مدیریت پول؛ 11 روش برای مدیریت سرمایه و پول!!

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

مدیریت پول؛ چگونه پول و سرمایه خود را مدیریت کنیم؟!

بدون تردید تاکنون در موقعیت‌های مختلف، در مورد ارزش مدیریت پول، شنیده‌اید. مدیریت پول و امور مالی یکی از مهم‌ترین موضوعاتی‌ است که عدم توجه به آن، اضطراب زیادی را در آینده به همراه دارد. نحوه‌ نگرش و برخورد صحیح نسبت به این مسئله، باعث می‌شود در هر شرایط اقتصادی و با هر میزان درآمد، وضعیت مالی خود را بهبود ببخشید‌.

همچنین شرایط اقتصادی کنونی، دستیابی به ثبات اقتصادی و حفاظت از پس‌انداز را می‌طلبد. در این مقاله به بررسی روش‌هایی برای مدیریت پول می‌پردازیم، بنابراین اگر تضمین آسایش، تعالی و ترقی در این زمینه از اهداف شماست تا انتها با ما همراه باشید.

راهکارهای مدیریت پول و سرمایه!

 

راهکارهای مدیریت پول و سرمایه!

با راهکارهای زیر، به طرز موثرتری پول و سرمایه‌هایتان را مدیریت خواهید کرد:

1- اهداف مالی خود را به وضوح مشخص کنید

شناخت اهداف مالی به شما برای شناسایی مفیدترین شیوه‌های مدیریت پول کمک می‌کند. درواقع این مسئله باعث می‌شود که توجه و تمرکز شما بر روی موارد خاصی افزایش پیدا کند و گمراه نشوید. هرچقدر که اهداف بزرگ‌تری در سر داشته باشید، این موضوع جدی‌تر می‌شود.

2- درآمد خود را بودجه‌بندی کنید

ممکن است بودجه‌بندی، لیست کردن هزینه‌ها و تقسیم بودجه بین آن‌ها دشوار و خسته‌کننده به نظر برسد؛ اما توجه داشته باشید که اگر هر ماه، چند ساعت را به این موضوع اختصاص دهید، پس از مدتی خواهید دید که هزینه‌ها و مدیریت سرمایه شما در مسیر درستی قرار گرفته است؛ بنابراین با تمرکز بر ارزش این پروسه و تأثیر مثبت آن در زندگی خود، از بهانه‌جویی پرهیز کنید.

3- به بودجه‌بندی عمل کنید

عملی نکردن بودجه‌بندی، بی‌انگیزگی و کلافگی شما را در پی خواهد داشت. در طول ماه به لیست موردنظر رجوع کرده و میزان هزینه‌ها را با آن بسنجید. همچنین زمانی که به مشکلاتی چون: هزینه پیش‌بینی نشده و یا قبض جدید، برخورد می‌کنید؛ با به‌روزرسانی مجدد بودجه‌بندی از فشارهای‌ مالی احتمالی جلوگیری کنید. علاوه ‌بر این، می‌بایست نسبت به هزینه‌های قطعی که باید تا آخر ماه پرداخت کنید، کاملاً آگاه باشید و بدانید نهایتاً چقدر پول برای سایر موارد در اختیار دارید.

4- محدودسازی خرج‌های غیرضروری را از یاد نبرید

محدودیت قائل شدن برای خرج‌های غیر ثابت، به گونه‌ای شما را به سمت مدیریت بهینه هزینه‌ها سوق می‌دهد که در آخر ماه بتوانید مقداری از پول خود را پس‌انداز کنید. البته اگر برنامه‌ی شما خوش‌گذرانی و تفریح است باید مراقب باشید که با بودجه‌بندی تداخلی ایجاد نشود.

5- به خرج‌های کوچک توجه کنید

خرج‌های به ظاهر ناچیز، معمولاً به چشم نمی‌آیند ولی به سرعت از میزان پول شما می‌کاهند و آسیب بسیاری وارد می‌کنند. پس با دقت و توجه، هزینه‌ها و خریدهای غیرضروری و کوچک خود را مدیریت کنید تا از فرایند صحیح بودجه‌بندی خارج نشوید. می‌توانید با یادداشت فاکتورها و رسیدهای خریدها در یک سررسید و چک کردن آن‌ها، به خرج‌های اضافه و ناکارآمد پی ببرید.

6- خرید زیرکانه؛ یافتن بهترین قیمت حائز اهمیت است

 

خرید زیرکانه؛ یافتن بهترین قیمت حائز اهمیت است

هنگام خرید اجناس، با مقایسه‌ی قیمت‌ها و سنجیدن میزان تفاوت کیفیت؛ هوشمندانه انتخاب و خرید کنید. بسیاری از اوقات با جستجوی بیشتر می‌توانید محصولی درجه‌یک را با کمترین هزینه، خریداری کنید. همچنین استفاده از تخفیف، بن و راه‌های ارزان‌تر در جهت مدیریت سرمایه مفید واقع می‌شود‌.

7- با عدم خرید اجناس گران‌قیمت، شرایط مالی خود را کنترل کنید

سعی کنید هزینه‌های گزاف را به تعویق بیندازید. معمولاً خرید‌هایی هستند که بدون تفکر و صرفاً توجه به لذت آنی، انجام می‌شوند. مراقب باشید که پولتان را در جهت خرید چیزی که به آن نیازی ندارید، هدر ندهید و یا فرصت تأمل و ارزیابی ارزش خرید را از خودتان دریغ نکنید. همچنین همواره به هزینه‌های مهمی‌ که تا انتهای ماه باید آن‌ها را بپردازید توجه کنید و آن‌ها را از یاد نبرید.

8- از قرض گرفتن خودداری کنید

قرض کردن، مدیریت پول و سرمایه‌تان را با مشکل مواجه می‌کند؛ بنابراین تا جای ممکن از این امر اجتناب کنید چراکه معمولاً در هنگام قرض کردن بدون توجه به زمان و نحوه بازگرداندن پول؛ به نیازها و خریدهای خود می‌اندیشید.

9- نسبت به پس‌انداز کردن متعهد باشید

واریز کردن مبلغ مشخصی به حساب بانکی، با ایجاد عادت‌های سالم اقتصادی، موفقیت شما را در زمینه مالی به ارمغان می‌آورد. شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌‌های گوناگون و کسر بخشی از درآمد به صورت خودکار و ماهیانه، مقداری از پول خود را پس‌انداز کنید.

10- مدیریت پول را تمرین کنید

همان‌طور که در ابتدای مقاله خواندید، مدیریت پول در ابتدا بسیار سخت به نظر می‌رسد. در حقیقت برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی و پایبندی به آن زمان‌بر است که مداومت و تمرین زیاد، موجب می‌شود به آسانی این کار را انجام داده و در مسیر رشد مالی قدم بردارید. البته اینکه نقاط ضعفتان را بشناسید و از کمک مشاور مناسب دریغ نکنید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

11- با حفظ انگیزه و اشتیاق، مسیر درست را ادامه دهید

آمادگی لازم برای رویارویی با مشکلات مختلف، داشته باشید. انتظار نامعقول از خود، باعث می‌شود به مرور زمان، انگیزه‌تان را از دست بدهید؛ بودجه‌بندی و مدیریت پول را نادیده بگیرید و با مسائل بزرگ‌تری مواجه شوید. مانیتور کردن پروسه مدیریت مالی و ثبت موفقیت‌ها (هرچند کوچک) اشتیاق شما را افزایش می‌دهد و موجب پیشرفتتان خواهد شد.

سخن نهایی مقاله مدیریت پول و سرمایه!

داشتن برنامه‌ای مشخص و بررسی موقعیت مالی به‌صورت ماهانه، به ما در جهت مدیریت پول کمک می‌کند. بدون شک بی‌توجهی به این امر مهم، شکست‌های پی‌درپی مالی را به دنبال دارد و شرایط دشواری را برای ما ایجاد خواهد کرد. افزایش دانش مالی، تعیین دقیق اهداف و یادگیری اصول بودجه‌بندی و پس‌انداز؛ موارد ارزشمندی هستند که تمرکز بر آن‌ها موفقیت‌های بسیاری را رقم می‌زند. ما در این مقاله به بررسی چگونگی مدیریت پول پرداختیم. امید است با مطالعه نکات گفته شده و بهره‌مندی از آن‌ها در مسیر ارتقاء موقعیت مالی، گام بردارید.

چگونه مدیریت پول را به طور عملی  و واقعی یاد بگیریم؟

در دوره جامع پول، نگاهی متفاوت انداخته‌ایم به این پدیده مهم (!) و با شناخت بهتر پول، یاد می‌گیریم چگونه هزینه‌هایمان را کاهش دهیم، درامدمان را بیشتر کنیم و بتوانیم پس انداز و سرمایه‌گذاری کنیم.

دوره جامع پول، نگاه کاربردی و علمی به پول

دوره پول

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

آرمان مهراوران

آرمان مهراوران

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۴ دیدگاه دربارهٔ «مدیریت پول؛ 11 روش برای مدیریت سرمایه و پول!!»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا