تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟

سرفصل های مهم این مقاله:

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟

خیلی از ما فرق بین اعتماد به نفس و عزت نفس را نمی‌دانیم. اگر همین الان کسی از ما بخواهد که این دو مفهوم را تعریف کنیمَ احتمالاْ این کار برای ما غیرممکن است. لطفا  قبل از خواندن این مقالهَ حتما حتما ویدپوی زیر را تماشا کنید:

 

 

 

پس از دانستن تعاریف اعتماد به نفس و همچنین تعریف عزت نفس  شاید لازم باشد که نگاهی به تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس داشته باشیم. شاید برای مرور بد نباشد که نگاهی داشته باشیم به تعریف این مورد که بعد از آن به بیان تفاوت‌های میان اعتماد به نفس و عزت نفس بپردازیم.

 

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

 

 اعتماد به نفس چیست؟

تعریف اعتماد به نفس: مهارت کافی در انجام کاری داشته باشیم و همچنین تصویر ذهنی ما نسبت به توانایی انجام آن مثبت باشد.

 

 عزت نفس چیست؟

تعریف عزت نفس: من ارزشمند و توانمند هستم و همه موجودات و انسان‌ها نیز ارزشمند هستند و همه ما حق تلاش برای زندگی بهتر را داریم.

 

 عزت نفس مهم تر است یا اعتماد به نفس؟

 

پس از بیان تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس لازم است که به این سوال پاسخ دهیم که اعتماد به نفس مهم‌تر است یا عزت نفس؟

 

در حقیقت شاید نتوان به سادگی به این سوال پاسخ داد زیرا در موضوعات  ارتباطی و به صورت کلی علوم انسانی، بیان پاسخ قطعی کار صحیحی نیست. اما با توضیحاتی که در ادامه خواهیم داد می‌توان متوجه شد که عزت نفس ابزار پایدارتر و کلیدی‌تری است.

 

اولین دلیل برای ان که می‌خواهم بگویم عزت نفس مهم تر از اعتماد به نفس است، این است که عزت نفس یک خصیصه پایه به شمار می‌آید و حس ارزشمندی ما را بیان می‌کند اما اعتماد به نفس در هر کاری ممکن است وجود داشته باشد یا خیر!

 

به این معنی که فردی یا عزت نفس زیادی دارد یا خیر اما همان فرد می‌تواند در کاری اعتماد به نفس داشته باشد و در کاری دیگر نداشته باشد! مثلاً

 

شما اگر عزت نفس داشته باشید، بدون هیچ تردیدی می‌توانید این حس ارزشمندی را در خود می‌بینید که با تمرین و یادگیری، اعتماد به نفس خود را ارتقا دهید

 

 آیا می‌شود اعتماد به نفس داشت و عزت نفس نداشت؟

 

سوال به جای دیگر این است که آیا می‌شود اعتماد به نفس بالایی داشت ولی عزت نفس نداشت؟!

 

پاسخ مثبت است! ممکن است شما در کاری مهارت‌ و تصویر ذهنی خوبی از خود بروز دهید و در آن کار بسیار توامند ظاهر شوید که نتیجه آن می شود اعتماد به نفس بالا اما در موضوع عزت نفس، خیلی موفق نباشید.

 

به مثال زیر توجه کنید:

 

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

 

در این مثال، شخص سخنران، اعتماد به نفس بسیار بالایی در زمینه سخنرانی و ارتباطات دارد اما در حین سخنرانی خود، بارها و بارها سعی می‌کند با بدگویی و انتقاد غیر سازنده (نگاه کنید به مقاله انتقاد سازنده)  و تخریب، سایر سخنرانان را زیر سوال ببرد!

 

به همین سادگی! می‌توان اعتماد به نفس خوبی داشت ولی عزت نفس پایینی داشت!

 

 سایر تفاوت‌های اعتماد به نفس و عزت نفس

 

با توجه به نوشته‌های این مقاله، شاید لازم باشد که سایر تفاوت‌های اعتماد به نفس و عزت نفس را با یکدیگر مرور کنیم.

 

اعتماد به نفس یا عزت نفس بیش از اندازه

 

ما معمولاً بحث اعتماد به نفس کاذب را شنیده‌ایم و می‌دانیم که اگر اعتماد به نفس بیش از اندازه باشد، در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها و رفتارهایمان دچار توهم و اشتباه می‌شویم ولی آیا عزت نفس کاذب نیز وجود دارد؟

 

یکی دیگر از تفاوت‌ها و فرق‌های بین اعتماد به نفس و عزت نفس دقیقاً همین موضوع است که ما اعتماد به نفس کاذب داریم اما عزت نفس کاذب وجود ندارد و دقیقاً عزت نفس مثل سلامتی روح است، سلامتی هرچه بیشتر باشد بهتر است! هیچگاه سلامتی کاذب نخواهیم داشت!

 

در یک جنبه و در تمام جنبه‌ها

 

تفاوت دیگری که در مورد اعتماد به نفس و عزت نفس وجود دارد این است که همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، اعتماد به نفس در یک جنبه وجود دارد – یا ندارد – اما عزت نفس در تمام جنبه‌های ذهنی ما حضور دارد.

 

دشواری افزایش عزت نفس در مقابل اعتماد به نفس

 

تفاوت دیگری که بین اعتماد به نفس و عزت نفس وجود دارد این است که افزایش اعتماد به نفس عموماً بسیار ساده‌تر از افزایش عزت نفس است. زیرا خیلی راحت می‌توان مهارت خوبی را در کاری به دست آورد و همچنین با تمرین زیاد تصویر ذهنی خود را می‌توان اصلاح کرد اما برای عزت نفس داستان پیچیده است که در مقاله عزت نفس چیست و روش‌های افزایش عزت نفس به روش‌های آن پرداختیم.

 

حتماً بخوانید: 

اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس تان را با این برنامه عملی 10 روزه افزایش دهید

 

 شباهت‌های اعتماد به نفس و عزت نفس

 

در این مقاله به صورت مفصل در مورد تفاوت‌های عزت نفس و اعتماد به نفس گفتیم و شاید بد نباشد که در ادامه در مورد شباهت‌های آنها نیز صحبت کنیم:

 

  • عزت نفس و اعتماد به نفس هر دو ارتباط زیادی با افراد اطراف ما دارد.
  • اعتماد به نفس و عزت نفس هر دو قابل افزایش یا کاهش هستند.
  • اعتماد به نفس و عزت نفس هر دو به یکدیگر ارتباط دارند.

 

این چند مقاله خوب در مورد اعتماد به نفس را از دست ندهید:

 

 راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

 افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران

 دلایل اعتماد به نفس کم و درمان آن

 

در آزمون رایگان زیر شرکت کنید:

 عزت نفس و اعتماد به نفس – عزت نفس و اعتماد به نفس  – فرق عزت نفس با اعتماد به نفس –  تفاوت عزت نفس و غرور  – تفاوت اعتماد به نفس و خودباوری – تعریف اعتماد به نفس در روانشناسی – تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس کاذب – اعتماد به نفس ppt – عزت نفس یعنی چه – افزایش عزت نفس – اعتماد به نفس از دیدگاه اسلام –  عزت نفس چیست – غرور چیست – تفاوت عزت نفس و خود بزرگ بینی چیست – فرق اعتماد به نفس و عزت نفس – تفاوت عزت نفس با خود بزرگ بینی چیست تفکر هشتم – فرق غرور و تکبر – تفاوت اعتماد به نفس با غرور و تکبر چیست تفکر هفتم

توصیه پایانی ما، آینده بهتری برای شما رقم می‌زند…!

یک بسته فوق‌حرفه‌ای!

با یادگیری علمی مهارت اعتماد به نفس یک سر و گردن از همه بالاتر باش…

بسته فوق‌العاده کاربردی «اعتماد به نفس» را تهیه کنید و اثرات عمیق و بزرگش را ببینید.!

​​​​​​​​​​​​​​

 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا