چرا تنبلی می کنیم؟ (محمد پیام بهرام پور در برنامه وقت کار)

سرفصل های مهم این مقاله:

در یکی دیگر از برنامه‌های وقت کار، محمد پیام بهرام پور در مورد یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که بین موفق شدن و موفق نشدن مرز باریکی ایجاد می‌کند صحبت کرده است.

بله! تنبلی! ابتدا فایل ویدئویی 7 دقیقه‌ای این برنامه به نام «چرا تنبلی می کنیم» را نگاه کنید. سپس ادامه مطلب که توضیحات همین ویدئو هست را بخوانید:

کار مغز ما چیست؟

یکی از اصلی‌ترین کارهای مغز به جز تجزیه و تحلیل و فعالیت‌های بی شمارش، «حفظ حالت موجود» است. به بیان دیگر مغز برای حفظ بقا و امنیت ما، همان حالت موجود را حفظ کند؛ یعنی چی؟

مغز ما تلاش می‌کند با کمترین میزان مصرف انرژی، اوضاع موجود را به همین حالتی که هست حفظ کند. در این شرایط، مغز ما به فکر تغییر نیست. مغز ما به دلیل اینکه قسمت عمده‌ای از انرژی بدن را مصرف می‌کند، دلش می‌خواهد مصرفش را کاهش دهد و شرایط کنونی را به شرایط جدید تغییر ندهد.

شاید با این توضیحات بهتر دلیل اینکه «چرا تنبلی می کنیم» را متوجه شده باشید.

اگر به این کم مصرفی و «حفظ حالت موجود» بی توجهی کنید و تغییرش ندهید، تنبلی بر شما غلبه می‌کند و اسیر ریتم زندگی معمولی خواهید شد.

در شرایط معمولی و روزمره، مغز ما به ما می‌گوید: «چرا میخوای تلاش کنی؟ مگه همینجوری که هستی چه ایرادی داره؟ چرا میخوای به خودت زحمت بدی؟ چرا دنبال تغییری؟ واسه چی میخوای بهتر بشه؟»

تغییر برای مغز ما «کمی دردناک» است. شاید هم از تغییر کردن واهمه و ترس دارد؛ بنابراین انتخاب می‌کند تا حد ممکن ما را از فضای چالشی دور کند.

مغز-ما-چطور-هدایتمان-می-کند

موفقیت کجاست؟

موفقیت در فضای پرچالشی که مغز از آن گریزان است، وجود دارد. در مسیر هر موفقیتی، چالش‌های فراوانی وجود دارد. به خاطر همین است که تنها عده کمی از آدم‌ها به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا می‌کنند. آن‌ها مغزشان را تحت کنترل می‌گیرند و فضای پرچالشی برای مغزشان به وجود می‌آورند و اجازه نمی‌دهند همیشه در «حالت موجود» بماند.

اما مغز چطور ما را به حفظ حالت موجود وا می‌دارد؟

مغز ما برای اینکه ما را حفظ حالت موجود وا دار و از فضای پرچالش و سخت دور کند، راه‌های مختلف و ابزارهای متنوعی را به کار می‌گیرد.

اول: حواس پرتی

ترفند اولی که مغز با استفاده از آن می‌خواهد ما را از محیط‌های پرچالش و البته دارای احتمال موفقیت بالا دور کند، استفاده از «حواس پرتی» است. مثلاً تکنولوژی‌هایی مثل موبایل، درست مانند یک «شمشیر دو لبه» است. حواستان را جمع کنید که چطور از آن استفاده می‌کنید. موبایل یکی از قوی‌ترین ابزارهای «حواس پرت کن» است.

به نظر شما کسی که روی اهداف، برنامه‌ها و فعالیت‌هایش نتواند تمرکز کند، می‌تواند موفق شود؟

حواس-پرتی-از-عوامل-تنبلی-است

دوم: ایجاد نا امیدی

یکی از قوی‌ترین بازدارنده‌های شما برای موفقیت ناامیدی است. وقتی دائماً از جملاتی مثل: «مگه توی این شرایط میشه تغییر کرد؟»، «آخه تغییر کنم آخرش که چی!؟» استفاده کنید، دقیقاً کاری را می‌کنید که مغزتان دلش می‌خواهد. حفظ حالت موجود و در نتیجه حفظ امنیت. در این شرایط شما جرات خارج شدن از دایره امن خود را ندارید و تغییری هم طبیعتاً اتفاق نمی‌افتد.

ناامیدی-از-عوامل-تنبلی-است

سوم: ترس

وقتی شما از چیزی بترسید، به احتمال زیاد از آن دور می‌شوید و به سمتش نمی‌روید.

مغز هم تلاش می‌کند آن قضیه را ترسناک‌تر از چیزی که هست، جلوه بدهد. در نتیجه اجازه رشد از شما گرفته می‌شود.

ترس-عامل-تنبلی-است

چهارم: بی ارزش جلوه دادن تغییرات

وقتی همه چیز برای شما بی ارزش شود، انگیزه‌تان برای پیشرفت و رشد از بین می‌رود. به خودتان می گویید: «برای چی موفق شوم؟»، «این همه آدم موفق شدن آخرش چی شد؟»

این «چراها» و «برای چی ها» ارزش‌ها را در نظر ما به ضد ارزش تبدیل می‌کند و به ما یادآور می‌شود که سرجایمان بنشینیم و به همان زندگی کلیشه‌ای و معمولی ادامه دهیم.

آیا انتخاب شما هم همین است؟

دلایل اینکه چرا تنبلی می کنیم را مرور کردیم؛ اما مطمئن هستم شمایی که در حال خواندن این فایل و مقاله هستید، نمی‌خواهید به خود اجازه دهید که اسیر کلیشه‌ها و توقف‌ها شوید. این تنها چهار دلیل برای توقف و درجا زدن بود. مغز ما صدها مکانیزم را به کار می‌گیرد تا امنیت ما را تأمین کند و ما را در دایره ایمن خود نگه دارد.

بی-ارزش-بودن-کارها

قانون 5 دقیقه چیست؟

قانون 5 دقیقه می‌گوید شما «تنها 5 دقیقه وقت بگذارید و کاری را که در آن تنبلی می‌کنید، انجام دهید.»

مثلاً اتاق شما نامرتب است یا پوشه‌های لپ تاپتان بسیار نامنظم شده است. فقط بلند شوید و 5 دقیقه آن را مرتب کنید. نه بیشتر و نه کمتر. وقتی این کار را شروع کنید، گاردی که در مقابل نظم می‌گرفته‌اید، شکسته خواهد شد.

یا شاید کتابی را می‌خواهید بخوانید که همیشه تنبلی می‌کنید و به بهانه‌های مختلفی مثل وقت نداشتن، آن را کنار گذاشته‌اید.

چرا-تنبلی-می-کنیم

قانون 5 دقیقه یکی از بهترین قوانین برای پاسخ به این سؤال است که «چرا تنبلی می کنیم !»

برای اولین 5 دقیقه، یک پیشنهاد ویژه برایتان دارم.
نسخه الکترونیکی (پی دی اف) کتاب از شنبه را می توانید به صورت رایگان از لینک زیر دریافت کنید. این کتاب تمرینات فراوانی برای جلوگیری از تنبلی و اهمال کاری دارد. حتماً آن را بخوانید و به تمریناتش توجه ویژه ای داشته باشید تا به زودی نتیجه اش را ببینید:
حتماً نگاهی هم به این محصول بیندازید:
حرفه ای

 

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا