31 نکته طلایی؛ نکات برگزاری وبینار موفق

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

حتماً میدانید شرایطی که ویروس کرونا به وجود آورده، بسیاری از کسب و کارها را تحت تأثیر قرار داده است. یکی از مهم‌ترین این کسب و کارها، آموزش است. بسیاری از آموزش‌ها به صورت حضوری و در قالب‌های کارگاه، کلاس، سمینار و یا همایش برگزار می‌شد؛ اما اکنون تقریباً تمام این رویدادهای حضوری تا مدت نامعلوم، به حالت تعلیق درآمده است.

اگر خودتان و کسب و کارتان را با تغییرات وفق ندهید و سازگار نکنید، به زودی ممکن است مشتریان خودتان را از دست بدهید و یا نتوانید آموزش‌هایی که فکر می‌کنید مؤثر است را به آن‌ها ارائه کنید.
اگر با عینک حل مسئله به قضیه نگاه کنیم، باید فوراً به دنبال راه‌حل‌های جایگزین و مناسب بگردیم. یکی از بهترین جایگزین‌ها، برگزاری وبینار است.

اگر نمی‌دانید وبینار چیست، ابتدا مقاله «وبینار چیست؟ چطور در یک وبینار شرکت کنیم؟» را مطالعه کنید.

من در این مقاله،‌35 راه به شما آموزش می‌دهم که بتوانید وبینار موفق‌تری برگزار کنید. با نکات برگزاری وبینار موفق همراه شوید.

نکات برگزاری وبینار موفق و عالی

 اول: استراتژی وبینار (نکات برگزاری وبینار موفق)

1- شرکت‌کنندگان شما چه کسانی هستند؟ می‌شناسید؟

پیش از برگزاری وبینار باید به این سه سؤال خوب پاسخ بدهید:
برای چه کسانی وبینار برگزار می‌کنم؟
آن‌ها با چه چالش‌ها و نیازهایی روبرو هستند؟
اهداف آن‌ها چیست؟
وقتی بدانید شرکت‌کننده‌های شما چه کسانی اند، مطمئناً هدفمندتر و بهتر به آن‌ها ارزش ارائه می‌کنید.

2- در مورد برند سازی بصری فکر کنید

در یک وبینار به صورت هوشمندانه می‌توانید برندسازی بصری کنید. سعی کنید همه چیز را با لحن بصری برندتان هماهنگ کنید. مثلاً مطمئن شوید که لوگوی خود را در جایی که منطقی است، مانند انیمیشن شروع وبینار یا اسلایدهای اصلی وارد کرده‌اید. همچنین باید از فونت‌ها، رنگ‌ها و سایر عناصر ویژوال استفاده کنید تا مطابق با سبک کلی برند شما باشد. این جزئیات اگرچه احتمالاً ناچیز و کم اهمیت جلوه می‌کند، اما به یاد داشته باشید که در یاد مخاطبین شما خواهد ماند!

3- موبایل را در ذهن خود نگه دارید

شاید نزدیک به نیمی از شرکت‌کنندگان در وبینار شما، با موبایل در حال تماشا و آموزش هستند؛ بنابراین در نظر داشته باشید که متن تصاویر، اندازه فونت‌ها، حاشیه‌نویسی‌ها و غیره، برای آن دسته از مخاطبین گویاست و آن‌ها را به زحمت نمی‌اندازد.

همچنین به این دقت کنید که همه ویژگی‌های تعاملی نرم افزار وبینار مورد استفاده، توسط دستگاه‌های موبایل پشتیبانی شود و قابل اجرا باشد.

4- کال تو اکشن که دارید؟

اینکه محصول خوبتان را در وبینار آموزشی معرفی کنید، اصلاً چیز بدی نیست! البته اگر مرتبط با موضوع باشد، با کیفیت باشد و واقعاً مطمئن باشید که به دردشان خواهد خورد.

فقط به یاد داشته باشید، همه آموزش‌هایی که در وبینار می‌دهید، باید همچنان بدون محصول شما مفید باشد. نه اینکه خرید محصول شما ضروری و واجب باشد! همچنین محصول را در زمان مناسب ارائه کنید، نه فقط با هدف خرید توسط مخاطبین!

5- بهترین بستر و سرویس‌های وبینار را پیدا کنید

سرویس‌های زیادی هستند که می‌توانند میزبان وبینار شما باشند. در ماجرای زیر که یکی از کاربران مجموعه بیشتر از یک نفر نوشته، می‌توانید این سرویس‌ها (خارجی و ایرانی) را بشناسید.

نکات برگزاری کی وبینار عالی و درجه یک و موفق

6- کمک!

اگر کسی در خانه یا محلی که وبینار را در آن برگزار می‌کنید، دستیار شما باشد، خیالتان راحت‌تر می‌شود. همسر یا یکی از اعضای خانواده یا یکی از همکاران می‌تواند دستیار خوبی باشد. همچنین کسی را داشته باشید که آشنا باشد و در وبینار شرکت کند تا مشکلات احتمالی از جمله قطعی یا واضح نبودن را فوراً به شما بگوید.

این‌جوری، همه چیز به راحتی پیش می‌رود. دستیار شما باید درک خوبی از تجهیزات و نرم افزارهای وبینار داشته باشد. لزوماً آن‌ها نباید در مورد موضوع وبینار آگاهی داشته باشند، اما باید بتوانند مشکلات احتمالی در تعامل با شرکت‌کنندگان را عیب‌یابی کنند.

7- استانداردهای بالایی برای خود داشته باشید

همیشه اول روی محتوا متمرکز شوید. وبینار شما باید حسابی به مخاطب ارزش اضافه کند. او ممکن است زود حوصله‌اش سر برود یا به دنبال چیزهای جذاب‌تر باشد. افراد برای یادگیری در وبینارها شرکت می‌کنند؛ بنابراین شما باید مطمئن شوید موضوعاتی را که ارائه می‌دهید جالب و مفید باشند. بهتر بودن خودتان از بقیه را با ارائه محتوایی فوق العاده اثبات کنید. برای داشتن یک وبینار عالی، باید آن را به یک موضوع خاص محدود کنید که برای مخاطبان هدف شما آموزنده و کاربردی باشد.

8- مناطق زمانی بقیه با شما یکی است؟

ممکن است بخواهید یک وبینار بین المللی برگزار کنید. حتماً مناطق زمانی مختلف را درصورتی که شرکت‌کنندگان از فواصل دور در وبینار شرکت می‌کنند، در نظر داشته باشید.

9- تست کنید؛ همه چیز را!

وبینار می‌تواند مشکلات مختلفی داشته باشد. حتماً چک لیستی تهیه کنید از چیزهایی که باید آن‌ها را تست کنید. با چک لیست، خیالتان راحت می‌شود و برای وبینارهای بعدی، چک لیست شما کامل‌تر هم خواهد شد. قبل از روز ارائه مطمئن شوید که تمام تجهیزات به درستی کار می‌کنند، اسلایدها به ترتیب هستند و می‌دانید چه می‌خواهید بگویید. بارها تمرین کنید.

این مقاله را هم در این رابطه بخوانید:

دانلود رایگان کامل ترین چک لیست سخنرانی + چک لیست برگزاری وبینار

10- فرایند وبینار را مستند کنید

با مستندسازی فرایندهای وبینار، می‌توانید در آینده، راحت‌تر وبینار برگزار کنید. برای هر مرحله از وبینار خود لیستی از کارها و کارهای انجام شده تهیه کنید تا هیچ چیز فراموش نشود. 

 دوم: الزامات فنی (نکات برگزاری وبینار موفق)

11- نرم افزار خود را تست کنید

مراقب باشید از موارد اساسی غافل نشوید. مطمئن شوید که مجهز به ارائه یک وبینار با کیفیت بالا هستید که مردم به خاطر خواهند سپرد و برای شرکت دران پول هم خواهند داد. بهترین راه برای انجام این کار، راه‌اندازی یک وبینار آزمایشی است که شامل همه ویژگی‌هایی است که شما می‌خواهید در جلسه داشته باشید. کافی است یک کلیپ آزمایشی را ضبط کنید و صدا، کیفیت فیلم یا سایر عناصر موردنظرتان را تست کنید. از تجهیزاتی استفاده کنید که قبلاً آن‌ها را تست کرده‌اید. هرگز از تجهیزات جدید در روزِ وبینار استفاده نکنید. از تجهیزاتی که با آن‌ها آشنا هستید استفاده کنید، بنابراین اگر مشکلی وجود دارد می‌توانید آن را عیب‌یابی کنید.

نکته های برگزاری یک وبینار موفق - نکات برگزاری وبینار موفق

12- منابع نویز و یا حواس‌پرتی را از بین ببرید!

در اینجا یک چک لیست کوتاه از کارهایی که باید درست قبل از وبینار، برای جلوگیری از هر نوع نویز و صداهای منحرف‌کننده انجام دهید؛ آورده‌ام:

هر دستگاه دیگری را که برای وبینار لازم نیست؛ نادیده بگیرید. خاموش کنید.

اتاق خود را برای هر چیزی که باعث ایجاد نویز شود بررسی کنید.

اگر حیوان خانگی دارید، آن را دور از دسترس قرار دهید.

برنامه‌های در حال اجرا را در پس زمینه رایانه خود ببندید.

13- تا جایی که می‌شود، ثبت‌نام را آسان کنید!

شرکت‌کنندگان نباید زحمت زیادی بابت ثبت‌نام بکشند یا به صفحات متعددی بروند. او با نهایتاً چند کلیک ساده باید بتواند در وبینار شما شرکت کند! همچنین، یادآوری‌های ایمیل را برای افرادی که قبلاً برای وبینار شما ثبت‌نام کرده‌اند ارسال کنید.

 سوم: بازاریابی وبینار شما (نکات برگزاری وبینار موفق)

14- یک صفحه تبلیغ یا فرود وبینار (وارد شدن) ایجاد کنید

فراموش نکنید که یک صفحه فرود برای وبینار خود ایجاد کنید. صفحه‌ای برای هدایت ثبت‌نام‌ها و تهیه اطلاعات مهم. همچنین یک صفحه تبلیغ در سایتتان درست کنید که در آن توضیحاتی کامل برای کسانی که قصد ثبت‌نام دارند داده شده باشد.

همچنین می توانید ویدئوهای جذابی برای تبلیغ وبینار خود درست کنید. این ویدئوی نمونه را تماشا کنید:

15- یک پست یا مقاله در مورد وبینار بنویسید

یک مقاله، ماجرا یا هرچیز دیگری در سایتتان برای وبینار بنویسید. بهتراست این کار را از چند روز قبل شروع کنید و اطلاعات لازم و ارزشمندی به مخاطب بدهید. اگر سایت ندارید، ایمیل بزنید. اگر آن را هم ندارید، پست‌های جذاب اینستاگرامی درست کنید.

16- وبینار خود را در شبکه‌های اجتماعی خودتان، تبلیغ کنید

تبلیغ وبینار شما در رسانه‌های اجتماعی یکی از بهترین راه‌های افزایش حضور مخاطبین است. همچنین می‌توانید از دوستانتان بخواهید یک استوری یا پست اینستاگرامی برای شما در صفحه‌اش بگذارد. البته اگر تمایل به این کار دارد.

همچنین می‌توانید اگر از قبل یک پایگاه داده ایمیل دارید، وبینار خود را به مشترکان خود اطلاع رسانی کنید. آن را کوتاه، مختصر نگه دارید و ثبت‌نام را برای افراد آسان کنید.

 چهارم: نکاتی درباره میزبان وبینار (نکات برگزاری وبینار موفق)

17- شروع به موقع و دقیق!

لطفاً با تأخیر در برگزاری وبینار، وقت خود و شرکت‌کنندگان را تلف نکنید و با اعصاب و روان آن‌ها بازی نکنید!

اگر قرار است وبینار شما از ساعت 8 شب شروع شود، مطمئن شوید که همه آماده هستند و رأس 8 شب به وبینار می‌آیند! هیچ چیز ناامیدکننده‌تر از آن نیست که شرکت‌کنندگان در صفحه انتظار بمانند و شما شروع نکنید! 

18- برداشت اول مهم است

برای شروع هیجان‌انگیز و متفاوت وبینار فکر کنید. درست مثل وقتی که می‌خواهید یک سمینار را آغاز کنید. می‌توانید از روش‌های زیر که برای شروع سمینار گفته شده، برای آغاز کردن وبینار خودتان هم ایده بگیرید. تلاش کنید از همان دقایق اول برگزاری جلسه؛ همه را درگیر خود کنید. 

19- قلاب جذب‌کننده دارید؟

همان‌طور که گفتیم، شما باید توجه مخاطبان خود را فوراً جلب کنید. راستش را بخواهید، ترک وبینار خیلی ساده‌تر از ترک یک سمینار است! تنها چند کلیک برای ترک یک وبینار طول می‌کشد. یک قلاب خوب باید مخاطب شما را تا آخر حفظ کند. دقیقاً به آن‌ها بگویید که چه چیزی یاد می‌گیرند و تلاش کنید همه چیز را مهیج جلوه دهید.

20- برای پرسش و پاسخ سؤالاتی داشته باشید

احتمالاً شرکت‌کنندگان سؤالات زیادی خواهند پرسید، یک ایده هوشمند این است که لیستی از سؤالات احتمالی را از قبل تهیه کنید و برای پاسخ دادن به آن‌ها حسابی فکر کنید تا سر جلسه وبینار گیج نشوید! 

 پنجم: نکاتی برای مجریان وبینار (نکات برگزاری وبینار موفق)

21- اسلایدسازی را به خوبی بلد هستید؟

نکات ساخت یک اسلاید جذاب را به درستی بیاموزید. در رویدادهایی مثل وبینار، باید همه چیز جذاب و زیبا و شکیل باشد. هنگام ساخت اسلایدها، به تصاویر بیشتر فکر کنید و کلمات کمتری داشته باشید. برای تکرار داده‌ها از نمودارها و اینفوگرافی استفاده کنید. نکات ساخت اسلاید را از طریق محصول «ساخت اسلاید و پاورپوینت فوق حرفه ای » بیاموزید.

22- طراحی یک پوستر جذاب

طراحی پوستر مناسب یک راه سریع و آسان برای دزدیدن نگاه مخاطبان است. بهتر است طراحی پوستر را به یک طراح کاربلد بسپارید؛ اما در طراحی پوستر حتماً به نکات زیر توجه کنید:

  • از المان‌های ساده، با کیفیت و مرتبط با موضوع استفاده کنید.
  • حتماً کلمه «وبینار»، «سمینار آنلاین» یا «دوره آنلاین» را بنویسید.
  • نام و تصویر سخنران را در پوستر قرار دهید.
  • از نوشتن توضیحات اضافی در پوستر خودداری کنید مثل نوشتن توضیحات و سرفصل‌های کامل وبینار.
  • تاریخ و ساعت برگزاری وبینار را حتماً در پوستر بنویسید.

نمونه یک پوستر ساده و خوب را ببینید:

نکات برگزاری یک وبینار عالی

23- از فرمت‌های مختلف رسانه‌ای استفاده کنید

به جای اینکه فقط به اسلایدها و فیلم‌های سخنران بسنده کنید، از رسانه‌های مختلف استفاده کنید. مثلاً می‌توانید یک فیلم جذاب یا انیمیشن اضافه کنید. این کار یکنواخت بودن وبینار را شکسته و می‌تواند مخاطبان شما را علاقه‌مندتر کند.

24- برای تعامل با مخاطبین برنامه‌ریزی کنید

ممکن است فکر کنید که برگزاری یک وبینار که از محتوای ویدیویی، متنی و صوتی استفاده می‌کند، راهی مطمئن برای حفظ تعامل است؛ اما بعد از گوش دادن به کسی که 20 دقیقه یا بیشتر صحبت کند، ممکن است مخاطب شما حوصله‌اش سر برود و خسته شود. برای اینکه مطمئن شوید آن‌ها تا انتهای وبینار شما توجه می‌کنند، باید آن‌ها را به مشارکت تشویق کنید. سؤالات نظرسنجی بپرسید، چالش‌هایی را مطرح کنید و سعی کنید مکالمه داشته باشید

25- بی‌تجربه هستید یا باتجربه؟

اگر این اولین وبینار شما است، ممکن است عصبی یا مضطرب باشید. اجازه ندهید که اعصاب و روان شما در جریان وبینار تأثیر بگذارد. از مکث‌های خود برای کنترل سرعت و جلوگیری از کلماتی مانند «اوووووم» یا «عههههه» و یا «تپق زدن و سوتی دادن» استفاده کنید. در نهایت، توانایی صحبت کردن شما فقط با تمرین می‌تواند بهبود یابد.

26- آموزش و فروش در کنار هم!

شما باید هم‌زمان آموزش دهید و بفروشید. اکثر مردم در تدریس و سپس فروش اشتباه می‌کنند. در طول وبینار، شما باید به مخاطبان خود بیاموزید که چه چیزی را می‌خواهند. وقتی به پیشنهاد رسیدید، محصول یا خدمات شما دقیقاً همان چیزی است که آن‌ها می‌خواهند! پس اول تا می‌توانید آموزش اثربخش و ارزشمند به آن‌ها ارائه کنید و سپس در صورتی که می‌دانید نیاز به محصولی خاص دارند، آن را پیشنهاد بدهید.

 ششم: بعد از وبینار! (نکات برگزاری وبینار موفق)

27- مخاطب را رها نکنید!

مطمئن شوید که مخاطب شما به صورت واضح می‌داند که بعد از پایان وبینار، باید چه کاری انجام دهد؟ آیا باید به صفحه محصولی از شما برود و آن را بخرد؟ آیا باید مقاله‌ای دیگر بخواند؟ باید کتابی تهیه کند؟ تمرینی حل کند؟ مخاطب را ناگهان رها نکنید. اطمینان حاصل کنید که مخاطبان می‌دانند در قدم بعدی از آن‌ها چه می‌خواهید.

28- از شرکت‌کنندگان بخواهید در مورد موضوع بعدی وبینار تصمیم بگیرند

اجازه دهید شرکت‌کنندگان شما تصمیم بگیرند که وبینار بعدی در مورد چه چیزی باشد. می‌توانید یک نظرسنجی انجام دهید، از آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی بخواهید یا در طول وبینار به آن‌ها بگویید تا آنچه را که می‌خواهند در آینده مشاهده کنند اظهار کنند. این کار همچنین به شما امکان می‌دهد تا مباحث جذاب‌تر و هدفمندتری را در پیش بگیرید. اجازه دادن به حضار و مشارکت آن‌ها در جهت‌گیری استراتژی وبینار شما نیز؛ می‌تواند باعث ایجاد وفاداری به برند توسط مشتریان شود.

29- بازخورد یادتان نرود

می‌خواهید بدانید که آیا شرکت‌کنندگان، وبینار شما را دوست داشتند یا از آن متنفر بودند؟ از شرکت‌کنندگان بخواهید بازخوردی را ارائه دهند که به شما در پیشرفت کمک کند. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. مثلاً به آن‌ها بگویید کامنت بگذارند یا فرمی را پر کنند.

30 – ارسال مطالب بیشتر به افراد

پس از پایان این رویداد، با ارسال مطالب اضافی به شرکت‌کنندگان؛ با آن‌ها در تعامل باشید و ارزش بیشتری به آن‌ها اضافه کنید. مثلاً، می‌توانید برای شرکت‌کنندگان اسلایدها را ارسال کنید یا کتابی به آن‌ها هدیه بدهید و یا اینکه ویدئویی ضبط کنید و برایشان ارسال کنید.

31- نتایج خود را پیگیری کنید

برخی از معیارهای وبینار که باید آن‌ها را ردیابی کنید عبارتند از:
چند نفر ثبت‌نام کردند؟
چند نفر از ثبت‌نام کنندگان در وبینار شرکت کردند؟
چقدر وقت خود را صرف تماشای وبینار کردند؟
دلایل آن‌ها که شرکت نکردند چه بوده است؟ (مثلاً آیا یادشان رفته و شما باید برای یادآوری کاری کنید؟)
اگر نکات برگزاری یک وبینار موفق که در این مقاله گفته شد رعایت کنید، شانس موفقیت خود را حسابی افزایش داده‌اید.

منبع اصلی مقاله بالا: (+)

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

۴ دیدگاه دربارهٔ «31 نکته طلایی؛ نکات برگزاری وبینار موفق»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا