رفتار با افراد مخالف در سخنرانی (دوره رایگان 20 + 1 نکته کلیدی سخنرانی قسمت نوزدهم)

سرفصل های مهم این مقاله:

این فیلم یک دقیقه‌ای و 10 ثانیه‌ای را ببینید:

قسمت‌های قبلی مقالات دوره رایگان  سایت بیشتر از یک را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید و بخوانید:

همه قسمت‌های قبلی مقالات دوره رایگان

 رفتار با افراد مخالف در سخنرانی

اگر تجربه سخنرانی داشته باشید یا حتی پای سخنرانی افرادی نشسته باشید، حتماً دیده اید که اغلب اوقات دستکم یک نفر هست که به مخالفت بپردازد. در این مقاله کوتاه، می‌خواهیم بررسی کنیم که بهترین راه پاسخ به مخالفت ها در سخنرانی چیست؟

 افراد مخالف در سخنرانی چه کسانی هستند؟

این افراد به صورت ناخودآگاه با هر چیزی مخالفت دارند. درست یا غلط بودن محتوا برای ایشان چندان مهم نیست، بلکه مساله اصلی مخالفتی است که باید با موضوع داشته باشند. این مخالفت اغلب جنبه ذهنی و روانی دارد و معمولا در ضمیر ناخودآگاه آن‌ها ریشه دارد. این گروه معمولا برای مخالفت‌های خود دلایل کافی پیدا نمی‌کنند اما معمولا معترض و مخالفند و ترجیح می‌دهند در هر شرایطی مخالفت کنند. افراد همیشه مخالف، با مخالفت‌های گاه و بی گاه قصد دارند برای خود اعتباری کسب کنند و نظر سایرین را به سوی خود جلب کنند.

 آیا همه مخالف‌ها اینگونه هستند؟

اصلا منظور ما این نیست که همه مخالف ها بی دلیل مخالفت می‌کنند یا کارشان اشتباه است. خیلی مواقع، مخالفت به این دلیل پیش می آید که فرد سخنران یا اشتباهی فاحش انجام داده، یا مثلاً دروغ گفته باشد!  (مثل بعضی از سخنرانی سیاسی ها) بنابراین منظور ما، صرفاً مخالفینی هستند که بدون دلیل خاص و صرفاً برای جلب توجه مخالفت می‌کنند.

رفتار با افراد مخالف در سخنرانی (دوره رایگان 20 + 1 نکته کلیدی سخنرانی قسمت نوزدهم)

 آیا مخالف بودن، بی‌ادبی و گستاخی است؟

این یک باور کاملاً اشتباه است. تصور کنید اگر همه‌ی اطرافیان‌تان همیشه با شما موافق باشند و تائیدتان کنند چه احساسی خواهید داشت؟ هرگز نمی‌توانید همه را از خود راضی نگه دارید. اما احترام به مخاطب یعنی به حرف مخالفین گوش دهید و ببینید حرفشان چیست. 

 چطور در برابر مخالفین رفتار کنیم؟

من ابتدا چندکاری که شما به عنوان سخنران باید انجام دهید رابه شما گوشزد می‌کنم، سپس نحوه رفتار با مخالفت در سخنرانی را به شما آموزش می دهم:

چیزهایی که خودتان به عنوان سخنران باید رعایت کنید:

 1- صداقت شرط لازم و کافی!

اگر مطالبی که در تبلیغات یا قبل از سمینار به مخاطبین گفته باشید با مطالبی که در حین سمینار به آن‌ها ارائه می دهید متفاوت باشد، منجر به نارضایتی و مخالفت آن ها خواهد شد. اگر وعده‌ای را نمی‌توانید انجام دهید، هرگز آن را قبل از سخنرانی نگویید. صداقت شرط مهمی است. لطفا با مخاطبین خود صادق باشید.

 2- پیشگیری کنید

قبل از اینکه جلسه را آغاز کنید، با ساخت یک کلیپ یا توضیحات خودتان، به مخاطبین بگویید که لطفا سوال نپرسند. و تا انتها منتظر پایان سخنرانی شما بمانند.

 3- وقت پرسش و پاسخ بدهید

اگر همان ابتدای کار به مخاطبین بگویید که مثلاً 20 دقیقه پایانی سخنرانی را به پرسش و پاسخ اختصاص می‌دهید، احتمالاً جلوی خیلی از سوالات و مخالفت‌ها در سخنرانی را می گیرید. روش دیگر این است که به آن‌ها همان اول کار، برگه نظرسنجی بدهید و از ان‌ها خواهش کنید هر مخالفت یا نظری که دارند، روی کاغذ بنویسند و حتماً به آن‌ها رسیدگی کنید.

کارهایی که می‌توانید در مقابل مخالفت انجام دهید

 1- صبور باشید…

در هنگام مواجه شدن با سوال و اعتراض و مخالفت، ابتدا کمی مکث کنید تا بتوانید بهترین واکنش را به ایشان نشان دهید. عجله نکنید، زیرا همه حاضرین چشم به دهان شما دوخته‌اند تا پاسخ شما را بشنوند. مدیریت شما در پاسخ‌دهی می تواند اعتبار شما را بیشتر کند.

 2- هوشمندانه رفتار کنید

رفتار با افراد مخالف در سخنرانی (دوره رایگان 20 + 1 نکته کلیدی سخنرانی قسمت نوزدهم)

در مواجهه با فرد مخالف، رفتار شما از پاسخی که به او می دهید، مهم‌تر است…

در طرز بیان، لحن گفتار و رفتارتان با فرد مخالف، هوشیار باشید. مواظب باشید که خشمگینانه و یا تحقیر آمیز پاسخ ندهید، چرا که این افراد آمادگی به چالش کشیدن گفتگو را به سمت بگو مگو  و مجادله دارند. همچنین پاسخ‌های تند و تیز شما، ممکن است از سوی مخاطبان دلیلی برای کم آوردن و عدم مهارت سخنران ارزیابی شود.

 3- از دیگران کمک بگیرید…

می توانید برای پاسخ گویی به گروه همیشه مخالف، از نظر و دیدگاه سایر مخاطبان سخنرانی و شنوندگان کمک بگیرید. شما می‌توانید پاسخگویی را بر عهده جمع بگذارید و تنها این گفتگو را مدیریت کنید تا به بیراهه نرود و خود را درگیر چالش با این افراد نکنید.

به نظر شما، چه کارهای دیگری می‌توانیم در مواججهه با افراد همیشه مخالف انجام دهیم؟


دوره رایگان 20+1 نکته سخنرانی را از لینک زیر دنبال کنید و نکات کوتاه، اما طلائی آن را ببینید:

«دوره رایگان 20 + 1 نکته کلیدی سخنرانی»

مطالب محبوب سایت:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا