برترین تکنیک های تندخوانی | تونستی کتابهاتو بخونی؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

برای شما هم پیش اومده که اول هر سال یا هر ماه تصمیم می‌گیرید کلی کتاب تازه بخونید و پیشرفت کنید؟ بعد آخر ماه یا سال می بینید ای دل غافل… نشد که! به نظرتون آموزش تندخوانی یا تکنیک های تندخوانی نمیتونه بهمون کمک کنه؟ ویدیو زیر دقیقا مصداق شروع هر سال خیلی از ماهاست حتما ببینیدش…

برای شمام پیش اومده نه؟ همه‌ی ما یه چنین تصمیماتی رو شروع هر سال می گیریم:

 امسال دیگه می خوام عین پارسال نباشم…

 ببین می خوام زندگیمو تغییر بدم میدونی…

 اولین قدم برای هرچیزی اینه که یاد بگیرم…

 امسال دیگه کتاب هایی که خریدم رو حتما می خوانم…

 بهترین فرصتش همین عید امساله حالا که تعطیلات همه کتاب ها رو می خوانم..

 و…

و اتفاقی که میفته چیه؟ آیا همه کتاب ها خوانده میشن؟ آیا زندگیمون تغییر کرد؟ آیا الان که سال عوض شد ما هم عوض شدیم؟ بهتر شدیم؟ هیچی عوض نشد مگه نه؟ معلومه که هیچی تغییر نمیکنه تا وقتی که باور نکنی با آموزش فقط میتونی زندگیتو تغییر بدی!

تو این مقاله به صورت رایگان می خوام 3 تکنیک تندخوانی فوق العاده ساده و کاربردی رو بهت بگم به امید اینکه امسال دیگه بی‌خیال رویاهات نشی. ما قراره رویاهامون رو زندگی کنیم مگه نه؟ حتما مشاهده کردید و خواندید از من که تنها راه رویاهارو زندگی کردن کتاب خواندنه، البته این تنها راهیه که زندگی من و تغییر و داد امیدوارم بتونه به تو هم کمک کنه!

 

آیا تکنیک های تندخوانی کاربردی هستند؟

رسیدم به اصل ماجرا حالا قراره با استفاده از تکنیک های تندخوانی و تمرین تندخوانی ما قراره امسال دیگه کتاب نخونده نداشته باشیم. اما شدنیه واقعا؟

 نکنه این تمرین های تندخوانی رو هم انجام بدم هیچی تغییر نکنه؟

 مگه میشه تندتر بخوانم؟

 خب تند بخوانم که چیزی نمیفهمم؟

 مگه دارم روزنامه میخونم آخه، کتابه ها قراره بفهمم یاد بگیرم!

دوست عزیزم امتحان کردنش که ضرر و هزینه ای نداره برات، خواهش می کنم بعد از خواندن این مقاله اولین کتاب رو تو دستهات بگیر و این تکنیک های تندخوانی رو پیاده سازی کن!

 

اولین تکنیک از تکنیک های تندخوانی

این تکنیک های تندخوانی از آنچه که فکر میکنی ساده تره! چطور؟ میدونی اولین تکنیک اینه که تو فقط باید بدونی تا حالا چطور مطالعه داشتی! از همین امروز قراره اون رو تغییر بدیم! ما همیشه کلمه کلمه پیش میریم که این بزرگترین خطای ماست! میخوای بدونی یعنی چطور مطالعه میکنی؟ تصویر زیر رو با دقت ببین:

تندخوانی و تقویت ذهن

ما معمولا به این روش کتاب میخونیم یعنی هر بار کلمه به کلمه پیش میریم و برای هر کلمه یکبار مکث می کنیم! خب الان قراره چیکار کنیم؟ اولین قدم برای تندخوان شدن و تموم کردن این کتاب ها اینه که دیگه مکث نداشته باشی! پس یادت نره: اولین تکنیک از تکنیک های تندخوانی = مکث کردن ممنوع

 

تکنیک های تندخوانی و تقویت حافظه

بیشترین عاملی که جلوی سرعت مطالعه مارو میگیره همین مکث کردن های دائمی است. یک خواننده ی حرفه ای کتاب خوب میدونه که نباید روی هر کلمه گیر کنه باید سریع رد بشه تو هم از همین امروز امتحان کن سعی کن دیگه برای هر کلمه توقف نداشته باشی

 

دومین تکنیک از تکنیک های تندخوانی

این تکنیک یکی از چالشی ترین تکنیک های تندخوانی حساب میشه! فقط کافیه:

دیگه به عقب برنگردی!

تکنیک های تندخوانی - بگشت به عقب ممنوع است!

این دیگه شوخیه واقعا این دیگه شدنی نیست! مطمئن هستم که الان مغزت این جواب رو بهت داده خب یعنی نفهمیدم هم به عقب برنگردم؟ یکی از بدترین عادت های مطالعاتی ما اینه که وقتی حس می کنیم نفهمدیم به عقب برمی گردیم:

 • به کلمه ی قبلی
 • به خط قبلی
 • به پاراگراف قبلی
 • شاید هم به صفحه قبلی

اگر واقعا وقتی که دارید این کار رو انجام میدید دقت داشته باشید می بیند که واقعا این برگشتن به عقب ها هیچ تاثیری در یادگیری تون نداشت و مهم تر از همه ارزش وقت تلف کردن رو نداشت.

خب الان تکلیف چیه؟ برنمیگردم عقب اما حس کردم نفهمیدم چی؟

پیشنهاد من اینه که هرجا چنین حسی کردی به جای برگشتن به عقب در همون لحظه کنارش یه علامت بزن و رد شو، اما چقدر؟ حداقل بگذار 3 صفحه بگذره یعنی بعد از گذشتن 3 صفحه از متنی که کنارش علامت زدی حتما محتوا به یادت میاد و خودت میفهمی که نیازی به برگشتن نبود عجیبه نه؟ تنها کافیه امتحانش کنی!

 

سومین تکنیک از تکینیک های تندخوانی

سومین تکنیک رعایت کردنش خیلی آسونه اصلا مثل قبلی ها نیست. میدونی تصور عموم از تکنیک های تندخوانی اکثر مواقع خیلی اغراق آمیزه، یعنی فکر می کنند که باید کارهای عجیب و غریبی انجام بدن اما نمیدونن که بیشتر شدن سرعت مطالعه فقط نیاز به رعایت کردن چند نکته کوچیک داره! تکینک سوم اینه:

حق خط کشیدن ندارید!

خیلی از ما، عادت داریم وقتی داریم مطالعه می کنیم، زیر قسمت هایی که خوشمون میاد رو خط می کشیم! یا قسمت هایی که به نظرمون سخت رسیده و نمی فهمیم. غافل از اینکه انجام این کار باعث میشه ما روند مطالعه مون کاملا متوقف بشه و سرعت مطالعه مون به شدت پایین بیاد. خب باید چیکار کرد؟ تنها کافیه شما عزیزان از تکنیک ضربدر یا تیک استفاده کنید.

تکنیک های تندخوانی - از تیک و ضربدر استفاده کنید

این روش به این معناست که شما باید دو اقدام انجام بدید:

ضربدر: وقت هایی که متوجه یک متن نشدید به جای اینکه همان لحظه به عقب برگردید یا زیر آن خط بکشید کنار آن فقط یک ضربدر بزنید و رد شوید.

تیک: زمانی که به نظرتون یک مطلب خیلی زیبا یا مهم رسید به جای خط کشیدن زیر آن تنها کنار آن یک تیک بزنید و رد شوید.

و در نهایت زمانی که کل کتاب تموم شد یا اینکه یک فصل به پایان رسید شما می توانید به سراغ همین تیک و ضربدرها بروید و تا دلتان می خواهد روی آنها وقت تلف کنید. بعد از یک مدت متوجه خواهید شد که چقدر با انجام همین کاره ساده روند مطالعه موثرتر شما آسان ترشده و سریعتر میتونید پیش برید.

این سه تکنیک از ساده ترین تکنیک های تندخوانی موجود بود که تمام تلاشم رو کردم به ساده ترین حالت ممکن آن را بیان کنم. پیاده سازی همین 3 تکنیک ساده می‌تونه سرعت مطالعه شما رو چند برابر کنه و ضمن اینکه به تقویت حافظه و هوش شما هم کمک کنه.


برای بیشتر خواندن، بهتر خواندن و همیشه خواندن این مقالات رو هم بخوانید:

چطور هر سال بیشتر کتاب بخوانیم ؟

بهترین روش مطالعه از نظر رابینسون | روش مطالعه پس ختام چیست؟

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ بهترین روش خلاصه نویسی

 

آخرین حرف از تکنیک های تندخوانی

یادت نره که منتظر باشی مغزت همراهیت نکنه و موقع انجام تکنیک های تندخوانی باهات مخالفت کنه. این طبیعته مغزه. بهم قول بدین که همین امروز این 3 تکنیک ساده رو روی کتاب هایی که قرار بوده امسال بخوانید و نخواندید پیاده کنید. نباید بیخیال رویاهاتون بشید. رویاها فقط برای زندگی کردنن. اگه به خودت قول دادی که امسال تغییر کنی اولین قدمش کتاب خواندنه من همه تلاشمو کردم با ارائه سه تکنیک ساده بهت کمک کنم این مسیر رو راحت تر بری. راستی اگه موقع مطالعه تمرکز هم ندارید مقاله «راهکارهایی ساده برای افزایش تمرکز در مطالعه» رو حتما مطالعه کن!

 

تندخوانی را چطور حرفه‌ای یاد بگیریم؟

محصولی که با استفاده از پژوهش‌های علمی، به روز و دقیق تلاش می‌کند به شما به صورت کاملاً کاربردی تندخوانی را بیاموزد و شما بعد از دیدن این محصول، حافظه ای قدرتمندتر و ذهنی فعال‌تر خواهید داشت! روی تصویر کلیک کنید تا اطلاعات کامل محصول تندخوانی و تقویت حافظه «نوروریدینگ» را در اختیار شما قرار دهیم.

 

علمی بیاموزید تا موثرتر و سریع‌تر بخوانید…!

 

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۹ دیدگاه دربارهٔ «برترین تکنیک های تندخوانی | تونستی کتابهاتو بخونی؟»

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحال هستیم بابت همراهیتون و تبریک میگیم بهتون که به فکر رشد فردیتون هستید.
   بهتون پیشنهاد میکنیم جهت اطلاع از پرداخت قسطی با شماره واتسپ یا زیر در ساعات اداری در ارتباط باشید تا بدلیل شرایط مالی فرصت هاتون رو از دست ندید.

   ۰۹۳۰۷۳۲۸۳۸۱

   بیشتر ازیک نفر باشید…

 1. من یه آدم نامید نا اعتماد به نفس پایینم .. کلاس یازدهم تجربی ام و واقعا از اینها هم خلی ضبه خوردم ولی راهو روش بلد نیستم.گ چیکار کنم؟؟؟؟

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   چقدر خوب که دنبال مقالات و محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم متن مقاله در این راستا براتون کاربردی باشد.
   بهتون پیشنهاد می کنیم در این راستا در دوره رایگان ” اکسیر ” از طریق لینک زیر همراهمون باشید.
   دوره رایگان اکسیر
   بیشتر ازیک نفر…

 2. المیرا رادمنش.

  من کلاس تندخوانی شرکت کرده بودم اما این تکنیک ها بهم کمک کرد کتاب خوندنم جذاب تر و کاربردی تر بشه از شما ممنونم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا