​​​​​​​بازی با تماشاچی‌های ازدواج! (قسمت هفتم ازدواج موفق)

سرفصل های مهم این مقاله:

در مجموعه مقالات قبلی (که از لینک های پایین به آن دسترسی دارید) درباره موضوعات مختلفی صحبت کردیم و تلاشمان بر این بود که با انتقال مفاهیمی به روز و علمی کیفیت روابط زوجین را ارتقا دهیم و کاری کنیم تا دنیا جای بهتری برای زندگی کردن باشد.

5 دقیقه اول این فایل صوتی را میتوانید همین الان گوش کنید

برای دانلود فایل صوتی کامل از محمدپیام بهرام پور و همسرشون (نادیا) به صورت رایگان، روی لینک زیر کلیک کنید. و درس ششم را گوش دهید

دوره رایگان ازدواج سالم و موفق

قسمت های قبلی را از لینک های زیر مطالعه کنید:

همسرداری و ازدواج موفق – چطور روابط عاشقانه‌ای داشته باشیم

ازدواج موفق با قانون وقت کیفی (دانلود رایگان فایل صوتی رواشناسی)

ازدواج موفق با «یک حسابِ بانکیِ عاطفیِ پر!»

چطور همسرمان را سورپرایز کنیم؟ راهکارهایی بدون هزینه

مدیریت هزینه در زندگی مشترک

همسرداری و ازدواج موفق – چطور با «مخمصه‌ها» مواجه شویم؟

در این مقاله قصد داریم در رابطه با یک اتفاق شایع در فرهنگ کشورمان صحبت کنیم. این اتفاق به سادگی می تواند رابطه عاشقانه دونفر را به یک زمین مسابقه تبدیل کند. از زبان پیام بهرام پور و همسرش خانم نادیا پوروقار این مقاله را بخوانید و از آن در زندگی تان بهره ببرید.

پیام بهرام پور

فردی را تصور کنید که به عنوان یک بازیکن فوتبال در زمین فوتبال مشغول بازی کردن است و ناگهان یکی از تماشاچی ها وارد زمین می شود و بازیکن فوتبال مشغول پاس کاری با آن تماشاچی می‌شود و تمام ادامه زمان مسابقه را صرف بازی با تماشاچی می کند.

تماشاچی رابطه و نفر سوم

احتمالاً در چنین شرایطی از رفتار این بازیکن فوتبال متعجب می شوید و با خود می‌گویید حتماً عقل درست و حسابی ندارد! اما حقیقت این است که در زندگی زناشویی خود بسیاری از ما دقیقا همین کار را انجام می‌دهیم.

گاهی فراموش می‌کنیم که زندگی زناشویی ما احتمالاً مهمترین یا یکی از مهمترین داشته‌های ماست و متاسفانه بخش عمده‌ای از انرژی خود را در جایی به غیر از این رابطه صرف می‌کنیم

این رفتار همانقدر خنده‌دار است که پاسکاری کردن با یک تماشاچی نامربوط می تواند خنده دار باشد. در این مقاله قصد داریم در رابطه با این موضوع صحبت کنیم که در چه جاهایی از زندگی مشغول اضافه کردن نفر سومی به رابطه هستیم که می تواند رابطه را به شدت خراب کند.

ازدواج موفق

همچنین چند استراتژی غلط که بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند را با هم مرور خواهیم کرد. البته توجه داشته باشید که عموما چنین مباحثی را در کتاب‌های روان‌شناسی بین المللی پیدا نخواهید کرد. چرا که در کشور ما روابط خانوادگی حضور پررنگی در روابط زناشویی دارد و خانواده‌های هر طرف نقش پررنگی را ایفا میکنند. بنابراین این بحث می تواند بسیار بومی و کاربردی باشد و شاید نمونه آن را در کتابهای غیر بومی پیدا نکنید.

نادیا: تیم جمع کردن

یکی از رفتارهای بسیار خنده داری که بسیاری از ما سعی می‌کنیم در روابط مشترک با همسرمان از آن استفاده کنیم تیم جمع کردن است. به این معنی که وقتی دیدگاهی یا نظری داریم یا دوست داریم شرایط به گونه‌ای که ما می‌خواهیم پیش برود سعی می‌کنیم نمونه‌هایی را پیدا کنیم که دیدگاهشان مشابه ماست و با آن افراد به توافق برسیم.

پیام و نادیا

مثلاً زمانی که می‌گویم قصد دارم برای زندگی به فلان شهر بروم و همسرم مخالفت می کند سعی می‌کنم در میان اقوام خودم یا همسرم و کسانی که می‌شناسم و قبول دارم نمونه‌ای را پیدا کنم که در شهر مشخص شده زندگی کردند و از این زندگی رضایت دارند. در حقیقت تیم جمع کردن چماقی است که قرار است من به سر همسرم بکوبم و این موضوع بلاشک رابطه را خراب می‌کند. چرا که ممکن است چیزی مناسب همه افراد دنیا باشد به جز شما. بنابراین بسیار مهم است که به جای تیم جمع کردن به فکر سالم گفتگو کردن باشیم.

گفتگوی سالم مهارتی است که اگر به دستش بیاورید، به شدت به کیفیت روابطتان با همسرتان افزوده می شود

‍پیام: مقصر پیدا کردن

اشتباه دوم مقصر پیدا کردن است. در این روش بسیاری از افراد سعی می‌کنند از یک نفر سوم استفاده کنند و یا یک قاضی را بنشانند و با فشار آوردن به هردو طرف سعی کنند مقصر را پیدا کنند. مثلاً اگر دعوایی رخ داده من سعی می‌کنم از یک دوست یا یکی از اقوام خودم یا همسرم استفاده کنم شرایط را برای او توضیح دهم و در آخر منتظر می‌مانم تا او رای دهد که کار همسر من اشتباه است!

یکی از اشتباهات در یک رابطه زناشویی این است که وقتی اتفاقی می افتد دائم به دنبال پیدا کردن مقصر باشیم تا درست کردن مشکل!

در صورتی که چنین اتفاقاتی شدیداً رابطه را تخریب می‌کند زیرا زندگی را از حالت خصوصی خارج کرده و بسیاری از حرف‌ها که فقط قرار است بین من و همسرم باشد را به دیگران منتقل میکند.  بهتر است به خاطر داشته باشیم که در بهترین حالت ممکن است که بتوانیم همسرمان را مقصر جلوه دهیم. اما باید فکر کنیم آیا در بلندمدت چنین اتفاقی برای افزایش کیفیت رابطه مان موثر است یا خیر.

نادیا پوروقار و پیام بهرام پور

نادیا:ضایع کردن

یکی از کارهایی که واقعا خنده‌دار است و اثرات وحشتناکی روی رابطه ما می‌گذارد این است که فرد یا افرادی را پیدا کنیم و یکی از کارهای همسرمان را برای آنها تعریف کنیم و سپس به همسرمان بخندیم! مثلا می توانیم در یک مهمانی اعلام کنیم که رفتار همسرمان موقع خرید چگونه است یا او در هنگام استرس چگونه رفتار می کند.

هیچوقت نقص های همسرتان را در جمع نگویید. میتوانید محترمانه با خودش در این باره خصوصی صحبت کنید

در حقیقت اکثر افراد سعی می‌کنند با بیان کردن یکی از نقایص همسرشان در جمع به نوعی او را تنبیه کنند یا کاری کند که آن رفتار او دیگر تکرار نشود. اما بیشترین اثری که چنین رفتاری از خود به جای می گذارد خراب شدن رابطه است. حالا شما باید تصمیم بگیرید آیا میخواهید رابطه را خراب کنید که فقط یک رفتار تغییر کند یا تصمیم دارید از یک روش سازنده و اخلاقی و انسانی استفاده کنید.

پیام: کلاً کی مهم‌تره؟

چندی پیش یکی از اقوام من در رابطه با کیفیت ارتباطش با همسرش شکایت می‌کرد و می‌گفت از کیفیت ارتباط با همسرم راضی نیستم. زمانی که از او پرسیدم دلیل این نارضایتی چیست پاسخ داد که دلیل نارضایتی او این است که همسرش در زمانی که آنها مهمان دارند بسیار بد اخلاق می شود.

همسر شما اولویت بالایی دارد و باید از همه برای شما مهم تر باشد. به او به اندازه کافی توجه داشته باشید

من چند باری در خانه آنها مهمان بودم و مشاهده کرده بودم که زمانی که آنها مهمان دارند همسر او آخرین اولویت آن فرد است و تقریبا هیچ توجهی به همسرش نمیکند. بنابراین طبیعی است که همسر این شخص ناراحت و بد اخلاق شود.

عروسی در هند

مثال دیگری را برای شما بزنم چندی پیش با یک زوج دیگر به مسافرت رفته بودیم و در میانه‌های سفر تصمیم گرفتیم که مسافرت را کمی طولانی تر کنیم و سفرمان را چند روز بیشتر ادامه دهیم و به همین دلیل تصمیم گرفتیم که با هواپیما برگردیم و زوجی که همراه ما بودند با اتومبیل برگردند. خوب در نگاه اول شاید جالب نباشد که کسانی که تا اینجای سفر با ما همراه بودند را رها کنیم اما حقیقت این است که باید با خودمان بررسی کنیم که چه کسی مهمتر است؟

ما خیلی ساده گفتیم ما قطعاً خودمان را در اولویت قرار می‌دهیم و لطفاً شما هم این کار رو بکنید. به دلیل اینکه ما در سال شاید چند ساعت یا چند روز با هم باشیم اما من و همسرم تمام عمرمان را با هم خواهیم گذراند و این خیلی مهم است که بدانیم چه کسی را در اولویت قرار دهیم. بسیاری از ما نگران آبرویمان ـ که البته یک فکر خیالی است ـ هستیم و تمام تلاش ما این است که نظر همه را جلب کنیم و به عزیزانمان من جمله همسرمان کمترین توجه را می‌کنیم.

این بسیار هوشمندانه است که سعی کنیم از این به بعد به این موضوع فکر کنیم که آیا تماشاچی های زندگی ما مهم‌تر هستند یا کسانی که در بازی حضور دارند؟

پیام و نادیا: 

مسلما این مقاله بدون فایل صوتی تکمیلی که نویسندگان آن برای شما آماده کرده‌اند، نمی‌تواند به مرحله اجرایی برسد. همان طور که می‌دانید برای هر مقاله از این مجموعه مقالات، فایل‌های صوتی ضبط شده و در یک دوره رایگان  به نام ازدواج سالم و موفق قرار گرفته است. به همین منظور کافی است روی لینک زیر کلیک کنید:

دوره رایگان ازدواج سالم و موفق

لطفاً همین الان اقدام کنید و این فرصت رایگان را از خودتان دریغ نکنید.

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه دربارهٔ «​​​​​​​بازی با تماشاچی‌های ازدواج! (قسمت هفتم ازدواج موفق)»

    1. پشتیبانی بیشتر از یک .

      دوست عزیز سلام امیدواریم که شاد باشید بسیار خوشحالیم که به مطالب و موارد مطرح شده علاقه داشتید. از همراهی شما ممنونیم…

اسکرول به بالا