پشت پرده عمل‌های زیبایی؛ آیا عمل‌ زیبایی نشان‌دهنده کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس است؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

پشت پرده عمل‌های زیبایی؛ آیا عمل‌ زیبایی نشان‌دهنده کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس است؟

همه می‌دانیم که در سال‌های اخیر میل مردم به انجام عمل‌های زیبایی شدت گرفته است. روز‌به‌روز افراد بیشتری به سمت انجام عمل‌های زیبایی رفته و عمل‌های زیبایی متنوع مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرند؛ اما به راستی چه‌ عوامل روانی در پشت این عمل‌ها وجود دارند؟

آیا عمل‌های زیبایی به افزایش عزت‌نفس ما کمک می‌کنند؟

آیا عمل‌های زیبایی ما را وارد یک چرخه باطل می‌کنند؟

آیا عمل‌های زیبایی می‌توانند نقش مثبتی را در زندگی ما بازی کنند؟

و در آخر آیا عمل‌های زیبایی نشان‌دهنده کمبود عزت‌نفس و اعتماد به نفس هستند؟

همه این‌ها سؤالاتی هستند که در همین مقاله عمل‌های زیبایی به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. همراه ما باشید و نظرتان را در پایان برایمان بنویسید.

 

عمل زیبایی چه رابطه‌ای با عزت‌نفس و اعتماد به نفس دارد؟

به‌صورت کلی در این مورد دو سؤال مطرح است.

 1.  آیا عمل‌های زیبایی ناشی از کمبود عزت‌نفس‌اند؟
 2. آیا عمل‌های زیبایی می‌توانند عزت‌نفسمان را افزایش دهند یا بدتر آن را کم می‌کنند؟

پاسخ این دو سؤال می‌تواند ارتباط عزت‌نفس و اعتماد به نفس با عمل‌های زیبایی را برای ما روشن کند.

پژوهش‌های زیادی در رابطه با این دو سوال انجام شده‌اند. بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که عزت‌نفس پایین در افرادی که به عمل‌های زیبایی روی می‌آورند شایع است.

برای مثال در پژوهشی 196 نفر به دو گروه تقسیم شدند. 98 نفر از شرکت‌کنندگان قصد انجام یک عمل زیبایی داشتند و 98 نفر دیگر قصدی برای انجام عمل نداشتند. بررسی و مقایسه سلامت روانی در این دو گروه نشان داد که گروه آزمایش 5.5 برابرِ گروه کنترل در معرض ریسک مشکلات روانی بودند.

ریسک مشکلات روانی در افرادی که به دنبال عمل زیبایی بودند، بیشتر بود. با این‌حال پژوهش‌های دیگر نتایج متضادی را نشان می‌دهند. در تحقیقی (2) مروری بر عمل‌های زیبایی صورت گرفته و دیده شده که به راحتی نمی‌توان در رابطه با عوامل روانشناختی‌ای که ما را به سمت عمل‌های زیبایی سوق می‌دهند نظر داد. در واقع همیشه اینگونه نیست که سلامت روانی و عزت‌نفس کمتر ما را به سمت عمل‌های زیبایی سوق دهد.

در رابطه با سوال دوم نیز بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که عمل‌های زیبایی در درازمدت باعث بهبود وضعیت روانی افراد و بهزیستی آن‌ها و افرایش عزت‌نفس و کم‌کردن اضطراب در آن‌ها می‌شوند. برای مثال در پژوهشی (3) افراد به دو گروه تقسیم شدند.

گروه اول متشکل از 544 شرکت‌کننده بودند که تحت عمل‌های زیبایی قرار گرفته بودند. گروه دوم اما 264 فرد بود که علاقمند به عمل‌های زیبایی بودند ولی تحت هیچ عملی قرار نگرفته بودند. مقایسه این دو گروه نشان داد که قرار گرفتن تحت عمل جراحی می‌تواند با نتایج مثبتی در جنبه‌های مختلفی از زندگی افراد همراه باشد. در واقع گروه آزمایش به نسبت گروه کنترل سلامت روانی و بهزیستی بیشتری و اضطراب و افسردگی کمتری داشتند.

 و پژوهش‌هایی نیز نتیجه‌ای برعکس را نشان می‌دهند و می‌گویند که عمل‌های زیبایی می‌تواند با نتایج منفی همراه باشد و از عزت‌نفس افراد کم‌ کنند و آن‌ها را وارد یک چرخه باطل کنند. در واقع بعضی از پژوهش‌ها نسبت به آمار بالارونده عمل‌های زیبایی هشدار می‌دهند و می‌گویند این خطر وجود دارد که ما در چرخه باطل عمل‌های زیبایی گیر کنیم. اینگونه که روز به روز به سراغ عمل‌های زیبایی بیشتری برویم و روز به روز از خود ناراضی‌تر شویم (4,5) در قسمت بعد مثالی از این چرخه باطل را با هم مرور می‌کنیم.

 

ارتباط عمل زیبایی و اختلال بدریخت‌انگاری!

 

عمل زیبایی و اختلال بدریخت‌انگاری!!

اختلال بدریخت‌انگاری انگاری (Body Dysmorphic Disorder) یک اختلال روانی است که در آن فرد به شکل وسواس‌آمیز بدن خود را زشت می‌پندارد. چنین فردی شاید به نظر اکثریت افراد بسیار زیبا و خوش‌اندام باشد ولی خود این فرد هیچ‌گاه نمی‌تواند بدن خود را تحمل کند و همیشه آن را زشت می‌پندارد. عمل‌های زیبایی در این افراد بسیار شایع‌اند. (6)

در واقع این افراد مدام از این عمل به آن عمل می‌پرند و بااین‌حال هیچ‌گاه از بدن خود راضی نمی‌شوند و روزبه‌روز عزت نفس آن‌ها افت می‌کنند. این افراد در نهایت در دام یک چرخه باطل می‌افتند و مدام عمل‌های زیبایی مختلفی را انجام می‌دهند؛ اما هیچ‌گاه از بدن خود راضی نمی‌شوند. عمل زیبایی به ندرت در این افراد می‌تواند به افزایش عزت‌نفس کمک کند؛ اما درمورد دیگران چطور؟ آیا هیچ‌کس نمی‌تواند از عمل‌های زیبایی سود ببرد؟ این موضوع را در قسمت بعد بررسی می‌کنیم.

 

آیا عمل زیبایی لزوماً نشانه عزت‌نفس و اعتماد به نفس پایین است؟

پاسخ این سؤال خیر است. درست است که کمبود عزت‌نفس می‌تواند ما را به سمت عمل‌های زیبایی سوق دهد؛ اما اصلاً این‌گونه نیست که صرفاً به این دلیل که فردی عمل زیبایی انجام داده، نتیجه بگیریم که آن فرد عزت‌نفس پایینی دارد.

عمل‌های زیبایی خیلی اوقات صرفاً یک تغییر مثبت است که می‌تواند به تقویت خودانگاره فرد کمک کند. بسیاری از افراد با بدن خود مشکل جدی ندارند و سال‌ها با آن بدن به خوبی زندگی می‌کنند و نیازی به پنهان کردن خود نمی‌بینند. این افراد ممکن است در برهه‌ای از زندگی خود به این نتیجه برسند که با عمل‌ زیبایی می‌توانند کیفیت زندگی‌شان را افزایش دهند. در چنین شرایطی نمی‌توان عمل زیبایی را لزوماً به عزت‌نفس پایین و ضعف افراد نسبت داد.

نکته مهمی که در این میان وجود دارد، دلیل عمل زیبایی است. یک زمان فرد از بدن خود فراری است و به‌شدت خود را زشت و بی‌ارزش می‌داند و همواره سعی می‌کند خود را از دید دیگران پنهان کند. طبیعتاً در چنین شرایطی نمی‌توان تضمین داد که صرفاً یک عمل زیبایی و تغییر ظاهری می‌تواند باعث تغییر احساس آن فرد نسبت به خودش شود؛ اما در شرایط دیگری فرد بدن خود را دوست دارد و بااین‌حال گمان می‌کند که با رفع یک نقص احساس بهتری نسبت به خود پیدا خواهد کرد. طبیعتاً در چنین شرایطی عمل زیبایی می‌تواند یک فعالیت مثبت باشد که به کیفیت زندگی فرد کمک می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی ارتباط عمل‌های زیبایی با عزت‌نفس و اعتماد به نفس پرداختیم. نتیجه گرفتیم که به‌صورت کلی عمل‌های زیبایی می‌توانند نشانه‌ای از عزت‌نفس پایین باشند و یا نباشند؛ و این عمل‌ها همچنین می‌توانند به افزایش عزت‌نفس افراد کمک کنند و یا از آن بکاهند. این موضوع به احساس فرد نسبت به خودش و دلیل عمل بستگی دارد و فرد باید به این سؤال جواب دهد که آیا آن عمل را از روی اجبار انجام می‌دهد و یا عمل زیبایی برای او فعالیتی ساده در جهت افزایش احساس مثبت در زندگی‌اش است؟ طبیعتاً پاسخ به این سؤال می‌تواند به فرد در درک دلیل و نتیجه‌ای که از عمل خواهد گرفت، کمک کند.

 

منابع:

 1. https://journals.sagepub.com
 2. https://www.sciencedirect.com
 3. https://journals.sagepub.com
 4. https://www.apa.org
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 

هدیه ما به شما برای اینکه سنجشگرانه بیندیشید!

با این دوره رایگان فوق‌العاده جذاب، نقادانه فکر کنید، به هرچیزی متفاوت‌تر و عمیق‌تر نگاه کنید… روی تصویر زیر کلیک کنید. دوره تفکر نقاد

تفکر نقاد

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

آرمان مهراوران

آرمان مهراوران

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۵۲ دیدگاه دربارهٔ «پشت پرده عمل‌های زیبایی؛ آیا عمل‌ زیبایی نشان‌دهنده کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس است؟»

 1. دکتر اسلامی نصب

  سلام
  مقاله پر بود از نتایج پژوهشی که هیچکدوم منبعس ذکر نشده.
  نمیشه در پژوهش اول ۵۵۰% یک نتیجه درست باشد و در پژوهش دیگری این درصد از درستی نقض شود ما در روانشناسی همچون نتایجه گیری نداریم که از اول مقاله هدف مشخصه و بعد اماری رو ارایه کنیم که همون هدف رو تایید میکنه

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   ممنونم از نگاه نقادانه شما.
   همه منابع ذکر‌شده در قسمت پایین مقاله قابل دسترسی‌اند و می‌تونید با لمس لینک مربوطه در جریان تمام جزئیات هر منبع ذکرشده قرار بگیرید. در رابطه با نتایج متضاد هم باید خدمتتون عرض کنیم که اتفاقا مقالات حوزه روانشناسی پر از تناقض‌ها و نتایج‌ متضاد هستند. سر‌وکار ما در اینجا با علوم انسانیه و متغیرهای بی‌شماری دخیلن که میتونن نتیجه مقاله رو تغییر بدن. به همین خاطر این بسیار طبیعی و معقوله که در یک مقاله با قدرت اعلام‌ شه که عمل زیبایی ناشی از کمبود عزت‌نفسه و در مقاله دیگری این نتیجه نقض شه. شرایط آزمایشی متفاوت، شرکت‌کنندگان متفاوت، ویژگی‌های شخصیتی و روانی متفاوت، روش تحقیق متفاوت و فرهنگ‌های متفاوت همگی فرصت ایجاد تناقض در مقالات علوم انسانی رو فراهم می‌کنند. اتفاقا ما از قصد این مقاله‌ها رو کنار همدیگه آوردیم که نشون بدیم با استناد به یک مقاله نمیشه با «قطعیت» و از «لزوم» ارتباط بین دو متغیر صحبت کرد. آنچه که ما از ابتدا در تلاش برای انتقال اون بودیم دقیقا همینه که مقالات این حوزه دارای نتایج متناقضی‌اند و این به این معنی نیست که یک دسته درست و دسته دیگه غلط‌ هستن. همه اینها در جای خودشون قابل بحث و تبیین‌اند، منتهی بحث اینه که ما داریم از چه مقاله‌ای، در چه زمینه‌ای، با چه پیش‌فرض‌هایی و با به‌کارگیری چه روش‌هایی صحبت می کنیم.
   بیشتر ازیک نفر بمانید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که بین دغدغه های دیگر زندگی، شما دغدغه آموزش دارید؛ تبریک به شما
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که اهل محتوای آموزشی هستید؛ امیدواریم براتون کاربردی باشد.
   ممنونیم بابت همراهیتون؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام دوست عزیز اهل مطالعه؛ خوشحالیم که همراهمون هستید و دغدغه آموزش دارید.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   همراه عزیز
   خوشحالیم که به دنبال رشد فردی هستید؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   همراه عزیز
   خوشحالیم که به دنبال رشد فردی هستید؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

 2. مهسا اطمینانی.

  به نظرم مقاله ی خیلی خوبی بود،من خیلی دوست دارم عمل زیبایی انجام بدم با یک سری عملها حس میکنم قیافم بهتر شه ولی اینجوری نیست که اولویت اول زندگیم باشه. ولی یه سری چیزا هست مثلا همینکه تو دوران کرونا مجبور بودیم ماسک استفاده کنیم باعث شده ماسک بشه جزئی از پوشش من و بدون ماسک احساس بدی دارم حس میکنم اگه ماسک نداشته باشم حتما باید ارایش کرده باشم و باز نداشتن ماسک اعتماد به نفسمو آورده پایین

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   همراه عزیز
   خوشحالیم که به دنبال رشد فردی هستید؛ موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که به دنبال نکات آموزشی هستید؛ همراهیتون بسیار برامون ارزشمنده.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   چه خوب که دغدغه رشد فردی دارید؛ تبریک به شما
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز بیشتر ازیکی، خوشحالیم که این روزا کنار دغدغه های دیگه زندگی به آموزش توجه دارید.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   چقدر خوب که تو این روزای شلوغ اخر سال، شما دغدغه آموزش دارید.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   چقدر خوب که تو این روزای شلوغ اخر سال، شما دغدغه آموزش دارید.
   موفق و بیشتر ازیک نفر باشید.

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که تو اولین روز سال جدید، دغدغه رشد و آموزش دارید؛ تبریک به شما
   امسالتون مبارک؛ بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   خوشحالیم که سال جدیدتون رو با آموزش آغاز کردید؛ امسالتون مبارک.
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   خوشحالیم که تو این روزای شلوغ اول سال، شما به فکر آموزش و یادگیری هستید؛ همراهیتون ارزشمنده.
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   خوشحالیم که در این مقاله در خدمت شما بودیم؛ امیدواریم باز با محتوایی مفید همراهتون باشیم.
   بیشتر ازیک نفر

  1. پشتیبانی بیشتر از یک بیشتر ازیک.

   سلام همراه عزیز
   خوشحالیم که در این مقاله در خدمت شما بودیم؛ امیدواریم باز با محتوایی مفید همراهتون باشیم.
   بیشتر ازیک نفر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا