کنترل خشم در زنان؛ دلایل، راهکارها و درمان!

سرفصل های مهم این مقاله

LOVELY

دوره رایگان چطور جذاب و دوست‌داشتنی باشیم؟!

جذابیت بر اساس اصول روانشناسی!

مدیریت خشم در زنان؛ دلایل، راهکارها و درمان!

خشم احساسی طبیعی است که همه ما فارغ از جنسیتمان آن را تجربه می‌کنیم. بااین‌حال عوامل مختلف اجتماعی و فرهنگی ِ حاکم می‌توانند باعث شوند که به نوع متفاوتی خشم را تجربه کنیم. در این مقاله به بحث خشم در زنان می‌پردازیم و روش‌های مدیریت آن را بررسی می‌کنیم.

خشم و جنسیت؛ آیا جنسیت نقشی در وجود خشم دارد؟

زنان همواره در طی تاریخ تحت ظلم‌ها و تبعیض‌های سیستماتیک قرار داشته‌اند. کلیشه‌های فراوانی حول محور زنان و احساسات آنان وجود دارند که می‌توانند تجربه یک احساس را برای آنان متفاوت کنند. برای مثال در رابطه با خشم که مبحث اصلی ما است، می‌توان به این نکته اشاره کرد که خشم همواره به عنوان یک احساس مردانه معرفی می‌شود.

خشم و جنسیت؛ آیا جنسیت نقشی در وجود خشم دارد؟

معمولاً به مردان به عنوان موجوداتی زمخت و خشمگین نگاه می‌کنیم و زنان را نیز موجوداتی لطیف و آرام می‌بینیم. طبیعتاً تفاوت‌های فیزیولوژیکی خاصی در این زمینه‌ها وجود دارند.

بااین‌حال، این تفاوت‌های فیزیولوژیک نباید باعث شوند که ما به یک جنس حق تجربه یک احساس را ندهیم. بسیار پیش می‌آید که یک زن تا خشمگین می‌شود، از سمت اطرافیان به او توصیه می‌شود که به اصطلاح «حیا» پیشه کند و خشمش را بروز ندهد. بسیاری از اوقات زنان پس از ابراز خشمشان با کلمات آزاردهنده‌ای نظیر «سلیطه» صدا زده می‌شوند.

بااین‌حال اگر یک مرد در موقعیت آن زن باشد، همه چیز به زعم ما طبیعی و نرمال به نظر می‌رسد.

این تبعیض‌ها و نگاه‌ها زمانی که به شکل سیستماتیک و در قالب فرهنگ و معیارهای اجتماعی بر زندگی زنان حاکم شوند، بدون شک آنان را با مشکلات مختلفی روبرو می‌کنند. از همین جهت ضروری است که حین بررسی نحوه مدیریت خشم در بین زنان، به این عوامل به دقت توجه کرد. من در ادامه سعی می‌کنم که روش‌های مختلفی را برای مدیریت خشم‌ در زنان معرفی کنم.

زنان چگونه می‌توانند خشم خود را مدیریت کنند؟

 

زنان چگونه می‌توانند خشم خود را مدیریت کنند؟ | کنترل خشم در زنان

از این روش ها برای کنترل خشم استفاده کنید:

به خودتان برای تجربه خشم حق دهید

شما اول‌ازهمه باید به این نکته توجه کنید که خشم یک احساس انسانی است و نه یک احساس مردانه. این کاملاً طبیعی و بدیهی است که یک زن خشمگین شود و نباید اجازه داد که باورهای کلیشه‌ای در پذیرش و به رسمیت شناختن احساساتمان مشکل ایجاد کنند.

به خودتان برای ابراز خشم حق دهید

قدم بعد از به رسمیت شناختن خشم، به رسمیت شناختن حق ابراز آن است. فروخوردن خشم مزیتی ندارد و چیزی به ارزش شما به عنوان یک زن اضافه نمی‌کند. آنچه ارزشمند است و به سلامت روان شما کمک می‌کند ابراز خشم و داشتن شهامت است.

متأسفانه زنان همواره به سکوت دعوت شده‌اند و تا لب وا کرده‌اند، سلیطه و بی‌حیا خوانده شده‌اند. به همین خاطر توجه به این نکته که زنان کاملاً حق دارند خشم خود را ابراز کنند بسیار ضروری است.

خشم در زنان؛ به خودتان برای تجربه خشم حق دهید

 

سعی کنید که با یک دوست صحبت کنید

صحبت با یک دوست مورد اعتماد می‌تواند در این شرایط به شما برای مدیریت خشمتان کمک کنند. روابط دوستی ما معمولاً این امکان را برای ما فراهم می‌کنند که خود را در یک فضای امن ابراز کنیم و این فضای امن در بسیاری از اوقات می‌تواند راهگشا باشد.

به ذهن و بدن خود گوش فرا دهید

تجربه خشم با فرآیندهای فیزیولوژیکی و شناختی خاصی همراه است. بدن ما زمانی که خشم را تجربه می‌کنیم فعل‌وانفعالات خاصی را تجربه می‌کند. از طرف دیگر ذهن ما نیز در معرض افکار مختلفی قرار می‌گیرد. توجه به وضعیت بدنی و مشاهده‌ بدون قضاوت این افکار می‌تواند به ما در مدیریت بهتر خشممان کمک کند.

از فعالیت‌هایی مثل نوشتن، نقاشی، ورزش و مدیتیشن کمک بگیرید

فعالیت‌هایی نظیر نوشتن، ورزش، گوش دادن و یا نواختن موسیقی، نقاشی و مدیتیشن خاصیت آرام‌کنندگی دارند و می‌توان به آن‌ها به عنوان یک گزینه خوب برای تخلیه خشم توجه کرد. البته که تفاوت‌های فردی در این زمینه مطرح‌اند و یک فرد ممکن است با هیچ‌کدام از این کارها آرام نشود.

سخن نهایی مقاله کنترل خشم در زنان!!

در این مقاله به مبحث مدیریت خشم‌ در زنان پرداختیم. مهم‌ترین مسئله‌ای که در این زمینه مطرح است، این است که زنان باید خشم را یک احساس کارآمد و طبیعی و انسانی ببینند.

در واقع اول‌ازهمه، ما باید بدانیم که خشم یک احساس انسانی است و نه یک احساس مردانه. به همین دلیل زنان نیز حق دارند که خشمگین شوند و خشم خود را ابراز کنند. صحبت با یک دوست، نقاشی، ورزش و مدیتیشن از دیگر فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند به ما برای مدیریت خشممان کمک کنند.

چگونه خشم را تحت کنترل خود درآوریم؟

پاسخ ساده است.: با تمرینات عملی و موثر! این تمرینات کجاست؟ در دوره‌ای که منحصراً برای کنترل خشم و عصبانی با روش‌های علمی و موثر، طراحی و تولید کرده‌ایم. روی تصویر زیر کلیک کنید:

دوره کنترل کنترل | مدیریت خشم در زنان!

 

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه دربارهٔ «کنترل خشم در زنان؛ دلایل، راهکارها و درمان!»

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

    ممنون که همراهمون هستید و دغدغه آموزش و یادگیری دارید؛ همراهیتون باعث افتخارمون هست…
    موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

اسکرول به بالا