5 نکته مهم برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی زناشویی

سرفصل های مهم این مقاله

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

5 نکته مهم برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی زناشویی

اگر شما هم احساس می‌کنید در زندگی زناشویی با همسرتان، نیاز به اعتماد به نفس بیشتری دارید، این مقاله برای شماست! اعتماد به نفس فقط زندگی فردی شخص را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و جنبه‌های مختلفی از ازدواج و روابط عاطفی افراد را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین خاطر در این مقاله به تأثیر اعتماد به نفس و عزت نفس در زندگی زناشویی و چگونگی افزایش آن می‌پردازیم. در این مقاله به موضوع افزایش اعتماد به نفس در زندگی زناشویی می‌پردازیم و  چند راهکار و نکته راجع به این مسئله، در اختیارتان قرار می‌دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی زناشویی

اعتماد به نفس و عزت‌ نفس می‌توانند به شیوه‌های مختلفی خود را در زندگی زناشویی افراد نشان دهند. اینکه یک فرد چگونه با دیگری رفتار کند و اینکه چگونه در فعالیت‌های مشترک شرکت داشته باشد، به شدت متأثر از اعتماد به نفس او است.

برای مثال اگر یکی از زوجین به توانایی‌های خود برای حمایت عاطفی از طرف مقابل اعتماد نداشته باشد، نمی‌تواند حامی خوبی برای فرد مقابل باشد و مدام با ترس‌ها و اضطراب‌های مختلفی دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ و یا اگر یک فرد احساس زیبایی نکند و به توانایی‌های جنسی خود اعتماد نداشته باشد، طبیعتاً نمی‌تواند در رابطه احساسی و جنسی خود با طرف مقابل به خوبی عمل کند.

در واقع در این شرایط فرد مدام نگران است که ناکافی و یا بی‌مهارت باشد و این ترس و اضطراب‌ها جلوی او را برای موفقیت در زندگی مشترک می‌گیرند.

 

 

5 نکته برای افزایش اعتماد به نفس و عزت‌نفس در زندگی زناشویی

 

5 نکته برای افزایش اعتماد به نفس و عزت‌نفس در زندگی زناشویی

اگر در زندگی زناشویی خود به دنبال راهی برای افزایش اعتماد به نفس هستید حتما مطالب زیر را دنبال کنید.

 

1- روی شناخت خود وقت بگذارید

یک فرد قبل از حضور در هر رابطه‌ای نیاز دارد که به خوبی با خود آشنا باشد. ما باید از نیازها و توقعات و همچنین ضعف‌ها و نقاط قوت خود آشنا شده و سپس به دنبال یک رابطه خوب با همسرمان باشیم. اگر به خوبی از خود شناخت نداشته باشیم، طبیعتاً نمی‌توانیم در رابطه با همسرمان با اعتماد به نفس رفتار کنیم.

هر بار که از خود در رابطه ضعف نشان دهیم، ممکن است به کلی درگیر احساس بی‌ارزشی و ترس شویم؛ اما اگر از قبل از ضعف‌های خود آگاه باشیم، با نمایان شدن آن ضعف‌ها دچار ترس نمی‌شویم و آن ضعف‌ها رو به عنوان بخشی از خود می‌پذیریم.

 

2- بپذیرید که نمی‌توانید بی‌نقص باشید، ولی می‌توانید کافی باشید

متأسفانه همه ما میل شدیدی به بی‌نقص بودن داریم. ما دوست داریم که به عنوان فردی بی‌نقص وارد رابطه شویم و از طرف مقابل هم با فردی بی‌نقص در رابطه باشیم. بااین‌حال باید بپذیریم که نقص، عضوی جدانشدنی از تک‌تک ماست و همه ما پر از نقص هستیم.

درست است که نمی‌توان بی‌نقص بود، ولی خبر خوب اینجا است که می‌توانیم کافی باشیم. در واقع می‌توانیم در یک رابطه نقش یک انسان کافی را داشته باشیم و با وجود نقص‌هایمان به‌اندازه کافی خوب باشیم.

آلن دوباتن فیلسوف و نویسنده معروف بریتانیایی در کتاب جستارهایی در باب عشق و همچنین در یک مقاله معروف (1) دراین‌باره مفصل توضیح می‌دهد. او به ما می‌آموزد که هیچ‌گاه نمی‌توانیم با یک فرد رؤیایی و بدون عیب و نقص وارد رابطه شویم؛ و همین‌طور خودمان نیز هیچ‌گاه نمی‌توانیم یک فرد بی‌نقص باشیم. پس بهتر آن است که نقص‌های خود را بپذیریم و به‌جای تلاش برای کامل بودن، تلاش کنیم که به اندازه کافی خوب باشیم.

 

3- از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید

 

از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید | افزایش اعتماد به نفس در زندگی زناشویی

مقایسه امری کاملاً اجتناب‌ناپذیر است. بااین‌حال اگر با چشم باز به مقایسه‌‌های خود نگاه نکنیم هیچ‌گاه نمی‌توانیم یک زندگی مشترک خوب را تجربه کنیم. بسیاری از افراد در رابطه خود را با فامیل و دوستان مقایسه می‌کنند و مدام به دنبال کاستی‌های خود می‌گردند؛ اما واقعیت این است که هرکدام از ما استعدادها، محیط، ژن و شرایط خاص خود را دارا هستیم. به همین خاطر مقایسه‌های ما اصولاً نمی‌توانند معقول باشند.

این ایده را جردن پترسون روانشناس معروف کانادایی در کتاب «دوازده قانون برای زندگی‌» شرح می‌دهد و به ما می‌آموزد که ما فقط می‌توانیم خود را با خود یک روز قبلمان مقایسه کنیم و نه دیگران.

 

4- سواد عاطفی و جنسی خود را افزایش دهید

زندگی مشترک نیازمند سواد و آگاهی است. نمی‌توان انتظار داشت که بدون آگاهی از احساسات و همچنین شناخت از ماهیت زندگی مشترک، با اعتماد به نفس بود.

عشق و احساسات پیچیدگی‌های خود را دارند و قبل از شروع زندگی مشترک باید بتوانیم از نظر عاطفی سواد خود را افزایش دهیم. برای مثال باید نسبت به احساسات خود آگاه باشیم و به خوبی بتوانیم آن‌ها را مدیریت کنیم.

از طرف دیگر نیز باید نسبت به سبک‌های دل‌بستگی‌ خود آگاه باشیم و نوع دریافت و ابراز عشقمان را بشناسیم. سبک‌های دل‌بستگی‌ در واقع نوع عشق ورزیدن ما و واکنش ما به عشق هستند و بسیار نقش تأثیرگذاری را در روابط ما بازی می‌کنند.

در رابطه با سواد جنسی نیز هم ما باید شناخت خوبی از بدن و نیازهای خود داشته باشیم و بتوانیم با شفافیت در رابطه با آنان با همسر خود صحبت کنیم. در واقع ما اگر درک خوبی از بدن خود نداشته باشیم و بدن خود را نشناسیم، ممکن است نتوانیم در زندگی جنسی خود موفق باشیم. به همین خاطر ضروری است که سواد جنسی خود را نیز افزایش دهیم.

 

5- مهارت‌های لازم برای زندگی مشترک را کسب کنید

زندگی مشترک هیچ‌گاه ساده نبوده است. برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی زناشویی و حضور فعال در یک زندگی مشترک به مهارت‌های مختلفی نیازمند هستیم. مهم‌ترین این مهارت‌ها، مهارت‌های گفت‌وگو و حل تعارض در رابطه، مهارت پرورش و نگهداری از رابطه و همچنین مهارت تربیت فرزند هستند.

ما نمی‌توانیم بدون مهارت وارد زندگی مشترک شویم و انتظار داشته باشیم زندگی خوبی تجربه و یا فرزندان خوبی تربیت کنیم. به همین خاطر ضروری است که قبل از ازدواج روی پرورش این مهارت‌ها کار کنیم تا بتوانیم با اعتماد به نفس بیشتری در زندگی مشترک حضور پیدا کنیم.

 

سخن پایانی

در این مقاله به بحث افزایش اعتماد به نفس در زندگی زناشویی پرداختیم. ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات ما است و برای حضور در زندگی مشترک نیاز داریم که روی عزت نفس و اعتماد به نفس خود کار کنیم. برای این هدف، باید به شناخت خوبی از خود برسیم و مهارت‌های لازم برای حضور در یک زندگی مشترک را در خود پرورش دهیم. از طرف دیگر نیاز داریم که روی سواد عاطفی و جنسی خود نیز کار کنیم. چرا که زندگی مشترک محلی است که با احساسات‌ مختلفی روبروییم و اگر سواد کافی برای پذیرش و مدیریت آن احساسات‌ نداشته باشیم، در مدیریت زندگی‌مان نیز با مشکل مواجه می‌شویم.

 

منبع

1- nytimes

 

راه واقعی اعتماد به نفس واقعی اینجاست

در بسته جامع اعتماد به نفس، می‌توانید تازه‌ترین نکات و روش‌ها برای افزایش اعتماد به نفس را آموزش ببینید. نکاتی که واقاً منحصر به فرد و خاص هستند…! روی تصویر زیر کلیک کنید:

دوره اعتماد به نفس

پیام

۵۲ اشتباه خطرناک مدیران که باعث انهدام کسب‌وکار می‌شود!!

سعید عباسی

سعید عباسی

امتیاز (4/5)
4/5
به اشتراک بگذاریم
دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا