6 نکته در مورد خلاقیت و طوفان ذهنی برای خلق ایده های عالی تجاری

سرفصل های مهم این مقاله:

احتمالا برایمان پیش آمده که ایده ای ناگهان به ذهنمان رسیده اما بعدا آن را به خاطر نیاورده ایم. چگونه می توانیم خلاقیت خود را تحریک کنیم تا بهترین ایده ها را بسازد و تبدیل به کسب و کاری موفق شود؟ از اصول اولیه آغاز می کنیم.
ایده های کارآفرینی از مغز یک کارآفرین می آید. اما بهترین ایده های کسب و کار در سطوح بالای خلاقیت ایجاد می شوند.
بهترین ایده هایی که اینجا درباره اش صحبت می شود یعنی کسب و کاری که بالاترین پتانسیل و ظرفیت را برای خلق ارزش دارد. اما چگونه می توان همیشه خلاق بود؟ آیا همه افراد خلاق اند؟

 

خلاقیت چیست؟

اگر به ویکی پدیا سر بزنیم، خلاقیت را اینگونه تعریف کرده است:
خلاقیت، مهم‌ترین و اساسی‌ترین قابلیت و توانایی انسان و بنیادی‌ترین عامل ایجاد ارزش است که در همه ابعاد و جوانب زندگی وی نقش کاملاً حیاتی ایفا می‌کند.
خلاقیت فرآیند ذهنی و اجتماعی شامل خلق ایده‌ یا مفاهیم جدید و یا تداعی معانی جدیدی از ذهن است.

زمانی که به خلاقیت فکر می‌کنیم، اولین فکری که به ذهنمان می‌رسد این است که خلاقیت نتیجه ی تفکر خلاقانه است.
تفکر، فرآیند استفاده از مغز برای خلق ایده‌هایی درباره چیزی است. این چیز می‌تواند مشکلاتی باشد که ما می‌خواهیم حل کنیم و یا تصمیماتی که می‌خواهیم بگیریم.
جنبه دیگر خلاقیت که می‌خواهیم در اینجا ذکر کنیم، کیفیت نتایج حاصل از این فرآیند است.
خلاقیت باید منجر به نتایج کیفی شود. زمانی که خلاق نیستیم، ایده‌هایمان کیفیت لازم را ندارد. در حالی که خلاقیت باید ایده های با کیفیت و ارزشمند خلق کند.

 

بدون ایجاد ارتباطات قوی نباید انتظار موفقیت داشت

شش نکته برای بهبود خلاقیت در کسب و کار

راه‌های زیادی برای به حداکثر رساندن خلاقیت وجود دارد. برخی برای یک گروه از افراد مناسب هستند و برخی برای افراد دیگر. با این حال، در اینجا شش نکته ساده وجود دارد که می‌تواند به ما در فرآیند به حداکثر رساندن این ویژگی کمک کند:

1- همیشه دفترچه یادداشت به همراه داشته باشیم

هرگز نمی‌دانیم کجا و چه زمانی یک ایده خوب به ذهنمان خواهد رسید. شاید وقتی در حال تماشای تلویزیون هستیم، استراحت می کنیم و یا وقتی در حال رانندگی هستیم، ناگهان ایده ای عالی به ذهنمان برسد. در این مواقع اگر دفترچه ای برای یادداشت آن نداشته باشیم ممکن است به زودی این ایده از ذهنمان بپرد. البته اکنون به جای دفترچه می توانیم گوشی هوشمندمان را از جیبمان در بیاوریم و صدایمان را به صورت یک فایل صوتی ضبط کنیم.

دفترچه یادداشت به همراه داشته باشید

2- روال عادی زندگی خود را تغییر دهیم

احتمالا همه ما، کارهایمان را بر اساس روال قبلی و بر طبق عادت انجام می دهیم. اما چه اشکالی دارد که قوانین خود ساخته را بشکنیم و بر خلاف روال معمول فکر کنیم؟ یکی از راه های پرورش خلاقیت، متفاوت فکر کردن و متفاوت عمل کردن است. به این ترتیب راه های جدیدی برای مسائل قبلی پیش رویمان ظاهر می شود. بهتر است چند تا از آنها را برای نمونه انجام دهیم و نتایجش را ببینیم.

خلاقیت و کارآفرینی

 

3- پدیده های اطراف خود را با دقت بیشتری بررسی کنیم!

برای اینکار بهتر است همیشه همراه خودمان یک «چرا» داشته باشیم. وقتی به پدیده های مختلف نگاه می کنیم، این بار بپرسیم چرا فلان چیز در آنجا قرار گرفته است؟ یا چرا فلان چیز را میبینیم؟  این کار باعث بیدار شدن حس خلاقیت در ما خواهد شد.

 4- ارتباطات حرفه ای برقرار کنیم!

بدون ایجاد ارتباطات قوی و حرفه ای در کسب و کار، نباید انتظار موفقیت داشته باشیم. با ارتباط با افراد مختلف می توانیم ایده های خوبی برای خودمان دست و پا کنیم. با افراد مختلف ملاقات کنیم، نظرات متفاوتی را رد و بدل کنیم، تجربیات خود را با آن‌ها در میان بگذاریم و ایده‌های جدید در ذهنمان ایجاد کنیم. در این راه هرگز نباید نقش بسیار مهم اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مختلف را برای گسترش ارتباطات فراموش کنیم. باید از تمام اندیشه ها، تجربیات و تصورات خود در فرآیند خلق ایده کسب‌ و کار خود استفاده کنیم. این به ما کمک می‌کند تا قبل از اینکه کسب‌ و کارمان را آغاز کنیم، یک شبکه داشته باشیم. از طرف دیگر، تمام این دوستان در شبکه، می‌توانند به مشتریان بالقوه برای کسب‌ و کار آینده ما تبدیل شوند.

چگونه ارتباط برقرار کنیم

5- چیزهای جدیدی که در اطرافمان وجود دارد و تا حالا به آنها توجه نکرده ایم را کشف کنیم!

بهتر است دیدگاه متفاوتی به چیزهایی که می بینیم تزریق کنیم. دو یا سه محصول را با هم ترکیب کنیم. درباره استفاده متفاوت از محصولات فعلی فکر کنیم. تمام این فعالیت‌ها به ما کمک خواهند کرد تا خلاقیت خود را افزایش دهیم و ایده‌های کسب‌ و کار متفاوتی ایجاد کنیم.

6- در جاهایی باشیم که باعث بهبود خلاقیتمان میشود!

در اطراف ما، مکان‌هایی وجود دارند که می‌توانند خلاقیت ما را افزایش دهند. محیط های مثبتی که باعث بهبود تمرکز ما میشود و می توانیم در آنجا آزادانه فکر کنیم. واضح است که یک محیط کاری استرس زا و افسرده از شخص این امکان را می گیرد که بتواند به متفاوت انجام دادن کارها فکر کند.

افزایش خلاقیت

اینها تنها چند نکته جدید در مورد خلاقیت بود. راه های بسیار زیادی برای پرورش و رشد آن وجود دارد. نکته مهم نتایجی است که باید از رشد خلاقیتمان برداشت کنیم و آنها را بهبود ببخشیم. نحوه افزایش کیفیت خلاقیت به ما بستگی دارد. هر کسی از راه های گوناگونی می تواند این ویژگی را در خود بیابد و پرورش دهد.

مطالب محبوب سایت:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا