آموزش نگارش لیستی با عنوان نحوه کار با من

سرفصل های مهم این مقاله:

بهترین راه ارتباطی برای ارتباط با من

شناختن رفتارهای یک فرد برای اولین دیدار کاری بسیار دشوار است. تشخیص اینکه کدام صحبت و حرکت ما سبب رضایت و یا ناراحتی فرد می‌شود، نیاز به زمان زیاد و تعامل بیشتر با فرد دارد. اما گاهی اوقات با اینکه آشنایی قبلی با فرد داریم ممکن است در بعضی مواقع به دلیل ندانستن معیارهای فرد دچار سوتفاهم شده و برداشت اشتباهی داشته باشیم. قطعا سوال برایتان پیش امده که چطور دچار این سو تفاهم‌ها نشویم و یک ارتباط موثر برقرار کنیم؟ بهترین کار برای ارتباط موثر و مفید با افراد، تهیه یک دفترچه راهنما با موضوع نحوه کار با من است. داشتن این نوشته سبب می‌شود که افراد خیلی راحت شما را بشناسند و بتوانند ارتباط موثری برقرار کنند. اگر شما هم به دنبال داشتن ارتباطات مفید و بدون سوتفاهم هستید پیشنهاد می‌کنیم نکات مفید این مقاله را از دست ندهید.

 

نکات مهم نگارش یک لیست جامع در مورد نحوه کار با من

ابتدا برای داشتن چنین یادداشتی باید مناسب‌ترین و کامل‌ترین جواب را برای 4 سوال زیر زیر انتخاب نمایید.

 

1. کدام موارد باعث افزایش انرژی و یا کاهش انرژی شما می‌شود؟

در حقیقت این سوال به شما کمک می‌کند که هم خودتان را بیشتر بشناسید و هم به دیگران فرصت بدهید که شما را بهتر و راحت‌تر بشناسند. چیزهایی که به ما انرژی میدن وقتی لیست شوند، می‌توانند به عنوان یک فرصت برای دیگران تلقی شوند که انرژی ما را بالا ببرند و چیزهایی که باعث تخلیه انرژی می‌شوند، همانند یک زنگ هشدار افراد را متوجه کرده تا مراقب این موارد باشند.

 

2. بهترین راهی که دیگران با من ارتباط برقرار می کنند چیست؟

طبیعتا افراد بنا به دلایل ترجیح می‌دهند که به اشکال مختلف با آن‌ها ارتباط بگیرند. عده‌ای فقط به صورت ایمیل و یا پیام در شبکه‌های اجتماعی را ترجیح داده و افرادی هم فقط تماس تلفنی در ساعات مشخص را انتخاب می‌نمایند. تعیین این موضوع که افراد با شما در چه ساعاتی و به چه صورتی ارتباط برقرار کنند، یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن یک ارتباط موثر کاری و یا دوستانه است.

 

3. کدام مسائل سبب آزار شما می‌شوند؟

پاسخ به این سوال مزایای دو طرفه زیادی دارد. تعیین اینکه کدام موارد باعث ناراحتی شما می‌شود سبب می‌شود که حساسیت خود شما نسبت به این موارد کم‌تر شود و افراد نیز با آگاهی بیشتر نسبت به این موضوع عمل می‌کنند. کلی گویی در پاسخ به این سوال یکی از موارد ممنوع است چون به دلیل دقیق نبودن هیچ‌ وقت باعث تغییر نمی‌شوند.

 

4. کدام موارد باعث برداشت اشتباه دیگران از رفتار ما می‌شود؟

خیلی وقت‌ها ویژگی‌هایی در مورد ما هست که شناخت کم از ما باعث اشتباه متوجه شدن این موضوع می‌شود. بنابراین با گفتن این موضوعات لطف بزرگی به خودتان و روابطتتان می کنید.

برای اینکه این ۴ سوال را بیشتر درک کنید و بتوانید راحت‌تر یک لیست از موارد مهم در ارتباط با خودتان داشته باشید به عنوان نمونه متن نحوه کار با پیام بهرام‌پور در ادامه برای شما آورده شده است.

 

نحوه کار با پیام بهرام‌پور

 

نحوه کار و ارتباط با اقای بهرام پور

 

سلام مرسی از این که اینقدر خوبید و دوست دارید بدونید من چطوری هستم که بر اساس اون ارتباط بهتری با هم داشته باشیم.

 

👈🏻 این نوشته در تاریخ 20 خرداد 1401 به روز رسانی شده 👉🏻

 

معرفی کامل خودم

من پیام بهرام‌پورم و آرزو دارم که یه روزی توی مدرسه‌های کشورم ببینم درس زندگی تدریس میشه نه این چیزهایی که کسی نمیدونه واسه چیه …. امیدوارم که بتونم در تغییر سیستم مدارس و آموزش و پرورش کشورم موثر باشم (رزومه پیام بهرام‌پور). سعی می‌کنم وقتی با من هستید بهتون خوش بگذره، بخندید و تجربه خوبی داشته باشید.😃

و اما چهار سوالی که می‌تونه شناخت خوبی در مورد من به شما بده:

 

1. چه چیزهایی به من انرژی میده و چه چیزهایی باعث تخلیه انرژیم میشه؟

 

مواردی که باعث افزایش انرژی من می‌شوند

 • یادگیری یه موضوع جدید (البته علمی)
 • خوابیدن بهم خیلی انرژی میده
 • تنهایی (منظورم تو خونه با همسرم هست! این یعنی تنهایی از نظر من)
 • دیدن آدم‌های با اشتیاق که می‌دونن دارن با زندگی‌شون چی کار می‌کنن
 • آدم‌هایی که سوال‌های خوب می‌پرسن (به همون اندازه آدم‌هایی که سوال بد می‌پرسن انرژیمو میگیرن)
 • آدم‌هایی که چیزهای خوبی می‌تونن بهم یاد بدن

 

این موارد زیر انرژی من رو تخلیه می‌کنه

 • بودن در فضای شلوغ (کلاً به بیرون از خونه‌مون میگم فضای شلوغ: حتی دفتر خودم) برای مدت طولانی، توضیحات این که من در دفتر شرکت بیشتر از یک نفر اتاقی ندارم! چون از خونه کار می‌کنم! یعنی مجموعه‌ای 80 نفره دارم که تو خونه کار می‌کنم (یعنی با اومدن کرونا شرایط من خیلی عوض نشد)
 • دیدن آدم‌های جدید به مقدار زیاد و برای مدت طولانی
 • جلسات یا گفت و گوهای طولانی (خیلی جلسه برام سخته)
 • دریافت کلی پیام در شبکه‌های اجتماعی
 • شفاف نبودن  یعنی چیزی رو نگه داری تو دلت و نگی! مشکلات رو جمع کنی
 • نظر دیگران در زندگی شخصی
 • نمی‌دونم حرف بعدی چیه!
 • اما این خیلی مهمه! «بدون سوال پرسیدن، قضاوت کردن و تصمیم گرفتن» (این خیلی منو تخلیه می‌کنه)

 

2. بهترین راهی که دیگران با من ارتباط برقرار می کنند چیه

 • من عاشق ایمیلم! ایمیل بهترین چیزه! اگه لازم شد تلگرام و لعنت خداوند بر واتس اپ. تلگرام برای زمان‌هایی مثل این که نظرم رو در مورد چیزی بپرسید خوبه اما اگر قراره کاری توسط من انجام بشه حتماً باید به ایمیل شخصی من ایمیل زده بشه.
 • از ویس‌های طولانی (بالای 45 ثانیه) واقعاً اذیت میشم و معمولاً در پاسخ میگم که من اینهمه ویس رو گوش نمیدم لطفاً خلاصه 45 ثانیه‌ای بفرستید. (البته اگر شخص با من آشنا نباشه و از این حرفم ناراحت بشه چنین چیزی رو نمی‌گم)
 • اما گفت و گویمهم حتماً باید تلفنی باشه
 • از جلسات حضوری خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی متنفرم😪 مگر لازم باشه. با آدم‌های جدید تقریباً هیچ وقت جلسه حضوری نمیذارم مگر قبلش چند بار مجازی صحبت کرده باشیم.

اگر کاری باید توسط یکی از همکارانم انجام بشه و دوستی به دلیل نزدیکی با من از من می خواد که خودم سریع‌تر این کار رو انجام بدم خیلی ناراحتم می کنه.😳 (مثلاً اگه سوال دارید، طبیعتا سایتی که روزی 25 هزارنفر بازدید کننده داره خوشحال نمیشم خودم جواب بدم چون اگه روزی 24 ساعت هم وقت بذارم تموم نمیشه) دوست دارم همه چیز مجرای خودش رو طی کنه. ارتباط مستقیم الکی رو دوست ندارم.

کلاً هم کسی که نمی‌شناسم هیچ روش ارتباطی مستقیمی وجود نداره. به همین دلیل شماره منو تقریباً کسی نداره.

