10 گام ویزیتوری چیست؟ ویژگی‌های ویزیتور حرفه‌ای

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

بی شک یکی از مؤثرترین شغل ها را اگر بخواهیم نام ببریم، شغل ویزیتوری است، شغلی که مزیت‌های خاص خود را دارد اما انتخاب همگان نیست و خیلی از افراد حاضر به انجام اون کار نیستند و انتخاب آنها اکثرا شغل های پشت میزی و ثابت است.

خب دوستان عزیز قصد دارم در این مقاله در خصوص شغل ویزیتوری و اینکه اصلا ویزیتوری چیست با شما بیشتر صحبت کنم و مطالبی را ارائه کنم تا شما بتوانید به‌عنوان یک ویزیتور کار خودتان را بهتر و حرفه‌ای‌تر انجام دهید و حتی اگر ویزیتور نیستید یا می‌خواهید به‌تازگی وارد این شغل شوید تا پایان مقاله را مطالعه کنید.

مردم‌دوست دارند با افراد حرفه‌ای و قابل‌اعتماد کار کنند

شما هم باید قبل از اینکه وارد این حیطه شوید یک‌بار با خودتان کنار بیایید و تصمیم جدی بگیرید، اگر به دلیل نبود شغل دیگر، فرار از بیکاری، اشتغال در یک شغل پاره‌وقت و… می‌خواهید وارد این کار شوید خیلی نمی‌توانید موفق باشید؛ و از این کار خیلی زود خسته و ناامید خواهید شد. مطمئن باشید مسیر شغلی، رشد و پیشرفت ویزیتورهای حرفه‌ای و قابل‌اعتماد بسیار سریع و خوب پیش خواهد رفت. البته لازمه آن تلاش در مسیر درست است.

یک داستان جالب از استخدام

به خاطر دارم که چند وقت پیش قرار بود تعدادی نیروی فروش برای یک شرکت استخدام کنیم و آگهی نیز دادیم، اغلب افرادی که مراجعه می‌کردند اصلاً شناختی نسبت به این کار نداشتند، از روی بیکاری و فشار زندگی می‌خواستند وارد شوند و یا حتی یک کتاب هم در این حوزه مطالعه نکرده بودند. وقتی از آنها سؤال می‌کردم که «یک نیروی فروش باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد»، همه از خوب صحبت کردن و روابط عمومی می‌گفتند، که واقعاً اصلاً کافی نبود. همان‌طور که در بالا اشاره کردم باید بادید باز و باکمال میل وارد این حوزه شوید، در غیر این صورت موفقیتی نخواهید داشت.

 

 

دشواری ویزیتور بودن…

کم نیستند کسانی که ویزیتوری را شغلی ساده و دم‌دستی در نظر می‌گیرند. حتی بسیاری از آن‌ها که بر تفاوت بازاریاب بودن و ویزیتور بودن تأکیددارند، فکر می‌کنند با این کار، فعالیت و حرفه‌ی خود را از ویزیتورها تفکیک می‌کنند.

این در حالی است که ویزیتوری، مهارت بسیار می‌خواهد و چالش‌هایی دارد که حتی گاهی اوقات، در موقعیت‌های ظاهراً پیچیده‌تر فروش وجود ندارد.

ازآنجاکه اختیار ویزیتور در پیشنهاد فروش بسیار محدود است (معمولاً نه در قیمت دست بازی دارد و نه در شرایط پرداخت و مواردی مانند این‌ها) و عملاً از طرف شرکت به او تکلیف شده که محصولات خاصی را بفروشد، ویزیتور بودن به مهارت ارتباطی عالی و توانایی بالا در مذاکره نیاز دارد.

همچنین قدرت رابطه سازی و ایجاد ارتباط عاطفی با مشتریان، بسیار مهم است و نقش تعیین‌کننده‌ای در موفقیت یک ویزیتور دارد.

برویم سراغ مزیت‌های ویزیتوری

خب دوستان! بسیاری از افراد موفق شغل خودشان را از ویزیتوری آغاز کرده‌اند و بسیاری از تجارب و موفقیتی‌هایی که امروز دارند را مدیون ویزیتوری خودشان در گذشته هستند. چراکه با ویزیتوری به‌صورت کاملاً عملی تمامی آموخته‌های خود را تمرین می‌کردند و از تمامی اخبار بازار، تغییرات، تمایلات مشتریان، دلایل خرید و عدم خرید و بسیاری موارد دیگر اطلاع کسب می‌کردند.

هر تصمیمی هزینه‌ای دارد…

شما هر تصمیمی که بگیرید بهایی دارد و هزینه‌هایی دارید، باید بادید باز تصمیم بگیرید و قدم در این حیطه یعنی ویزیتوری و یا فروش وارد شوید. خب الان که تصمیم گرفتی وارد این شغل شوید می‌خواهم راهنمایی کنم که چطور ویزیتور حرفه‌ای و موفقی شویم.

اول ‌از همه وظیفه ویزیتور چیست؟

ساده‌ترین تعریف برای وظیفه ویزیتور، این است که بگوییم کار ویزیتور، بازدید از محل مشتریان و دریافت سفارش کالا از آنان است.

بنابراین می‌توان گفت:

دست ویزیتورها، در قیمت‌گذاری و نیز شرایط تحویل محصول، چندان بازنیست و بر اساس آنچه از طرف واحد فروش شرکت به آن‌ها تکلیف می‌شود و هدف‌هایی که برای فروش در نظر گرفته می‌شود نسبت به گرفتن سفارش از مشتریان اقدام می‌کنند. البته ترغیب و متقاعدسازی مشتریان به خرید بر اساس ترجیحات شرکت نیز ازجمله کارهایی است که معمولاً از ویزیتورها انتظار می‌رود.

با توجه به این‌که حوزه‌‌های بازاریابی و فروش، تفاوت بسیاری باهم دارند، به نظر می‌رسد بهتر است بازاریاب برای کسانی به کار رود که فعالیتی نزدیک‌تر به بازاریابی دارند.

آیا ویزیتورها صرفاً با مراجعه حضوری می‌فروشند؟

ازآنجاکه کلمه‌ی ویزیت به معنای بازدید است، نخستین فرض بر این است که ویزیتورها، به بازدید مشتریان می‌روند. چنان‌که بسیاری از ویزیتورها در صنایعی مانند صنایع غذایی،‌ پیوسته به فروشگاه‌های سطح شهر سر می‌زنند و از آن‌ها سفارش می‌گیرند. اما امروزه، فروش تلفنی و ارتباط ایمیلی و سایر ابزارهای مشابه، در برخی صنایع نیاز به حضور را کمتر کرده است.

بنابراین ممکن است ویزیتورها، الزاماً به بازدید فیزیکی و مراجعه به فروشگاه‌ها بر اساس یک فهرست یا نقشه‌ی شهر، اقدام نکنند و صرفاً با تماس تلفنی یا سایر ابزارها، کارها را پیگیری کنند.

اصل و عصاره‌ی ویزیتور بودن این است که فهرست مشخصی از مشتریان و نیز فهرست ثابتی از محصول‌ها با قیمت و ویژگی‌های مشخص وجود دارد و آن‌ها دائماً بین این مشتریان، می‌چرخند و تلاش می‌کنند سفارش‌های جدید را دریافت کنند.

معمولاً این واحد فروش در شرکت است که فهرست محصولات را تغییر داده و نیز مشخصات مشتریان را ارائه می‌کند.

 

 

 

 

خصوصیات و ویژگی‌های ویزیتور حرفه‌ای

یک ویزیتور خوب باید برون‌گرا باشد، به این معنا که قادر باشد به‌سادگی با دیگران ارتباط مؤثر برقرار نماید و همچنین باید نکات ذیل را طی انجام شغل خود رعایت نماید:

 گام اول: داشتن ظاهری آراسته و مرتب

یکی از مهم‌ترین نکات در این شغل، داشتن ظاهری کاملاً آراسته و مرتب است. متأسفانه گاهی مشاهده شده که برخی ویزیتورها با وضعیت پوششی کاملاً نامطلوب اقدام به ویزیتوری می‌کنند. لازم است یک ویزیتور لباس مناسب (نه الزاماً گران) بپوشد و به مرتب بودن سروصورت خویش هم توجه خاصی داشته باشد. یک ویزیتور حرفه‌ای حتماً کفش واکس‌زده به پا می‌نماید، بالباس اتوکشیده به دنبال فروش می‌رود و همیشه یک لباس مناسب و کاملاً مرتب به تن می‌نماید.

چند روز پیش در یک فروشگاه بودم که ویزیتور شرکت میهن را دیدم که جهت مذاکره با مشتری وارد شد، به دلیل سرد بودن هوا از کاپشن استفاده کرده بود که خود شرکت به آنها ارائه کرده بود و لوگو میهن در جلو پشت آن درج‌شده بود. این کار حس توجه و مهم بودن را به مخاطب القا می‌کند و حس اینکه مشتری در حال مذاکره با یک شرکت بسیار قوی است که به پوشش ویزیتورهای خودش هم اهمیت می‌دهد.

حتی کیف ویزیتور حرفه‌ای هم باید تمیز و سالم باشد و همچنین درون آن نیز مرتب باشد. گاهی دیده می‌شود که ویزیتور برای پیدا نمودن یک خودکار یا برگه فاکتور چنددقیقه‌ای کیف خود را جستجو می‌نماید. این وضعیت در مقابل صاحب فروشگاه اصلاً صورت خوشی ندارد و پسندیده نمی‌باشد.

دوستان عزیز! مشتریان امروزه بسیار باهوش‌تر از گذشته شده‌اند و تمامی جزئیات را بررسی می‌کنند.

آنها روزانه با افراد و ویزیتورهای زیادی سروکار دارند و خیلی زود متوجه می‌شوند که فرد مقابل چقدر توانایی دارد. هرچه قدر حرفه‌ای‌تر، دقیق‌تر و بهتر نزد مشتریان خودتان حاضر شوید شانس بیشتری برای ویزیت مثبت دارید، گاهی اوقات فروشگاه داران بااینکه موجودی دارند اما وقتی یک ویزیتور با ظاهر مناسب، باادب و احترام با آنها صحبت می‌کند به‌نوعی جذب می‌شوند و خرید می‌کنند.

گام دوم: اعتماد به ‌نفس و قدرت بیان

بعضی از ویزیتورها در همان ابتدای ورود خود با لحنی آهسته و اندکی مضطرب از صاحب فروشگاه می‌پرسند: آیا از این محصول سفارش می‌دهید؟ یا این‌که امروز سفارش جدید دارید؟ و صاحب فروشگاه‌ها نیز معمولاً پاسخ منفی می‌دهند.

از ارکان موردنیاز یک ویزیتور حرفه‌ای قدرت بالای اعتمادبه‌نفس و فن بیان قوی و حرفه‌ای است. اگر فروشنده و ویزیتور به این سلاح یعنی ارتباط مؤثر مجهز نباشد، قادر به کسب موفقیت چندانی نخواهد بود. یک ویزیتور باید در مرحله اول با نگاهی که به درون فروشگاه می‌اندازد، کم یا زیاد بودن محصولات خویش را تشخیص دهد. ویزیتور نباید مستقیم به سراغ فروش برود، ابتدا کمی صحبت و بعد بگوید فلان محصول را در قفسه ندارید، 3 کارتن سفارش ثبت نمایم؟

به یاد داشته باشید که استفاده از عبارت‌های مثبت، میزان فروش شما را تحت تأثیر مثبت خود قرار می‌دهد، عبارت‌های منفی مانند سفارشی ندارید؟ شنونده را به سمت ارائه پاسخ منفی سوق و یا او حداقل میزان را سفارش می‌دهد.

یک ویزیتور حرفه‌ای نباید از پاسخ‌های منفی مشتری‌ها هراسی داشته باشد، باید به فروش ادامه دهد و اعتمادبه‌نفس خویش را حفظ کند. در ویزیتوری ممکن است بسیاری از مشتری‌ها در نخستین ملاقات پاسخ منفی به دریافت محصول بدهند که ممکن است فروشنده‌های تازه‌کار و کسانی که روحیه مطلوب برای این کار را ندارند، خیلی سریع از این کار خسته شوند.

شما هر درخواستی دیگران از شما داشته باشند را بله می‌گویید؟ پس نباید انتظار داشته باشید که با هر بار مراجعه پاسخ بله دریافت کرده و بتوانید فروش داشته باشید. باید به فروش به‌صورت یک فرآیند نگاه کنید و خیلی وقت‌ها هم آن‌قدر آن را تکرار کنید تا بتوانید به نتیجه برسید و سفارش از مشتری خودتان دریافت کنید.

مطمئن باشید اول کار به‌اندازه‌ای تلاش می‌کنید نتیجه نمی‌گیرید و بعد به‌اندازه‌ای که نتیجه می‌گیرید تلاش نمی‌کنید.

شرکت کنید: 

آزمون رایگان اعتماد به نفس

ویزیتوری چیست

گام سوم: فروش و ویزیت باید داخل فروشگاه انجام گردد

شاید به هر دلیلی صاحب فروشگاه داخل فروشگاه خود نباشد و بیرون ایستاده باشد، ویزیتور به‌هیچ‌عنوان نباید کار ویزیت را در بیرون فروشگاه انجام دهد. از صاحب فروشگاه تقاضا نمایید به درون فروشگاه بیاید، محصولات را رصد و بعد اقدام به سفارش گیری نمایید.

گام چهارم: هیچ‌گاه میان صحبت‌های صاحب فروشگاه با مشتری وارد نشوید

شما به‌عنوان ویزیتور حرفه‌ای باید آگاه باشید که نه شما، نه محصولاتی که می‌فروشید، مهم‌ترین اولویت کسب‌وکار صاحب فروشگاه نمی‌باشد. به‌طور حتم مشتری برای صاحب فروشگاه، اولویت نخست است. هیچ‌گاه به هنگام حضور مشتری در فروشگاه و صحبت فروشنده با مشتری، شما وارد صحبت آن‌ها نگردید. این امر شمارا به یک ویزیتور غیرحرفه‌ای و البته مزاحم تبدیل می‌نماید. اگر در فروشگاه مشتری بود صبر کنید تا از فروشگاه خارج شود و بعد صحبت کنید، دراین‌بین سعی کنید با دیدن کالاها در فروشگاه خودتان را برای یک پیشنهاد مناسب آماده کنید.

بخوانید: 

گام پنجم: آشنا با چیدمان فروشگاهی

 بهتر است که ویزیتور حرفه‌ای با اصول چیدمان فروشگاهی آشنا باشد. این آشنا بودن به او کمک می‌نماید، بهترین نقطه فروشگاه را برای چیدمان محصولات خود به صاحب فروشگاه پیشنهاد نماید تا فروش محصولات سریع‌تر و بهتر گردد. یک ویزیتور حرفه‌ای همواره تسلط زیادی روی نحوه چیدمان درست کالاها دارد.

با توجه به نکات بالا اگر تصمیم دارید به شغل ویزیتوری بپردازید، لازم است که اصول آن را بدانید، به آن علاقه داشته باشید و برای موفقیت در آن صبور و باحوصله باشید.

گام ششم: سعی کنید پیشنهادات خوبی ارائه کنید

شما باید سعی کنید متناسب با هر مشتری، کالاهایی که دارید و میزان تمایلات هر فروشگاه به فروش محصولات پیشنهادات خوب و جذابی را ارائه کنید. در پیشنهاد شما باید منافع مشتری هم بسیار لحاظ شده و پررنگ باشد. اگر پیشنهاد شما جذاب است اما می‌دانید که مشتری ظرفیت و توانایی فروش این تعداد کالا را ندارد و ممکن است در آینده ضرر کند اصلاً این کار را انجام ندهید.

شما به‌عنوان یک (ویزیتور حرفه‌ای) باید به شرکت خودتان اطلاعات مشتریان را منتقل کنید و با خلاقیتی که دارید پیشنهادات را متناسب با هر مشتری به آنها ارائه کنید. مطمئن باشید که اگرچند بار از پیشنهادات شما سود ببرند و موفق باشند در دفعات بعدی کار شما بسیار آسان‌تر خواهد بود.

اگر بخواهم در این مورد خدمت شما مثال بزنم شما چندین نوع مواد اولیه بار پخت غذا دارید و باید بتوانید نسبت به علایق مخاطبتان یک غذای خوب و خوشمزه به ایشان پیشنهاد کنید که بعد صرف غذا رضایت بالائی داشته باشد، به این معنی که شما با محصولاتی که برای فروش دارید پیشنهادی را ارائه کنید که برای مشتری جذابیت داشته باشد و آن را دوست داشته باشد. این کار فقط و فقط با شناخت هرچه بیشتر مشتری، بررسی توانائی فروش، موقعیت فروشگاه، نوع مشتریان، میزان خرید و … مشخص می‌شود و شما باید با دقت این موارد را بررسی کنید و در نقش یک مشاور حرفه‌ای بهترین پیشنهاد را به مخاطب خودتان ارائه کنید.

گام هفتم: پاسخگو و پیگیر باشید

شما به‌عنوان یک (ویزیتور حرفه‌ای) باید همواره در دسترس باشید، اگر مشتری تماسی با شما گرفت به‌سرعت پاسخ دهید، اگر موردی را مطرح کردند به‌سرعت پیگیری و نتیجه را اعلام کنید تا مشتری کاملاً در جریان امور قرار گیرد و بداند که اگر کاری را به شما بسپارد شما حتماً آن را انجام خواهید داد. این ویژگی بارز یک ویزیتور حرفه‌ای است. بسیاری از ویزیتورها بسیار سخت پاسخ تلفن می‌دهند و در دسترس خیلی نیستند یا خیلی وقت‌ها حوصله جواب دادن به تلفن را ندارند، به یاد داشته باشید اگر همیشه پاسخگو باشید و مشتریان خودتان را به‌درستی راهنمایی کنید در موفقیت شما نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: نکات مشتری مداری؛ سیزده نکته ساده و مهم

گام هشتم: صداقت، صداقت و صداقت است

این موضوع بسیار اهمیت دارد، شاید فکر کنیم که اگر صادقانه صحبت کنیم مشتری از ما خرید نخواهد کرد و یا کم خرید خواهد کرد، درسته شاید این‌گونه باشید اما شما می‌خواهید ویزیتور حرفه‌ای باشید، حرفه‌ای بودن و حرفه‌ای شدن بهایی دارد، نیاز به وجه تمایز دارد، نیاز به صبر و حوصله دارد. شما نتیجه صداقت خودتان را در آینده کسب خواهید کرد.

باید تفکر سیستمی داشته باشید و نگاه به آینده چراکه شما نمی‌خواهید فقط یک‌بار کالا بفروشید می‌خواهید ارتباطی ایجاد کنید که مشتری بارها و بارها از شما خرید کرده و به شما وفادار باشد و هنر شما در این است که کاری کنید مشتریان شما دائماً در حال خرید باشند و تبدیل به مشتریان ثابت و وفادار شما شوند.

گام نهم: یادگیری، یادگیری و یادگیری است 

گامی که بسیار اهمیت دارد و باید برای آن برنامه‌ریزی کرد تمامی زمان‌های یک روز شما باید با برنامه‌ریزی باشد، به‌صورت دائمی خودتان و عملکردتان را باید رصد کنید، باید نقاط قوت و نقاط قابل‌بهبود خودتان را شناسایی کنید و حتی برای زمان‌هایی که به‌اصطلاح زمان مرده هم هستند برنامه‌ریزی کنید و آموزش ببینید، خیلی وقت‌ها وقتی آموزش‌های جدید دریافت کنید انگیزه و انرژی شما چندین برابر می‌شود و شما قادر خواهید بود تا نتایج بهتری را کسب کنید. این‌قدر این موضوع اهمیت دارد که در عنوان سه بار نوشته‌شده است یادگیری، شما می‌توانید برای اینکه در مسیر یادگیری قرار بگیرید گام‌های کوچک بردارید به‌عنوان ‌مثال روزی چند صفحه کتاب یا چند دقیقه فایل صوتی یا چند دقیقه فایل تصویری را استفاده کنید و این کار را روزبه‌روز انجام داده و کم‌کم بیشتر کنید و بعد از چند وقت نتایج آن را خواهید دید.

گام دهم: داشتن روحیه رقابت‌پذیری

می‌خواهم این گام را با سخنی از آقای بیل گیتس آغاز کنم،

من در رقابت با هیچ‌کس جز خودم نیستم، هدف من مغلوب کردن آخرین کاری است که انجام داده‌ام.

شما نیز باید به این سمت حرکت کنید که روزبه‌روز نسبت به گذشته دستاوردهای بیشتری داشته باشید، مشتریان بیشتر، فروش بیشتر، سهم بازار بیشتر، رضایت بیشتر مشتریان، انرژی و انگیزه بیشتر که باید به‌صورت مدام خودتان را از منطقه امنی که دارید خارج کنید و دائماً در حال کسب موفقیت‌های جدید باشید. اطمینان داشته باشید با انجام همین چند گام ساده می‌توانید زندگی و شرایط درآمدی خودتان را بسیار بهتر کنید و نسبت به خیلی از افراد جامعه که شغل‌های کارمندی با درآمد ثابت دارند زندگی بهتری داشته باشید. ویزیتوری چیست


ویزیتوری چیست .

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

پشتیبانی بیشتر از یک

پشتیبانی بیشتر از یک

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا