10 اصل مهم در تدریس و آموزش برای بزرگسالان

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

10اصل مهم در تدریس و آموزش برای بزرگسالان

 

10 اصل مهم در تدریس و آموزش برای بزرگسالان، آموزش به بزرگسالان (شامل آموزش‌های سازمانی و…) هرکدام ویژگی‌ها و ظرایف خاصی دارد که در این مقاله کوتاه از فرشید مومنی، به بررسی دقیق 10 اصل اجتناب ناپذیر در آموزش به بزرگسالان می‌پردازیم. 10 اصلی که در روش تدریس کمک شایانی می‌کنند.

 

چندی پیش با دوست گرامی، جناب آقای فرشید مومنی در رابطه روش‌های آموزش مکالمه‌ای انجام شد و ایشان نیز لطف کردند و یکی از مقالات خود در رابطه اصول مهم در آموزش و سخنرانی برای بزرگسالان را ارائه کردند:

چنانچه مدرس آموزش های سازمانی و آموزش برزگسالان هستید و یا تصمیم دارید به زودی دراین عرصه فعالیت نمائید و از مزایای بی شمار آن بهره مند شوید با رعایت دقیق اصول و توصیه های زیر که حاصل آموخته ها و تجربیات شخصی و عملی نگارنده این مجموعه می باشد.

 

می توانید به یک مدرس حرفه ای تبدیل شده، فراگیران وفاداری رابرای خود ایجاد نموده و یاد و خاطره شما در اذهان فراگیران تان جاودان گردد.

 

 

1- داشتن انگیزه، عشق و اشتیاق به امر تدریس اولین اصل و شرط اساسی برای ورود به حوزه تدریس و آموزش است.

 

2-  انگیزه، انرژی و اشتیاق مدرس یک عامل انگیزه دهنده قوی و اساسی به فراگیران برای یادگیری است و فراگیران به خوبی وجود یا عدم وجود این انگیزه و اشتیاق و حتی میزان آنرا از نوع نگاه، حرکات و نوع بیان شما در همان دقایق آغازین متوجه خواهند شد.

 

3-  توصیه به فراگیران جهت یادداشت برداری از نکات مهم را فراموش نکنید. به یاد داشته باشیم که یادداشت برداری حین کلاس توسط فراگیر باعث تثبیت بهتر آموخته ها در ذهن ایشان می گردد.

 

4- در شروع کلاس خود برای مخاطب طعمه گذاری نمائید. یعنی با بیان آمارها شواهد و نتایج تحقیقات و مطالعات و یا ارائه کلام بزرگان در خصوص موضوع مورد تدریس خود به صورت مفید و مختصر و حداقل در بیست درصد زمان اولین جلسه تدریس خود به مخاطب بگوئید چرا باید در این مدت به شما گوش بدهد و قرار است چه مزایائی برایش ایجاد شود و چه دانش و مهارت های در او ارتقاء یابد. لازم است این مهم در ابتدای امر و قبل از شروع مباحث به طور حتم انجام شود که اصطلاحاً به آن «طعمه گذاری برای مخاطب» می گوییم.

 

 

5- به عنوان مدرس و حتی به عنوان فراگیر اگر می خواهید کلاستان جذاب باشد و در آن عملاً یادگیری اتفاق بیافتد ” پست و عنوان سازمانی ” خود رابیرون در کلاس بگذارید و با پست سازمانی خود سرکلاس حاضر نشوید.

 

6-  به عنوان یک مدرس حرفه ای به هنگام اجراء می باید با رفتار، شور و شوق حرکات و زبان بدن، تن صدا، اعتماد بنفس و انگیزه بالای خود به فراگیران نشان دهید که پیام ویژه ای برای ایشان دارید

 

7-  به عنوان یک مدرس هرگز با تعصبات و تفکرات قالبی خود سرکلاس نروید و آنها را نیز بیرون کلاس بگذارید.

 

8-  مدرس می باید برای موفقیت در تدریس و ارائه به دو سلاح مهم مجهز باشد که عبارتند از : سلاح دانش و مهارت و سلاح مهارتهای ارتباطی (دانش ارتباط موثر)

 

9- بدون شناخت کافی از هدف یا اهداف سازمان برگزار کننده دوره از برگزاری دوره، شناخت کافی از فراگیران ( گروه هدف ) و سازمانی که می خواهید در آن تدریس نمائید برای آموزش حاضر نشوید.

 

10- زمانیکه مدرس به چیزی که می گوید و مطالبی که درس می دهد قلباً اعتقاد و باور داشته باشد نفوذ کلامش تا 10 برابر بیشتر می شود و بالعکس.

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه دربارهٔ «10 اصل مهم در تدریس و آموزش برای بزرگسالان»

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

    سلام دوست عزیز
    خوشحالیم که مقاله ۳۰ اصل مهم در تدریس و آموزش برای شما کاربردی بوده.
    ما رو در جریان موفقیت هاتون قرار بدید.
    موفق و بیشتر از یک نفر باشید …

اسکرول به بالا
پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!