این موارد رو حدیث رحمانی (مدیر فرایندهای بیشتر از یک نفر) گفت: شاید براتون جالب باشه:

 • یه مورد هم اینکه وقتی توی شرایطی هستید که خسته اید و … ازتون راجع به مورد مهم که باید تصمیم گیری بشه سوال نشه چون ممکنه کنسلش کنید😬 (تا این حد می‌تونم بی مغز بشم)
 • وقتی کاری به کسی میگید اون شخص زمان کار رو ازتون بپرسه چون بعضی وقت ها تفاوت کار فوری و غیرفوری مشخص نمیشه.
 • باید برخی موارد رو کامل باهاتون چک بشه و اگر شخص سوال داره دقیق سوالش مشخص باشه
 • چندتا موضوع توی یک پیام بهتون اطلاع داده نشه.
 • حافظه بسیار عجیبی دارید! بعضی چیزها عالی یادتون می مونه و بعضی چیزهای بسیار واضح یادتون میره

کلاً گفت و گوی سطحی برام خیلی سخته! میان لطفاً دست پر و تحقیق کرده بیاین و همه جوانب رو در نظر گرفته باشید.

 

3. مسائلی که باعث ناراحتی من می‌شود

ممنونم که دوست دارید بدونید چه چیزی باعث ناراحتی من هست که بتونیم بهتر با هم ارتباط برقرار کنیم.🙏

 • یکی از ارزش‌های من مسئولیت پذیری هست. یعنی نیازهای خودت رو خودت برآورده کنی بدون این که زحمتش رو بندازی رو دوش دیگران.

برای نمونه بد قولی چیزیه که خیلی آزارم میده. اگر کسی چیزی رو با من وعده می‌کنه در مورد زمان و نحوه انجام کار باید خیلی خیلی مطمئن باشه. البته طبیعیه یه موقع‌هایی نتونیم به زمان متعهد باشیم اما زود خبر دادن خیلی مهمه! مثلاً اگر قراره چیزی رو دوشنبه به من تحویل بدید و الان جمعه هست، خیلی مهمه که الان بگید و وقت مجدد رو اعلام کنید تا این که من انتهای روز دوشنبه بپرسم چی شد؟

 • نکته دوم این که شخص اگر کاری رو انجام میده اطلاعات کافی رو به دست بیاره، یادگیری داشته باشه در موردش، نمونه‌های خوب رو ببینه و بعد اون کار رو انجام بده. از افرادی که تو باغ نیستن و برای اومدن به باغ کاری نمی کنند خیلی حس خوبی نمی گیرم.

کلاً‌ برام قبول نیست که از نمونه کارهای قبلی، کیفیت کار پایین تر باشه

 • نکته سوم صادق نبودنه! من آدم گیر بده‌ای نیستم پس واقعاً دلیلی نمی‌بینم کسی به من راستش رو نگه!
 • نکته چهارم: غر زدنه! غر زدن جلوی من جایی نداره! شرمنده. غر یعنی صحبت در مورد چیزی که نمی‌تونیم تغییرش بدیم (مثل قیمت دلار، وضعیت مملکت داری و یا دسیسه فراماسون‌ها برای کرونا….)
 • نکته پنجم: تعارف کردن. متنفرم وقت کسی رو بگیرم برای تعارف یا کسی وقتم رو بگیره

این که کسی به دروغ چیزی بر خلاف میل باطنیش بهم بگه و یا این که کسی نتونه به خاطر خجالت یا تعارف به درخواست من نه نگه! اونهایی که منو میشناسن میدونن که تعارف کنن، بیچاره‌شون می‌کنم. نکن آقا نکن.

 • نکته ششم: صدا کردن به اسم کوچک! بعضی‌ها می‌خوان صمیمی بشن یهو بهم میگن پیام جان! اصلاً‌ دوستش ندارم! چون احساس می‌کنم فرهنگ ما چنین فرهنگی نیست و خیلی داستان‌ها ایجاد می‌کنه مثلاً فرض کنید در یک سمینار یکی بگه پیام جان! خیلی نچسب میشه برای بقیه و داستان داره (می‌تونید به اشتباه فکر کنید که این از روی تکبر هست)
 • نکته هفتم: بهانه! وای وای وای وای!

کسی جلوی من نمی‌تونه بهانه بیاره چون:

 1. اگه دوست باشه ازش فاصله میگیریم چون باعث افول مسئولیت پذیری من میشه
 2. اگه کارمند باشه حتماً به مدیران توصیه قطع همکاری می‌کنم (البته در صورت مداومت) چون بهانه‌ها کار آدم‌های معمولیه و بیشتر از یک نفر جای آدم معمولی نیست
 3. اگه همکار باشه سعی می‌کنم دیگه همکارم نباشه
 4. بهانه یعنی دلیل انجام ندادن کاری که می‌شد انجام بشه (حالا به هر سختی)

جلوی من بهونه بیارید معمولاً واکنش من اینه: خب جاش این کار رو می‌کردی و اگه دیدم بازهم بهونه میاره، خودم انجامش میدم ولی دیگه به اون فرد با این چشم نگاه می‌کنم که بهونه گیره

 • نکته نهم: حل مساله نکردن! اونهایی که مسائلشونو به صورت جدی و با روش حل مساله حل نمی‌کنن! اقدام نمی‌کنن و چیزی تغییر نمی‌کنه برام خیلی راحت نیستند.
 • نکته دهم: لطفاً جلوی من بلند نشید! خیلی معذب میشم. بگیرید بشینید.

 

4. چه چیزی رو بقیه در مورد شما اشتباه متوجه شدن؟

 • شوخی‌هام: من خیلی شوخی می کنم و هیچوقت هیچوقت پشت شوخی‌هام جدی نیست! اصلاً 😄

چون اینقدری عرضه دارم که حرف دلم رو بزنم بدون این که بخوام در قالب شوخی یا کنایه صحبت کنم.😄 شوخی‌های من برای این هست که بهتون خوش بگذره و از سر دوست داشتنه. اگه یه کوچولو منو بشناسید می‌دونید هرچی بیشتر شما رو دوست داشته باشم بیشتر باهاتون شوخی می‌کنم❤️ پس شوخی‌هام رو جدی نگیرید و بدونید هیچ چیزی پشتش نیست.

 • قاطعیت من: بعضی موقع‌ها چون اصلاً تعارف نمی‌کنم، شاید فکر کنند من بی ادبم! البته خیلی کم پیش میاد اما من وقت و انرژی خودم و هیچ کسی دیگه‌ای رو برای چیزهایی مثل تعارف، رودروایستی، کنایه و یا غیر مستقیم حرف زدن نمی گیرم.

نه من نه هست و بله من بله هست💪

 • زندگی شخصی من: بعضی‌ها فکر می‌کنند که من دیگه کل زندگیم شده کلاس درس، با همسرم مثل شاگرد برخورد می‌کنم و بهش سخت می گیرم و خودم اشتباه نمی‌کنم.

این باور کاملاً غلطه! واقعاً چنین چیزی نیست. من حتی چیزی به همسرم یاد نمی‌دهم تا خودش نخواسته خودم هم کلی مشکل و ایراد دارم و خیلی وقت‌ها به آموزش‌های خودم هم ممکنه عمل نکنم! من انسانم بی نقص نیستم. اما سعی می‌کنم تا حد ممکن هر روز بهتر از روز قبلم باشم و بیشتر به آموزش‌هایم عمل کنم.

 • من درونگرا هستم! یعنی ترجیح من به تنهایی هست تا تو جمع بودن! برخلاف شغلم و کارم! 😉
 • فرد بسیار رقابتی هستم اما در عین حال من به شدت اخلاقی هستم. یعنی سعی می‌کنم باعث زحمت کسی نشم و به گونه‌ای رفتار می‌کنم که بار زندگی من روی دوش کسی نباشه و رفتارم طوری باشه که اگه همه مثل من رفتار کنند دنیا جای بهتری برای زندگی بشه.
 • من اتوکشیده نیستم! مخصوصاً تو حرف زدن چه تو خونه و چه بیرون! منتظر نباشید فقط گل و بلبل از من بشنوید. البته اگه ادبیاتم اذیتتون بکنه می‌تونید بهم بگید. اون وقت تصمیم میگیرم که سختی کنترل کردن دهنمو بپذیرم یا سختی دوری از شما 🙂

ممنونم از وقتی که گذاشتید تا من رو بهتر بشناسید.🙏❤️

 

کلام آخر

آموزش این موارد و پاسخ به تمامی سوالات گفته شده در این متن به شما کمک می‌کند که به صورت دقیق یک آشنایی در مورد تمام رفتارها و معیارهایتان در اختیار افراد قرار دهید تا بتوانید یک ارتباط موثر و خوشایند داشته باشید. اکنون زمان اقدام است! برای خودتان یک لیست تهیه کنید و از مزایای آن برای ما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا