چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم؟

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

انگار ما یاد گرفته ایم با یک سطح مشخصی از نارضایتی، منفی بافی، ناراحتی، ترس و عدم اطمینان زندگی کنیم.

بسیاری از ما هرگز شهامت آن را پیدا نکرده ایم که دلایل واقعی پشت این ترس دائمی و ناراحتی را بیابیم. در نتیجه این سجایای بد اخلاقی مثل منفی بافی، استرس، نگرانی و یا ناراحتی برای ما به شکل رفتارهای اجتماعی قابل قبولی درآمده است.

مبارزه با افکار منفی

شاید بد نباشد بدانید در یک پژوهش عکس گروهیِ چند نفر را به شرکت‌کنندگان نشان دادند. در این عکس‌ همه خندان بودند جز یک نفر که اخمو و ناراحت بود. از شرکت‌کنندگان خواسته شد واکنش خود را به این عکس در قالب چند جمله بیان کنند.

اکثریت قریب به اتفاق به فرد اخموی در عکس واکنش نشان دادند. نتایج چنین پژوهش‌هایی نشان می‌دهد که چیزهای مثبت تاثیر کمتری بر افراد دارند در قیاس با چیزهای منفی. حتی اگر تاثیرشان به لحاظ عاطفی برای فرد کم و بیش یکسان باشد. منفی‌نگری در فرایندهای تصمیم‌گیری، نتیجه‌گیری، ارزیابی، برآورد هزینه و یادگیری مؤثر است.

در مورد اینکه مثبت اندیشی چیست و چه کار کنیم تا مثبت اندیش شویم، دو لینک بسیار عالی زیر را مطالعه بفرمایید:

مثبت اندیشی چیست؟

چگونه افکار مثبت داشته باشیم

چند مثال برای افکار منفی

اینکه می گوییم ما اغلب منفی بافیم مصداق های زیادی دارد. مثال:

موقعیت اول:

شما یک مادر خانه دار هستید.شما در هایپرمارکت هستید. شما به چندین تلویزیون زیبای صفحه مسطح خیره شده اید و نمیخواهید لذت پخش همزمان یک صحنه از چند تلویزیون را از دست بدهید. فروشگاه شلوغ است. ناگهان متوجه می‌شوید که دست کودک شما در دستانتان نیست.

شما به اطراف نگاه می‌کنید اما هیچ نشانی از او پیدا نمی کنید. در عرض چند ثانیه تمام افکار منفی ممکن ذهن شما را غرق می کند. شما شروع به تصور بدترین حالات ممکن می‌کنید.

ذهن منطقی شما به طور کامل و افراطی توسط این احساس لبریز می شود. ممکن است دچار تنگی نفس شوید، بیش از حد عرق کنید و ضربان قلب و فشار خونتان بالا برود.

چطور با افکار منفی مبارزه کنیم

موقعیت دوم:

محسن کارمند یک شرکت خصوصی است. مدیر شرکت گزارش مفصل بازخورد عملکرد ماهانه کارمندان را برای آنان می‌فرستد. عملکرد محسن خیلی مثبت ارزیابی شده است. با این حال ذهن محسن چند روزی درگیر دو جمله انتقادی از کل گزارش می‌شود. او مدام با خود فکر می کند چرا از او انتقاد شده است. حتماً از دست او راضی نیستند که از او انتقاد کرده اند.

و ده ها موقعیت دیگر که روزانه برایمان اتفاق می افتد…

چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم ؟

اگر میخواهید بدانید « چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم » این اسلحه ها را به کار بگیرید:

از افراد منفی چندین کیلومتر فاصله بگیرید

یک سری از افراد فقط دنبال منفی بودن هستند و هر کاری یا اتفاقی که در زندگی شان پیش می آید سعی دارند آن را به سمت منفی ببرند. اینگونه افراد هم حال خودشان وهم اطرافیانشان را بد می کنند.
به نظر شما چرا این افراد به سمت افکار منفی گرایش دارند و همیشه غر می زنند؟

آدم های منفی به چهار دلیل خطرناکند:

1- شما را از هدفتان دور می کنند و باعث بر هم خوردن تمرکز شما می شوند.
2- احساستان را بد می کنند .
3- به خاطر اینکه تمرکزشان روی یک موضوع غیر مفید است فرصت ها را از دست می دهند .
4- کلاغ قارقاروی درون ما را با غر زدن بیدار می کنند.

چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم

در مورد چهارمین مورد باید به این نکته اشاره کنیم که همه ما انسانها یک کلاغ غرغرو داریم و وقتی کسی شروع به قار قار می کند، کلاغ روی شانه ما را هم بیدار می کند و با آن فرد همراه می شود و شروع به قار قار کردن می کند
راه حلش این است که به آن شخصی که در حال غر زدن است بگوییم :  لطفا قار قاروی من را بیدار نکن چون من می خواهم زندگیم را حراست کنم..

به کسی اجازه ندهید شما را از هدف تان دور کند و بر شما مدیریت کند. این یکی از بهترین پاسخ ها برای این سوال است که : چطور با افکار منفی مبارزه کنیم ؟


جایگزین کردن افکار مثبت با منفی

طبیعتاً وقتی میخواهید افکار منفی را از ذهنتان بیرون بیندازید، باید چیزی بهتر جایگزینش کنید که آن افمار منفی رضایت به خروج دهند.

بسیار خب!

ما برای اینکه به شما یاد بدهیم چطور افکار منفی را با مثبت جایگزین کنیم، یک مقاله کامل برای شما تهیه کرده ایم. پس سخن کوتاه می کنیم و شما را برای خواندن این مقاله به لینک زیر ارجاع می دهیم:

چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟

شکرگزاری و توجه به داشته ها و نعمت های بی پایان زندگی

یک اسلحه قوی برای مبارزه با افکار منفی، معجزه ای به نام شکرگزاری است. شکرگزاری و توجه به داشته ها چیزی فراتر از معجزه برای شما به ارمغان می‌آورد.

این گفته بزرگان است که: « شکر نعمت نعمتت افزون کند.»

واقعاً چه رازی در شکرگزاری است که باعث فزونی نعمت و رها شدن از افکار منفی می شود؟

چگونه با افکار منفی مقابله کنیم

اگر فرد شکرگزاری هستید بهتر است بدانید از لحاظ روحی و روانی آرامش بیشتری نسبت به دیگران دارید و روح و جسمی سالم دارید. شکرگزاری تأثیر زیادی بر آرامش شما خواهد داشت…
می گویید نه؟ امتحانش کنید..

تصویر سازی ذهنی و توجه و تمرکز به اهداف

وقتی افکار منفی وارد ذهن شد، انرژی کاهش یافته و انگیزه برای تلاش در راستای رسیدن به اهداف کم می شود. در این حالت اگر اهداف واضح و روشنی داشته باشید و با تصویر سازی ذهنی، خودتان را در کنارش ببینید، به بالا رفتن انگیزه و انرژی شما کمک زیادی می کند. می توانید تصویر اهدافتان را در موبایل خود ذخیره یا آن را روی برگه ای بنویسید و روی دیوار اتاقتان بچسبانید تا همواره جلو چشم هایتان باشد.

مقابله با افکار منفی

مطالب، جملات و فیلم های انگیزشی ببینید

تصاویر، جملات، فایل های صوتی و تصویری و فیلم های انگیزشی اگرچه اغلب تاثیرات کوتاه مدت دارند، اما اگر پیوسته مورد مشاهده قرار بگیرند، حتماً تاثیرات بسیار خوبی روی شما خواهند گذاشت. دقیقاً مثل دارو که در مواقع بیماری به شما کمک می رساند…

این مقاله که یکی از پربازدیدترین مقالات سایت ماست را بخوانید:

 

جملات انگیزشی برای موفقیت|58 جمله و عکس نوشته انگیزشی

 

چطور با افکار منفی مقابله کنیم

و در نهایت، مطالعه کتاب، یک اسلحه کشنده افکار منفی!

هیچ چیز به اندازه مطالعه کتاب به انسان آرامش نمی دهد.

وقتی مغز خود را با مطالب مثبت و کتاب های مفید پر می کنیم افکار منفی هم کم کم عرصه برایشان تنگ می شود و فرار می کنند. به نظر شما چطور می توانیم هر سال بیشتر بخوانیم؟ خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

چطور هر سال بیشتر کتاب بخوانیم ؟

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

پشتیبانی بیشتر از یک

پشتیبانی بیشتر از یک

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه دربارهٔ «چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم؟»

  1. واقعا درسته لطف کردین ولی تا خودمون نخواهیم از ذهنمون بیرون بره متسفانه نمیشه البته نکته هایی که شما گفتین اثر بسیار زیادی
    دارد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا