تیزحسی ارتباطی

سرفصل های مهم این مقاله:

تیزحسی ارتباطی

تیزحسی ارتباطی موضوع این فایل صوتی محمد پیام بهرام پور می باشد. نکاتی در مورد ارتباطات مطرح می کنند که وقتی یکی از عزیزان مان حال خوبی ندارد و راجع به حالش صحبتی نمی کند از کجا متوجه بشویم؟ و چه اقدامی داشته باشیم؟ این کار به ارتقای روابط مان با اطرافیان مان کمک می کند.

 در مقاله "تیزحسی ارتباطی" گفتیم که:

  • تیزحسی چی هست؟
  • الگوی ناخوبی اطرافیانمون رو چطوری پیدا کنیم؟
  • همسر و پدر من وقتی ناخوب هستن چه شکلی میشن؟

فایل صوتی آقای محمدپیام بهرام پور درباره "تیزحسی ارتباطی" را می توانید از طریق لینک زیر دانلود کرده و گوش دهید:

 

برای دانلود فایل صوتی کافیست اینجا کلیک کنید

متن فایل صوتی تیزحسی ارتباطی:

به نام خدا

سلام خدمت شما همراهان عزیز مجموعه بیشتر از یک نفر، محمد پیام بهرام پور هستم و شما در حال گوش دادن به یکی از فایل‌های آموزشی صوتی ما هستید.

ما در مجموعه بیشتر از یک نفر سعی می‌کنیم بیشتر و مؤثرتر از یک نفر باشیم تا دنیا جای قشنگ‌تری برای زندگی کردن باشه.

امشب شب احیاست و متأسفانه من نتونستم توی مراسمی شرکت کنم، اما گفتم حداقل یک کار مهمی انجام بدم و اون هم این بود که گفتم این فایل صوتی رو ضبط بکنم شاید استفاده از تکنیک این فایل صوتی باعث بشه که کمی تغییرات خوبی توی زندگی برخی شنونده‌ها اتفاق بیفته که امیدوارم این‌طور باشه و من هم یه سهم کوچیکی توی این اتفاق خوب داشته باشم.

توی این فایل می خوام درباره این صحبت بکنم که:

 

ما به‌عنوان افرادی  که نزدیکمون هستند و دوستشون داریم باید یه تیز حسی‌هایی داشته باشیم و یکسری موضوعات رو خیلی دقیق بهشون توجه کنیم. تیزحسی یعنی این‌که حواسمون به یکسری چیزها باشه.

 

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که ما به نظرم باید حواسمون بهش باشه این‌ هست که انسان‌هایی که دوستشون داریم مثلاً پدر و مادرمون، فرزندمون، همسرمون و دوستمون یا هرکس دیگه ای، ببینیم که اون ها چه قلق‌هایی دارند و مود یا تم افسردگی اون ها رو پیدا بکنیم.

یعنی پیدا بکنیم ببینم که اونها تو چه موقعی در شرف رفتن به مثلاً افسردگی، افسردگی نه به اون دیدگاه بیماری یا حالا یه موضوع خیلی مفصل نه اون روزی که روزشون خوب نباشه و خراب شه یا برن به سمتی که حالشون حال خوبی نباشه.

حالا به‌جای افسردگی من می گم که حال ناخوب که اشتباه نشه با اون بحث روانشناسی افسردگی.

ما اگر پیدا بکنیم که نزدیکانمون چه زمان‌هایی میرن توی فاز ناخوب بودن و ناخوش بودن اون وقت اگر بتوانیم پیشگیری می‌کنیم اگر نه یک اقدامی می‌کنیم که اوضاع بهبود پیدا کنه.

مثلاً همسر من هر بار که می خواد حالش ناخوب بشه و سرحال نباشه مثلاً یه اتفاقی افتاده آمادگی این رو داره که بعد از یه مدتی حالش ناخوب بشه. معمولاً میره روی مبل دراز می کشه، یه مدلی هم دراز می کشه که ستون فقراتش تقریباً به چهار تیکه تقسیم میشه. کامل فرو میره توی مبل و الآن هم داره به من یه چیزهایی رو می گه از دور دستش درد نکنه و سرش میره تو موبایلش شروع می کنه همین‌طوری الکی توی اینستاگرام و تلگرام گشتن بعد هر بار که این صفحه رو می چرخونه هر بار انرژیش کمتر میشه و واقعاً بعد از بیست دقیقه دیگه اون انرژی رو نداره و حالش به معنای واقعی خوب نیست.

اگر من تیز حس باشم فوری این داستان رو می‌فهمم، الآن توی این وضعیت قرارگرفته همسر من به‌عنوان کسی که دوستش دارم باید حواسم باشه تا میشه اون حس ناخوبی ایجاد نشه بنابراین باید فوراً اقدام بکنم که فوراً از اون حالت خارج بکنم به یه بهونه ای شده یه درخواست کمکی شده یه پیشنهاد خوب پاشو بیا اینو ببین یه کار دیگه که از اون حالت خارج بشه.

 

بنابراین شما هم برای نزدیکانتون این رو باید پیدا کنید!

ببینید کسانی که دوستشون دارید و توی زندگی شما مؤثر هستند چطور توی این حالت باید درگیر بشن و شما سریعاً پیشگیری کنید. یک مثال دیگه براتون بزنم.

مثلاً پدر من وقتی‌که خیلی ذهنش درگیر باشه و یه مقدار اضطراب و استرس داشته باشه معمولاً جاهایی که می شینه سمت دیوار هستش. یعنی می شینه سمت دیوار و خیره میشه به جهت مخالف دیوار.

خب من این رو متوجه شدم و می‌بینم که این داره جای دیگه ای رو نگاه می کنه، معمولاً ذهنش درگیره مسئله‌ای هست. اتفاقی افتاده. بنابراین باید فوراً اقدام کنم و بپرسم که چی شده؟ چطوری؟ اوضاع خوبه؟ صحبت کنم شاید نیاز به درد و دل داشته باشه شاید نیاز به کمکی داشته باشه.

الآن متأسفانه کمتر می‌بینمش یه مقدار درگیری زیاده و کمتر می‌بینمش اما اون موقع ای که پیششون زندگی می کردم این خیلی پررنگ‌تر بود.

 

این دو کار رو توی این شرایط برای نزدیکانتون انجام بدید.

1.اولاً اون حالت ناخوب رو براشون پیدا بکنید ببینید کجاها هستن و چطور این اتفاق می افته.

2.ببینید که چطور می تونید حالشون رو خوب کنید یعنی با چه ترفندی؟ با چه راهکارهایی می تونید باعث بشید که یه ذره حالشون بهتر بشه و یه ذره سطح انرژیشون بالاتر بیاد؟

متأسفانه ما هممون به بهترین نحو بلدیم که چطور می تونیم حال همدیگر و بگیریم. بهتون تضمین می دم، می‌نویسم و امضا می‌کنم از هر زوجی بپرسید که چطور می تونی حال همسرت رو بگیری؟ چطور می تونی عصبانیش کنی؟ همشون بلافاصله می تونند بگن که ببین این رو این‌جوری کنی عصبانی میشه!

همه خیلی عالی بلدند که چطور می تونند همدیگر و عصبانی بکنند، اما این یه خرده عجیبه! حالا چطوری خیلی خوشحال میشه باید فکر بکنیم و این اتفاق، اتفاق خوبی نیست.

بیایم دو تا لیست درست بکنیم! یکی لیست تیز حسیمون هست که حواسمون جمع باشه که اون اشخاصی که دوستشون داریم و برامون مهم هستند و اثر دارند تو زندگیمون اون تم یا الگوی ناخوب بودنشون چه شکلی هست و بر اساس اون به این فکر بکنیم که چطور می تونیم حال اون ها رو خوب بکنیم.

مطمئن باشید با توجه کردن به این نکته می تونید بیشتر و بهتر از یک نفر باشید تا دنیا جای زیباتری برای زندگی کردن باشه.

ممنونم ازتون که به این فایل توجه کردید و متشکر میشم اگر که احساس کردید فایل مفید هست، اون رو با دوستان و نزدیکانتون و کسانی که فکر می‌کنید فایل به دردشون می خوره به اشتراک بزارید پیروز و موفق و بیشتر از یک نفر باشید.

ما اعضای تیم بیشتر از یک نفر ممنونیم که با به اشتراک گذاری این فایل‌ها کمک می‌کنید دنیای قشنگ‌تری داشته باشیم…

برای دانلود متن pdf کافیست اینجا کلیک کنید

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا