحه ای!

دوم: آرام و شمرده صحبت کنید 

در بالا گفتیم که یکی از تمرینات خوب این است که با صدای بلند تمرین کنید؛ اما منظور ما این نبود که موقع حرف زدن با دیگران هم صدای خیلی بلندی داشته باشید. اتفاقاً برعکس، شما باید شمرده و با خونسردی حرف بزنید.

تند تند حرف زدن عادت چندان خوبی نیست. چون ممکن است دیگران نتوانند صحبتتان را دنبال کنند یا حتی متوجه نشوند چه می‌گویید. این موضوع باعث می‌شود تن صدای شما جذاب به نظر نرسد و در نتیجه به ادامه‌ حرف‌های شما گوش ندهند!

آرام و شمرده صحبت کردن، ادای درست کلمات و ایجاد وقفه بین جملات، تأثیرش را بر جذاب به نظر رسیدن تن صدای شما می‌گذارد. همچنین لحن صدا نباید بیش از حد آهسته و کش‌دار باشد. خیلی آرام و کند حرف زدن هم برای مخاطبان خسته‌کننده و یکنواخت خواهد بود و باعث ‌می‌شود به حرف‌هایتان گوش ندهند. دوست دارید بدانید بهترین سرعت برای حرف زدن چند کلمه در دقیقه است؟

بین 120 تا 160 کلمه در دقیقه!

چند بار یک متن 120 تا 160 کلمه‌ای را بخوانید و زمان بگیرید تا دستتان بیاید سرعت مناسب صحبت کردن شما چقدر است.

تن صدای جذاب داشته باشیم؟

سوم: تلفظ درست کلمات و حرف‌ها

واضح و شمرده صحبت کردن می‌تواند تأثیر زیادی بر تن صدای جذاب داشته باشد. شما باید به تک‌تک کلماتی که می‌گویید توجه کنید و آن‌ها را درست تلفظ کنید. تلاش کنید در هنگام حرف زدن، دهانتان کامل باز باشد و لب‌ها، زبان و دندان‌ها در حالت مناسبی قرار داشته باشند. این کار به ویژه در شرایطی به شما کمک می‌کند که لکنت زبان یا مشکل گفتاری داشته باشید و به این وسیله آن را پنهان یا کمرنگ کنید!

ممکن است در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد، اما اگر تلفظ صحیح کلمات را بیشتر تمرین کنید بعد از مدتی این کار برای شما آسان‌ می‌شود.

محصول رایگان «چطور جذاب باشیم» را حتما دانلود کنید! پر از راه‌های متفاوت و منحصر به فرد…!

چهارم: معجزه‌ نفس عمیق… 

برای داشتن تن صدای جذاب، تنفس عمیق دیافراگمی (شکمی) بسیار مهم است.

در مقاله زیر به صورت کامل با تنفس دیافراگمی ایستاده، نشسته و خوابیده آشنا خواهید شد. پس لطفاً روی لینک زیر، کلیک کنید تا با رازهای داشتن یک صدای جذاب و گیرا، آشنا شوید: 

پنجم: تن صدای خود را بالا و پایین ببرید (یکنواخت نباشد)

برای داشتن تن صدای جذاب، باید آن را بالا پایین ببرید. صدای لرزان و ضعیف، این پیام را به طرف مقابل منتقل می‌کند که اضطراب دارید و تسلط ندارید.

درحالی‌که صدای صاف و هموار و بدون استرس، آرام‌بخش‌تر و تأثیرگذارتر است. سعی کنید تن طبیعی صدایتان را کنترل کنید و آن‌ را آرام نگاه دارید.

می‌توانید با خواندن یک متن با صدای بلند برای خودتان، کنترل لحن و تُن صدا را تمرین کنید. به خاطر بسپارید کلماتی را که قصد دارید روی آن‌ها تأکید کنید با صدای بلندتر ادا کنید.

چطور تن صدایمان جذاب باشد؟

ششم: صحبت کردن تأثیرگذار را تمرین کنید 

یکی از مؤثرترین راه‌های داشتن تن صدای جذاب، این است که روبروی یک آینه بایستید و به این نکات دقت کنید:

یک:
دهانتان را باز نگاه دارید و تارهای صوتی خود را تقویت کنید. می‌توانید حرکات جالبی در این موقع انجام دهید. مثلاً چندین بار به صورت مصنوعی خمیازه بکشید. فک خودتان را به این طرف و آن طرف حرکت دهید. شعری را زمزمه کنید. گلوی خودتان را با انگشتان ماساژ دهید تا بیشتر و بیشتر با گلو و حنجره خود ارتباط برقرار کنید.

دو:
هوا را کاملاً از ریه‌ها خارج کنید و دوباره آن را به داخل بکشید. حبس کردن آن در سینه به مدت 15 ثانیه و سپس تخلیه مجدد آن، ظرفیت تنفس شما را زیاد می‌کند.

سه:
با صدای معمول آه بکشید؛ سپس به آرامی و به تدریج صدایتان را پایین ببرید تا چگونگی تغییر تن صدا را یاد بگیرید. با ادای همه حروف الفبا می‌توانید این تمرین را انجام دهید.

چهار:
با ادای جملاتی که کلمات مشابهی دارند، چرخش زبان در دهان را تمرین کنید.

تن صدای جذاب و بلند داشته باشیم؟

هفتم: صدایتان را پیش از صحبت گرم کنید

گرم کردن صدا یعنی چه؟ حتماً فوتبالیست‌ها یا ورزشکاران دیگر را دیده‌اید که پیش از شروع بازی، حسابی گرم می‌کنند. برای داشتن یک تن صدای جذاب و گیرا هم باید صدایتان را گرم کنید.

چگونه؟

به فایل صوتی کوتاه زیر از محمد پیام بهرام پور توجه کنید تا یاد بگیرید چطور صدای خود را گرم و جذاب کنید:

هشتم: تمرین ضبط صدا

اغلب ما از صدای خودمان بدمان می‌آید!

در این موضوع تنها نیستید! اما اگر فقط چند بار صدای خود را ضبط و به آن گوش کنید، مطمئناً با آن ارتباط برقرار می‌کنید و ضمناً این کار دارای چندین فایده فوق‌العاده است. از جمله اینکه ضبط صدا به ما کمک می‌کند تا نقاط ضعف صدای خود را که به طور معمول قادر به تشخیص آن‌ها نیستیم، پیدا کنیم.

می‌توانیم از خودمان فیلم بگیریم تا حالات بدنی، تماس چشمی و حرکت دهان خود را هنگام صحبت کردن ببینیم.

نهم: اگر لهجه دارید و نمی‌خواهید داشته باشید…

اگر لهجه خاصی دارید و فکر می‌کنید این لهجه از جذابیت صدای شما کم کرده، می توانید به  مقاله بسیار کاربردی «تغییر و از بین بردن لهجه» آن را کم اثر یا کنترل کنید.

تن صدای جذاب - آلن دلون

و دهم: هنگام حرف زدن، لبخند بزنید

شاید بپرسید لبخند چه ربطی به تن صدای جذاب داشتن دارد!  اما تحقیقات نشان داده که افراد با تن صدای جذاب، معمولاً لبخند به لب دارند.

اگر لحن شما هنگام حرف زدن، دوستانه، صمیمی و دل‌گرم‌کننده باشد، احساس بهتری به مخاطبانتان می‌دهد. بهترین روش برای این‌که لحن صدای شما دوستانه و گرم به نظر برسد، لبخند زدن در مواقع صحبت است. نیازی نیست که دندان‌هایتان را نشان طرف مقابل بدهید. کافی است لبخندی ملیح و ملایم داشته باشید تا صدایتان جذاب‌تر باشد.

البته لبخند زدن همیشه مناسب نیست؛ مخصوصاً اگر در مورد موضوعی جدی صحبت می‌کنید. فقط به یاد داشته باشید که باید با احساس صحبت کنید تا روی مخاطب تأثیرگذار باشد.

اگر به دنبال یافتن مقالات بیشتر در مورد «صداسازی و داشتن یک صدای فوق العاده هستید» به این لینک‌ها بروید و مقالات خوب بخوانید:

و اما یک محصول ویژه: فن بیان و صداسازی ! چرا مهم است؟ اگر حرف مهمی دارید، اگر دوست دارید صدای قوی، محکم، رسا و استواری داشته باشید، حجم و کیفیت صدای خود را افزایش دهید و اگر دوست دارید صدای ورزیده و آماده ای داشته باشید تا با اعتماد به نفس حرف های خودتان را در هر شرایطی بزنید، این محصول را تهیه کنید و تمرینات آن را انجام دهید:

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۳۷ دیدگاه دربارهٔ «چطور تن صدای جذاب داشته باشیم؟»

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام دوست عزیز
   چقدر خوب که به فکر رشد فردی خودتون هستید؛ امیدواریم این مقاله براتون کاربردی باشه…
   همچنین در صورت تمایل دوره صداسازی هم بهتون کمک خواهد کرد
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید…
   صفر تا صد فن بیان و صداسازی به روش افراد حرفه ای

 1. سلام
  من به نضر خودم میتونم فردی مفید برای جامعه
  و مردم باشم
  اما تنها مشکلی که دارم استرس و ترس در هنگام صحبت کردن هست من همه ی چیزی که میتونست بهم کمک کنه رو امتحان کردم و خیلی تمرین کردم ولی اصلا کارساز نبود
  شما میدونید چیکار باید بکنم؟

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   چقدر خوب که به فکر تغییر و رشد هستید.
   در این زمینه مدیتیشن میتونه بهتون کمک کنه؛ در این خصوص اپلیکیشن و پیج مدیتیشن آرامیا رو بهتون معرفی می کنیم.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 2. سلام من خانمی هستم با تن صدای بالا تا حدودی مردانه خشک همه میگن صدات خاصع بعد موقع صحبت کردن هم خیلی استرس دارم سریع می پرم وسط حرف مخاطب فقط ب فک اینم اون لحظه کی مکالمم تمام میشع با طرف خواهش میکنم راهنمایی کنیدطرف فک میکنه من سر دعوا دارم باهاش وقتی حرف میزنم صدام خسته گرفته تندتند حرف میزنم مرسی از اون اگه راهنمایی کنید

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   در ابتدا بهتون تبریک میگیم که اهل مطالعات آموزشی هستید؛ بهتون پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به صداسازی رو مطالعه و دوره رایگان اکسیر رو که در راستای دوست داشتن خودمون هست مشاهده کنید.
   بیشتر ازیک نفر…
   صداسازی – جلسه سوم دوره جامع فن بیان و سخنرانی ۸۲
   دوره رایگان اکسیر | مس ارتباطاتت را طلا کن!

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   چقدر خوب که دنبال مقالات و محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم متن مقاله در این راستا براتون کاربردی باشد.
   بیشتر ازیک نفر…

 3. سلام من میتونم تن صدامو ببرم بالا و همه میگن خفنه ولی گلوم درد می‌کنه هنگام صحبت ولی صدای خیلی خوبی میتونم در بیارم برای دوبله کردن میخواستم ببینم آیا اینجوری صحبت کردن برای حنجره مضره و سرطان زا هست یا ضرر های دیگه ای داره؟

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   برای اطمینان حتما به یک متخصص و یا پزشک مراجعه کرده تا از علت گلو دردتون اطلاع کسب کنید.
   بیشتر ازیک نفر…

 4. سلام
  من خیلی تند صحبت میکنم و بعضی کلمات رو اصلا تلفظ نمیکنم. اینو وقتی فهمیدم که انشا خوندم و معلمم بهم گفت ما اصلا متوجه انشات نشدیم و وقتی که ویس خودمو گوش دادم
  خیلی تلاش کردم آروم بخونم ولی خیلی برام کسل کننده اس
  اگه راهی بهم پیشنهاد کنید ممنون میشم

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   چقدر خوب که دنبال مقالات و محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم متن مقاله در این راستا براتون کاربردی باشد.
   ما در دوره صداسازی در خصوص این موضوع صحبت کرده ایم…
   صفر تا صد فن بیان و صداسازی به روش افراد حرفه ای
   بیشتر ازیک نفر…

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   خوشحالیم که اهل مطالعه هستید.
   در خدمتتون هستیم…
   بیشتر ازیک نفر

 5. سلام
  ممنون بابت آموزش های خفن و کاربردی تون
  یک سوال چطوری صدای خفنی مثل صدای علی اردوان داشته باشیم ؟!
  منظور صدای ما دارای آهنگ باشه .

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   خوشحالیم که همراهمون هستید و اهل تغییر…
   این مقاله جهت داشتن صدایی جذاب برای صحبت های روزمره می باشد؛ قطعا برای خوانندگی لازم هست به دوره های مربوطه مراجعه نمایید.
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که تو این روزای شلوغ اول سال، شما به فکر آموزش و یادگیری هستید؛ امیدواریم تمرینات براتون کاربردی باشد.
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که تو این روزای شلوغ اول سال، شما به فکر آموزش و یادگیری هستید؛ همراهیتون ارزشمنده.
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   چقدر خوب که تو دنیای امروزی، شما به فکر رشد فردیتون هستید؛ بهتون پیشنهاد می کنیم در این راستا از طریق لینک زیر در مقاله” صدای کلفت ” همراهمون باشید.
   دسترسی به مقاله
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که تو این روزای شلوغ اول سال، شما به فکر آموزش و یادگیری هستید؛ همراهیتون ارزشمنده.
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که تو این روزای شلوغ اول سال، شما به فکر آموزش و یادگیری هستید؛ راهکارهای مقاله را تست کردید؟

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که تو این روزای شلوغ اول سال، شما به فکر آموزش و یادگیری هستید؛ همراهیتون ارزشمنده.
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که تو این روزای شلوغ اول سال، شما به فکر آموزش و یادگیری هستید؛ همراهیتون ارزشمنده.
   بیشتر ازیک نفر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا