انواع استعداد؛ آشنایی با بیش از 10 مدل استعداد!

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

انواع استعداد؛ آشنایی با بیش از 10 مدل استعداد!

در گذشته باور بر این بود که هوش و استعداد انسان‌ها را می‌توان به سادگی به چند دسته تقسیم کرد؛ اما با گذر زمان ما بیشتر به این درک رسیده‌ایم که انسان‌ها دارای مجموعه متنوعی از استعدادها هستند. ما در این مقاله به معرفی برخی از این استعدادها می‌پردازیم.

انواع استعداد؛ چند نوع از این پدیده وجود دارد؟

در ادامه مقاله، با انواع استعداد آشنا خواهیم شد:

1- استعداد زبانی

این‌ افراد دارای توانایی ویژه‌ای در مطالعه و استفاده هوشمندانه از واژه‌ها برای ابراز احساسات خود هستند. این استعداد در نویسندگان، شاعران و یا روزنامه‌نگاران به‌وضوح دیده می‌شود.

2- استعداد یادگیری

افرادی که از این توانایی برخوردارند، هرلحظه آماده آشنایی با تکنولوژی‌های جدید، موضوعات جدید و… هستند و به راحتی آن‌ها را فرا می‌گیرند.

3- استعداد ریاضی

این اشخاص که توانایی برقراری ارتباط بین اعداد، یافتن مجهول و حل سریع مسائل ریاضی را دارند؛ ممکن است کارشناس مسائل اقتصادی، فیزیکدان و یا ریاضیدان شوند.

4- استعداد تخیل

 

استعداد این افراد در زمینه تخیل و تصویرسازی، نقاشی، طراحی، انتخاب صحیح اشکال، استفاده از رنگ‌ها و سایه‌هاست

استعداد این افراد در زمینه تخیل و تصویرسازی، نقاشی، طراحی، انتخاب صحیح اشکال، استفاده از رنگ‌ها و سایه‌هاست. این استعداد معمولاً در مجسمه‌سازان، نقاشان و به‌طورکلی هنرمندان دیده می‌شود.

5- استعداد تسلط بر انگشتان

می‌توان گفت این استعداد زیرمجموعه هوش بدنی جنبشی بوده که اشخاص دارای آن، توانایی بالایی در ساخت کاردستی، نواختن ساز، تایپ کردن، ورزش‌هایی مثل بسکتبال و‌… دارند. آن‌ها با ابزار نیز به خوبی کار می‌کنند.

6- استعداد تشخیص رنگ‌ها

این توانایی از جمله‌ استعدادهایی است که کمتر کسی به آن فکر می‌کند اما برخی افراد به شدت در تشخیص و تفکیک رنگ‌ها مهارت دارند و می‌توانند از این استعداد جذاب در زمینه طراحی لباس یا صحنه استفاده‌ کنند. توجه داشته باشید که یکی از عوامل تأثیرگذار بر زیبایی هماهنگی و تناسب رنگ‌هاست.

7- استعداد اجتماعی شدن

 

استعداد اجتماعی شدن این افراد توانایی بالایی در برقراری ارتباط با دیگران دارند و از همین جهت معمولاً شناخت خوبی نیز از انسان و تایپ‌های مختلف شخصیتی دارند.

این افراد توانایی بالایی در برقراری ارتباط با دیگران دارند و از همین جهت معمولاً شناخت خوبی نیز از انسان و تایپ‌های مختلف شخصیتی دارند.

8- استعداد داستان‌سرایی

برخی نویسندگان استعداد خاصی در نوشتن داستان‌های کوتاه و بلند دارند و می‌تواند از این طریق موفقیت زیادی کسب کنند.

9- استعداد نوآوری

اشخاصی که ذهن خلاقی دارند، می‌توانند با استفاده از ابتکار خارق‌العاده و ایده پردازی؛ وسایل، شرایط و مسیر‌های متفکرانه‌ و مفیدی ایجاد کنند.

10- استعداد خنداندن

کمدین‌ها که دارای این استعداد هستند؛ به‌طورمعمول در اجتماع‌های گوناگون، مورد توجه دیگران قرار می‌گیرند و موجب شادی و خندیدن آن‌ها می‌شوند.

11- استعداد فروش

افرادی که توانمندی ارائه محصولات خود را دارند، از این استعداد برخوردار می‌باشند. این اشخاص آگاهی بسیاری نیز نسبت به استراتژی‌های لازم برای فروش خوب دارند‌.

دوره رایگان زیر را در این رابطه از دست ندهید:

دوره رایگان آموزش فروش و مهارت های کاربردی لازم

 

12- استعداد تحلیل‌گری

توانایی سنجیدن ادعای افراد و بازبینی منافع آنان، یافتن ارتباط بین مسائل، سازمان‌دهی اطلاعات و بررسی جوانب مختلف موضوع از ویژگی‌های افراد تحلیل‌گر است.

13- استعداد پرورش دهندگی

این استعداد، انسان را به فردی مشوق و انگیزه دهنده تبدیل می‌کند. اشخاصی با این توانایی به خوبی ظرفیت‌های بالقوه اطرافیان را تشخیص داده و به پیشرفت و ترقی آنان کمک می‌کنند.

14- استعداد رقابت

کسانی که در این زمینه مستعد هستند، بسیار علاقه‌مند به پیروزی است. این اشخاص مدام به برتری از دیگران می‌اندیشند، همچنین دستاورد‌ها و تلاش زمانی برای این افراد معنا پیدا می‌کند که باعث برتری آن‌ها نسبت به سایرین شود.

15- استعداد موسیقی

اگر در زمینه به یاد آوردن ملودی آهنگ و شبیه‌سازی آن، متوجه شدن کوک بودن یا نبودن ساز بر اساس صدای آن و تشخیص فالش خواندن یا نواختن، تنظیم ضرب دست با آهنگ و همراهی با آن تا انتها، توانمندی بالایی دارید؛ بدون شک با گام نهادن در این مسیر موفق خواهید شد.

16- استعداد تطبیق‌پذیری

این افراد با توجه به شرایط و موقعیت‌های متفاوت، می‌توانند به سرعت برنامه‌ریزی کنند و همه وظایف و کارهای پیش‌بینی‌نشده را منظم و به بهترین نحو انجام دهند.

17- استعداد تفکر استراتژیک

برخی اشخاص، به‌طور ذاتی؛ سناریو ساز خوبی هستند. این جمله به این معناست که افراد، در ذهن خود شرایط مختلف و اتفاقات محتمل را تصور و برای واکنش احتمالی‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند.

18- استعداد هماهنگ‌کننده

افراد دارای این استعداد، قدرت رهبری بی‌نظیری دارند. این افراد معمولاً به‌عنوان لیدر یک گروه انتخاب می‌شوند، چراکه می‌توانند مسائل متفاوت را به خوبی مدیریت کنند و هماهنگی‌های لازم را ایجاد نمایند.

19- استعداد اقدام کننده

افراد عمل‌گرا زمانی که ایده‌ای به ذهنشان می‌رسد و یا تصمیمی می‌گیرند؛ به‌ سرعت آن را عملی می‌کنند و زمان خود را به بطالت نمی‌گذرانند.

20- استعداد همدلی

در حقیقت این استعداد، از ارزشمندترین توانایی‌های دنیای امروز است. اشخاص با قدرت همدلی بالا، همواره در ارتباطات خود، به عواطف و احساسات دیگران توجه می‌کنند و در صورت اختلاف، خودشان را جای طرف مقابل گذاشته و او را به خوبی درک می‌کنند. به‌طورکلی می‌توان بیان کرد، این افراد قادرند جهان را از نگاه دیگران ببینند و با کفش‌های آنان قدم بزنند.

21- استعداد و هوش بین فردی

کسانی که توانایی بالایی در ایجاد ارتباط و تعامل مؤثر با دیگران دارند و همچنین احساسات، اهداف، انگیزه‌ها و رفتار اشخاص را درک می‌کنند؛ دارای هوش برون فردی یا بین فردی می‌باشند. این افراد همچنین با اطرافیان برخوردی دلسوزانه و همدلانه داشته و مهارت خاصی در درک زبان کلامی و بدنی دیگران دارند.

مقالات مفید و خواندنی دیگر در مورد استعداد!

خواندن مقالات زیر، اطلاعات کامل‌تر و مفیدتری در مورد استعداد در اختیارتان خواهد گذاشت:

استعداد یا تلاش؟ تحقیقات علمی چه می‌گویند؟

راه‌حل‌هایی برای کشف استعداد؛ چگونه استعداد خود را کشف کنیم؟!

سخن پایانی مقاله انواع استعداد

در این مقاله به معرفی انواع استعداد پرداختیم. از جمله استعدادهای انسان‌ها می‌توان به استعداد زبانی، موسیقی، ریاضی، همدلی، تطبیق‌پذیری، رقابت، تحلیل‌گری، فروش، نوآوری، خنداندن و داستان‌سرایی اشاره کرد.

همچنین دو مقاله دیگر برای مطالعه بیشتر به شما معرفی کردیم و حالا وقت معرفی یک دوره عالی در رابطه با استعدادیابی برای کودکان است:

چگونه استعدادهای کودکانمان را شکوفا کنیم؟

در دوره زر که با کوشش رایحه صنعتگر طراحی شده است، راه‌ها، تمرینات و روش‌های موثری برای کشف استعداد کودکان و هدایت آن‌ها به مسیر درست، در اختیارتان قرار می‌گیرد. روی تصویر زیر کلیک کنید:

دوره استعدادیابی کودکان | با انواع استعداد آشنا شوید!

 

پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه دربارهٔ «انواع استعداد؛ آشنایی با بیش از 10 مدل استعداد!»

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

    سلام همراه عزیز
    خوشحالیم که اهل آموزش و یادگیری هستید؛ بصورت کلی نمی توان از لحاظ کمی استعدادیابی را بخش بندی کرد، توانایی ها و استعدادها بسیار و متنوع می باشد.
    بیشتر ازیک نفر

اسکرول به بالا
پیام

دوره رایگان گپ و گفت کسب و کاری با پیام بهرام پور!

گفتگوهایی عمیق برای نجات کسب و کارتان!