راه‌حل‌هایی برای کشف استعداد؛ چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟!

سرفصل های مهم این مقاله

پیام بهرامپور

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!!

راه‌حل‌هایی برای کشف استعداد؛ چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟!

هرکدام از ما با استعدادهای متفاوتی به دنیا می‌آییم. هرکدام از ما ظرفیت‌های متفاوتی داریم. احتمال موفقیت و رستگاری ما در مسیرها و کارهای خاصی بیشتر است و آنچه اهمیت دارد پیدا کردن این مسیرها است و برای پیدا کردن این مسیرها نیز باید از استعدادهای خود شناخت خوبی داشته باشیم. در این مقاله ابتدا به چرایی اهمیت کشف استعداد می‌پردازیم و سپس به ارائه راه‌حل‌های مختلف برای کشف استعدادهایمان می‌پردازیم.

چرا کشف استعداد اهمیت دارد؟

همان‌طور که اشاره کردیم احتمال موفقیت ما در بعضی مسیرهای خاص بیشتر است. طبیعتاً پیدا کردن استعدادها و قرار گرفتن در این مسیرها از اتلاف سرمایه‌های مختلف جلوگیری می‌کند و وضعیت ما را در زندگی بهبود می‌بخشند. بسیاری از اوقات افراد در مسیرهای اشتباه قرار می‌گیرند و این موجب اتلاف عمر و سرمایه‌های آنان می‌شود. بسیاری از اوقات افراد زندگی خود را صرف کارهایی می‌کنند که برای آنان معنایی ندارند؛ اما اگر سرمایه‌های ما در جهت استعدادها و معناهای زندگی‌مان خرج شوند، بدون شک زندگی بهتری را می‌توانیم تجربه کنیم. از همین رو همواره باید تلاش کنیم که شناخت خوبی از خودمان و استعدادهایمان به دست آوریم، این‌گونه می‌توانیم زندگی با کیفیت‌تری را تجربه کنیم.

با این راه ها یاد میگیریم چگونه استعداد خود را کشف کنیم!

لطفا راه های زیر را دنبال کنید تا به کشف استعدادهایتان نزدیک‌تر شوید:

کارهای مختلفی را تجربه کنید

 

با این راه ها یاد میگیریم چگونه استعداد خود را کشف کنیم!

قرار گرفتن در معرض محرک‌های مختلف می‌تواند اطلاعات زیادی از خودمان را به ما بدهد. البته که لازمه چنین چیزی تجربه آگاهانه و متفکرانه است. اگر به رفتار و عملکرد خود در موقعیت‌های مختلف دقت کنیم می‌توانیم تا حدودی با خود نیز آشنا شویم و ببینیم که در چه کارهایی استعداد بیشتری داریم. برای مثال از کودکی و در مدرسه در معرض فعالیت‌های مختلفی قرار می‌گیریم. این تجربه‌ها تا بزرگ‌سالی ادامه دارند و ما از میان این تجارب می‌توانیم اطلاعات مختلفی را راجع به استعدادهایمان به دست بیاوریم.

به نقاط ضعف و قوت خود در موقعیت‌های مختلف دقت کنید

یکی از سؤال‌هایی که می‌تواند به ما کمک کند این است که چه نقاط ضعف و قوتی داریم؟ شناخت از نقاط قوت و ضعفمان به نوعی شناخت از استعدادهایمان است و می‌تواند در کشف استعدادهایمان به ما کمک کند. البته که شناخت از نقاط قوت و ضعف نیز خود کار ساده‌ای نیست و به تفکر و زندگی آگاهانه نیاز دارد. به همین دلیل برای شناخت از نقاط قوت و ضعفمان باید به دقت خود را در موقعیت‌های مختلف آنالیز کنیم.

علائق خود را پیدا کنید

علائق ما معمولاً با استعدادهای ما همسو هستند. از همین رو ما باید توجه کنیم که یادگیری چه چیزهایی برای‌مان لذت‌بخش‌تر است. یا اینکه چه چیزهایی را سریع‌تر یاد می‌گیریم. گاهی اوقات ما می‌بینیم که می‌توانیم ساعت‌ها وقت را بر روی یک کار مشخص صرف کنیم بدون اینکه خسته شویم. گاهی اوقات ما می‌بینیم که سرعت یادگیری‌مان در بعضی کارها بسیار بالا است. در واقع لذت‌بخشی و سرعت یادگیری دو متغیر مهم هستند که می‌توانند در شناخت استعدادهایمان به ما کمک کنند.

از افراد نزدیک خود کمک بگیرید

 

نزدیکان ما می‌توانند اطلاعات خوبی را راجع به نقاط ضعف و قوتمان به ما بدهند و در شناخت استعدادهایمان به ما کمک کنند.

بخش زیادی از زندگی ما در رابطه با دیگران صرف می‌شود. رابطه‌های ما می‌توانند منبع بسیار مهمی از اطلاعات گوناگون برای ما باشند. به همین دلیل دیگران و نزدیکان ما می‌توانند اطلاعات خوبی را راجع به نقاط ضعف و قوتمان به ما بدهند و در شناخت استعدادهایمان به ما کمک کنند.

شما برای شناخت استعدادهایتان می‌توانید به افراد نزدیک خود مراجعه کنید و از آنان بخواهید که توانایی و مهارت شما در فعالیت‌های مختلف را آنالیز کنند و اطلاعاتی راجع به نقاط قوت و ضعفتان به شما بدهند.

ببینید که در مدرسه برای چه درس‌هایی اشتیاق بیشتری داشتید

دوازده سال از عمر ما در مدرسه صرف می‌شود. در مدرسه با درس‌ها و موضوعات مختلفی برخورد می‌کنیم. طبیعتاً بعضی از درس‌ها برای ما شیرین‌تر هستند و اشتیاق بیشتری را در ما برمی‌انگیزند. به همین دلیل تجارب در مدرسه نیز می‌توانند به ما در شناخت استعدادهایمان کمک کنند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که استعدادهایمان بسیار گسترده‌تر و متنوع‌تر از چیزی هستند که در سیستم آموزشی‌مان ارائه و سنجیده می‌شوند.

از آزمون‌ها و ابزارهای روان‌شناختی کمک بگیرید

در آخر شما برای کشف استعدادهایتان می‌توانید از تست‌های مختلف استعدادیابی و شخصیت شناسی استفاده کنید. در رابطه با این تست‌ها نیز نباید این نکته را فراموش کرد که هرکدام محدودیت‌های خاص خود را دارند و نباید از آنان انتظار زیادی داشت و یا نباید بیش‌از‌حد به آنان متکی بود.

سخن پایانی مقاله چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟

در این مقاله به ارائه راه‌حل‌های مختلف برای کشف استعدادهایمان پرداختیم. برای کشف استعدادهایمان نیاز داریم که کارهای مختلفی را تجربه کنیم و در معرض محرک‌های مختلف قرار بگیریم. همچنین باید توجه کنیم که انجام چه کارهایی برای‌مان لذت‌بخش است و یادگیری در کدام کارها برای‌مان سریع‌تر اتفاق می‌افتد. همچنین می‌توانیم از دیگران کمک بخواهیم و از برداشت‌های آنان از نقاط ضعف و قوت خود استفاده کنیم. در آخر نیز می‌توانیم از ابزارهای روان‌شناختی مختلفی کمک بگیریم.

چگونه استعدادهای کودکانمان را شکوفا کنیم؟

در دوره زر که با کوشش رایحه صنعتگر طراحی شده است، راه‌ها، تمرینات و روش‌های موثری برای کشف استعداد کودکان و هدایت آن‌ها به مسیر درست، در اختیارتان قرار می‌گیرد. روی تصویر زیر کلیک کنید:

دوره استعدادیابی کودکان | راه‌حل‌هایی برای کشف استعداد

 

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا