مدیریت، به سبک رهبران ارکستر

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

پخش ویدیو

یک رهبر متفاوت، هدایت‌گر است و کنترل‌گر نیست! رعایت این مرز یکی از دشوارترین و در عین حال مهم‌ترین اصول مدیریتی است. اما واقعا چطور می‌توان بدون اعمال کنترل، کارمندان را به سمت بهترین بودن هدایت کرد؟ چطور می‌توان هماهنگی ایجاد کرد و دخالت نکرد؟ بعد از تماشای ویدئوی بالا، این مقاله را مطالعه کنید تا یاد بگیرید جطور می‌توانید مثل یک رهبر ارکستر،  نیروها را به نواختن یک سمفونی هماهنگ سوق دهید.

الهام بخشی به جای دستور دادن

رهبر ارکستر با حرکات ظریف دست و زبان بدن، نوازندگان را راهنمایی می‌کند. او هیچ‌گاه دستور نمی‌دهد، بلکه فقط الهام می‌بخشد تا هرکسی در جایگاه خود بهترین عملکرد خود را ارائه دهند. همان کاری که یک مدیر باید چنین باشد.

اعتماد و تفویض اختیار

رهبر ارکستر به نوازندگان خود اعتماد دارد و به آنها اجازه می‌دهد تا مهارت‌ها و خلاقیت خود را به کار بگیرند. او به جای امور فردی، بر نتایج تیمی تمرکز می‌کند، به تخصص تیم خود اطمینان دارد و به کارکنان خود استقلال و آزادی عمل می‌دهد. شما چقدر به کارمندان خود این اختیار را می‌دهید؟

ایجاد فرهنگ همبستگی

ارکستر متشکل از نوازندگان مختلف با مهارت‌ها و تجربیات متفاوت است. هرکسی یک ساز خاص دارد اما به لطف رهبر ارکستر، هرکسی ساز خود را نمی‌زند! رهبر ارکستر با ایجاد حس همبستگی و کار تیمی، گروه را به یک واحد منسجم تبدیل می‌کند. همه برای یک آوای دلنشین، در جایگاه خود تلاش می‌کنند.

بازخورد سازنده

رهبر ارکستر به طور مداوم به نوازندگان خود بازخورد می‌دهد تا به آنها در بهبود عملکردشان کمک کند. این بازخورد به صورت سازنده و تشویقی ارائه می‌شود و به جای سرزنش، بر نقاط قوت و فرصت‌های پیشرفت تمرکز دارد. درست کاری که یک مدیر برای توسعه کارمندانش باید انجام دهد.

انعطاف‌پذیری و سازگاری

هیچ اجرایی بدون چالش نیست. رهبر ارکستر باید در برابر اشتباهات احتمالی نوازندگان انعطاف‌پذیر باشد و به سرعت راه‌حل‌های جدید ارائه دهد. همان‌طور که یک مدیر باید در شرایط متغیر، توانایی سازگاری و تصمیم‌گیری سریع را داشته باشد.

هماهنگ، منعطف، بدون ورود مستقیم!

رهبری ارکستر فلسفه‌ ارزشمند و یادگیرنده‌ای برای مدیریت ارائه می‌دهد. با الهام‌گیری از این مدل، مدیران می‌توانند به رهبرانی تبدیل شوند که بدون اعمال کنترل مستقیم، کارکنان خود را به سوی موفقیت هدایت می‌کنند. رهبری با الهام، اعتماد، همبستگی، بازخورد سازنده و انعطاف‌پذیری، کلید ایجاد یک سازمان پویا و کارآمد است.

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

سیما عباسی

سیما عباسی

سیما عباسی، عضو تیم نویسندگان هلدینگ بیشتر از یک
امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۸ دیدگاه دربارهٔ «مدیریت، به سبک رهبران ارکستر»

 1. علیرضا اعتمادی

  با سلام و درود
  دیدن این سخنرانی تد و محتوای ارزشمندش کلی نکات ارزشمند رو در ذهنم به تکاپو انداخت که بتونم در حوزه کسب و کار خودم بیشتر الهام بخش باشم تا صرفا مدیری براساس دستورالعمل های خشک و بی روح .
  بسیار سپاسگزارم از استاد بهرام پور نازنینم که باعث رشد و آگاهی هرچه بیشتر مخاطبان خودتون می شوید و
  بیشتر از یک نفر باشیم .

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   رضایت و همراهیتون باعث افتخار ماست؛ خوشحالیم که محتوا براتون کاربردی بوده است؛ امیدواریم در مقالات بعدی نیز با محتوایی مفید در خدمت شما باشیم.

 2. درود و ارادت
  خیلی شیوه آموزش ایشون را دوست داشتم. چون تمثیلی از مدیریت بود، آدم مرتب مجبور به فکر کردن میشه که رابطه حرکات دست و سر و چهره رهبر ارکست را با دستورات یک مدیر پیدا کنه. هم لذت بردم و هم آموختم. متشکرم

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   تبریک به شما که به رشد فردی خود توجه دارید؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سپاس بابت همراهی ارزشمندتون
   در مقالات جدید حتما سعی داریم که تمامی منابع ذکر شود؛ ممنونیم بابت پیشنهادتون
   بیشتر ازیک نفر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا